Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marka Karalamak

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Çağatay Çağlar tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar merhabalar. Bu konuya hiç değinildi mi veya benden başka bu konuda rahatsızlık duyan bir kişi bile var mı bilmiyorum ama öyle doldum ki konu açıp benimle hem fikir hiç kimse var mı yoksa sorun bende mi onu görmek istedim.

Belki forumda denk gelmişsinizdir. Zaman zaman bazı bisiklet markaları modellerine bakılmaksızın direkt olarak karalanır. İticidir denir, işe yaramaz denir, bisiklete binme ve yürü daha iyidir denir, aşağılanır, çok pahalı bisikletlerle kıyaslanıp bertaraf edilir. Ocean, Ümit vb bisikletlere yapılmasını anlayabilirim çünkü gördüğüm kadarıyla genelde çift amortisörlü ucuz bisikletleri mevcut. Ama benim bahsini ettiğim markalar Bianchi, Kron ve Salcano.

Defalarca kez denk geldim. "Ya boşver Çağatay, öyle düşünsünler ve yazsınlar, salla." dedim fakat bu tip nefret dolu karalamalara sürekli denk geldim. En sonunda bugün bir forum üyesinin benim de aktif olarak kullanıyor olduğum Salcano City Sport 24 VS alıp almama kararını vereceği dönemde fikir almak istediği bir konu başlığı altına direkt Salcano bisikletlerini model gözetmeksizin hedef alması ve bu bisikleti görsel açıdan çok kötü, kaliteden uzak ve itici olarak tabir edip akabinde Sedona 321 tavsiyesiyle çekilmek suretiyle bir ihtimal bisikleti almayı düşünen kişiye Salcano bisikletlerden nefret etme, sakınma ve hatta belki de o kişinin de sağda solda "Salcano kötü be abi, git Sedona al bence." diyen birisine dönüşme ihtimali sunması beni çok sinirlendirdi.

Ben kişilerin bilinçsiz olmalarına, bir ürünü denemeden kötülemelerine saygı duyabilirim. Ancak başkalarını yanıltmalarını sindiremem. Hiç Salcano City Sport 24 VS kullanma, hiç Salcano kullanma, Salcano'nun çok üst modeller de ürettiğini es geç, ana sponsorluk yaptığı yarışların olduğunu görmezden gel, farklı markaların farklı modelleri arasında donanım ve komponent kıyaslaması yapmaksızın "X kötü be abi, bence Y'ye bin." de.

Kabul edilir değil gerçekten ve malesef bu forumda bu kafada gırla adam dolu. "Yol bisikletiyle toprak yola giremezsin be abi, bence mtb al hem çok konforlu." diyenler de genelde bu adamlar oluyor araştırmalarıma göre.

2. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konuda yerden göğe kadar hak veriyorum size.Ne yazıkki insanlar hiç araştırmadan,tecrübe etmeden tamamen kahvehane kültüründen gelen kulaktan dolma mantıkla sağda solda konuşuyorlar.Sorsanız o markayla ilgili iki satır okudun mu diye cevap veremezler.Verdikleri cevap anca '' bilmemne abi öyle diyor o diyorsa doğrudur'' olur. Salcano'yu ben de hiç denemedim ama biliyorum ki işe yaramaz bir marka olsa Türkiye gibi bisiklete bu kadar uzak bir ülkede kaç senedir marka olarak tutunamazdı.Bunun yanında sizin de dediğiniz gibi bir sürü sponsorluğu olmuş bir markadır.Bu bile başlı başına Türkiye'de bisikletçiliğin gelişmesine büyük katkıdır.Bence kulaktan dolma şeylerle size gelenlere fazla takmayın derim.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kabul edilir değil gerçekten ve malesef bu forumda bu kafada gırla adam dolu. "Yol bisikletiyle toprak yola giremezsin be abi, bence mtb al hem çok konforlu." diyenler de genelde bu adamlar oluyor araştırmalarıma göre.

