Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşada bolluk... Acil yardım...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında cihangir tarafından paylaşıldı.

1. cihangir

cihangir Aktif Üye

Adı:
    Cihangir
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Geçen gün eşimin Salcano Cyc 02 sinin gidon boğazını kendisine göre çok uzun olduğundan ve bu nedenle oluşan ağrılarından dolayı daha kısa bir gidon boğazıyla değiştirdim. Değişimi gerçekleştirdikten sonra maşa ve gidonun bağlandığı yerde bolluk olduğunu ve frene bastıkça o bölümün ciddi şekilde oynadığını farkettim. Tekrar söküp boşluğu kapatmaya çalıştım ancak artık o boşluğu bir türlü kapatamıyorum. Benim yol bisikletimde de gidon boğazını değiştirmiştim ancak böyle bir sorun kesinlikle olmadı. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar lütfen acil yardım edin. 2 gündür bisiklete çıkamıyoruz. Kafayı yicez. :)

2. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    A- Gidon boğazı değişimi esnasında maşa boşluğu alma işlemini hatalı yapıyorsunuz. Önce maşanın boşluğunu almalı, sonra gidon boğazının maşa üzerindeki konumunu belirleyen civataları sıkmalısınız. Youtube videoları faydalı olabilir.

B- Yeni gidon boğazınızın maşaya geçen kısmı eskiye göre daha kısa. Bu durumda maşa içindeki kelebeğin civatasını ne kadar sıksanız da furç kapağı maşa borusuna bastığı için boşluk kalıyor. Gidon boğazını çıkarıp altına (tercihe göre üste) spacer ekleyeceksiniz.

C- Maşa borusu içindeki kelebek yerinden kayıyor. Bir bisikletçide kelebeği değiştirin.

Lovless, Deniz, AliÇimen ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yeni maşaların çoğunda maşa yatak yüzüğü mü denir halkasımı denir o yok.Ondan da olabilir.Ben deltadan aldım maşayı, gelmedi o parça sonradan farkettim ön frene basınca.Eski maşadan söktüm oraya zar zor taktım.O parçanın takım harici satıldığınıda görmedim.

Engin er., AliÇimen ve cihangir bunu beğendi.
  4. cihangir

cihangir Aktif Üye

Adı:
    Cihangir
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Sadettin Z. ilk önce cevabın için teşekkürler. A değil ondan eminim ancak b ve c ihtimaller arasında olabilir. Bakıcam. :)

@suzun7 sana da teşekkür ederim. O halka mevcut. Malum cyc02 miz 2013 model. :)

Başına bu tarz bişey gelmiş ve çözmüş veya çözüm hakkında farklı görüşleri halen bekliyorum. Ne kadar çok cevap gelirse çözmem o kadar kolaylaşacaktır.

5. kafnun

kafnun Üye

Adı:
    Sefa Bulut
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    En üstteki yere dik olan vidayı sıkıp maşayı iyice sağlamlaştırmak yerine önce gidon vidalarını sıkmak gibi basit bir hata yapıyor olabilirsiniz. Benim başıma gelmişti, fren bastıkça kadroyla maşa tek parça değilmiş gibi davranıyordu.

cihangir bunu beğendi.
  6. cihangir

cihangir Aktif Üye

Adı:
    Cihangir
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @kafnun teşekkürler. Nasıl çözdün peki durumu? Dediğin gibi mi?

7. kafnun

kafnun Üye

Adı:
    Sefa Bulut
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @cihangir Screenshot_2016-05-14-01-01-57.jpg Screenshot_2016-05-14-01-02-12.jpg

İlk önce kırmızı ile gösterdiğim vidayı, gidonu yere doğru bastırarak sıkın. Ondan sonra mavi ile gösterdiğim gidon vidalarını sıkın. Eğer sorununuz bundan kaynaklıysa çözülecektir.

cihangir bunu beğendi.
  8. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    specer alıcaksın dostum bende de oldu.

cihangir bunu beğendi.
  9. smclk89

smclk89 Aktif Üye

Adı:
    semih
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    furç tıpası yani en üstteki kapağı kitlenecek kadar sıkmana rağmen halen oynuyorsa tabi gidon boğazı vidaları bu esnada hiç sıkılmamış olacak sadece çektirme vidasını sıkacaksın. kitlenmesine rağmen sıkmıyor ise.
    1 - spacer maşa borusundan en az 2 3mm daha yüksekte olacak. sıfıra sıfır yada taç borusu ile aynı hizada yada spacerlerin üzerine çıkmayacak. buda tamam ise. furç kelebeği yeterince aşağı çakılmamıştır biraz daha aşağı çakarsan sorun olma ihtimali yok.

cihangir bunu beğendi.
  10. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Furç kapağını çıkar boğazı çıkar spercerları tak boğazı tak furç kapağını tak. Furç kapağı ve boğazın vidalarını orantılı olarak yavaş yavaş sıralı bir şekilde sıkmaya başla ama tek başına olmaz gidonu tekere önde biri hizalamalı

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cihangir bunu beğendi.