Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmara bisiklet turu (3. Gün : Kandıra - Sakarya - Pamukova)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    28 Nisan 2005 Perşembe

Marmara turumuz devam ediyor... Gezimizin 3. gününde, Kaynarca ve Sakarya'dan geçerek Pamukova'ya gideceğiz ve orada konaklayacağız...

Sabah otelden ayrılıyoruz. Bisikletlere çantaları yükledikten sonra, kahvaltıyı bu sefer bir börekçide yapıyoruz. Saat 09:25'te Kandıra'dan yola çıkıyoruz. Hava parçalı bulutlu, bazen açıyor, bazen kapatıyor. Çıkıştaki yol kenarındaki tabelada Kaynarca'ya 10 km, Adapazarı'na 50 km olduğunu görüyoruz.

Manzara çok güzel… Papatyalar açmış, ekinler diz boyu olmuş… Doğa ile başbaşa, hafif inişli, çıkışlı yolda seyrediyoruz. İnişler de sürat denemeleri yapıyor, yokuşları yavaş yavaş tırmanıyoruz, tepelerde de Fikret Alb.'ı beklerken dinleniyoruz… Ve Sakarya il sınırı tabelasını görüyoruz…

17. km'de Kaynarca'ya ulaşıyoruz… Saat 10:50... Burada Kuşburnu çayımızı içtikten sonra tekrar yola koyuluyoruz… Müezzinler köyünü geçiyoruz.

Yollarda pek çok köpek havlayarak bizi protesto ediyor. Ama bu defa bu köpekler çok iri ve ciddi görünüyor. Fikret Alb., her zaman sözünü ettiği oyuncak tabancasını çıkarıyor ve ateşliyor. Çıkan patlama sesiyle koyun iriliğindeki köpekler arkalarına bile bakmadan toz oluyorlar… Bu tabancadan bir tane de ben alacağım, gerçekten de çok faydalı…

38. km'de Kayrancık'ta duruyoruz. Burada bu sefer ayran molası verdikten sonra, 13:00'de tekrar yola devam ediyoruz. 1-2 km gittikten sonra İkizce köyüne geliyoruz.

Ezan okunmasına çok az kaldığı için, Necati Bey namaz kılmak istediğini söylüyor. Bu arada imamın verdiği vaizi dinliyoruz. 'Bana kadınlarımız diyor ki, kocam beni dövüyor, tekmeliyor, anama sövüyor… Sevgili müminler, çok günahtır, karınıza, kaynanıza söverseniz, onu boşamış sayılırsınız. Yeniden nikah yapmanız gerekir…'

Üçümüz biraz ilerideki köy kahvehanesine giderek, Necati Bey'i bekliyoruz. Tekrar yola koyuluyoruz ve hiç mola vermeden Adapazarı'na kadar devam ediyoruz… Adapazarı'na ulaştığımızda saat 14:10, km saatimiz de 53. km'yi gösteriyor…

Çarşı içinde yemek yiyoruz ve hiç oyalanmadan saat 15:00'de tekrar yola çıkıyoruz. Adapazarı'nda Atatürk heykelinin önünden geçerken resim çektiriyoruz. Bu resme ben de girmeyi başarıyorum. Yoğun şehir trafiğinin içinden geçerek Eskişehir-Bilecik yoluna giriyoruz.

Ama trafik yoğunluğu devam ediyor… Kamyonlar, otobüsler yanımızdan hızla geçiyorlar. Yolun kenarındaki 1-1,5 metre genişliğindeki emniyet şeridi bize ayrılmış bisiklet yolu gibi…

Adapazarı'ndan sonra, solumuza Sakarya nehrini alarak Geyve Boğazı'na giriyoruz. Bu arada bulutlar tepemizde dolaşmaya başlıyor ve korktuğumuz başımıza geliyor… Yağmur yağıyor. Yolun kenarındaki bir mangal yerinde duruyoruz. Herkes yağmurluğunu giyiyor.

Necati Bey, o kadar tedbirli ki, elindeki bir karton parçasına hangi çanta da ne olduğunu yazmış. Hiç aranmadan herşeyi hemen buluveriyor. Bisikletin arkasına taktığı çantalarına, gidondaki km saatine bile kılıf geçirdi. Su geçirmeyen pantolonunu da giydi. Fikret Alb. kendisine bomba uzmanı lakabını taktı. Ama kendisi de tam tekmil gelmişti ve o da, bir bomba uzmanı gibiydi.

Ben yağmurluk diye, sadece rüzgarlık getirmiştim. Alaattin Bey de montunu giydi. Ancak daha yola çıkmadan yağmur dindi ve güneş açtı. 1-2 km gittikten sonra tekrar durduk ve üzerimizdekileri çıkardık…

Dümdüz yolda 20-25 km hızla devam ediyoruz. Bir süre sonra, Ali Fuat Paşa (Geyve) Tan Tesisleri'nde durduk. Burası otobüslerin mola verdiği en iyi tesis seçilmiş. 10-15 dakika kadar dinlendikten sonra, tekrar yola koyulduk. Saat 18:00'de Pamukova'ya geldik. Kandıra'dan buraya kadar 101 km yol yapmışız…

Bu sefer yer bulma konusunda Fikret Alb. devreye girdi. Pamukova'daki Jandarma Karakolu'na gitti. Burada Orduevi olmadığını, Öğretmen Evi'nde ise sadece lokal olduğunu öğrendi. Şehirdeki Konak Oteli'ne bizim için telefon edildiğini söyledi. Konak Oteli'ne kişi başı 10 YTL vererek yerleştik. Bisikletleri de otelin altındaki dükkanlardan birine kilitledik…

Akşam yemeğini çarşı içindeki Lezzet Lokantası'nda yedikten sonra, otelde duş yaptık ve erkenden uyuduk.

Ertesi gün, İznik'e gideceğiz. Mekece'den sonra 10 km'lik ciddi bir tırmanış var…

3. Gün
    Çıkış : Kandıra, saat 09:25
    Varış : Pamukova, saat 18:00
    Yapılan kilometre : 101,19 km
    Bisiklet üzerinde geçen süre : 05:42:46 saat
    En yüksek hız : 53.9 km/saat
    Ortalama hız : 17,7 km/saat

Süleyman Şatır

2. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 2. bölüm

3. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 3. bölüm...

4. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 4. bölüm...

5. serdar

serdar Yeni Üye

selam sayın abilerim size hehal olsun ben sizin hayran oldum

6. mtunc

mtunc Yeni Üye

Seviye:
    Ooooooof Of!

7. specialagent

specialagent Forum Demirbaşı

Seviye:
    ellerinize sağlık...teşekkürler paylaştığınız için..

8. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Süleyman Abi daha bitmedi değil mi??? İznik bölümünü de keyifle ve imrenerek okuyacağız.

9. Süleyman Şatır

Seviye:
    Turun sağanak yağmur altında geçen İznik bölümünü bu akşam yazacağım. Ardından yine sağanak yağmur altında geçen İznik - Orhangazi - Yalova bölümü var...

İlgiyle okuduğunuz için ben de çok teşekkür ediyorum...

Süleyman Şatır

10. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Esas biz teşekkür ederiz

11. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:
    süleyman abi size ve arkadaşlarınıza hayranlık duymamak elde değil.
    sevgi ve saygılarımla.

12. ali nejat

ali nejat Yeni Üye

Turu ve fotograflari ilgiyle izliyorum..kolay gelsin..bisikletlilerin her tarafta görülmesi bisikletin gelisimine birer önemli katkidir ülkemizde..iyi pedallamalar..
    ali nejat

13. bedboy

bedboy Yeni Üye

katılıyorumali neşat beye, ayrıca sitenizde yeniyim ama çok beğendim. çalışmalarınızın devamını dilerim