Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşa hakkında bilmediklerim

Konu, 'Süspansiyon' kısmında ???? tarafından paylaşıldı.

1. ????

???? Aktif Üye

Seviye:
    selam arkadaşlar.insomnia 300 slx alarak arnıza katıldm.donanımdan anlamadığım için bilmediklerim konusunda bu siteden çok faydalandım.sizlere maşa hakkında birkaç soru soracağım. kullandığım maşa SUNTOUR XCR RL
    1-bu maşa hidrolikmi yoksa yaylımıdır? yayalandıkça üssten yağ gibi birşeyler çıkıyor merak ediyorum
    2-reload yazan bir kapak var. oradan yağmı koyuyoruz?
    3-bu amatrisörler çukurlardan,kaldrımlardan atlama ile deforme olur mu?
    4-amartüsörü kitlediğimde tam olarak kitlenmiyor. hafif olarak yaylanma payı kalıyor normal midir?

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sizdeki maşa buyuk ihtimalle şu model:
    http://www.srsuntour-cycling.com/bike/details/?TreeNodeID=3953

Yalniz bisikletiniz uzerindeki model kac yilinin bunu da ogrenmek gerek. Cunku suntour bu modelin 2014 modelinin bilgilerini veriyor.
    1. Sol bacak yayli, sag bacak hidrolik ve kilit kontrollu.
    2. Preload denilen kisim maşanin suspansiyon sertligini / yumusakligini (yaylanma hizi) belli bir seviyeye kadar ayarlamanizi saglar.
    3. Cukur ve kaldirimlardan atladiginizda kolayca zarar gorecek bir maşa değil. Ama aşırı sert arazi koşulu - yuksek atlayislar ve downhill için onerilmez!
    4. Maşayı kilitlediğinizde hafif oynamasi normaldir.
    Kilitliyken sert bir vurus yaparsaniz kilit actiginizda gucluk yasayabilirsiniz. Ancak gidondan yuklenerek suspansiyona yuklendiginizde acilir (bu sonucusu 2012 model XCM maşada başıma geldigi icin not ettim. Sizin basiniza gelmeyebilir :) )

SerkanH ve Oğuz han T bunu beğendi.
  3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    1- Maşanız hidrolik kilitli ve yaylı.
    2- Preload denen kısım maşanın sertlik yumuşaklık ayarını yapmaya yarar.
    3- O kadar düşük bir maşa değil çukurlar kaldırım pek sorun yaratmaz araziye de girersiniz her türlü ama 1-2 metrelik yerlerden atlamaya pek gelmez.
    4- Evet çok hafif bir pay kalması normal her maşada kalır bildiğim, süspansiyon kilitli iken bir darbe alınması sonucu ufak bir esneme payı bırakılır.

Berke bunu beğendi.
  4. alperenuzun

alperenuzun Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam yeni konu açıp forumu kirletmiyim dedim ondan yazıyorum. INSOMNIA 29 almayı planlıyorum bunun maşası nasıldır ?

5. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    29 yerine 27.5 almanızı öneririm bir seviye daha üst maşa kullanılmış 27.5 modelinde arada 700 gramlık bir fark var ve ikisinin de fiyatı aynı dolayısıyla 27.5 daha iyi derim bence. Salcano Bisiklet | Motosiklet

Berke bunu beğendi.
  6. alperenuzun

alperenuzun Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam dağ bayır için 29 daha iyi olmazmı ? kalan her şeyleri aynımı hocam 29 ile 27.5 te pek anlamamda bisiklet parçalarından çok soru sordum kusura bakmayın

7. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    suntour xcr pm. rl 100 maşam var ve o reload yazan kapak var düz çizgi şeklinde + ve - ler var çevirmeye çalıştım çok küçük ve sert olduğundan çeviremedim nasıl ayarlayabiliriz ?

8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Maalesef tek yol cevirerek ayarlamaniz :) + Yonu sertligi arttirirken, - yonu yumusakligi arttirir

9. ????

???? Aktif Üye

Seviye:
    @Berke K. hocam peki amortisörün hidroliği,biter mi? Yaylımı haha iyidir hidrolik mi?

10. zeki tanrıvermiş

zeki tanrıvermiş Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar bende de aynı maşa var. bunu bakımı için birşey yapmam lazım mı?

11. QEXEC

QEXEC Aktif Üye

Adı:
    Nurettin
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşlar sr suntour maşadaki preload zımbırtı sı ne işe yarar kesin bilgisi olan varmı herkes farklı bir şeyler söylüyor + tarafa çeviriyorum sertleşir diye sürekli dönüyor bir yeden sonra tık edip dönmeye devam ediyor. Nedir bunun hikmeti sertlik ayarı değilse ?

12. saviourmole

saviourmole Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Preload amortisör yayını üsten sıkıştırma işlemidir. + tarafa çevirir isen çukura girip çıktığında yay sıkışık olduğu için yerine daha çabuk geri dönecek - tarafa çevirir isen yay yerine daha uzun bir süre de geri dönecektir. Yani aslında bu yayın sertliğini değil çukurlarda yayın verdiği tepkiyi ayarlar...

QEXEC bunu beğendi.
  13. QEXEC

QEXEC Aktif Üye

Adı:
    Nurettin
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Eywallah üstat her kafadan bir ses çıkıyor koca nette kesin cevap bulamamıştım. Birde + tarafa çevirince bir tur falan dönmeden tık diye bir ses çıkarıp dönmeye devam ediyor bu konuda bilgin varmı ?

14. saviourmole

saviourmole Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Normal de preload düğmeleri iki türlü çalışıyor musluk gibi belli bir noktaya geldimi daha fazla sıkamaz veya açamazsın bazıları da tamamen gevşeyince veya sıkılaşınca dediğin gibi ses çıkarır ondan sonra boşa dönmeye devam eder. Fakat bu sesi bir turda yapmaz baya bir döndürmek gerekir.