Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşada çamur toplanması

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Gökhan S. tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

Bu olay çok sık başıma geliyor ve mecburen bisikleti sırtlamak zorunda kalıyorum. Sebebi lastiklerimden mi yoksa herkesin başına gelen birşey mi? Lastik yanağım 2.25

2. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Koyu kıvama gelmiş çamur birikir, ama bu biraz fazla;

Lastik seçiminin yanlış olduğunu düşünüyorum. Geniş çapa sahip (2,25 - 2,3) sık dişli kuru zemin lastikleri çamuru atamaz.
    1,95, en fazla 2,1 çapında, seyrek ve uzun dişlere sahip ıslak zemin lastikleri daha iyi tutuş sağlar ve az çamur tutar.

Islak kış şartlarında, Maxis Ignitor, Continental Explorer, Schwalbe Little Albert gibi lastikleri tavsiye ederim.
    Michelinde ise ön Country trail, arka Country Mud kombinasyonunu deneyebilirsiniz, Country mud iyi çekiş
    sağlar, iyi de çamur sıçratır uyarmadı demeyin.

fatih karali ve Gökhan S. bunu beğendi.
  3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O değil de merak ettiğim şey neden çamurluk kullanmadığınız? Bu kadar sulu ağır çamuru çamurluksuz nasıl uzak tutmayı düşüyorsunuz acaba? Bir an önce kaliteli bir çamurluk edinin, en azından maşanızı korursunuz...

4. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aynı sorun bendede var 2.10 lastik kullanıyorum

Gökhan S. bunu beğendi.
  5. Arkın Şeker

Arkın Şeker Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bende de aynı sorun vardı lastiklerim Schwalbe Racing Ralph. Ama bugün çamurda biraz daha iyi tutuş sağladığı için Nobby Nic 1.80 taktım çamur tutmuyor hemen atıyor ve ince olduğu için maşada ve kadroda çamur toplanması yapmıyor.

Gökhan S. bunu beğendi.
  6. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    chainreaction'dan 2 x Country Mud 2.00 siparişi veriyorum, teşekkür ederim. Yurtdışı forumlarda da "kışın sabit maşaya geçilmeli" tarzı paylaşımlar okudum ne dersiniz?

7. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çamurluk tarzım değil. çamurluk olsaydı da, bu çamur birikintisiyle çoktan kırılmıştı.

8. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir üst satırdaki üç lastiği daha fazla tavsiye ederim, kullanım alanları daha geniştir.

Country Mud, Maxxis Medusa, Hucthinson Toro gibi lastikler çamurda iyi performans verse de kullanım alanı bence daha kısıtlı kalıyor.
    Kuru zeminde yuvarlanamıyorlar bunu da göze almak lazım.

Sabit maşa olayı mantıksız geldi, böyle birşey uygulayan görmedim şahsen. Önemli olan maşanın iki bacağı arasındaki köprünün dizaynı.
    2006 öncesi RS SID'ler ve RS Pilotlar acayip çamur toplardı, yine de lastik seçiminin gerisinde kalan bir faktör.

Çamurluk konusuna gelince, arka ve ön çamurluk doğru yükseklikte takılırsa, çamur toplamadan, sırt, bel, göğüs ve yüzün kuru kalması demek,
    saniyelerle yarışmıyorsanız bence göz ardı edilmemesi gereken bir komfor.

Mesut C. ve Gökhan S. bunu beğendi.
  9. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ChainReaction'da telli Country Mudlar oldukça ucuzdu hemen 2 adet sipariş verdim-kargo dahil 21 pound-. Şu an üzerindeki wild grip'r larda daha 600km olduklarından kuru havalarda onları takarım diye düşünüyorum. Genellikle ODTÜ ormanında sürüyorum ve yağışsız zamanlarda yol gevşek toprak haline geliyor, wild grip'r lar bu zamanlarda iyi.

Kışın sabit maşa takmak fikrini bende bugün araştırınca öğrendim. Neden bilmiyorum ön teker daha fazla çamur tuttuğu için mantıklı gibi geldi esasında. Delta'da yarın bir deneyeceğim. Şöyle bir görüntü arıyorum ki çamur toplanmasın.

Zaten hava soğuk olduğu için inişlerde de hız yapamıyorum amortisör ihtiyacım yok gibi bişi.

Çamur toplamaması için çamurluğun, amoritsör köprüsünün altına takılması lazım sanırım. bazen ön tekere kozalak bile yapışıyor ömrü ne kadar olur bilemedim. ön aktarıcıyı korumak adına arka tekerin önüne bir koruma takabilirim. ön aktarıcı da çok çamur oluyor.

10. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    2.25 ebatında bir lastik kullanmanız bence gereksiz çünkü sizi bir hayli yorar ayrıca kalın dişli lastikler de çamuru diş aralığında hapsettiğinden hafif dişli lastikler kadar çamuru üzerlerinden atamazlar 1.95 yada 2.10 arazi için oldukça yeterlidir larsen TT tavsiye edebilirim

11. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çakıllı yolda hızla ilerlerken "yılan ısırığı" mevzusunu çok fazla yaşadığımdan lastik seçimin böyle, havalar düzeldiğinde ben de size 2.2 & 2.25'i tavsiye ederim. Özellikle bol kumlu yolda hızlı dönüşlerde tutuş inanılmaz.

lastik önerisi için teşekkürler.

12. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

şimdi çamur toplasında göreyim :) arka tekeri de 2.00 yapacağım crc'den siparişin gelmesini bekliyorum.

13. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Maşayı nerden temin ettiniz acaba? :)

14. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    delta bisikletten aldım ama ebay'de de var. saso carbon fork diye aratabilirsin.

15. muhammet11

muhammet11 Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Arkadaşım bendede çok oluyor en iyisi profesyönel çamuluk al veya kasığı değistir.