Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marzocchi (Eski Model, Havalı Maşa)

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Kamil Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar, forumdan 2. el olarak aldığım maşa hakkında bilgisi olan var mı merak ediyorum! Marzocchi' nin kendi sitesinde, 2001 yılından beri bulunan tüm modellere baktım ama aynısını bulamadım!

Ürünün modelini, detaylı özelliklerini bilen birisi varsa ve yardımcı olursa sevinirim!

Benim bildiklerim; ağırlığı (1415 g.) , aşağıda fotoğrafta mevcut (Fren pivotları ve maşa pulu hariç, 19 g. lık çiçek dahil ağırlığıdır; şaft borusu 17 cm) sadece v fren uyumlu olduğu, iki bacak da havalı ve 70 mm çalışma mesafesi...

Buyrun bu da fotoğrafı;

Teşekkür ederim..!

2. özgürakbuz

özgürakbuz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    O maşa sanırım şaft borusunun olduğu yerden yamuk

3. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Siz söyleyince farkettim, :D fotoğraftan kaynaklanan bir göz yanılsaması; zemindeki çizgilerden ve kadrajın açısından kaynaklanıyor olsa gerek! Maşada veya şaft borusunda herhangi bir yamukluk sözkonusu değil çünkü!

Ayrıca maşanın ön ve arka yüzünün fotoğraflarını koymayı unutmuşum;

Maşa hakkında bilgisi ve fikri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum..! Teşekkür ederim..!

4. Salih Manavoğlu

Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    merhaba,

marzocchi'nin saglam ve kullanıcısını mutlu eden masalarından biridir. modelini bilmiyorum. kesin değil ancak 96-97 model..magnesyum bacaklar, her iki bacakta hava tüpleri.. masanın hava ve yaglı olması o senelerin hafif ve hassas masalarından biri olmasına nedendi... ben bir seneye yakın kullanıp satmistim. sattıktan sonra alan arkadas ile bir kez yagını degismistik..

masa hakkında bir not daha; benim bildiğim bu masa Türkiye'ye Bisan tarafından ilk apenin bisikletlerle getirilmişti...

masada kilit özelliğine ihtiyacinız yoksa, v fren kullanıyorsanız ve kendi imkanlarınızla bakım ( uydurma keçe yapmak vs. :) )yapabiliyorsanız güle güle kullanabilirsiniz....

Kamil Yıldız bunu beğendi.
  5. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim, yalnız bu "hava ve yağlı" olmasından kasıt nedir? Yani hem havalı hem yağlı oluşu; bunun tam olarak açıklaması, çalışma prensibi nedir?

Ben bu maşayı açıp bakım yapmak istesem;
    Yağını değiştirmek zorunda mıyım? Ne tür yağ kullanmalıyım? İki bacak da eşit miktarda yağ ve hava mı içeriyor?

Bu sorularımı da cevaplayabilirseniz çok memnun olurum; çok teşekkürler..!

Salih Manavoğlu bunu beğendi.
  6. Salih Manavoğlu

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hava tüplerinin icinde, miktarini bilemiyorum. icinden cikan kadar tekrar koymustuk, her bir bacaktan ayrı ayrı yarim cay bardağı kadardı yanılmıyorsam. yağın tipini ise sagdan soldan sorarak araç amortisorlerinde kullanılan tipte ve incelikte secmistik.. o zamanlar bilgiye ulaşmak gercekten zordu :)

masanın üzerinden alınmıs bir foto koyabilir misin lütfen? o zamanlar merağımdan hepsinin icini acma, bakım yapma arzusuyla yanıp tutusurdum simdi simdi, hafızam beni yanıltıyor mu diye düsünmeye baslıyorum :)

7. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Maşanın üzerinden derken tam olarak nereyi kastettiğinizi anlamadım ama sanırım bunlar yardımcı olur:

Bu pistonların üst kısmı, plastik kapakların birini çıkardım, hava sibobu;

Bu pistonun bacak içine giren kısmı, sanırım keçe dediğiniz parça (siyah olan?);

Ve genel olarak bacağın üstten görünümü;

Çok teşekkür ederim..! :)

8. Salih Manavoğlu

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben de cok teşekkür ederim fotolar icin...

oncelikle hemen bir tasiye yapayım; masa pistonlarının takıldığı kısımlar ucu ucuna duruyor, neredeyse ilk alyan vidaya denk geliyor. bu nedenle güvenlik ve masanın saglığı icin 1 cm'e yakın yukarı cikarmaniz gerek..

kecelerden kastim, fotoda gosterdiğiniz toz keceleri. cok iyi kondisyonda duruyorlar.. masa da aynı temizlikte, masallah..

kıtırdama, sürtünme, boşluk, yag kacağı gibi sıkıntılar yoksa tepe tepe kullanın :) olursa da Türk mantığıyla nerede tırak orada bırak seklinde kullanabilirsiniz diyelim :)

saka bir yana, masayı cok begendim, güle güle kullanın...

9. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Değerli yorumlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim Salih bey. Gerçekten çok faydalı oldu.

Maşadan şu an bir sıkıntım yok, zaten alalı henüz 2 ay oluyor! Sağolsun aldığım arkadaş çok temiz kullanmış ve bakımını falan yaptırıp o şekilde gönderdi! Sadece bir miktar daha hava basmam gerek sanırım!

Bu arada bunların pompaları standart mı oluyor? Yani atıyorum Rock Shox amortisörün pompası ile buna hava basılabilir mi? Bir de yedek parçası pek bulunmaz sanırım; mesela şu keçeler, yarın yağ kaçırmaya başlasa bulup değiştirebilir miyim? Yoksa dediğiniz gibi nerde tırak orda bırak mı olacak mecbur? :)

Salih Manavoğlu bunu beğendi.
  10. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bu bisan apennin i n maşası.eski teknolojilerin hafif maşası.

11. Salih Manavoğlu

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    basinc göstergesi olan, arac sibobuna uyumlu her tip pompa ile hava basabilirsiniz.. yalnız dikkat, suan icinde ne kadar hava varsa olcup ona göre deneyerek hava basmak lazim.. sonra cok gec olmasın..

yedek parca temini ve masanın ic detayları hakkında bilgi sahibi değilim... havalı amortisorler ıvır zıvır cok sayıda parcalara sahipler... o nedenle sadece toz kecesinden bahsedebiliyorum.. yag ya da hava kacirmaya baslarsa onerebilecek cok az sey kaliyor. orneğin oringler degistiriliyor fakat nasıl ulasilir, nasıl dagitilir, nasıl geri toplanır, işte oralar muamma :)

hic kafanıza takmadan kullanın... marzocchi oyle kolay bozulacak masalar yapmaz.. :) hele ki bu zamana kadar temiz ve saglam kalmıs bir masadan bahsediyorsak...