Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maşa değişimi, başıma gelen..(yardım)

Konu, 'Süspansiyon' kısmında yasemin arcan tarafından paylaşıldı.

1. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merida 40v bisiklet için Rst rfm-7 bisiklet maşası aldık. Taktırmak için bisikletçiye götürdük, sağolsun bisikletçi furş takımını katletti. Ayrıca maşa kelebeğinin de ne olduğundan habersiz bir şekilde, maşanın içindeki parçayı vermemişler size, bizim yapabilceğimiz bir şey yok dedi. Furş takımını deneme yanılma yolu ile çekiçlerle vura vura takmaya çalıştı. Borusu uzun gelince de "borusu uzun, böyle olcak mecbur" dedi :)) Neyse o şekilde aldık bisikleti, bu arada tangur tungur oynuyor maşa. (tabiki üstüne binmedik, eve getirdik). Ne yapacağımı bilemiyorum, artık kendim takmaya çalışacağım. ölçüsünü de alıp sanayiye gider kestiririm diye düşünüyorum.
    Sorum şu:
    1. Eski maşanın içindeki kelebeği nasıl çıkarabilirim?
    2. Bisikletçi furş takımına çekiçle vurdu, bir sorun olmuş mudur, yeni takım mı almalıyım?

2. T. Tezcan

T. Tezcan Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla furş takımı tam oturmamış. Çekiçle vurmaktan birşey olmaz kolay kolay, çünkü tam oturtulması lazım. Az bile vurmuş olabilir :) Ama yeni kelebek bulup, yenisini maşanın içine çakman şart.

3. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şimdi ben eski kelebeği üstten çekiçle oklava yardımı ile çakarak çıkarabildim. Çıkardığımı taksam sorun olur mu?
    Maşayı da söktüm, furş takımında sorun yokmuş

4. T. Tezcan

T. Tezcan Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Eski kelebeği yeniden çakmak güvenli değil. Öyle bir risk alınmamalı. Bence Erdoğanlar, Yeşil, Delta veya Kaçkar gibi bisikletçilerden rahatlıkla yeni kelebek bulabilirsin. Ya da bu bisikletçilerin servislerinden yardım isteyebilirsin. Olması gerektiği gibi montajı yapar ve furşu da düzgün şekilde oturturlar.

5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba Yasemin Hanım. Yasadiginiz tipik bir yurdum servisi sorunu. Oncelikle gecmis olsun. Isleminiz isinin ehli bir usta veya gerekli malzemeleri olan el becerisi yuksek birisi icin ortalama 15 dakikayı gecmeyecek bir islem. Cekic sadece kelebek cakarken gerekecektir. Gereksiz sertlik, asiri guc uygulama ve gurultuye, sikisan bir parcayi cikarmak haricinde luzum yoktur. Bu gibi durumlarda da bir parca WD40 size yardımcı olur zaten. Eger asagidaki linki izlerseniz islemin ne kadar duzgun ve sakin bir sekilde yapilmasi gerektigini, hersseyin hirpalanmadan tekrar kullanılarak tam yerine oturdugunu gorursunuz. Tolga arkadasimizin da dedigi gibi guvenliginiz icin yeni bir kelebek kullanin. Bahsettigim video linki aşağıda:
    http://www.youtube.com/watch?v=L86lBd4KwsM

T. Tezcan bunu beğendi.
  6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İstanbul'da oturuyorsunuz o bisikletçiyi nerden buldunuz?Koca memlekette,en azından internette görüyorsunuzdur İstanbul'da hangi bisikletçiler işini doğru dürüst yapıyor diye.Bu arada bende 3 4 ay önce maşamı değiştirmiştim furç takımı öyle kolay girmiyor.Eski maşamdaki kelebeği çıkartıp yeni maşaya taktık sorun yok.

7. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaşadığım yerden dolayı adam akıllı bisikletçi yok, mecbur yakındaki bir yere gittim. Keşke bilmedikleri bir şeyi yapmasalar. Üstüne bir de kelebeğin ne olduğunu bile bilmemesi....Yakınlarda da nereyi aradıysam ellerinde kelebek yok, ben de eskisini takacağım. Görünürde yamukluk vs. yok kelebekte. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

8. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisikletçinize bravo diyorum,acaba gençken demircilik mi yapmış.???:evil:
    Furş takımı hiç bir zaman bisikletteki yerine yerine çekiçle takılmaz ve takılırkende uzunluğuna bakılır.Öyle montajı yapılır.
    Sizin hatanız baktınız ki çekiçle ağırca vuruyor " bırak kardeşim " dememenizdir.
    Maşalar yerine takılırken sert müdahalelere maruz kalırsa hem bisiklete hemde kendine zarar verir.
    Size tavsiye edeceğim bir yer yok,fakat maşa montajı konusunda bir arkadaş link vermiş,ordan izleyin ve bu tür parçalara sert davranan ustalarımıza yaptırmayın.

9. yasemin arcan

yasemin arcan Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bugün maşayı kesmek yerine decathlondan spacer aldım ve maşanın montajını yaptım. Bir sürü video izledim, zaten parçalar da yapboz gibi oturdu birbirine, yani yanlışım olmadığını düşünüyorum. Fakat gidon çok sert oldu, defalarca söktüm taktım, her yolu denedim. Yani çok saçma ama acaba kullandığım yağdan mı kaynaklı, kırmızı gres yağı kullanıyorum?

10. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sadece maşayı söküp takmakla değil,maşayı takarken ayarda yapmalısınız.En basit anlatımı şu:
    Maşa üzerinde bilyaları kapatan dişli bir somun,maşa kertiğine takılan pul ve sıkma somunu vardır.
    Siz hem bilyaları kapatan somunu hemde sıkma somununu tutacak iki adet alete ihtiyacınız var.
    Maşayı komple toplayıp parçaların boşluğunu alacak şekilde sıktıktan sonra;bir aleti bilyaları kapatan somuna ( ks diyelim ) ki bu alet ayar esnasında sabit kalacak,diğer aleti ise:sıkma somununda ( ss diyelim. )sabitleyin.Ss somununu biraz sıkarken ks somununu sabit tutmaya çalışın ve direksiyonu kontrol edin.Eğer direksiyonda boşluk varsa sıkmaya,direksiyonda sıkılık varsa ss somununu gevşetin.