Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşa Saft Borusu değisir mi...?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında cannn3715 tarafından paylaşıldı.

1. cannn3715

cannn3715 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    [​IMG][/URL][/IMG]
    slm arkadaşlar

sr suntour xcp 75

modeli maşanın resimde çizdiğim bölümden kırıldı yardımcı ola bilecek veya foruma katkısı olacak varmı böle başına gelşecek ve gelmiş olanlar araştıranlar açısından:D:D:D

2. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:
    benimde başıma geldi ama henüz bi çözüm bulmuş değilim bu konuda fikri yada bilgisi olanların dikkatine...

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu degisim elbet bir sekilde yapiliyordur, ama su ana kadar yapan, yaptiran hic duymadim.

Fox'larin bile yedek parca olarak gelenleri üst bacaklarla hazir monteli olarak geliyor. Acikcasi XCP 75'in kendisinden daha masrafli bir islem gibi geliyor bana.

ozzinga, boxtubing, fecredall ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. cannn3715

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    peki kaynak veya o boru yerine kestirip nenisini takma fikri ne derece sağlıklı olur acaba?sonuçta kadronun dkey darbe alacaktır???

boxtubing bunu beğendi.
  5. Ahmet Göker Derya

Ahmet Göker Derya Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şaft borusu montaj sırasında çok çok büyük bir ihtimalle soğutularak yerine geçirilmiştir. Bu işlemi kısaca anlatmak gerekirse şaft borusu taç kısmına takılmadan önce bir süre sıvı azotta bekletilir. Bu sayede şaft borusu -150 derece civarı bir sıcaklığa ulaştıktan sonra soğuyup daralacağı için taçtaki yuvasına kolayca geçer ve ısındıktan sonra da yerine çok sıkı bir şekilde adeta kaynaklanmış gibi oturur. Bu tip montajı yapılan bir parçanın geri sökülmesi pek mümkün değildir. Birazcık uçarsak yeniden azota batırıp sökmeyi deneyelim diye düşünebilirsiniz;fakat bu sefer hem şaft borusu hem taç kısmı birlikte soğuyacağı için yine de sökemezsiniz. Çekiçleseniz zaten aluminyum malzeme zarar görür. O nedenle en mantıklısı yedek parça bulamıyorsanız malesef yeni bir amortisör almak.

6. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Mc Pherson nickli arkadaşımız güzel yazmış. Aynı şekilde soğutarak geri çıkarma işlemi yapmak imkansız; alüminyum kısım da boruyla birlikte soğuyacağından çıkmayacağı gibi kolayca da kırılabilir.

En iyisi yeni bir maşa edinmek; hem daha güvenli.

Bu arada; o boruyu kırmayı nasıl becerdiniz?

boxtubing bunu beğendi.
  7. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    bence olması çok zor

boxtubing bunu beğendi.
  8. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:
    valla nasıl kırıldı bilmiyorum:D ama değişmesinin mümkün olabildiğini duydum inş değişir yeni bir maşa almak sorun deil ama sr sountor xcp 75 gerekıyo:(

9. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:
    suan elimde saft borusu var kırılan masanın saft borusuyla pres makşnesinden yardım alarak değişebileceğini düşünüyorum

10. Ahmet Göker Derya

Seviye:
    Bu sefer de preslemede hem kırık olanı sökme hem de yeni şaftı takma işlemi esnasında yüzeyler birbirlerine sürtünerek geçecekleri için zarar görecekler ve yeni şaft istediğiniz gibi sıkı bir şekilde yerine oturmayacaktır.
    Birbirine sıkı geçip takrar sökülüp takılması gereken yerler dikkat edin çok hassas işlenmiştir ve yüzeyleri adeta ayna gibidir. Örnedin tümleşik aynakollarda rulmanlara geçen kısımlar;rulmanlı göbeklerde yine rulmanlara geçen mil çok hassas işlenmiştir. Eğer rulmanlara geçen kısımlar böyle işlenmiş olmasaydı sadece bir defa söküldüğü zaman yüzey pürüzleri ezilecek ve tekrar yerine oturtmak istediğinizde ezilen yüzey pürüzleri milin sıkı geçmesine imkan vermeyecekti.

11. Turkishflier

Turkishflier Aktif Üye

Seviye:

Selam,bahsettiğin miller,yuvalar söylediğin gibi çok hassas işlenmiş değiller.Sıkı geçme ile montajı yapılan yüzeylerde hassas bir işleme zaten gerek yok.Aksine yüzeylerin biraz pürüzlü olması istenir ki geçme işlemi sırasında az miktarda deformasyona izin verilip yeterli sıkışma sağlansın.

Şaft maşaya ısıl olarak mı takılıyor yoksa preslenerek mi onu bilmiyorum.
    Fakat ısıl yolla şaftı sökmek pek mümkün değil.Ama presle sökülebilir.
    Madem gereken şaftı bulmuşsunuz pres yardımıyla eskisini çıkarıp yenisini takmayı deneyebilirsiniz.İki kere takıp çıkarmakla yüzeyler kayda değer bir ölçüde deformasyona uğramaz.

boxtubing, cannn3715 ve Ozan Güven bunu beğendi.
  12. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:
    ewet haklısın ama denemeye değer diye düşünüyorum yani maşa xcm lere göre fln süper bi maşa yapılması mümkün olsa keşke yoksa xcmye talip edecez
    sr suntour xcp 75(körüklü) satılık varsa alabilirim

13. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:
    maşayı yapmayı başardık arkadaşlar hepinize tsk ederim

14. ALİ3544

ALİ3544 Yeni Üye

Seviye:

mesleğim gereği bu konuda bilgi sahibiyim sorununu bulunduğun ildeki torna atölyesinde giderebilirsin aleminyum kısmı asetilen yardımıyla ısıtılarak genleşmesi sağlanır (çok ısıtmamak kaydı ile )kırılan metal kolaylıkla çıkacaktır yerinede yenisini yaptırmak kalır yeterki iyibir usta bulabilesin

cannn3715 bunu beğendi.
  15. caner(bmx)

caner(bmx) Forum Demirbaşı

Seviye:
    eski saft borusunu bir sekilde cikar ve tornaciya saft borusunun 1mm veya 2mm buyuk yaptir ve presle oraya saglam sekilde otuttur eskisi gibi olucaktir

16. cannn3715

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    pres yardımıyla haloldu ama ne denli salam oldu ne derece dayanacak bakalım::D

17. boxtubing

boxtubing Kıdemli Üye

Seviye:
    sorunsuz oldu arkadaşlar eskisinden sağlam oldu:D:D:D bi daha bişe olacagını sanmıyorum(Kysri Glp - Ysn)

18. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    hepsi boş ben yaptırım kardeşşş
    o nasıl takıldıysa çıkarılır nasıl çıkarıldıysada takılır.neleri var presde yapılır onlar. :)ısıl işlem göremez zaten malzeme yoksa özelliğini yitirir.ben yaptırdımmm

cannn3715 bunu beğendi.
  19. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Hayır, Suntour'daki montaj pres ile yapılıyor.

20. Ahmet Göker Derya

Seviye:
    Dediğim gibi yüzeyi hassas işlenmeyen parça 1 defa takılıp çıkarıldığı zaman eskisi kadar sıkı geçmez! Düz yolda bu kısma yük binmez ancak ani direksiyon hamlelerinde teker düz kalıp gidon dönerse hiç şaşırmayın,özellikle de hızlı giderken.