Ne kadar haklısınız anlatamam :)

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  4. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Maalesef heryerde olduğu gibi bu forumda da bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar var. Ne yazık ki en çok da onların sesi çıkıyor, çünkü bilgi sahibi olanlar her konuya atlayıp birşeyler karalamıyor. Gerçekten bildikleri konuda yazıp kenara çekiliyorlar.
    Ne yazık ki Salcanonun Hector modeli ile Trek 8000 serisini karşılaştırabilenler bu cahiller, Bianchinin Scorpions ile Scott Geniusu bir tutup sonra da bu marka alınmaz diyebiliyorlar.
    Esas sorun herşeyde takım tutar gibi marka tutuyor olunması ve hatta klavyelerin arkasına saklanıp sahip olamadıkları şeyler için yenemedikleri aşağılık komplekslerini bu tarz yorumlarla kusuyorlar nefretle...

Başka bir açıklama gelmiyor aklıma...

5. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
    Okurken bile bu düşünce yapısı beni güldürüyor... Ön yargılı yaklaşmak ve kulakdan dolma bilgiyle o kötü bu kötü diye söz sarfetmek yanlış. Yazdıklarına kesinlikle katılıyorum. Bianchi kullanıyorum ve arkadaşlarım da dahil niye aldın yok efendim o bisiklet alınırmı denildiğinde sinirleniyorum :) Kafasını gözünü kırasım geliyo :D

Ama bide şöyle düşünmek lazım alıcı insanın kafası karışıktır ve aklında bütcesine yatan zevkine yatan 3 5 model ve markaya göre sıralamıştır. Sen kalkıp bu adama yok şu kötü yok bu değil sen bence bunu bin bu daha iyi demek aklı karışık adamın aklını iyice çorbaya çeviriyor. Bu şu bu mantığını bırakmak gerekiyor. Her marka ve firmanın çok kaliteli bisikletleri var ve şahısın bu alınmaz şu alınmaz diye kötülemeye hakkı yoktur.

Öncelikle kişinin kendisi belirlemeli ihtiyacını katagorisini...

Ve ayrıca bu konuyu açman çok iyi oldu iyi akşamlar herkese...

6. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
    Ve şunada aşırı derecede sinir oluyorum örnek Adam konu açıyor yardımmmmm başlığı altında sorduğu şu

Aldığım bisikletin markasının bulunduğum ilde servisi olmalımı yoksa napıcam ?

Ya abi bu tür sorular insanı çileden çıkartır ya napıcaksın bozulunca at çöpe fırlat kır gitsin ya olmadığında nolucağını bilmiyormusun sen o zaman sürme bisiklet ya... Bide hemen kenardan köşeden 1 2 bilmiş atlar adam cevap vermeden önce yok arkadaş bisiklet alacak ondan soruyor diye sankide o onun avukatı babası anası... Sırf bu yüzden bişey yazasımda gelmiyor ya :D

Öfff gine sinirlendim bir iki tur atayım ben akşam yemeğini sindirelim... Trabzondan selamlar.

7. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu konuda benimle hemfikir kişileri görmek moral oldu cidden. Bazen bisikletçideyken de ilginç eleştiriler alıyorum, neden Sedona, Carraro vb isim yapmış bisikletleri almadım diye. Benim bisikletimde de onlarınkiyle aynı veya en kötü ihtimal bir alt model komponentler var. Tektro fren, shimano vites, continental touring plus dış lastikler, alüminyum kadro, suntour maşa, suntour xct aynakol vb. Sırf Salcano diye bu ağır eleştiriler. Aynı donanım, üzerinde Sedona veya benzeri bir etiket bulunan kadroya takılsa alkış kopar. Ben buna tav oluyorum! Ne var Salcanoysa kadro? Bu fiyata ben bütün şehir bisikletlerini aylarca araştırdım ve yok. Adamlar hala "Neden Trek Fx almadın ki?" diyor. Aynı fiyata mı o bisiklet? Ben istemez miydim o bisiklete binmek? Ama param yok? Eleştiri ve yorum insaflıca yapılmalı. Fiyat/Performans oranından bahsetmeye çalışıyorum, "Ama o Salcano be abi, çok tırt türk malı." deyip geçiyorlar.

Uzatmak da istemiyorum öte yandan. Herkes bisikletini bütçesine göre alıyor. Herkesin de alabildiği bisiklet en iyi bisiklettir. Dünyada Ferrari 360 Spider ve üstü arabalar varken, "Ama Renault kötü be abi, bence Ferrari al daha hızlı ve görünüşü hoş." denmesi gibi bir durum bu. O adam da bilir sahibi olduğu Renault modeli en iyisi değildir. Ancak bütçesi ona yetmiştir ve mutludur. Sonuçta Ferrari de Renault da aynı işi görür. O da ister Ferrarisi olsun ama parası yetmemiştir. Bu durumda Renault'u karalamanın gram esprisi yoktur. Neden bazıları bunu anlamamakta ısrar eder anlamak mümkün değil. Ben bu forumda bütçesinin atıyorum 800 lira olduğunu belirten üyeye 30.000 liralık bisiklet öneren de gördüm. Bazı insanlar konuşuyor ama tartmadan, bilmeden.

Bu forumda ne çektiysem marka karalama ve mtb/yol bisikleti nerede sürülür/sürülmez konularından çektim.

M.A.Y. bunu beğendi.
  8. ugur_beldeyama

ugur_beldeyama Üye

Seviye:
    abi size ne kadar teşekkür etsem az banada salcano öneren çok az kişi oldu sinirimden aldım salcano astro 210 v yok kron al yok salcanonun kadrosu şöyle şu oluyo bu oluyo diye hiçbirşey olduğu yok bugün 70 km lik yol yaptım hiçbir sıkıntısı yok çok memnunum almak isteyenlere tavsiye ederim. salcanoyu karalamak haksızlık olur.

9. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sayın çok bilmiş kardeş bu konu başlığı altında bundan bahsetmek istemezdim ama bahsi geçen konu da '' Şimdi nasıl bir soru bu ve ne için soruyorsun? ''
    diye soran sensin,yardımmmmm adlı konuyu açan kişiyle hiç bir bağım olmamasına rağmen ''Arkadaş yeni bisiklet alacak ama kron f/p açısından iyi değil diye başka marka da düşünüyor fakat sadece onun servisi olduğu için önemli bir kriter mi diye araştırıyor.'' şeklinde cevap veren de benim.

Burada ne avutkatlık yaptığımı düşünüyorum ne de şuan mahvettiğin konuda ki benim de sevmediğim olayı gerçekleştiriyorum.

Lütfen insanların arkasından atıp tutarken biraz daha tutarlı ol.

10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Herkes birbirine tahammül etmelidir. Forumda 14 yaşında üye de var 60 yaşında üye de var. Herkesin sorduğu soru, açtığı konu kendi tecrübesi, yaşadığı ortam ve meraklarına göre şekillenir. Herkes birbirine saygılı olursa bu tip başlıklar açmaya da gerek kalmaz.

11. Ferhat Öz

Ferhat Öz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet böyle bir marka önyargısı var.Benim bisikletim Salcano.Bisikletimi alırken bana "Salcano alma başka marka al diyenler" olmadı değil.Bisikletimden memnunum.Ama yeni bir bisiklet alırsam Salcano almam arkadaşlarıma da tavsiye etmem.Yaklaşık iki ay önce Salcano ya bisikletimin kadro ölçülerini hem kendi sitesine hemde facebook hesabına mesaj atarak istedim.Aldığım tek yanıt Mesajınızı ilgili bölümümüze aktaracağım.Sonrasında ise ses seda yok.Aynı Tas Aynı Hamam.

Çoğu bisiklet firmasının ürettiği tek şey olan kadronun açılarını bir firma veremiyorsa o firma bisiklet firması değildir benim gözümde.

Ama bazı kişilerin onu alma demelerine dayanamıyorum.Hiç bilgin var mı? Hiç o bisikleti sürdün mü?Bu uzar gider..

Bir bisiklet satıcısı bana aynen şöyle dedi."Scott bisiklet mi?" .Şimdi bu önyargı değilde ne?

12. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bence salcanonun bu ülkede bisikleti geliştirmek için yaptığı sponsorluk ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaları bile salcanoya destek vermek için yeterli bir sebeptir. diyebilirsiniz ki eee salcanoda babasının hayrına yapmıyor.o da para kazanıyor. tamam doğru ama hem kendisi hem de ülkemiz kazanıyor. Diğer markalar da yapsın onlara da destek olalım. bu sebepten dolayı alacağım yeni bir bisiklet salcano olacaktır.Fiyat performansa zaten hiç değinmiyorum bu konuda daha iyi bir marka yok.

13. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    olay şu Salcano türk malı Türkler yaptıgı işi de kadroyu da uyduruk yapar esprisi var herkes de her insan başkasını kendi olarak görüyor bu durumdada tabi Türklere has bir özellik bu ,yoksa almışın bir Trek yada Scott abi bu bisikleti Amerikalılar yapmışlar demek ki bu bisiklet kalitelidir demek çoğu yurttaşımın aklından geçiyordur ama scott veya trek bisiklerini de yapanlar insan onlar da üçkağıtçılık yapabilir yani bu yanar döner işler sadece Türklere has bir özellik değil o yüzden diyorum Salcano iyi bir marka ama müşteri ile ilişkileri berbat ha onuda geçtim mallarını sergileyiş biçimleri yani pazarlamaları bitik bir durumda kaldı ki Sedona da bir Türk malı ama Salcano nun en üst modelinde ki kaliteyi yakalamamış veya yakalamak istemiyor yani bu pazarlama işi arkadaşlar

14. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Malesef bu durum pek çok yerli markada ve hatta distribütörlerde mevcut. Tabi sırf yerli de değil, yabancı markalarda da oluyor ama yerli markaların oranı daha fazla, en azından benim karşılaştıklarım... Yani demem o ki, sadece bisiklet markası olarak bakmamak lazım bu duruma bence. Sıkıntı genel ticaret ahlakında.

Ferhat Öz ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  15. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    İnsanlar bütçesine ve beklentilerine göre kendisine neyi layık görüyorlarsa onu alırlar.

İsteyen pınarello alır isteyen bianchi. Buna eleştri yaparken eğer bu markanın bu modelini uzunca bir süre kullanmadan veya , teknik servis ustası, satıcı firma gibi bir mesleki tecrübe yokken yapılan her türlü yorum GÖRECELİDİR. Kişinin beklentileri ve algı kapasitesiyle sınırlıdır. Shamanonun bir komponenti trekte daha akıcı , salcanado daha kötü performans vermez.Bunu iddia etmek marka fanatizmidir. Daha öncede benzeri bir konuda yazmıştım uzun uzadıya yazmak istemiyorum.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=103819&p=1361082&highlight=#post1361082

Burada belirttiğim düşüncelerim değişmedi, Pahalıysa , çok para ödediysem mutlaka iyidir ,iyi olmalı zihniyeti sadece bisiklette değil,her üründe var...

Not:profesyonel olarak bisiklet kullanan veya profesyonel olmak için çalışanları tenzii ederek söylüyorum ama sırf kadro açılarından dolayı binlerce dolar verilen kadroların , kullancıya ne türlü bir aeordinamik veya başka bir avantaj sağlayacağını net olarak söyleyebilecek amatör kullanıcı olduğunuda zannetmiyorum. Kilo , yaş , performans , parkur ve sürüş teniklerinden dolayı birisinin çok beğendiği bir model, bir başkasına performanslı gelmeyebilir.Bu yüzden şunu alma bunu al diye yapılan yorumlarıda çokta ciddiye almak lazım...

16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben bu konuda diğer taraftayım arkadaşlar, Salcano başta olmak üzere bazı yerli firmaları bazı hareketlerinden ötürü hiç tavsiye etmiyorum.Konuda belirtilmiş konu hakkında bilgilimiyim araştırmalarım varmı bilemem ama kendime göre benim de bazı yaşadıklarım duyduklarım okuduklarım bu düşünceye beni götürdü.Bunlardan biraz bahsedeyim ki neden böyle düşündüğüm anlaşılsın.

Öncelikle konuyu açan arkadaşın bazı çelişkileri var onu belirtmek isterim.Bahsettiği salcano dışındaki sedona,kron ve carraro da Türk malıdır.Aralarında Sedona ve Kronu ayrı tutarım çünkü sattıkları ürünün arkasında dururlar beyaz eşya bisikletçisi değillerdir.Bianchi ve salcanoyu ise beyaz eşya bisikletçisi olarak görürüm ki zaten satış grafiklerinin büyük bölümünü beyaz eşya dükkanlarından sağlarlar.

Gelelim yaşanılan olaylardan bazılarına.Ne demiştim beyaz eşya dükkanlarında satılırlar satıcı arkadaşın asıl konusu soğutucular üzerine olduğundan içeri giren müşteriye uygun kadro boyunu değil de o an dükkanda hazır olan modeli anında satıverirler.Sonra ilk kurulum için sizi başka bir bisiklet servisine yönlendirirler.Bir daha sizi tanımazlar.

Geldik bisiklet servisine, topladığı bisiklet başına 3-5 lira aldığı için genelde ayarlara filan bakmaz kafasına göre toplar seni başından salar asıl amaç garanti dışı ilk arızanda senden koparabildiğini koparmak, bu git gellerde de satabildiği kadar aksesuar satmaktır.Kısacası teknik servis olarak insanı deli ederler hiç bir soruna çözüm olamazlar.Oto elektirikçisinin bisiklet servisliği yaptığını biliyorum.Bu iki firma(salcano ve bianchi) önüne gelen herkese yetkili servis belgesi vermiştir.Bir firmanın kalitesi teknik servisinden ve garanti süresinden anlaşılabilinir.Bianchi Acell bisiklet olduğundan beri bu konuda oldukça iyi gelişmeler göstermeye başladı.

Gelelim bazı garip olaylara bundan 3 yıl önce tanesi 80 liralık lastikler bir anda salcanonun 400 liralık bisikletlerinin üzerinde gelmeye başladı biz tam ne oluyor nasıl olur derken aradan 2-3 ay geçmedi ki kullanıcıların hepsinde ya balans bozukluğu yada balon olayı yaşandı, piyasa ikinci el Continental 2.2 lastik ile doldu taştı.Sonra bir baktık aynakol göbekleri Çin malı çıktı 2-3 ayda dağılıyor teknik servisler size rulmanlı shımano öneriyor aradaki farkı cebinizden ödüyorsunuz.Hidrolik frenli bisikleti 600 liraya verdi dedik bisiklete bir baktık 7 li sistem vites kullanılmış alan herkes önce teker göbeklerini sonradan vites sistemini değiştirdi toplam maliyet yine aynı :) Burada Kron xc 250 de de yaşanan bazı tatsızlıklar var.geçtiğimiz yıl satılan xc 250 lerin hepsinde Çin malı rulmannlı teker göbeği kullanılmış hepsi boşluk yapmaya başladı tamiri yok göbekler değişecek.

Bir firma yarışlara sponsor oluyor diye tutulacaksa tutmamız gereken tek firma Deltadır neden derseniz arkasında hiçbir devlet desteği olmadığı halde senede kaç yarış düzenliyor kaç yarışa sponsor oluyor.

Başka bir olay üst gurup bisikletleri öyle fiyatlara verirler ki piyasadaki pek çok uyanık, satıcı ile anlaşmalı olarak sıfır bisikleti dağıtır üzerinden çıkan kıymetli amortisör,aynakol ,fren vites sistemini,jant setini piyasanın yarı fiyatına dağıtırlar amaç sanki ürün satmak değil de büyük bisiklet firmalarının ürün satmasını engellemektir.Bizzat bana da 2 yıl önce teklif geldi xx donanımlı salcano satış fiyatı 5 bin lira civarında iken 3500 liraya alabileceğimizi üzerindeki parçaları sıfır halde forumda satıp satamayacağımı sordu bir firma sahibi tabiki aldığı cevap olumsuzdu asla da olamazdı. O dönem o bisikletin sadece amortisörü 1500 lira civarındaydı ki 1000 liraya satsak bile fazlasıyla yetiyordu.Kıssadan hisse Salcano kadro ve üzerindeki kadro parçalarını(sele borusu ,gidon,gidon boğazı) gibi parçaları bedava veriyor amacı sadece donanım satmak gibi bir şey.Bununda amacı aklıma gelen tek şey diğer firmalara zarar vermek başka bir fikir gelmiyor aklıma.

Bu yazdıklarım hemen anında ilk aklıma gelenler oturup geçmişi düşünsem daha neler çıkar neler.Tüm bu yazdıklarım dışında ben de bazı arkadaşlara Salcano önermişimdir ama nedendir bütçe azlığındandır.Arkadaşım gelmiştir bütçesinin oldukça düşük olduğunu görünce kataloglara bakar donanım olarak en uygun olanı seçerim bu durumda da genelde Salcano ön plana çıkar çünkü üzerindeki donanıma göre en ucuz fiyat bu markada.Sonra arkadaşa uzun süre kullanmayı düşünüyorsan al yoksa gidelim bir tane düşük donanımlı ama rüştünü ispatlamış bir kadro alalım bu şekilde başla donanım eskidikçe üst modeller ile yükseltelim derim.

Bu yazdıklarımdan sonra kimse bu bisikletlere binmediğimi zannetmesin kapının önünde çift amortisörlü Castello var. ilk yol bisikletim Bianchi slr 200 idi.geçmişte pek çok model salcano ve binachi ye de bindim .Sedona 711 bisikletim vardı ki hala iddalıyım v Fren bir bisiklet 2 yıl önce 1200 liraya satıldı türünün tek örneğidir :) Sedona bisikletin sahibi Aslı bisiklet duysa alnımdan öper 711 nasıl bu hale geldi diye.

Çok yazdım kusuruma bakmayın okuyanlara da teşekkür ederim ama bu piyasada o kadar çok insan benim gibi düşünüyorsa vardır bir sebebi demek lazım.Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.Salcano bu yazılanlardan zarar görür mü asla görmez zaten asıl satış profili bisikletten anlayanlar değil bu işe yeni başlayanlardır.2 bin liralık cep telefonu kullanıp bin lira bisiklete vermek istemeyenlerdir.Çocuğunun bisiklet arzusunu nasılsa sıkılır en ucuz yollu halledelim diyenlerdir.Haftasonu yada belirli gün akşamları sosyal guruplar ile bisiklet turu yapayım ama çok da para harcamayayım bir kaç hanım ile tanışırız sosyalleşiriz diyenlerdir.Markete yürümeyeyim bisiklet ile gideyim diyenlerdir.Şimdilik bununla başlayayım beğenirsem ileride iyisini alırım diyenlerdir.Yazılırda yazılır liste artar son söz olarak şunları söylemek istiyorum eğer ki haftasonu tur yapmak için ,yaz akşamları spor için, sosyal guruplar için bisiklete biniyorsanız istediğiniz markayı alabilirsiniz ama bisikleti spor amaçlı ve performanslı olarak kullanmak istiyorsanız kesinlikle altınızda güvenebileceğiniz marka kadro,arızalandığında yada garanti gerektiğinde teknik servis her istediğinizde muhattap olabileceğiniz bir satış firması olması gerekiyor.Kimse bir firmayı sevmek zorunda değil kimsede benim yazdıklarım doğrudur diyemez acizane kendi şahsi fikirlerimdir sadece beni bağlar.

17. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    tek kelime ile ne güzel özetledi uefa.
    hayatın her alanında, saygı olmalı.

18. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Karşıt düşüncede olanlar ve sevgili Ferhat bu düşünceleri için yaptıkları açıklamalarda bisikletlerin kalitesiz olduğunu değil de markanın satış politikalarının yanlışlarını öne sürüyorlar. Bence de Salcano ve diğerlerinin yedek servis seçimleri çok yanlış. Satış politikalarının hatalı olduğunu düşünmek markanın kötü olmasını gerektirmemeli, ben de "kadro konusunda rüştünü ispatlamış" markaların fiyatlandırma politikalarının dolayısıyla satış politikalarının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu durumda bu markalar kalitesiz yada kötü mü olacak?

Bisiklet seçimi ve tavsiyesi ihtiyaç, bütçe, gereksinim ile oluşturulmalı. Son zamanlarda bu konudaki sorulara özellik tavsiyesinde bulunuyorum asla marka model söylememeye çalışıyorum. Bu olgunluğa ulaşamadığımız sürece marka fanatizminden öteye geçemeyeceğiz.

19. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    ferhat abi bu kadar mı dogru olur tespitler. güzel bi kardeşimizde 7 vites hidrolik salcano da conti lastik var bizde diyoruz bi oturtamadık şu lastiği lastik 88 çiziyor. bi abimiz epey üst seviye bir bisikletini aldı onda da aynı sorun var adam ortalıgı ayaga kaldırdı aramadık yer bırakmadı derken michelin ile değiştirdiler o conti leri. birde bu markalarda en cok rastlanan durum. listelenen parçaların 1 alt seviye takılma ihtimali cok yüksek hele en alt seviyelerde altus yayınlanmış bayi tourney satıyor. bir garip haller. ağırlıklar desen zaten açık ara geride kalıyor. salcano nun genel müdürünün konusma şekli zaten mahalle marketi müdürü gibi. vay yavrum vay. bisiklet işte 2 tekeri 2 pedalı var :)

20. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Rüştünü ispatlamış markalar aslında çok pahalı değil ama ülkemizin vergi ve gümrük sistemi işleri bu noktaya getiriyor.Yurtdışı fiyatları incelersek aradaki farkı ben zannetmiyorum distribütör firma alsın büyük oran devlete vergi olarak gidiyordur diye düşünüyorum hatam varsa birileri düzeltir İnşallah.Bu forumda bisiklet tavsiyesinde en çok bulunanlardan biriyim gerek cep telefonundan gerekse özel mesaj ile, hiçbir zaman o marka şu marka demedim hep inceledim arayışı yapan arkadaştan daha fazla bisiklet araştırdım en doğru kararı verebilmek adına .Eğer ki yukarıda yazdığım gibi amaç sadece gezi, tur ,sosyalleşmek ise hiçbir zaman marka takıntım olmadı ama amaç performans ve ilerisi için hedef ise muhakkak bazı ince ayrıntılara girmek gerek.Senede 10 bin ve üzeri biniyorsanız ve kendi teknik servisiniz değilseniz servis sizin için en önemli şeydir dikkate almak gerek.

En basit örnek Arçeliktir yerli malıdır ama tüm yurtdışı ürünlerden daha çok sevilir tutulur.En büyük nedeni hem kaliteli ürün yapar hemde en iyi teknik servis onlardadır.Kısaca satış ve sonrasındaki hizmet birbirinden ayrılamaz bütündür.Bunlardan birindeki aksama tüm üretimi,satışı,reklamı, pazar payını etkiler. Salcano gibi büyük bir firma bu bilgileri benden çok daha iyi biliyordur eğer ki teknik servise bu zamana kadar önem göstermediler ise amaç sadece ürün satmaktır, yani günü kurtarıyorlar.Bu şekilde devam ederler ise asla büyüyemezler bir müddet daha böyle gider sonra bir şekilde ufalır pazardaki küçük dilim ile idare ederler.

Semih_ÇELİK ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.