Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmara'dan Ege'ye 1. gün...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ramazankurucay tarafından paylaşıldı.

1. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar..

Alıştığımızın aksine bu turumuzu arşive kaldırma görevi Süleyman abi tarafından bana verildi..Elimden geldiğince güzel anılarımızı ve onlara eşlik eden kareleri aktarmaya çalışacağım..

Öncelikle sevgili Süleyman ŞATIR’ a dostluğu,kardeşliği ve genç delikanlı yaklaşımlarıyla ağabeyliği için çok teşekkür ediyorum.Kendisine buradan kucak dolusu sevgiler..

Önceki turumuzda bundan sonra yavaş yavaş sezon bitecek ne yapacağız? Derken aklımıza egeden güneye inme fikri geldi ve sonrasında gelecek ramazan ayı bayramını da kullanarak İzmir’e kadar turumuzu sürdürebileceğimizi düşündük…

Günler geçti ramazan ayı ortasında Süleyman Şatır’dan gelen bir telefonla rotamızın ana hatlarını belirledik ve bu tarihte gezimizi düzenlemek adına sözleştik…

Her tur yeni bir heyecan …Son günler ne kadar uyuyamıyor olsak da o tur günü nedense zehir gibi oluveriyoruz…

Birbirinden güzel anıların yaşandığı yeni maceramıza tekrar hoş geldiniz..
    Bu turumuz Çanakkale-Çan-Balya-İvrindi-Bergama-Dikili-Çandarlı-Aliağa-Menemen-İzmir rotasını izleyecek…

İşte birinci gün izleyeceğimiz yol..

Yolculuğumuza İstanbul-Çanakkale arasını otobüsle kat ederek başlıyoruz..
    Sevgili Süleyman abi ile esenler otogarda buluşuyoruz…Sabahın 6’sında servisin beni almayacağını düşünerek Alibeyköye kadar tem üzerinden gidiyorum.Sonrasında esenler otogarında beni bekleyen otobüsü ve Süleyman abiyi buluyorum karşımda..
    O’nun yoldaşı çoktan yerini almış…
    Çok geçmeden bende yarenimi onun yanına yanaştırıveriyorum…Nede olsa günlerce birlikte yol alacaklar..Son turdan bu yana neler yaptıklarını anlatsınlar birbirlerine….

Ve günler sonra yeniden birlikteyiz..Aracımız kalkmak üzere..Yüzlerimizde anlamsız gibi görünen büyük bir tebessümü fark ettiniz mi? İşte Süleyman abi ve ben buna mutluluk diyoruz..

Trakya istikametinde giderken otobüsümüzün verdiği bir mola sırasında Süleyman abi’ yi fotoğraflamadan edemiyorum..Her şekilde bu tura hazırım der gibi…
    Ve tabi ki bende hazırım..

Otobüs içersinde her turumuzda olduğu gibi birbirimizi yiyoruz..O bölge böyle güzel şurası da güzel elimizde harita bol bol rota çıkartıyoruz..Yolculuk hızla geçiyor..Ve saat 13:00 sularında Çanakkale’ye geçmek üzere arabalı vapura biniyoruz…
    Ve artık Çanakkale caddelerindeyiz…

Çanakkale içersinde Truva filminde kullanılıp bizlere armağan edilen Truva atını görüyoruz..
    Şehir içersinde turlarken eski bir saat kulesine rastlıyoruz..Saatimiz 14:30’yaklaşıyor..
    Truva şehrinin eski çağlardaki maketi ise gerçekten görülmeye değer…Yollarda gördüğümüz genç arkadaşlarımıza bol bol rica edip fotoğraf çektiriyoruz..
    Bu meydan da bulunan bir de güneş saati var..Anadolunun farklı bölgelerinde de örneklerini görmek mümkün..Önceki turumuzda Safranboluda da bir benzerine tanık olmuştuk..
    Merkez içersinde gezilecek birkaç yeri görüp,bir yakınımızla selamlaşmamızın ardından yola çıkıyoruz..

Ve Çanakkale merkezinden ayrılıyoruz..
    Çanakkale-Balıkesir yolunu takiple yolumuza devam ediyoruz...Önümüzde yarımdan biraz daha az bir zaman var zira saat 15:00 a çok yaklaştı ve 19:00 civarında kararacak…Ve önümüzde 76 km var..
    Tadını çıkararak keyifli bir şekilde yolumuza devam ediyoruz..Yol durumunu merak edenler için işte o kareler..

Bu yol çok keyifliydi..
    Ve sonrası..
    Birde sevimli bineğimiz var…Kim bilir o kimlere hizmet ediyor ..Bisikletlerimizin yerinde olmak istermiydi …Kim bilir?
    Derken tabelada bir fotoğraf çekiyoruz..İlk ayırmın Ezine-İzmir istikameti olduğunu gösteriyor..Evet dediği doğru ama İzmire gidebilmek için daha birçok yer görüp birçok insanla tanışmamız gerektiğini düşünüp bu kibar teklifi reddediyoruz..

Yolumuza devam ederken Atikhisar baraj göleti manzarasında bir mola veriyoruz..Yanımızda getirdiğimiz yiyeceklerimizin bir kısmını da burada afiyetle yiyoruz..

Biraz daha yol aldıktan sonra karnımız gerçekten acıkıyor enerjimizin düşmesine izin vermeden çok güzel bir bahçeye girip biraz atıştırıyoruz..İşte mütevazi soframız..Bir konserve ile ekmeğimiz var..
    Tabelalar önümüzden akıp gidiyor…

Çok güzel tarlalar görüyoruz her yer yemyeşil..En fazla ekilen ürünse salçalık biber ve domates..
    Süleyman abi diriliğini muhafaza ediyor..Zıpkın gibi değil mi …
    Tabela iyi şeyler söylemiyor gibi .. 4.6 km lik bir tırmanış olduğunu belirtiyor..
    Tabi ki…..Vız gelir..Her tırmanışın bir inişi olduğunu biliyoruz…

Bu arada tabelalar değişiyor… Çan’a gittikçe yaklaşıyoruz..

Yolda seyrederken değişik bir bitki dikkatimi çekiyor ve hemen iniyorum bisikletten…ne kadar güzel bir bitki..Daha önce hiçbir yerde görmemiştim…Çiçeği yok ama ne büyük bir şaheser…

Bölgedeki kızıl renkli toprağa zaman zaman rastlıyoruz..Ne de olsa Çanakkale bir seramik şehri..

Dede dağının eteklerinde yolculuğumuza devam ediyoruz..Tabela bize yaklaştığımızı ifade ederken güneş te yavaş yavaş aşağılara seyrediyor..
    Yollar bazen köy içersinden devam ediyor bu sırada birçok köylüyle selamlaşıyoruz…işte o anlardan biri..
    Hava kararmaya başlıyor kızarıklık yerini karartıya bırakmaya başlıyor ..

İşte iyi bi haber  13 km miz kaldı..

Yol üzerinde termik sanral bulunuyor çan a geldiğimizi düşünüyoruz.Zira Çan da da fabrikalar bulunuyor.Fakat bir terslik var çünki Çan tabelası yok…Anlıyoruz ki Çan a ulaşamadık..Biraz daha yolumuzun olduğunu öğreniyoruz.
    Ve hava kararıyor..Bir süre arka lambalarımızı takarak karanlıkta seyrediyoruz.Yolun çok yoğun olmamasının da faydasını görüyoruz.Bir köprü fark ederek hemen fotoğraf makinemi çıkartıyorum.Kocaçay’ı çan içersinden geçen bir çay olarak hatırlıyorum.Demek ki oldukça yaklaştık..
    Hava karardı..işte Çan yol ayrımı…
    Çan ilçesinde bulunan yakınımız bizi çok güzel ağırlıyor buradan tekrar çok teşekkür ediyorum..Öğretmen evinde konaklamayı düşünsek de ısrarla bizi misafir ederek misafir perverliklerini sergiliyorlar,bizde onları kırmayarak kabul ediyoruz..
    Bu fotoğrafsa ertesi sabahtan..Çünkü o saatte dalgınlıktan dolayı fotoğraf çekmeyi unutuyoruz… 

Takip edip zaman ayırdığınız için teşekkürler…
    Ertesi gün ise Çan-Balya….
    Yakında paylaşacağız arkadaşlar…
    Herkese çok selamlar…

2. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Ramazan
    Bu güzel sunumuna ilk yorum yapma zevkini yaşıyorum. Çok güzel bir ikili oldunuz Süleyman abiyle..Turlar için zaten söylenecek söz yok. Sunum ve fotolar da turun tüm detaylarını yansıtıyor. Kesinlikle referans olacak nitelikte.. Çok teşekkürler paylaşım için. Gpa'da görüşmek üzere..

3. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Her karesi güzel.Güzel paylaşım.Elinize emeğinize sağlık..

4. VeliEkim

VeliEkim Üye

Seviye:
    hocam turunuz çok güzel özellikle anlatımınız.

sanırım kask takmıyorsunuz(ben fotoğrafların yalancısıyım)

5. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Anlatım ve fotoğraflar 10 numara gerçekten .
    İnsanın ekipte olası geliyor .
    Fakat ne çare :) , burada okuduklarımız ve gördüklerimiz bu eksiğe biraz çare olacak sanırım .
    Paylaşım için teşekkürler . . .

