Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşa Kilitleme Kolu

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Koray Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Koray Yılmaz

Koray Yılmaz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gidondan maşayı kilitlemeyi/açmayı sağlayan kol her maşaya takılabilen birşey midir?
    Eğer bağlanabiliyorsa fiyatları hakkında bir bilginiz var mı? değer mi?

Rock Shox Tora SL maşa sahibiyim...

2. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    takılır elbet. sadece kol ve kablodan oluşuyor

Koray Yılmaz bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sormak istediğin hiç gidondan kilitlemesi olmayan maşaya takılma durumu mu yoksa var olan gidon kumandası bozuldu yada kırıldı değiştirmek için mi soruyorsun anlayamadım ama şu şekilde yardımcı olayım.

Maşalarda ( alt seviye maşalarda ) iki tip kilitleme kısmı vardır.Bir tanesi tamamen mekaniktir ve kilitlenen bacak yaylıdır.Bu maşalar kesinlikle gidondan kilitlenmez zaten bisikletin üzerinde yük ağırlık varken kumandasıyla bile kilitlenmez.Yada kilitlenen bacak kısmında hidrolik yağ ile dolu bir tüp vardır bu tüp sayesinde kilitleme olur.Bu tüplerde de iki çeşit kilitleme mevcuttur ya tüp üzerindeki bir mile baskı uygulanınca kendisini kilitler yada yine tüpün ağız kısmında bir mekanizmayı çeyrek tur döndürdüğünüzde tüp kilitlenir.Bu tip maşalar gidon kontrolüyle kilitlenebilir.Sizdeki maşayı daha önce kurcalamadım o yüzden net bilgi veremeyeceğim.

Diğer mevzu ise sizdeki gidondan kilitlenebilme özelliği olan maşanızın kilit kısmı arızalı yerine başka marka diyorsanız muhtemelen olmayacaktır.Çünkü mevcut markaların kendi aralarında bile uyumsuz modeller mevcut .Yukarıda yazdığım gibi kilitlemesi pim ile olan maşanın kumandasını çeyrek tur dönerek kilitlenen maşaya takamazsınız.Yada tam tersi.Ayrıca bu kumandaların bağlantı civata yerleri markalar arasında değişiklik gösteriyor mu incelemek lazım bu konuda da birşey söyleyemeyeceğim.

Fiyatlarını da sormuşsun : sr suntour için olanlar 25 ila 40 lira arasında satılıyor.Rock Shox markasının kumanda kolları eski modeller için olanları 50 ila 75 arasında yeni modellerin kumandaları 100 lıranın üstündeydi son gördüğümde.

Kumanda kolu kol ve kablodan oluşuyor fakat maşaya takılan kısım pek öyle değil ve tabi ki maşanın da bu özelliğe karşılık verebilen bir model olması gerekiyor.Sadece kol ve kabloyu alınca istediğiniz maşaya takamıyorsunuz malesef....

bozkurtcml ve Koray Yılmaz bunu beğendi.
  4. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
  5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu ürünler yeni model dediklerim.Söylediğim gibi maşanızda gidondan kumanda özelliği var ise kullanabilirsiniz yani eskisi bozulduysa yada kırıldıysa bunları alabilirsiniz.Maşadaki kumanda gidondan değil sadece maşa üstünden bir kilitleme koluysa bu ürünleri almanız size bir fayda getirmeyecektir takamayacaksınız......

6. Koray Yılmaz

Koray Yılmaz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Öncelikle teşekkür ederim...

Benim maşamda mevcut ama arızalanmış bir gideondan kilitleme sistemi yok. Maşa üzerinden lockout yazan bir düğmeyi çevirip maşayı kilitliyorum.
    Maşamın temsili bir fotoğrafının linkini vereyim belki daha net olabilir.

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu maşaya gidondan kilitleme takabilmeniz için aynı maşanın (veya aynı markanın ) gidondan kilitlemeli modelinin (gördüğünüz üzere çeyrek tur dönerek kilitlenen sitem) arızalısını bulup maşa üstündeki kontrol kısmını kendi maşanıza aktardıktan sonra yukarıdaki kollardan bir tanesini alarak takmanız gerekiyor.Hem maliyet hem de bulma açısından zor .....
    Fakat fotoğrafı inceleyince sanki kilitleme mekanizmasının yanında dış kablo klavuzu gördüm gibi demek ki bu modelin gidondan kilitlisi mevcut .Ek bilgi olarak bunuda söyleyeyim....

Cengiz Gökalp ve Koray Yılmaz bunu beğendi.
  8. yahyaeminbaris

yahyaeminbaris Forum Filazofu

Adı:
    Yahya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende sr sountour xcr maşa var kitleme olayını manuel olarak yapıyorum aparatlarını alsam gdondan kitlemeli yapabilir miyim?

9. ctnky

ctnky Yeni Üye

Adı:
    Cihan Çetinkaya
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bunu ben de merak ediyorum. carraro 224 almak üzereyim, 28″ Suntour Nex 63mm maşadan kilitli maşası var, üst modellerin ise aynı model maşa fakat gidondan kilitli olanından mevcut. acaba şu parça ile gidondan kilitliden maşadan kilitliye dönüştürmenin bir yolu var mıdır.

Suntour Amortisör Kilitleme Kolu | Doğa Bisiklet

tabi şunu eklemem lazım, carraro 224 v fren, bahsettiğim üst modeller disk fren.

10. yahyaeminbaris

Adı:
    Yahya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    o parçası kablosu ve kitleme adapdoruyle aldım denıcem olursa yazarım ayrıca bu parcaları aliexpressden 50 kagıda alıyosun tekine 50 verme @ctnky

11. Onur Yıldız

Onur Yıldız Yeni Üye

Yeni konu açmak istemedim. SUNTOUR XCR 100 model maşası olan ROCKRIDER 540 bisiklette denemek istiyoruz, bu parçaları alıp çalıştırabilen oldu mu acaba?

Godzilla bunu beğendi.
  12. yahyaeminbaris

Adı:
    Yahya
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    muhtemelen takılır sen bı ıyı bısıkletcıye gıt sor parcaların yoksa uyguna bırakırım

13. yusuf.oguz

yusuf.oguz Yeni Üye

Adı:
    Yusuf Oğuz
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Carraro sportive 225 bisikletin amartisörünün kilidinin üst kapağını nereden bulabiliriz?

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi