Mart-Aralık 2014 Avrupa Ekoloji Turu

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
Merhaba,

Bugünlerde, bisiklet ve yüzmeyi birleştirerek bir proje hazırlıyorum. Projenin hayalini uzun zamandır kuruyordum, ve daha fazla bekletmemeye karar verdim. Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki ekolojik çiftliklere(Avrupa'da oldukça yaygın) pedallayıp Tuna Nehri'ni de kano ile geçerek Türkiye’ye dönmek şeklinde. Proje süresince seyahatimi tamamen kas gücüyle, fosil yakıt kullanmadan gerçekleştireceğim. Amacım ekolojik yaşamın önemini vurgulamak. Nisan 2014'te yola çıkmayı düşünüyorum.

Bu proje için oluşturduğum rota; bisiklet için Istanbul-Yunanistan-Arnavutluk-Karadağ-BosnaHersek-Hırvatistan-İtalya-İsviçre-Fransa-Belçika-Hollanda-Almanya-Danimarka-Almanya, son olarak Romanya-Bulgaristan-Türkiye. Bisiklet yolculuğu 10000 km'yi aşacak. Son olarak kano ile(bisiklet kanoda taşınarak) Tuna Nehri geçilecek, 2900 km civarı. Tuna Nehri boyunca çeşitli yerlerde bisikletle çevre şehirlere gidilebilir. Bisiklet rotası diğerlerine göre oldukça esnek olup rotayı değiştirebiliriz.

Fosil yakıtlar kullanmadığım gibi, çöp üretmeden, ekolojik ürünler kullanarak ve et endüstrisinden beslenmeyerek(halihazırda vejetaryenim) turu tamamlamak istiyorum. Örneğin diş macunumu, güneş kremimi vs. turdan önce ve esnasında kendim üretmeyi düşünüyorum. Elektriğimi şebekeden almayıp kendim güneş panelleriyle üretmek istiyorum. Gittiğim çiftliklerden tohum alıp sonraki çiftliklerle paylaşımı sağlayabilirim. Bu ekolojik hayata ve permakültüre dikkat çekecektir.

Gerekli teknik ekipman haricinde seyahat süresince; yolda çeşitli şekillerde yemek ve barınak sağlayacağım. Ekolojik çiftliklerde çalışacağım, çöplerden yaptığım takıları satacağım vs. Sadece teknik ekipmanlar için sponsorluk ihtiyacım olacak. Teknik ekipman ihtiyacını, kullanılmayan eşyaları tekrar kullanıma sokarak çevreci odaklı firmalarla çözmek istiyorum. Sponsor bulamazsam da, gerekli malzemeleri arkadaşlarımdan ödünç alacağım.

Ayrıca tur için kendi bisikletimi inşa etmek düşüncem var. Recumbent(arkaya yatık bisiklet) üçtekerli(ön 2, arka 1). Bisiklet yapımı projesini de forumdan takip edebilirsiniz. Konusunu birazdan açacağım.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
amacı gibi cok güzel bir seyahat olacaga benziyor. umarım şans yanında olur da sağ salim gider gelirsin.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Sağ salim gidip gel kardeşim. Allah yolunu açık etsin şimdiden. Kazasız belasız geçer inşallah. Programın çok güzel.. Başarılar.

• Beğen
Tepkiler: alpin poyraz

Cihan Soyugazi

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Specialized
gercekten cok guzel bir proje ,imrendim size gercekten.gunun birinde ben de boyle bir tura cikmak istiyorum.Allah yolunuzu acik etsin.

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
Herkese teşekkürler. Tuna Nehri'ni geçmek için pet şişelerden kano yapmak istiyorum. Beni, eşyalarımı ve bisikletimi taşıyacak şekilde olmalı. Şunun gibi:

(link)

Ortak çalışma yürütmek isteyen derneklerle Almanya'da ya da Avusturya'da inşa edeceğim.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Ben dilek dilemekten ziyade elimden gelen maddi manevi destegi vermeye hazirim.

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
Sponsorluk konusunda önerileri olan var mı? Ya da bağış toplarsan, 10-20 bişeyler yardım ederim diyen var mı?

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
Rota: Istanbul(Türkiye)-Yunanistan-Arnavutluk-Karadağ-BosnaHersek-Hırvatistan-Slovenya-İtalya-İsviçre-Fransa-Belçika-Hollanda-Almanya-Danimarka-Polonya-Çek Cumhuriyeti-Almanya
(link)

Tuna Nehri kanoyla gecilecek. Avusturya, Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Hırvatistan, Almanya, Sırbistan, Moldova'dan gecis. 2900 km
(link)

Romanya-Bulgaristan-Turkiye
(link)