Süleyman Şatır ve ramazankurucay bunu beğendi.
  6. ramazankurucay

Seviye:
    İbrahim abi merhaba..Yine yollardaydık çok keyifli oldu bu turumuzda..Bu arada balıkesire girecektik fakat poyraz ve bayram nedeniyle oluşan trafikten ötürü balıkesir istikametini batıya çevirdik..Eğer oraya gitseydik kayhan abiye de uğrayacaktık..Nasip değilmiş sağlık olsun..
    Bu arada ben de kapıdağ turunuza göz attım.Çok güzel koylar var..tam çadırlık..Bir hafta sonu cumartesi sabah bandırmanın ardından akşama kadar seyrederek çadır kampı sonrası ertesi gün akşam dönülebilir..Güzel bir program olabilir..İşte o zman gerekli bilgileri nereden temin edeceğimizi biliyoruz :)
    Sevgilerimi ve selamlarımı iletiyorum...

Çok teşekkür ederiz...Süleyman abi gerçekten paylaşım işine çok emek veriyormuş..Turdan da zor tümünü derlemek ve sunmak :)

Selamlar...

Sevgili tamer teşekkkür ederiz...Sende artık o güzel bisikletinle keşiflere çık lütfen...Zaman zaman ortaköyde karşılaşıyoruz tekrar görüşmek kısmet olursa uzun uzun konuşuruz bunları..

Zaman zaman alıyoruz turlarımızda ama hava çok sıcakladığında sıkıntı olabiliyor..Yanımıza aldığımızda özellikle yaz turlarında bagaj üstünde taşıyoruz çoğunlukla..
    Bundan dolayı bu turumuzda yanımıza almadık.
    İlginiz için teşekkür ederim...Sevgiler..

7. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sevgili Süleyman Abi ve Ramazan devamını heyecanla bekliyorum, eski dostları yollarda görmek çok keyifli...

Süleyman Şatır ve ramazankurucay bunu beğendi.
  8. Alper Özden

Alper Özden Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş,diğer resimleride merakla bekliyoruz :)

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  9. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    Daha önceki turlarınız gibi bu da çok güzel bir tur olmuş, devamını bekliyoruz.

10. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Uzun turlarda en gerekli olan şey nedir dense ben derim ki; güvenilir, dost, uyumlu yol arkadaşlığıdır. Sizler imrenilecek bir uzun yol arkadaşlığı kurdunuz.
    Dostluğunuz daim olsun.
    Yolunuz açık olsun...

11. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Muhteşem ikili gibisiniz kardeşim sizleri kıskanıyoruz,paylaşım için çok teşekkürler.

Ahmet Mumcu ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  12. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    ramazancığım ve süleymancığım merhabalar güzel bir gezi harika turlar yapıyorsunuz sizinle beraber geziyoruz gene geziyi neşelendirmişindir neşe daim olsun gelecek günleride bekliyorum görüşmek dileğimle

kemal tecimen

13. ramazankurucay

Seviye:
    Fırat abi merhaba...Böyle güzel bi başlığın altında yorumunu görmek çok güzel...Çok selamlar muğlaya..Çılgın bir tempoyla çalışmaya başladık.Gönlümüz oralarda olacak..Selamlar...

Ben elimden geleni yaptım şimdi ikinci gün için Sevgili Süleyman Şatır'dan fotoğrafları bekliyorum,geldiğinde vakit kaybetmeden devam edeceğim.

QUOTE=philykia;677292]Daha önceki turlarınız gibi bu da çok güzel bir tur olmuş, devamını bekliyoruz.[/QUOTE]

Önceki turlarında sizler tarafından takip edildiğini bilmek çok güzel...Hele ki bizim o coğrafyada olduğumuzda yaşadığımız heyecanı bilgisayar karşısında yaşatabiliyorsak.

Kesinlikle doğru bir saptama...Süleyman abi tecrubesi ve sıcaklığıyla tümümü taşıyor bunların..Zaten fırtına gibi..Daha ne isteyelim.Güle oynaya keyifli bir şekilde sürüyoruz..Bir yerlere yetişme telaşı olmadan...Güzel dilekleriniz için teşekkürler...

İnanın bizde imrenerek bakıyoruz sizin o teker değmemiş coğrafyalarınızı gördüğümüzde...Daha bir çok tur yapıyoruz ama eklemek kısmet olmuyor.Sonbahar-Kış içerisnde bisiklete binemediğimiz zamanlarda artık onları paylaşırız..Selamlar sevgiler....

