Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mat Konusunda (5 mm- 7 mm - 10mm - 12 mm)

Konu, 'Outdoor' kısmında Kadir Özen tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba. bir mat almak istiyorum ancak kafamda birkaç soru işareti var. eskişehir carrafourda satılan 4.90-5 tl lik mavi matlardan aldım. (kalinikları 7mm) hani şu parmağınızla bastırdığınızda izi çıkan en ufak zorlamada yırtılan adi matlardan aldım. 2-3 gezi sonunda matsızda oturulur yada yatılır dedirtti. başka bir arkadaşımda ise 10-12 mm lik bir mat vardı onda hiç bir sorun yok. diğerine göre baya büyük ancak uzanmaya yada oturmaya çalıştığınızda size zorluk çıkartmıyor.
    internette dolaşırken şu ürün gördüm. sizce nasıl?

http://www.maceracumhuriyeti.com/Mountain-Crew-10-mm-EVA-Mat_144.html1#0

eğer iyise bu site güvenilirmidir? kargo ücretsiz yazıyor ve 15 tlde iyi bir fiyat bence ancak sizlerin yorumlarınıda merak ediyorum.
    not: genellikle ilk baharın başlarından ve yaz sonlarına kadar kullanacağım.)

AHMET SAFA bunu beğendi.
  2. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben aynı matı 10 TL'ye aldım. 10mm dahi bazen yetmiyşor vallahi bana :) Genellikle taşlı yerlerde kamp atmak zorunda kalıyoruz. Fiyat performans olarak iyi ama çadırsız yattığınız zaman ufak yırtıklar oluşabiliyor.

3. Göker Gülay

Göker Gülay Kıdemli Üye

Seviye:
    Mat alacaksanız ve bütçeniz de kısıtlıysa en azından 12 mm'lik bir mat almanızı tavsiye ederim.Tamam çok yer kaplıyor ama başka çaresi de yok. Biraz daha bütçe ayırabilirseniz katlanan matlardan ya da şişme matlardan almanızı öneririm.

4. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba,
    aldığınız mat genelde plaj da kum üzerinde yada kapalı alanlarda yerde yatmak için kullanılacak bir şey. Arazide kullanırsanız elbette çok uzun dayanmaz.

Elimden onlarca mat geçti, hiçbiri şişme matın verdiği rahatlığı vermez.
    Tabiki onunda fiyatı fazla. Yumurta kolisine benzeyen ve üst üste katlanan ( rulo yapılmayan ) matlarda çok dayanıklı ve kaliteli oluyor.

Şişme matı özellikle kar üzerinde tercih ediyoruz. Çok iyi bir yalıtım sağlıyor.
    Ancak yazın çadır içine değil de açığa serecekseniz patlama riskini göze almanız lazım.

Benim ilk kullanımda 5 yerinden patlatan arkadaşımda var, 1,5 yıldır hiç sorunsuz kullanan arkadaşımda.

otec bunu beğendi.
  5. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    ucuz, ama bir yüzünde aliminyum folyo tarzı kaplamauya sahip matlardan da alabilirsiniz. pratik anlamda işe yarıyormu bilmiyorum ama 2,5 ay boyunca bahsettiğim türden matlarda yatarak italyayı dolaştım. folyo yüzeyin yalıtım sağlayacağını düşünüyorum.

6. Tayfun Demir

Tayfun Demir Üye

Seviye:
    şişme matdan şaşmam

7. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    İdeal mat tabii ki şişme olan, dezavantajı ağırlığı.
    İkinci tercihim Soner Bey'in ilettiği benim de tecrübe ettiğim katlamalı matlar.Bunlar olmadı 12mm'lik haki renkli sert matları işinizi görecektir.

Ha bir de tek kişilik deniz yatağı kullanan arkadaşlar gördüm :) o ayrı...

8. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    o arkadaşlardan biride benim. ilk gece konaklamam da tek kişilik deniz yatağı kullandım. üstünde uyku tulumu olunca yastık yerine de gerçek yastık kullanınca tadından yenmiyor ancak. başka bir deneyişimde gecenin bi vakti sırtım acıdı baktım. yatak patlamış yani işin en garantilisi 12 lik mat. uygun bi zamanda alacağım. büyük ama rahat....

9. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    bugün istanbul gezimin tekinde bayram olmasına karşılık açık olan bi outdoor dükkanından 10 tl te 10 mm mat aldım. bana son derece sağlam ve dayanıklı geldi. bakalım göründüğü kadar sağlam ve kullanışlımı bunu zaman göstericek...

10. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    İşte mat budur derim.Rahatlığından hiç şüphem yok, tek dezavantajı hacmi küçük de olsa biraz fazla.

11. Mehmet Aktaş

Mehmet Aktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    birde şişme matlar olduğunu biliyorum... :) Ayrıca bana deniz yatağı kullanmamı tavsiye edenlerde oldu.. Hem daha az hacim kaplıyor denildi :D acaba mantıklı mı

12. AHMET SAFA

AHMET SAFA Aktif Üye

Seviye:
    Benİm BİldİĞİm Abİlerİmden DuyduĞum Matin KalinliĞi DeĞİl Matin Malzemesİdİr Kİmİ Matlar 10-15 Tldİr Ama Sadece Yumusaklik SaĞlar Veya Öyle Olsun Dİye Kullanilir Esas Matlar İse Bellİ Bİr Yere Kadar Hatta SoĞuĞu HİÇ Almaz Bellİ Bİr Yerden Sonrasida Yerler Temasi Keser Isiyi Yalitir... Öyle Matlarda Kolay Kolay Her Yerde Bulunmaz Anca SeÇkİn MaĞazalarda Olur.... Amerİkan Mati Dİyorlardi Sanirsam....

13. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Husky Forte kullanıyorum. Rahat sayılır kesinlikle..normal mat kullanarak yattım bir gece heryeim tutuldu sonra da şişme mat aldıım yalnız 1.5 kg. Thermarest'in matlarını tavsiye ediyor herkes de onlar çok pahalı, bana da bir arkadaş intex i tavsiye etmişti ama 2 kg. tabi sen bilirsin.. bence öle kolay kolay patlamaz yani açık alanda kullanmıcaksan. Çadırda kullanırsın altına da bir kaç elbisenin koymuş olursun hem ütülenmiş olur hem de matı korumuş olur ..şahsen ben öyle yapıyorum :D

14. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşım,

Bende haftasonu karaköydeki atlas outdoor mağazasını ziyaret ettim. Bütçene ve zevkine uygun istediğin her türlü matı bulabilirsin orada. Ben camping için mat sorduğumda askerlerede tavsiye ettikleri 15 TL'lik bir mat önerdiler ama ben biraz takıntılı :) bir adam olduğumdan çadırım ve uyku tulumumda husky olduğu için husky mat almaya karar verdim. Benim alacağım model husky flab modeli biraz pahalı ancak hafif ve kullanışlı bir mat. Umarım yardımcı olabilimişimdir.

Not: Sanırım İstanbul dışında yaşıyorsun, dikkatsizliğim için özür dilerim. Atlas outdoor'un internet satışıda var, senin için adresini ekleyeyim. http://www.atlaskamp.com/

15. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    hocam yazdımmı hatırlamıyorum ve önceki sayfaya dönüp okumayada üşeniyorum ancak karaköy civarında bi sahilden yanlış hatırlamıyorsam bi mat aldım 10 tl ye 10 mm lik. daha deneyemedim ancak bahçede toprak üstünde iş gördü. sanırım uyku tulumu altındada iş görür. neyse zaten sadece yazın kalacağım çok sorun olmaz:D

16. Ünal Altay

Ünal Altay Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun o zaman :) Bir dahakine birde benim dediğim yere bakarsın :)