Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşa Kargaşasına Son Verdim Usta ile...

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Enis Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öncelikle Selamlar...
    Bisikletime biraz upgrade yapmak icin kafa yormaya baslamıstım..Ama gercekten ilk başta ''bilgi eksikliginin verdigi'' sıkıntı baya bir yordu beni..Bisikletimde ZooM fabrika çıkıslı maşa bulunuyordu..Konuyu acma sebebimde ben yaşadım sinirlendim kimi zaman çünkü bilgi yok, elinizde bir miktar para var en iyisi olsun diye çabalıyorsunuz..
    #Fren Konusunda; Beyler Frende BR-M395 mi?-BR-M445 mi serisimi diye cok kafa yormus hatta M395 olsun demiştim..(Benim bisikletim Mekanik Disk Fren).Ama anladım ki BR-M445 Seri Dısı üretim Fren Yeni nesil sayılan M395 den biraz daha iyiymiş..Bu yüzen alıcak fikri olmayan veya benim gibi bilgi eksikligi olan varsa bunu bir dusunsun..M445 in BL-Fren kolları güzelmiş..(Deneyenlerin yorumu-Bisikletci ustanın yorumu-kendimde inceledim bugün).
    #Maşa Konusunda 260TL bütcem Var diyordum..Ne almalıyım?.Bu paraya nasıl en iyisini alırım?..Sorusu icine girdim..Ve bütceme baktıgımda Rock Shox-Suntour-RST icinde..Fiyat/Performans düşünüldügünde ve izledigim Amortisör Videolarında(Suntour XCR) Suntour almaya karar verdim..Ama aklım ilk basta surda karısmıstı..XCR neydi? veya XCT? onunda cevabı söyle oldu...
    *Kötüden iyiye olacak şekilde:
    (M-XCT-XCM-XCR-)-(Raidon)-Rux-Durolox-Auron-Epicon TR-Epicon XC-Axon
    (Yaylı Maşa Serisi )(Havalı Maşa seri başlangıc-Raidon)
    Suntour Maşada En cok tutulan Maşa ise Herkesin dilinde F/P acısından Epicon'muş.
    Benim en cok zorlandıgım nokta ''Yaylı-Havalı ''Maşaydı..Ve tabiki ''Havalı ''maşa en iyisiydi.
    Elimdeki bütcem 260 TL yaylıda Suntour XCR-RL alabiliyordum.En iyisini yaylıda alabiliyorum derken :) baktım ki Rock Shox yaylı Maşa ları Suntour Neredeyse Havalı Maşasına denk..Yani ilk önce marka belirleyin..Kalitenizi ölcün ve ona göre alın..Benim kafama cok takılıyordu..Bazı maşalarda RL yazıyor.Bazılarında LO..Oda RL(Remote Control) Ve Lo Lock Out'u temsil ediyormus...Arkadaslar bilmeyenler icin HAVALI iyi bir maşa fiyatı 450TL den başlıyor 350TLyede İlk seri yukarıda gösterdigim Raidon var.
    Benim bisikletim 27,5 inc yapıya sahipti..Baktıgım Maşalar ise hep Ya 26 inc Ya 29inc ti...Burda tıkanmıştım..Ve 3gündür bilgi almaya calısıyorum ama bu konuda ders aldım ''Siz siz olun Teorik bilgi bir yere kadar'' gidin bisikletciye-Yedek parca Satan yere ne alıcaksınız Misal? XCR mi? cıkarın deneyın bakın..Cıkarın Rock Shox bakın Hassasiyetine..işlevligine ben en sonunda dayanmadım öyle yaptım ne nasıl ögrendım sahsen..27,5 Maşalar ise Yeni nesil miş Arkadaşlar bende bilmiyordum.29inc maşa 26 ya göre 27,5 inc bisiklete daha iyi uyum saglıyormus ama yetmiyor tabi bu durum..Bisikletci buna söyle karar veriyor..Ya cok cesitli bir yer ise istediginiz Maşa mesela Suntour XCR ise alıp 29 inc i lastiginizi söküp karar veriyor.Oturdumu oturmadımı nasıl duruyor Ustalıgını gosterıyor dıyelım..Veya 27,5 inc maşa varsa Ki önemlidir Yeni bir Maşa türü olsa bile 27,5 maşalar üretiliyor Sadece yaygın degil alıp takar..(Göz ile gözlemimdir anlattıklarım bisikletci bisikletci gezdim cünkü).
    Bugün Suntour XCR-RL- ve RTS maşayı test ettim..Kesinlikle(şahsi görüsüm) Suntour arkadaslar.XCR-RL yaylı performansı hosuma gitti..Herkesin dilinden süşmeyen Rock Shox test ettim :) gercekten ani tepkileri boş gecilicek gibi degil..Ama bir seyi unutmamak lazım Zoom maşa yanında XCR-RL king bana göre cok farklılar.Havalı maşa Rahat Onu farkettim..XCR-RL de yetersız degil kesinlikle tepkileri güzeldi..Fakat RST begenmedim bunu söyleye bilirim..Ben bir hata yapıyordum ilk basta XCM alayım felan demiştim..Beyler bütceniz 400 dür misal benim gibi kafayı takmayın hemen az bekleyın XCM degilde XCR nin RL modelini alın..Kesinlikle karlı olursuz gözle görülür farklar var..Biriktirim derseniz 450 civarı havalı maşa alın Yaz-kış binin..
    Herşey icin Tesekkürler..Yazıda eksigim Türkçe yazımda hatam olabilir..Konu icinde hatam varsa söyleyin düzeltirim hic kimse 4/4 lük değildir..Bunları yazdım cünkü ben cok bunalmıstım başkaları bunalmasın..Peki ben ne yaptım...Suntour XCR-RL maşa alıcaktım..Eger üstüne koyamazsam bu Maşayı alacagım..Koyabilirsem 450-550 arası Rock Shox alacagım Havalı olarak bugun baktım..Kolay gelsin Arkadaşlar

atasoyserdar ve Umut Tekin bunu beğendi.
  2. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ustanın da kafası karışık sanırım...
    en basitinden Auron, Epicon XC ve Epicon TR modelleri birbiri ile kıyaslanacak maşalar değil...
    farklı kullanım alanlarına hitap eden modeller.

Enis Arslan bunu beğendi.
  3. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Elindeki ürünler Sınırlı olanlara baktık o yüzden bide belli bir bütce ile hangisi iyi olur amacı güttüm..Birazda Su mantık var tabi parası fazla olan iyidir mantıgı..Ama bu konuda benim sucum yok zaten cok iyi bilsem bisikletci olurdum..Veya bu işle ugrasırdım..Sorma,Sorusturma alma cabasındayım..İyi olsun cabası.

4. Sezer Şenol

Sezer Şenol Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Abi konu iyi olmuşta bişey sorucam şimdi benim maşa havalımı yoksa yaylımı bide nerden anlıyoruz bunların yaylımı havalımı olduğunu kusura bakma bende acemiyim daha soruyorum.

5. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Maşanın özelliklerinde yazıyor air preload, solo air, dual air.

6. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sezercim Yeni gördüm...İhsanın dedigi gibi..Belirgin örnekler ise Suntour Düsünüyordun galiba..M-XCT-XCM-XCR hepsi yaylı Radion-Epicon Havalı fiyatındanda belli zaten...
    Sitelerde baktıgımda anlamıyorum Dersen de?...
    Sitede Havalı olanlarda Alt tarafta Kiloya göre basılacak hava tablosundan anlayabilir..Veya maşa yı google yazdıgında bilgilerden ulasabılırsın..Ne yaptın 400TL bütcen vardı begendın mi maşa bisikletin 26- mı 29 mu...

7. Sezer Şenol

Sezer Şenol Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisikletim 26 maşalara bugün bakıcam beğendiğim olursa 1-2 aya alırım bide benim maşanın özelliklerini internetten bulamadım satıştan kalktı herhalde ama sert yani ayarı falanda yok.

8. Sezer Şenol

Sezer Şenol Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bora abi baktım bugün suntour xcr de karar kıldım 1-1,5 sene sonra bisiklet olayını tam anlamıyla çözdükten sonra elimdeki bisikleti satar daha yüksek bi bisiklet alırım xcr bana iyidir yani peki en güvenilir satıcı hangisi yardımcı olurmusun ?