Kemal abi merhaba...Artık bu işe bi son vermemiz lazım..Bize böyle bilgisayar başından değil yollarda katılman gerekiyor diye düşünüyorum...Masa üstündeki işleri bi kenara güzelce istifleyip küçük bi alan açmamız gerek sanırım..O alan da bize zaten yeter..
    İzmir'e doğru yaklaşalım bi süprizle karşılaşacağız sanırım..Bekleyelim görelim.. :)

14. İrfan Aşıroğlu

İrfan Aşıroğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Selam arkadaşlar
    Bir çanakkaleli olarak çanakkalemizi çok gzl anlatmışşınız.O yapmış olduğunuz turu nısan ayında bandırma,biga ,çan,çanakkale yapmıştım.Haberim olsaydı sizlere eşlik ederdim arkadaşlar neyse bılgım olursaçanakkalemızın daha gzl köşeleri var,her konuda yardımcı olurum ayağınıza sağlık güzel yerler görüntülemişşiniz.Gelıbolu yarımadasınıda gezmenızı tavsıye edrım ınsallah sızlere eşlık eder gzl görüntülerı paylaşırız,iyi pedallamalar.

15. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Ramazan ellerine sağlık... Gezimizin Çan'a kadar olan bölümünü çok güzel anlatmışsın... Teşekkür ederim, ayrıca sende çok iyi bir yol arkadaşısın... Umarım daha pekçok turda birlikte pedal basarız… Bu arada ben de yollarda tuttuğum notlarla ilgili biraz bilgi vereyim… Çanakkale’den 14:30’da yola çıktık… 76 km’lik bu yolda zaman zaman tırmanışlar, zaman zaman da inişler yaptık… Çanakkale’den 0 metreden çıktıktan sonra, yol genelde 250-300 metrelerde iniş ve çıkışlarla sürdü… Balaban Dağı’nı aşarken de 450 metre’ye tırmanmış olduk… Ardından Çan’da rakım 100 metre’ye kadar düştü…

Yol son sönemlerdeki yol çalışmaları programına alınmış ve büyük bölümü yeniden yapılmış… Bazı yerlerde ise yol inşaatı sürüyor… Ancak yeni yapılan yollarda, sanıyorum maliyetin düşürülmesi için asfaltın yüzeyi mıcırlı bırakılıyor… Hatta yolun kenarlarında, bu mıcırlar çok gevşek oluyor ve bisikletle seyahati riskli hale getiriyor… Ayrıca bisikletin hızını da çok kesiyor…

Çanakkale’den yola çıkarken konuştuğumuz kişiler yolun yapıldığını ve oldukça kısaldığını söylemişti… Ancak yol kısalmamış, zaten eski yol yeni yolla birlikte gidiyor… Ama virajlar yok edilmiş, eğimler düzeltilmiş… Çan’a ulaştığımızda saat 20:00 idi ve hava da kararmıştı…

Km değerimiz ise şöyle:

Yapılan km: 75,96 km.
    Pedal süresi: 4:48:36 km
    Ortalama hız: 15,79 km
    Max. hızımız: 54,69 km (Bu benim iniş hızım… Ramazan’ın iniş hızı, herhalde 60-70 km’ydi…)

16. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Ramazan.

Yok kardesim olmamis, anlatimin cok kotu, resimler felaket..............

Saka saka,

Suleyman abiden bayagi birseyler ogrenmissin:)

Ya "Gokovapedallarinaltinda.com" da isimlerinizi goremedim. Biliyorsunuz sizsiz hersey eski tadinda olmaz.
    Geliyorsunuz degilmi?

Selamlar

17. ramazankurucay

Seviye:
    Ahmet abi merhaba .. :) Anladım ben anladım ... :)

Süleyman abiden herkesin öğreneceği muhakkak bişey var bence..
    Gökovaya gelmek istiyorum kendi adıma ama çok ciddi bir tempo içersinde çalışıyorum.Şubata kadar sanıyorum 4-5 günlük bir tatilim malesef yok...
    Sanırım bu sene havlu atmak zorunda kalıyorum.. :(

18. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık arkadaşlar güzel ve hoş bir paylaşım olmus... Pedallar mutluluğunuz için dönmesi dilegiyle...

ramazankurucay ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  19. Süleyman Şatır

Seviye:
    Ahmet merhaba...
    Çok teşekkürler... Ne yazık ki, bu yıl GPA'ya ben de katılamıyorum... Çünkü bu yıl, tam da benim çalıştığım günlere rastlıyor... Geçen yıl da Datça'dan ayrılmak zorunda kalmıştım... Yoksa sizlerle pedal basmaktan ben de büyük keyif alıyorum... Tekrar teşekkürler... Görüşebilmek dileğiyle...

20. Süleyman Şatır

Seviye:
    Ramazan, bir önceki mesajımda, bizi Çan'da konuk eden Akif Bey'e teşekkür etmeyi unutmuşum... Gerçekten bizi çok iyi ağırladılar... Buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum...