Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşamın elastormer olup olmadığını nasıl anlarım?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında d.berkay tarafından paylaşıldı.

1. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Arkadaşlarım,abilerim
    uzun süre araştırdım fakat pek bi bilgi bulamadım nasıl anlayabileceğim konusunda...
    Maşam Rst marka ama üzerinde herhang bir bilgi yok...:boese157:
    Halil in bir kaç konu aşağıda yazdığı bir yorumda elastormer maşalar kışın nerdeyse çalışmaz diyodu ki benim maşamda aynen bu durumda bugün hava çok soğuktu ve en fazla 1 cm falan esnedi...:rolleyes:
    Ayrıca hava sıcaklığı değişimlerinden acaip etkileniyor :( bu belirtiler eşiliğinde maşam elastormer diyebilir miyim?

2. Jr.BMX

Jr.BMX Kıdemli Üye

Seviye:
    Maşanın modelini yazsan bence daha faydalı olacak.

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    İçini açmaktan başka bir de sıcaklığa olan tepkisi ile anlaşılır sanırım. Ama garanti olmaz tabi ki...

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bilsem yazmazmıyım::D ;)

5. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Sıcaklığa olan tepkisini yukarda anlattım gayet tepkili:D

Ayrıca üst kapağını açtığımda herhangi bir yay falan göremedim içine doğru baktığımda...

6. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Düzeltme: Elastormer değil Elastomer..
    O Amortisör %99 Elastomerlidir.. Zaten soğukta az esnemesi bunun göstergesi. Yağlı-havalı amortisörler de etkilenir ama çok az.. (Yağın viskozitesi soğukta azaldığı için)

7. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Düzeltme ve bilgilendirme için teşekkür ederim Gürsel bey bende dorumda Halil arkadaşı düzeltmiş elastormer diye bende3 ondan öğrendim açıckası
    googleda da arattım neden çıkmadığı belli oldu şimdi:in:

Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum maşamın büyük ihtimalle elastomerli olduğu öğrenmem üzerine avantajları ve dezavantajları(birini biliyorum soğuk havalarda esnemiyor) hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba pek bişey bulamadım da:rolleyes:

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Avantajı ekonomik olması :).
    Dezavantajı maşanın düşük duyarlılıkla çalışması. Kullanıcıya göre ayarlanma ihtimalinin olmaması. Soğukta neredeyse hiç çalışmaması.
    Ayrıca bu maşalar ekonomik sınıfa ait olduklarından dolayı kilit veya geri tepme ayarı gibi mekanizmaları da taşımıyorlar.
    Yani olay elastomerde değil, elastomerli maşaların ekonomik maşalar olduklarındna dolayı fazla opsiyonu olmamasından kaynaklanıyor ;).

9. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Tamam teşekkür ederim Halil...
    Baya bi dezavantajı söz konusu yani...

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Amatör kullanım için sorun değil ancak profesyonel düşüncelerin ve hedeflerin varsa, değiştirmende yarar var ;).

11. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çok fazla professionel düşünmüyorum ama yinede kışın çalışmayan bir maşa pekte güzel değil...Tabi yine amrkada bitiyo problem saolsun bisikletimi dizerken ne kadar alt komponent var nerdeyse hepsinden nasiplendirmişler bisikletimi...

12. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    maşamın galiba problemini buldum maşam elastromer olmayabilir...
    Geçen gün bisikletimi yıkadım aklıma geldi maşam;pistonların yanındaki tıpaları açığ içne doğru baktım gres vardı bende greslerde problem olabileceğini düşündüm ve çoook az miktarda köpük şeklinde wd-40 sıktım kenardan içeri sonra bir miktar bekledikten sonra maşamın resmen buzları çözüldü:)
    bir miktar çözünen gres kenarlardan pistonlara yapıştı onları sildim bir dahada çıkmadı ama maşam çok güzel bir şekilde çalışmaya başladı tahminimce 6-7 cm esniyor artık hava koşulu gözetmeksizin...
    Ayrıca maşamın alt tarafında vida gibi bişey var buda maşamın yaylı olabileceğini düşündürdü bana...
    acaba doğru mu düşünüyorum?

13. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Berkay o vida her maşada var, üst bacakların içerisinden alt bacaklarının dibine kadar uzanan yaylanma sistemini yerinde tutmak, maşayı bir arada tutmak gibi kritik görevleri var :).
    Maşanın yaylanmaya başlaması süper, ancak içerisine sıktığın WD40, maşanın içerisindeki yağı çözüp veya inceltip akmasına ve akabinde de içerideki parçaların aşınmasına neden olabilir :(. Az miktarda demişsin, umarım gerçekten azdır :).
    Onun dışında maşanın dış bacaklarına silikonsuz gres sürüp biraz üzerinde tepinirsen de iyi bir hamle yapmış olursun, bu üst bacakların içeri girip çıkmasını rahatlatıyor, canlı örneğini Ender Abi'yi uğurlama turunda Tuğberk'in bisikletinde yaşamıştık :).

14. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Teşekkürler Halil ben elastromer malzemesinin tam olarak nasıl bir şey olduğunu bilmediğimden o vidanın normal yaylı maşalarda olabileceğini düşünmüştüm...
    Wd-40ı gerçekten çok az sıktım hemde çok az yağ çıktı zaten kenarlardan "yarım bir peçeteyle silinebilecek kadar"umarım anlatabilmişimdir:)..
    Ayrıca silikonsuz gres eğer bisikletçimde varsa dediğini yapabilirim fakat ne ölçüde sürmem lazım gresi tam olarak bilmiyorum?Birde sende kötü görüntü olmaz mı bacaklardaki gres?Yani gres tozu çok tutar bence ve rahatsız edici olur bence...

15. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    d.berkay önce elastomerden bahsedelim. Elastomer, yaylı maşalarla yanı yapıya sahip bir maşayı hayal et, onun yerine sert plastik görünümlü bir silindirin yay görevi gördüğünü düşün :). Öyle bir şey işte.
    WD40 konusu sanırım tamamdır, bir sorun çıkmaz tahminimce.
    Bu arada gres tabi ki çok çirkin durur :). Söylemeyi unutmuşum, bacağı gresleyip üzerinde biraz tepindikten :)D) sonra bacaklarda kalan gresi temizlemen gerekiyor. O alttaki contanın kayganlaşmasını ve daha rahat çalışmasını sağlıyor maşanın. Normalde amortisör üreticileri bunun için özel ürünler sürüyorlar piyasaya. Örneğin Rock Shox'ın Brunox diye bir ürünü var. Üst bacaklar ve o conta arasındaki kayganlığı sağlamak/artırmak için. Ancak ne yazık ki ülkemizde onu da bulamıyoruz :). Sanırım bir tek Delta Bisiklet'te Manitou'nun ürettiği benzer bir ürün var.

16. nebileyimulan

nebileyimulan Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşım bianchi dragonun mşasından bahsediyosan o elostomer maalesef bianchi dünyanın parasını alıp anca öle mşa koyuyo bide 500 milyona satıyolar

17. manyachh

manyachh Aktif Üye

Seviye:
    :003: mrb benım masada aynı olee mal cok terbıyesız abı yaa sıcak havada kopek gıbı calısıyo ama hava soguk oldugu zaman canı ısterse calısıyo:003: