Masaüstü bilgisayarımı nasıl update edebilirim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar Sezgin bey,

Benim fikrim, tüm bileşenleri yenilemeniz yönünde olacaktır. Bu sistem için upgrade seçeneğiniz var fakat günü kurtarmaktan öteye geçmeyecektir.
Sisteminizi günümüz şartlarına uydurmazsanız özetle hantallıktan kurtulamazsınız.
Bu iş için bir bütçe belirleyip yazarsanız, bütçenize uygun bileşen modelleri önerebilirim.

Yenilemeniz gereken parçalar ;
  • Anakart
  • İşlemci
  • Bellek
  • Ekran kartı
  • Power Supply (PSU)
  • SSD ve Depolama için HDD

o zaman şöyle yapıyorum;

- power supply yi tamir ettiriyorum
- 120 gb ssd alıyorum
- bilgisayarcıya kasayı iyice temizletip işlemcinin macununu değiştirtiyorum

minumum maliyet ile şimdilik dertlerimden kurtuluyorum..birkaç sene sonra yine kağnı gibi olacak bu masaüstü pc mi ve acer laptopumu törenle küvette ateşe verip yeni bir laptop alana kadar kullanmaya devam ediyorum en iyisi bu galiba. tavsiye için teşekkürler azizim elinize sağlık. bunlara bütçem yok. gopro alacağım ayrıca gökova ve çanakkale turları için aileye ve kendime bisiklet ekipmanı almam lazım şimdilik bir üst mesajdaki gibi yapacağım.

destek olan arkadaşlara çok teşekkürler, varolun.

Ben teşekküre ederim Sezgin bey,

Dikkat etmeniz gereken hususlardan bir taneside Power Supply tamiri ile ilgili olacak. İllaki tamirettireceğim derseniz de
Ehli olmayan işi bilmeyen bilgisayar bakkallarına bu işlemi kesinlikle yaptırmayın. Çizgi elektronik ile ilertişime geçip sorununuzu bildirin.
Bir şeyi düzelticem derken tüm sistemi yakabilir hatta yangın çıkartabilirsiniz. Bu işin şakası yok.
Bu hususlara dikkat edin. Ayrıca Kasayı temizleyip işlemcinin termal macununu değiştirmeninde bir etkisi olmaz çünkü resimde gördüğüm kadarıyla bilgisayar kasanızda gereken hava sürkülasyonu yok. AMD'nin bu işlemcisi aşırı ısınmayı sevdiği için işlemci soğutucusu ile işlemci arasındaki termal macunu pek takmaz :) Temizlik yapsanızda takılma ve kasma sorunları devam eder. Kaliteli bir işlemci soğutucusu ile bu ısı sorununa bir çözüm sağlarsanız sizi bir süre idare eder. Sistem yenileme yaptığınızdada bu işlemci soğutucusunu rahatlıkla kullanırsınız.
Boş yere harcanacak paranız var ise bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tek yapmanız gereken SSD diske geçmek sonra donma kasma yüzde 50 oranında azalacaktir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Oyun oynamadığınıza göre windows kullanmanın'da bir anlamı yok ben sizin yerinizde olsam external bir disk alıp herşeyimi yedekler.makinama linux,kurar ve deposundaki binlerce uygulamayı kullanır dener ayrı sistemin tadını çıkarır ve yeni bir sistemi öğrenir'dim mavi ekranlara,virüslere,spamlara ve bir sürü ıvır zıvıra hoşçakal derdim.boşuna bilgisayarcıya ve donanıma para harcamazdım.

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@BF Okuru

Bunların dışında 1 belki 2 egzoz fan alırsanız faydası dokunacaktır, fiyatları 10-20tl arasında değişiyor çok pahalısına da kaçmayın 8 ya da 12cm olanlarından kasanızdaki egzoz fan yuvasına göre olanından alın ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kadir aydin

Katılıyorum. Zaten iMac kullanıcısıyım fakat oynadığım tek bir oyun vardı, o oyun olmuyor. Sağlık olsun dedim geçtim :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tavsiye veren arkadaşlara tekrar çok teşekkürler.

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Video ediyleme yapiyorsan i7 serisi islemci alman lazim ayni isi ben yapiyorum. Dolayisiyla cpu yani islemci guclu olmasi gerekiyor bunun yaninda video render yaparken vs. Ekran kartinin islemcisini kullanmak normal cpu islemcisinden daha iyi performans verir ama bazi programlar varki hem cpu hem gpu yani ekran karti islemcisini kullaniyor ayni anda buda extra performans demek ornek veriyorum 32 gb civarin ultra hd kamera kaydi 30 dk civarinda aviye donusturebiliyorum. Sana onerebilecegim ekipmanlar ise
Islemci 4. Nesil i7 islemci ornek veriyorum i7 4790k
Ana kart z97 serisi abakartlar marka olarak asus z97-a serisi olabilir ekran karti cok yeni sistemlere kacmana gerek yok atinin 6700 serisi ilabilir marka farketmez hdd olarak ssd kesinlikle oneririm ama buyuk almana gerek yok kati harddiski normal harddiskle desteklersen performansin artar ornegin 120 gb samsung pro bir ssd disk alirsin 1 tb ta normal hdd alirsin bu sistem seni aya cikarir kolay gelsin