Maşa montaj yardım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Toplamak üzere bir bisikletim var parçları yavaş yavaş sipariş ediyorum.
suntour xcm maşa bugün geldi.
bunun montajı hakkında biraz bilgi verirmisiniz.

bu borunun içi boş ; bunun içinde furç vidasının sokulcağı şekilde bir pul olmayacakmıydı?

edit : o pulun adı kancaymış.
herhande o kancayı edinmem lazım.
bunu boruya sonra nasıl sabitlicem ?

kancanın resmi ;

(link)

Scudo

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
merhaba, maşayı sıfır aldıysan içi boştur.
fork nut, kanca, kelebek furç takımının içindeki parça. kapakla birlikte.

videoda montajı var, daha sağlam tutarak düzgün şekilde montajını yapabilirsin

tabi maşa şaft borusunu, uygun spacer ile sabitleyip, boyuna göre kesip ayarlaman gerekecek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
çok teşekkür ederim bu yararlı bilgi için.
fakat bir sorum daha olucak.

bu kanca o boruya ne kadar sıkı tutunuyorki yukarda furçu sıkarken yukarı doğru çıkmıyor ?
yada o kancanın başka parçasıda varmı o borunun altına tutunmak için ?

yani şu parçayı edinmeliyim her halukarda ;

(link)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
maşaya sadece o parça takılır onu tutan vs başka bir parça yoktur. o parçayı düzgün bir şekilde eğik yatık olmayacak durumda şaft borusunun içine çakmanız gerekiyor. onu çakarken fark edersiniz zaten şaft borusundan biraz daha geniştir ve borunun içine girerken o yapraklar biraz eğilir ve borunun iç yüzeyine direnç uygulayarak sıkışır. yukarı doğru çıkmasıda nerdeyse mümkün değil gibi bir şey. hatta bazı maşalarda tutuşun daha iyi olması için şaft borusunun iç yüzeyi tırtıklı olur.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
evet yukarıdaki parça, merak etmeyin parçayı edindiğinizde güçlü olduğunu anlayacaksınız, kanca ters açı yapıyor geri çıkmıyor, altında başka parça yok, zaten zor giriyor, sanırım 1/ 1 8 maşanız

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ömer karan

tam anlamıyla cevabım buydu.
fakat bende o kelebek denen parça yok onuda sipariş etmem lazım.
ilgilenen herkese gene teşekkür ederim.

@ihsangencer

evet 1/18.
başlasın o zaman montaj :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
rica ederim. kolay gelsin size :) inşallah başka sorunlarla karşılaşmazsınız.

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kesinlikle başka problemlerim olucaktır zira benim bütün işlerim ters gider.
o yüzden bi işe başlarken hiç düşünmem " ulan bu o yola çıktık ama inşallah herşey yolunda gider" diye :D

bir tek gidonum kaldı gelicek olan.
onu ebaydan sipariş etmiştim gelişi aralık ortasını bulur herhalde ;)

daha sonrada proje konumla sitedeyim benim takip edin çok yardıma ihtiyacım olacak :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
bisiklet toplamak gerçekten bazen sıkıntılı bir süreç olabiliyor heleki birde işin içine yurt dışından yapılan alışverişler onların gümrükte günlerce beklemesi girince. profil resmimdeki bisikleti bende bu yaz sıfırdan topladım. bir arkadaşım la baya uğraş verdik günlerce kargo bekledik hatta kadronun gümrükten geçmesi 2 hafta sürdü amaç bu bisikleti toplamaktı o 2 haftalık süreçte sabırsızlığımızı sinir sitresimizi atabilmek için birşeylerle uğraşmamız gerekiyordu ve o arada evdeki malzemelerden 2 tane daha bisiklet topladık yani :) genelde bisiklet toplarken kadro seti toplayıp gerisini ihtiyaca ve bütçeye göre planlayarak yapmak en sorunsuz olanı. ben şahsen orta yatak almak için kadronun gelmesini beklemedim ve yanlış ürün almışım 3 günüme mal oldu :) ama o bisikleti gece saat 4 sularında bitirip sapasağlam yürür hale getirdiğimizde gözlerdeki yorgunlukla karışık mutluluk hissi tarif edilemezdi :)

sizde inşallah bu süreçte sorun yaşamazsınız ancak olurda yine bir problem olursa herkes bildiği kadarıyla yardımcı olacaktır bence..

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
aslında benimki tam anlamıyla toplamak değil sizin anlattığınızın yanında :)
elimde bi tane salcano ng650 vardı.
onu, kız arkadaşım için yeniliyorum.
maşa,gidon,gidon boynu,vites,frenler vs şeklinde.

bakalım ne çıkıcak ortaya hayırlısı ;)

Holidey

Üye
Tepki
51
ön maşayı takarken hangi parçanın hangi sırada takılacağını bilemedim

aşağıdaki fotoda soldakiler alt tarafın sağdakiler üst tarafın parçaları.

üst tarafta en son spacerlar ve üst kapağın takılacağını biliyorum. alt tarafta yani soldaki parçaların sıralaması ne olmalıdır? bilyaların fotoda görüldüğü gibi bir tarafı yuvarlaklı bir tarafı düz, bunun yönü ne olmalıdır?

(soldaki ilk parça plastik, 3. parca musluk jontası gibi lastik)

-----------------------------------------
kadronun üstünde sabit parçalardan şöyle

sol taraf alt sağ taraf üst

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Holidey şu konuyu inceleyin (link)
bendeki rulmanlı furç takımı sıralama resimdeki gibi :)
vidal_31012D00_fur_E7002D00_diyagram_3101_.jpg
son parça maşa borusuna montaj yapılıyor son 3 parçada alt alın borusuna takılıyor resimdeki gibi basit aslında sök tak yapınca öğreniyor insan :)

• Beğen
Tepkiler: Holidey

Holidey

Üye
Tepki
51
@Melih Çolak çok teşekkürler sitedeki resimler yardımcı oldu

taktım oldu ama fazladan bir parça arttı. alt kısımda ne şekilde koyarsam koyayım bu parçayı olmuyor, alt bilye açıkta kalıyor

ben gidonu, spacerları ve üst kapağı çıkarınca maşa kendini bırakmamıştı. maşayı tutup çekince çıkmıyordu kadrodan. bisikletçiye götürdüm. maşanın üstten çıkan borusunun üzerine çekiç koydu başka bir çekiçle vurdu onun üstüne hızlıca. o zaman ayrıldı düştü maşa kadrodan. bu parçada o sırada çıkan parçalardan. resimdeki açıklık orjinalinde mi öyleydi vurulunca mı açıldı bilmiyorum. parmağımla resimdeki gibi açınca genişliyor.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Holidey orjinali öyle olması gerek. sanırsam bu parça 6.sıradaki parça
1. Furç kapağı sıkıştırma vidası
2. Furç kapağı.
3. Maşa kelebeği
4. Toz kapağı.
5. Sabitleme halkası.
6. Rulman.
7. Üst rulman yatağı.
8. Alt rulman yatağı.
9. Toz contası.
10. Maşa rulman yatağı.
fur_E7002D00_tak_3101_m_31012D00_diyagram_3101_111.jpg

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer
maşa düz maşa mı birde boru uzunluğunu kestirmen gerekicek spiral veya kıl testereyle furş kelebeğini boruyu eşit uzunlukda kestikten sora düzgünce yerlestirmen gerekli 1-2mm borunun aşağısına takıldığın yer varsa sorabilirsin başka

• Beğen

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Holidey

daha fazla foto eklerseniz daha rahat olur mesela maşa üzerindeki bilya yatağı ve sizin taktığınız halde olmayan şekli ile.
muhtemelen maşa şaftı ve üst bilya yatağı arasına koyman gereken parça, ama sen alttan çıktığını söylüyorsan o zaman başka bir yeri olabilir bu durumda üst bilya yatağı nerede ? bilyalar açık kalmamalı, bişeyleri yanlış yapmışsın demek ki. parça arttıran ustalara karşı hep bi sempatim vardır ama furşda parça arttırmaya karşıyım :) bir diğer konu ise eğer furş setini değiştirdiyseniz aldığınız furş seti eski yatakla uyum içinde olmayabilir (kadrodaki sabit parçalar dediğiniz kısım alt ve üst yatak) onlarada dışarıdan vurmuşsunuz çıkartmak için, içten düz tornavida ve çekiç yardımıyla vurarak çıkartabilirsiniz.
ve son olarak bilyaların da yönü var, sadece düzgün oturttuğunuzda boşluk yapmaz, alttaki bilyalar alta üsttekiler üste bakacak. kolay gelsin.

• Beğen

Holidey

Üye
Tepki
51
@Tasogare

işte evde ben kendim çıkarsam sıralamasına bakardım. ama dediğim gibi üstteki spacer bilya felan herşeyi çıkarmama rağmen maşa kadroyu bırakmıyordu çıkmıyordu. bisikletçi üstten çekiçle vurup düşürünce maşayı bakamadım hangi parça nerenin altta. belki o an yerde duran başka bişeyi aldım maşanın parçası diye. maşayı kadroyu boyamak için çıkarmıştım bütün parçalar orjinal yani uyumluluk sorunu olmaz.

yarın nasıl yaptığımı detaylı fotoğraflayıp koyarım.

@Tasogare

evet kendimi televizyonu bi parça çıkarıp bu parça fazlaymış diyerek tamir eden ustalar gibi hissettim :komik:

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Holidey
sen onu bide en üste koymayı dene, yani maşayı alt üst yatakları taktıktan sonra ortada bi boşluk kalacak, bu parçayı oraya sıkıştırarak boşluğu kapatıp spacer yada boyunu takacaksın.
yani soldan 4.yü en üste takıp 1. parçayıda onun içine koyacaksın.

bu arada bir tavsiye daha, sana 2 iş olmasın, yataklarıda boyamışsın, o bölgenin pürüzsüz olması lazım yoksa bilyalar pütürlü bi yüzeyde hareket eder ve can sıkıcı olabilir, hatta boya kalınsa düzgün oturmamasına neden olabilir, sen iyisimi yatak üzerindeki boyalarıda çıkar, sadece dış kısmı boyalı bırakabilirsin.

Holidey

Üye
Tepki
51
@Tasogare @Melih Çolak

en alta conta onun üstüne bilyeyi yerleştiriyorum

yukarda bilyeyi yerleştirip üstüne kapağı kapatıyorum

sonra spacerları koyup gidonu yerleştirip üst kapağı alyanla sıkıyorum

bilyalar açık kalmıyor. artan parça dışarda hala. boşluk yok bir sorun yok gibi görünüyor.

dün yukardaki linkte bilyalara ve yataklara bol bol gres yağı sürün diyordu. bilyalara, bilyaların yataklarına ve en yukarda alyanla sıkılan vida ve onun girdiği maşa kelebeğine bol bol yeşil gres yağı sürdüm. alyanla sıkıp boşluğunu aldıktan sonra maşayı sağa sola döndürünce alyanla sıktığım vida gevşiyordu.

dün toplarken sürdüğüm bütün yağları bezle sildim. bugün yağsız taktım. sağa sola döndürünce vidanın gevşeme sorunu olmadı. dün bişeyi tersmi takmıştım yoksa maşa kelebeği ve ona giren vidayı yağlamamam mı gerekiyor?

bu arada boya yaparken her yeri bantladım. maşa yatağına kadronun içine boya gelmedi yani.

• Beğen
Tepkiler: Tasogare

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Holidey ben takarken gres yağı falan kullanmadım rulmanlı benimki. bilyalı furç daha önce kullanmadım yağ konusunda bilgim yok :) bide şöyle dene furç kapağının altına spacer halkalarından bi tane koyarak öyle sıkmayı dene toz contasını takmayı unutmuşsun sanırsam :)

• Beğen