Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

maşa da rockshox mı iyi , manitou mu ?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında fulham tarafından paylaşıldı.

1. fulham

fulham Forum Demirbaşı

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    trek bisikletlere baktığımda 4900 da rockshox var mesela. 6500 de ise manitou var. manitou nun daha iyi olması gerekiyor. daha üst model 6700 de ise yine rockshox var ...
    bunların kendi içinde de kalite kaklite modelleri mi var?
    6500 deki manitou 4900 daki rockshox dan iyi midir?

2. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    6500 deki Manitou iyi çalışmasına rağmen ağır bir maşa (2650 gr.)

6700 de ise 2005 modellerde Pilot SL(kilitli ve 1850 gr) var

2006 6700 trekler de ise Tora (rock Shox) var ki fazla bir bilgim yok.

Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki,Pilot ,Manitou Axell den çok daha iyi ve hafif.
    Tora ise ,benim gözüme travel ı biraz az göründü (60 mm gibi),ama tam bir bilgim yok.

4900 daki RockShox J3 hakkında bir bilgiye sahip değilim.

Selamlar

fulham bunu beğendi.
  3. The_doctor

The_doctor Yeni Üye

Seviye:
    tugrul arkadasa katılıyorum rock shox 2006 modelleri cok daha hafıf ve saglam ben cok memnunum reba serisinden sasma derim sıd bıraz pahalı ama onlar da ıyı masa manıtou bu ozellıklere sahıp degıl

kendineze iyi bakın

mayk bunu beğendi.
  4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de katılıyorum, pilot, Axelden çok daha iyi ve hafif bir maşa ancak kilonuz 90-95 ve üzeri ise axel size daha iyi hizmet verecektir sağlamlığından dolayı...

5. The_doctor

The_doctor Yeni Üye

Seviye:
    orası oyle hakan bey bız ortalama degerlere gore konusutoruz zaten eger kılo problemı varsa ona gore masa alınmalı zaten yoksa yaylar zamanla fazla esnemeden dolayı catlıyo , bu sık karsılasılan bır durum

kendinize iyi bakın

mcaliskan23 ve mayk bunu beğendi.
  6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    şuanda reba ların fiyatları sid lerlew nerdeyse aynı yani fiyatları yüksek 380 ve 450€ arasında fiyatlar.
    Tora içinse şunu söylemek istiyorum toraların traveli az görünmesine rağmen o görünen iç borunun tamamı çalıştığı için sorun yaşanmıyo...şuan bendede u-turn lü bi tane tora var 85-130 mm arası ve iç borusu tam 135mm ve 130 mm olarak çalışıyo yani nerdeyse dibine kadar...Eskiden dibine kadar çalışmıyodu iç borular biraz uzun ve esnemeye sebep oluyodu ama artık iç boruları kısaltıp bağlantı noktalarını uzatarak maşanın rigitliği arttırılmış bu özellik RS n yeni nesil tüm maşalarında böyle (msl Reba)

onun dışında manitou da kullnıyorum (2005 yılındaki en üst model olan skareb platinium) ve sid e denk bir maşa ve hatta sid de olmayan bazı özelliklere sahip ve çalışma performansıda bence miükemmel.Yani RS olan bazı özellikler matinitou da yok deyip geçmeyin...

Ama şöyle bir durumda var her iki üreticinin de sadece fabrikalara (yani büyük bisiklet üreticilerine özel) ürettikleri ve piyasada tek başına satılmayan modelleri var trek lerdeki axel comp ta bu modellerden mesela ayrıca o toralarında yaylı modelleri normalde piyasada satılmıyo (piyasada sadece havalı modelleri var onlarda tr de yok)

lizardking, SerkanEriş ve Murat CER bunu beğendi.
  7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Konu yeterince açıklığa kavuşmuş ancak ben eklemeden edemeyeceğim. Sanırım bu edindiğiniz bilgiler, Trek'in Türkiye sitesinden alınmış. Trek Distribütörleri bu mesajımı okuyorlarsa mutlaka dikkate alsınlar. O site, hayatımda gördüğüm en az bilgi veren site. Bir site bu kadar BOŞ olamaz. Maşanın sadece markasını yazmak, havalı mı yaylı mı olduğunu yazmak o bisikletin maşası ile ilgili bilgiyi tüketiciye vermeye yetmiyor. Bu markaların 3-5 tane havalı modeli, her modelin kendi içerisinde 3-4 ayrı alt modeli olabiliyor. O yüzden yukarıda Fulham'ın yaşadığı gibi ikileme düşmüş kullanıcı kitlesi çok fazla. Lütfen almak istediğiniz bisikletin üzerindeki donanımı en ince ayrıntısına kadar öğrenmeden almayın. Sevgiyle kalın :).

8. okan_ergun

okan_ergun Kıdemli Üye

Seviye:
    rock shox her zaman manıtou yu döwer...

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Manitou'nun abisi yok tabi ondan, Rock Shox'ın Sram gibi DEV bir abisi var :D.

10. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben Turkiye de bu rock shox u neden bu kadar sevdiginizi anlamiyorum. hafifler ama iyi deiller.simdiye kadar arazide sid ler disinda hic bir rock shox modeli gormedim. gecenlerde bi yerde internet sitesinde tartisma vardi hangi suspansion diye amerika da. Rock shox icin o baslatti ama kaybetti diyorlar. Su an icin agir calisma sartlari icin fox( free ride, dirth jump,downhill) cross country icin ise manitou diyorlar. Bencede oyle bu daha gercekci bi siralama ..

lizardking bunu beğendi.
  11. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    ozellikle manutou -r seven 100mm- e bi bakin...

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Beverly, Manitou da aşırı hafif maşa yapmıyor. Onun ağırlığına indiğin zaman 1500-1600 gr'larda Rock Shox'ın Reba'sını görüyoruz. Zaten onlar da bunu farkederek, bu yıl ki Reba'lara da World Cup Series'i dahil ettiler. Reba'nın çalışmasını hakikaten görmen lazım (bir Reba kullanıcısı olarak bunları söylüyorum :)). Bana göre SID'den daha iyi çalışıyor. Ancak SID gibi 1300 Gr.'larda bir maşa varken, Rock Shox tercih edenler ister istemez ona kayıyor. Zaten fiyatları hemen hemen aynı SID ve REBA'nın. SID 300 gr kadar daha hafif...
    Tabi bir de bulunabilirlik var. Türkiye'de FOX hiç yok (parakende yok, yoksa bisikletlerin üzerinde geliyor), Manitou'yu Delta Bisiklet getiriyor. Rock Shox'ın da distribütörü var. RST ve SR Suntour yarışanlar için harc-ı alem amortisörler.
    Benim kanımca da FR, DH ve DJ için Marzocchi, XC için ise Rock Shox veya Manitou :).

13. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    reba kullanma sansim hic olmadi. onun icin yorum yapamam ama rock shox sid i ile bayaa avantajli agirlik olarak. ama manitou nun r7 100 mm si 3.3 lb., sanirim tam 1.5 kg ya denk geliyo( 2,2 ye boluyoduk sanirim). kalitesi benim fox tan acik ara iyi...

14. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Reba'nın ağırlığı 85 veya 100 mm olması ve diğer bi takım özellikleri ile 1500-1650 arasında değişiyor. Benim ki 2005 model ve 85-115 mm U-Turn var, 1650 gr (Reba Race). Sid, bana göre fazla rijit olmayan, esneyen bir maşa. 28 mm'lik iç boruları çok cılız duruyor. Ancak Reba 32 mm'lik iç boruları ile biraz daha kuvvetli bir izlenim veriyor. Zaten Reba All Mountain sınıfında bir maşa. 2005 modelleri sadece disk uyumlu idi, ancak çok iyi tepkiler alınca Rock Shox, V fren pivotlarını 2006 da dahil etti. Zaten o bile ilk başta planlarda yoktu, sitede ilan edilen maşalarda tümünde "Disc Brake Only" ibaresi vardı. Daha sonradan ani bir değişimle V fren kullanıcılarına da Reba kullanma şansı doğdu :).
    R7 evet, 1500 gr civarında bir maşa. Ancak SID'in piyasada edindiği yeri, özellikle Weightweenies'ler için kesinlikle çok sağlam. Kolay kolay onu kimse tahtından atamaz.
    Bu arada, Skareb'in de bir yanal esnemesi var, bu aralar dillere destan oldu. Çok iyi çalışan bir maşa ancak inan tekerleği bacaklarını arasına sıkıştırıp gidonu çevirdiğinde, teker sabit kalıyor ancak gidon dönüyor :D.

15. maksoy

maksoy Yeni Üye

Arkadaşlar gruba yeni katıldım.Öncelikle herkese selam.Benim ilk sorum.Skareb elite mi? Black super air mi? Tercih edersiniz

16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    maksoy hoşgeldin aramıza. Skareb, Black'ten daha üst model ancak artık üretilmiyor. Onun yerini R7 serisi aldı. Ancak birisi Elite, diğeri Super dediğin zaman bile bir fark oluşuyor. Manitou'da sıralama küçükten büyüğe Comp, Super, Elite ve Platinium şeklinde gider. Eğer çok ağır bir kullanıcı değilsel Skareb'i öneririm. Ancak kilon biraz fazla ise (ki bana göre 80+) Black daha uygun olacaktır.

17. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

halil alemsin heee yorumunu okuyunca yarıldım heee...:D :D :D :D :in:

18. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Rock shoxun Türkiyede tutulma nedenleri byaa vardır.Kendim için söyleyebilirm Türkiyede 2. el piyasası yüksek olan ve forumlarda bu amortisörleri kullanan insan sayısı daha fazla oldugundan dolayı daha saglıklı yorum yapabildim.Ayrıca yedek parça bulunmasıda büyük bir artı bence.ÇAlışması ve agırlıgı bana yetecek cinsten.HEm piyasası oldugu için öyle karaborsa kazıklanma ihtimali, yok gibi birşey.Şöyle düşünün Türkiyede nokia tutuyor.Türkiye geneli hep bu telefonu tercih ediyor fakat bu onun en iyi marka oldugun göstermez.Almanyada bildigim kadarıyla Siemens daha fazla yaygınmış.Bu da onun gibi birşey birden fazla etken rol oynuyor bu gibi durumlarda...

19. okan_ergun

okan_ergun Kıdemli Üye

Seviye:
    maşa denınce ya 2002 model dıs sl yada 2003 model yeşil renklı sid worl cup gelır aklıma.
    şu an 2002 sıd slkullanıorum lockoutremote dahıl 1275 gr kı dunyadakı en hafıf maşalardan çalışması eskı 2002 psylo race air(çok baba maşadır) maşamdan geri kalmıo.bunları bi kenara bırakalım neden rock shox:
    1_klasık sıd sl kalıbı çok hoşuma gidio.
    2_çalışması çok iyi race performansı da çok iyi.
    3_we en önemlı etkenlerden birisi sistem çok basıt bugun tum contalarına kadfar sökup takıp bakımını yapıp yağını basıp ayarşlarını yapıp kullanılır hale getirmem 30dk. sürmes isteyen gelır denerıs:D:D
    4_yedek parçası bol ve istersenın tunıng yapma şansınıs war rock shox larım tum parçaları bulunabılıo.
    5_kolay kolay bakım gerektırmes yılda bı kere bakım yaparsanıs iyi olur yapmassanıda olur.
    6_rock shox AMERİCAN kanı taşıo yenı dunya malı olsun ne olursa olsun kalıtesız amerıkan gördunusmu?
    işte tum bunlar bana ya rock shox yada carbon düz maşa dedirtio...

20. okan_ergun

okan_ergun Kıdemli Üye

Seviye:
    fox kullanan arkadaşlar bakım larını yapmayı biliomusunus?,bi aırza olsa halledebileceğiniz bi yer warmı yada turkıyede fox maşa açmış biri warmı?