Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marka ve modelini bulamadığım klasik bisikletim

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında Celaleddin K. tarafından paylaşıldı.

1. Celaleddin K.

Celaleddin K. Yeni Üye

Seviye:
    Bir yıldan fazla bir süre önce bir bisiklet tamircisinden aldığım klasik bisikleti elden geldiğince gündelik olarak kullanılabilir bir hale getirmeye çalıştım. Benden önce galiba pek de kıymeti bilinmeden kullanılmış. Satın aldığım kişi bunun Alman menşeli olduğunu söyledi ama bisikletin hiçbir yerinde herhangi bir marka veya model ibaresine rastlayamadım. Sadece gidonda "Guidons Philippe" markasını, gidon boğazında "Friko" markasını, park ayağında "Esge Pletscher" markasını, elciklerde "Hebie" markasını, lastiklerde "Roadster" markasını okuyabildim. Lastikler "26 1-1/2" ebadındadır. Ayrıca bisikletin seri numarası yazan yerlerinde "790 A" ibaresi yer alıyor.
    Önümüzdeki günlerde bisikleti daha detaylı olarak elden geçirmeyi düşünüyorum. Ancak bisikletin buna değip değmeyeceği konusunda uzman görüşü almak isterim. Hatta mevcut ipuçlarından yola çıkarak marka ve model konusundaki tahminleri de merakla bekliyorum.

2. Murat cinar

Murat cinar Aktif Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Dediğiniz parçalar dışında geri kalan hiç bir parça kendi parçası değil özellikle aynakol,arka aktarıcı jantlar ve diğer aksamlar.

3. Celaleddin K.

Celaleddin K. Yeni Üye

Seviye:
    Evet, aynakol, göbek, vites takımları, seleler ve çamurluk sonradan takılan şeyler. Shimano fren ve vites takımlarını ben taktım. Aynakolu da modele uygun bir şey bulunca değiştireceğim. Zaten merak ettiğim de kadronun aslının ne olduğu...

4. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    muhtemelen bir peugeot dur :)

enes savaş bunu beğendi.
  5. e.yildiz

e.yildiz Üye

Seviye:
    eger boya kalin olup pantografi gizliyorsa, masanin ust yuzeyini kaziyip belki pantografi ortaya cikarabilirsiniz. ayrica gobegin (lug) in altina iyice bakin. kablo yollari, pantograflar vs. fikir verebilir. masa orjinal olup pantografi yoksa ise yaramaz denebilir. frenler mafac ise eski tarihli diyebiliriz. alman bisikletlerinin luglarinin inceleyerek ise baslayabiliriniz.

Çağlayan bunu beğendi.
  6. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletiniz Alman, Belçika ya da Hollanda yapımı olabileceği gibi bir Peugeot değildir. Arka brake-bridge hatta büyük ihtimalle plaka şeklinde olup bu bir şehir bisikletidir. Bu plakanın sağ ya da sol köşesinde de arka fren kaliperini söktüğünüzde Almamya menşeiili olduğunu ve diğer köşesinde de ESGE yazdığını göreceksiniz ki aynı ibare zaten park ayağında da mevcut. Kısaca şöyle ya da böyle demeyeceğim üzerindeki tek kaideye değer parça belkide Philippe gidondur, ki bu da Fransız menşeiilidir.
    Pantograf kısmına gelincede bu tarz Avrupa ülkeleri fazla pantografa yer vermezdi pantograf arayacak olanlar bu arayışı İngiliz ve özellikle İtalyan bisikletlerinde aramalıdır. Kısaca zamanınızı boş yere harcamayın bu bisiklet hiç mi hiç iyi korunmadığı gibi zaten o dönemin Alman bisikletleri de pek bir işe yaramazlar. Ağır, hantal ve sonrasında geliştirmeye kapalıdırlar. Hadi geliştirdiniz diyelim geometrileri ile bu işten biraz anlamaya başladığınız zaman sizi asla tatmin etmeyecektir.

7. Celaleddin K.

Celaleddin K. Yeni Üye

Seviye:
    Bilgiler ve görüşler için çok teşekkürler. Anlaşılan, öyle uzun boylu bir restorasyon yerine temiz ve iyi bir bakımla, kullanarak değerlendirmek bu bisiklet için yeterli olacak gibi.

Bu arada Doğukan Aksu'nun dediği yerde bulunan plakanın üzerindeki boya ve kir tabakasını kazıdığımda "Made in Germany" ve "Esge Lizenz Pletscher" ibarelerini buldum. Gerçekten bravo!

Soner Közen ve ErenAslan bunu beğendi.
  8. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

9. Nadi Yazıcı

Nadi Yazıcı Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba. Kadronun gidon boğazı önündeki yeri görünce bendeki hercules bisikletle aynı oldugunu farkettim. Kadro sanırım hercules.

10. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kaç tl ye aldınız acaba