Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

marka ve modellerden başım dönüyor, şu fakire yardım;

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında bilmiyom tarafından paylaşıldı.

1. bilmiyom

bilmiyom Yeni Üye

Seviye:
    Sevgili arkadaşlar; on güne kadar bisiklet almayı planlıyorum, asfalt yolda günlük 40 km yol katedeceğim ( ev ve iş arası) ayrıca haftada üç gün kadar da spor amacıyla muhtemelen yine asfalt yolda kullanmayı düşünüyorum. Sedona, geotech, amobea, corratech gibi markalar ve 400 ve 1000 ytl'lik fiyatlar arasında kaldım. Gönlüm sedona borla veya 761 arasında gidip geliyor fakat fiyat farkları iki kattan fazla. "Dağ bayır gezemeyeceğim, şehir içinde kullanacağım için borla yeter de artar bile" diyorum, amma diğer taraftan şeytan dürtüyor "ulan alabileceğinin iyisini al bir daha kafanı ağrıtma" da diyorum. Yani sorum şu ki sevgili arkadaşlarım borla alırsam ilerde malzeme kalitesi, konfor vb. sorunlar yaşarmıyım, ya da 761 alırsam ihtiyacımın ve performansımın ötesinde bir bisiklete fazladan para vermiş olurmuyum. Kayseri'de bu marka satılmadığı için İstanbul veya Ankara'dan sipariş vereceğim, yani görüp, deneyip, kıyaslama imkanım yok. Tek rehberim sizlersiniz, kurtarın beni bu ızdıraptan.

2. MEVLÜT M. TUTMAZ

MEVLÜT M. TUTMAZ Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hocam, ben de aynı ikilemi yaşıyorum ama bu ikilemi aşmak eğer imkanınız varsa iyisini almaktır aldım diye pişman olmak sahip olamayıp da pişman olmaktan daha iyidir çünkü birincisi geçer. bu yüzden eğer imkanınız varsa daha iyi olanı alın. 5-6 gün içinde ben de alacağım ve açıkçası kararımı böyle verdim, sizin yaşadıklarını yaşadıktan sonra.
    şunu da eklemem lazım:
    bildiğim kadarıyla kayseri bir kere gittim en azından öyle hatırlıyorum. doğru hatırlıyorsam şehir ve tur bisikletlerine de bir bakın derim. tabi amatör tavşanım amma velakin konyalı olduğumdan düz şehirde bu kategori daha mantıklı geliyor bana. tabi siz dağ bayır pek çıkmam dediğiniz için bunu söylüyorum. şu anda istanbulda olduğumdan mütevellit bir mtb daha uygun geliyor kendim için ama sizin için tavsiyem dediğim kategoriye de bir bakarsanız en azından tüm ihtimalleri gözden geçirip içiniz rahat karar verebilirsiniz.

bilmiyom ve ZekiAlper bunu beğendi.
  3. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    "Trafiksiz" arkadasım dediklerine katılıyorum ve "bilmiyorum" arkadasımıza da önerim var :)

Bir spora yeni başlıyorsan çok araştırma yapman gerekicek, mümkün olursa turlara çıkan arkadaşlarla buluş ve fikir edin onlar sana fikirlerinde daha somut kararlarda bulunmanı saglayarak yardımcı olurlar eger yeterli bisikletçi cevren yoksa git bir bisikletçiye anlat derdini onlar sana uygun fiyata uygun bisikleti tavsiye ederler fakat forumdan da baya bir araştırma yapmalısın...
    Boy, ve kullanım amacına en uygun bisikleti zamanla aklında canlandıracaksın..
    Acele etmemekte yarar var kendine süre verme bu konuda bütçene göre en iyisini almaya çalış ;)

bilmiyom bunu beğendi.
  4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Borla'daki donanım ile 761'deki donanım arasında elbette kalite farkı var.
    Bisikletin bir araç olduğunu unutmayın.Araba alırkenki gibi düşünürseniz işiniz kolaylaşır.
    Eski bisiklet deneyiminizi unutun.İlk kaliteli bisikletiniz olacağından bütçenizin elverdiği en iyisini almak, bu işten alacağınız keyfi de artıracaktır, kendi sınırlarınızı da aşmanıza yardımcı olacaktır.

Şüphesiz haftada bir gün ve o günde de 5km binecek birine 1000ytl lik bisiklet "ehlikeyf" bir seçim olmaktan öteye gitmeyecektir.
    Fakat benim gibi hergün ve ev-iş arasını binerek gideceğim diyorsunuz.Günlük katedeceğiniz o 40km yi en keyifli hale getirmek elinizdedir.İşinize daha az yorulmuş, daha motive olmuş, yüzünüz güler şekilde varmayı istersiniz değil mi?
    Ayrıca hafta sonları da şu 40km leri 100km lere çıkarmak elinizdedir.
    Her bisikletle günlük 100km yapılabilir.Sonuçta bir Fiat 126 BIS ile de uzun yol yapanlar var fakat keyif almadıkları ve yolda kalma ihtimallerinin yüksek oluşu kesindir.

Bu yüzden bütçeniz 1000ytl ye çıkabiliyorsa 900-1000ytl aralığındaki tüm modellere bakınız.900'lere de bakınız çünkü 1000ytl liklere göre aynı özellikte olan 900 ytl lik de çıkabilir karşınıza.Bu durumda 900ytl lik olanı alıp, daha kullanmadan 100ytl lik kişisel modifikasyon ile harika bir bisiklete sahip olabilirsiniz.

Doğrudan marka model önermek adetim değil, daha çok kullanacak kişinin seçenekleri sunmasını isterim.Ona göre seçenekler arasından belirlemek daha tarafsız oluyor.
    Yine de örnek olması bakımından iki model yazayım;
    28" tekerlekli Scott Sportster P5 alıp (420 euro), üzerine biraz modifiye
    veya
    26" tekerlekli Scott Aspect 50 alıp (390 euro), üzerine biraz modifiye gibi.

bilmiyom bunu beğendi.