MasterCard'tan master rezalet

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
Şampiyonlar Ligi ana sponsoru MasterCard, Olimpiyat Stadı’ndaki final için 290 sayfalık İstanbul Şehir Rehberi hazırladı. Gazetecilere ve yabancı konuklara dağıtılan rehberin Türkiye’ye hakaretle dolu olduğu ortaya çıktı.

Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Türkiye'ye prestij kazandıran görkemli final organizasyonuna gölge düştü. Şampiyonlar Ligi'nin ana sponsoru MasterCard'ın, İstanbul'a gelen yabancılar için özel olarak hazırlattığı 'İstanbul City Guide' adlı şehir rehberinde Türkiye, Türkler ve Atatürk hakkında suçlayıcı ifadeler yer alıyor. Şampiyonlar Ligi'nde akredite olan 120'si Türk toplam bin 800 gazeteciye ve UEFA'nın yabancı konuklarına dağıtılan eser klasik bir İstanbul rehberi kimliğinden çıkarak, Türkiye aleyhtarı politik bir hüviyete bürünmüş. MasterCard'ın sözcüsü Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Jurgen Klinsmann'ın önsözünü yazdığı rehberi İstanbul'da yaşayan İngiliz kadın gazeteci Virginia Maxwell kaleme aldı. Londra'daki "Lonely Planet" adlı kitabevinin bastığı şehir rehberinde İstanbul eğlence, gezi, mimari, tarih, kültür ve semt bölümleriyle anlatılmış. Türkiye'deki toplulukları etnik kimliklerine göre sınıflandıran Maxwell, Atatürk'ün, Kürtleri asimile etmek için dillerini yasakladığını öne sürüyor. Kürtlerin tarih boyunca bağımsızlık için savaştığını anlatan yazar, "Son bir asırdan beri Kürtler, bağımsızlık için merkezî otoriteye karşı mücadele ediyor.

Atatürk, 1924 yılında Kürtleri asimile etmek için Kürt dilini yasakladı. 1920 ve 1930'larda Anadolu'da çok kanlı isyanlar çıktı. 1984'ten bugüne kadar savaşta ise 30 bin insan öldü." yorumunu yapıyor. Ermeniler için de 'toplu kıyıma maruz kaldılar' ifadesi kullanılıyor. Rehberde, Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerine kadar barış içinde yaşadığı; ancak sonradan bağımsızlık için isyan ettikleri vurgulanarak, "Gerilla savaşı yapan Ermeni çeteler yüzünden, suçsuz Ermeniler de zarar gördü. Ermeni teröristleri yok etmek için Anadolu'da ve İstanbul'daki masum Ermeniler de toplu kıyıma uğradı. Ermeni nüfusu, Osmanlı'daki etnik milliyetçilik sonucunda artan toplu katliamlar ve göçlerle büyük ölçüde azaldı." şeklinde ibareler kullanılıyor.

Türklerin 21. yüzyılın modern yaşamına adapte olmaya başladığını; ancak Osmanlı zihniyetinin silinmediği belirtilen rehberde, yabancılara İstanbul'da dikkatli davranmaları uyarısı yapılıyor.

İstanbul’u şark zihniyetli bir şehir olarak lanse eden rehberde şu uyarılar yapılıyor: “Şehrin muhafazakar semtleri olan Fatih, Eminönü ve Sultanahmet'te kesinlikle eşinize ve sevgilinize sarılmayın. Parmağınızla kimseyi işaret etmeyin. Karşınızdakiyle konuşurken bacak bacak üstüne atmayın.”

İstanbul rehberinde Türk taksiciler de yabancılara adeta soyguncu olarak anlatılıyor. İstanbul taksicilerinin turistleri kolay av olarak gördüğünü belirten İngiliz yazar Maxwell, “Size gündüz tarifesi yerine gece tarifesi açarlar. Türk lirasındaki sıfırlar kafanızı karıştırabilir. O yüzden 500 bin yerine sizden 5 milyon isteyebilirler. Emniyet kemeri diye bir şey aramayın, çünkü İstanbul'daki taksilerde emniyet kemeri yok derecede azdır.” diyor.

Medya bölümünde ise Handan İpekçi'nin yönettiği “Büyük Adam, Küçük Aşk” adlı filmde Kürtçe konuşmalar olduğu için İstanbul Film Festivali'nde gösterimden kalktığına dikkat çekiliyor. UEFA'nın düzenlediği Şampiyonlar Ligi finalinde ana sponsor MasterCard'ın dağıttığı İstanbul rehberi Türk yetkililerin gözünden kaçmış. İstanbul 2005'in organizasyon sorumlusu ve Türkiye Futbol Fedarasyonu’nun Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kazancıoğlu skandal kitabı inceleme fırsatı bulamadığını söyledi. MasterCard'ın kitabı marketing sistemiyle dağıttığını ve kitabı final gecesi gördüğünü belirten Kazancıoğlu, “Ben kitabı okuyamadım. Öylesine yoğunduk ki nefes alacak vaktimiz yoktu. Ben de kitabı final günü gördüm. Baktım masaya koymuşlar, dağıtıyorlar. Uyarınız için size çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Şenes Erzik: Şok oldum

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, MasterCard'ın gelen konuklara dağıttığı kitabın UEFA ile ilgisi olmadığını söyledi. UEFA'nın dört ana sponsorlarından birinin MasterCard olduğunu ifade eden UEFA Asbaşkanı Erzik, “MasterCard promosyonların dağıtımı için bir yerden izin almaz. Böyle hediyeleri kendi müşterilerine dağıtır. Demek bu kitabı medyaya da dağıtmışlar. Ama yine de Türk Futbol Federasyonu bu kitabı önceden incelemeliydi. Sayın Metin Kazancıoğlu en azından okumalıydı. Doğrusu çok üzüldüm. Şok oldum.” diye konuştu

‘Kürtler asimile edildi’
“Yüzyıllar boyunca Kürtler kendilerini yöneten çoğunluk hükümetlerinden özerkliklerini elde etmek için mücadele ettiler. 1924’te Atatürk bir asimile hamlesiyle içeriğinde ‘Kürtlük” barındıran tüm ifadeleri yasakladı. Kürtçe konuşmak suç oldu. 1920’ler ve 30’lar boyunca büyük çatışmalar ve zulüm yaşandı ve 1984’ten bu yana yaklaşık 30.000 kişi hayatını kaybetti.”

Ermeniler katledildi’
“Pek çok Ermeni 1. Dünya Savaşı boyunca Osmanlı sultanına sadık kalırken, diğerleri Osmanlı toprakları üzerinde bağımsız bir Ermeni devleti kurabilmek için gerilla çeteleri oluşturdular. Yaşanan terörün doğurduğu zulüm, İstanbul ve başka yerlerde masum Ermenilerin yaygın bir şekilde katledilmesiyle sonuçlandı. Anadolu’daki Ermeni nüfusu göçler ve katliamlarla azaldı.”

umarım halkımız gereken cevabı verir!

benim yapabileceğim kartımı iptal ettirdikten sonra bu kadar ;)

Scudo

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.811
Ellerine sağlık Murat kardeş. Uygar ülkelerin, bilinçli toplumlarının yapması gerekende budur bence. Gönül isterki bu gibi çirkin saldırılara gerektiği gibi karşılık verebilelim. Çünkü yapılan bu terbiyesizlik ilk değildi, tabiki sonuncusu da olmayacak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tepkine hem teşekkür ediyor hemde tebrik ediyorum dostum..keşke böyle durumlarda herkes senin kadar duyarlı olabilse.

Barbaros

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Bazı kartlar varkı sadece master olarak bulunuyor. Mesela garanti bankasının visa ile anlaşması yok.

Gerçi ben ezelden beri visa ile çalılşıyorum. Hiç master kartım yok hehe

Önceden hissetmişim demekki. Amblemine gıcık olurum mastterın zatiiii. ;)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
murat abi sen bireysel olarak savaşını vermişsin..bu kadar boykot edelim kartları kesilim diyecem.ama benim hiç kredi kartım yok.ne yapam ben o zaman? :D:D