Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marka Bisikletlere Karşı Önyargımız Neden?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

1. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Forumda bazı markalara karşı büyük bir önyargı görüyorum. Sonuçta Bayiden Alınıyor ve Garanti Kapsamında, Birşey Oldumu Götür Değiştirsinler. Eski 100 TL lik 18 vites bisan bisikletler 5-6 yıl dayanıyordu o kadrosuyla kırılmıyordu. bu yeni nesil bisikletlere 1000 TL üstü para veriyoruz ve hala şüphe içerisindeyiz. Siz bisikletmi alıyorsunuz yoksa markamı? Forumda deneyimli arkaşlara bakın markaya değil tamamen donanıma önem veriyor. bizler ise şu marka şöyle şu marka böyle deyip donanımları hakkında hiçbir bilgimiz yok hep ön yargı içindeyiz bu durum beni çok üzüyor.

2. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben Giantı alırken hem İsmine hem parçasına bakarak aldım. Giant adına laik kadro yapıyor. kadro boyası kaliteli ve harika vede üstündeki kompenentler fiyatına göre çok çok iyi. Ben hem Marka hem kompenenetlerine bakarım.

3. F.Ertuğrul Aydın

F.Ertuğrul Aydın Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Recep abi, bende markaya bakarım kadro kalitesine ve üzerindeki donanımlarına veya donanım değiştiğinde üzerine uyar mı diye düşünürüm(renk uyumu). şimdi parası olan biri gidipte salcano veya sedona almaz bence :) duruma göre değişebilir mesela eskiden param yoktu gidip bisan almıştım :) mecburdum.

4. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    örnek vermek gerekirse Salcanonun 1000 TL üzeri modelleri bile forumda önerilmiyor kadro olarak bir tecrübem yok ama donanımları ve fiyatı o donanımlara karşı diğer bisikletlerden çok daha iyi konumda bir kadro veya markaya bu kadar ön yargı olmaz diye düşünüyorum. sonuçta o bisiklet garanti kapsamında. o firmada kendine göre piyasada tutunmaya çalışıyor diye düşünüyorum. bu fikrim sadece bu bisiklet firma için değil genel olarak söylüyorum.

Levent Kırça ve Sinan Ceylan bunu beğendi.
  5. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben bisikletimi ( Merida 200-D ) alırken önce parçalarına baktım. Parçaları istedigim gibi oldugu için aldım. Salcano'dan uzak durdum ama bu bir gerçek. Ne bileyim yıl 1999'dan beri salcano'ya karşı bi antisempatim var.

6. fahrettin akansu

fahrettin akansu Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    güvenilirlik konusunda marka önde geliyor benim açımdan,
    önce belirli güvendiğim markalara odaklanıp sonra fiyat/performans oranı olarak donanım seviyesine ve upgrade olanaklarına bakıyorum.
    geçtiğimiz senenin sonunda XTC3'üm çalınınca daha önce hiç duymadığımın bir marka olan Sedonayı vitrinde gördüm
    ama eve çok geç geldiğim için bir hafta bisikleti yakından görmeyi bekledim, cmt sabahı Tandem bisiklet mağazayı açtığı anda da aldım açıkcası.
    benim şansıma 2010 model 761'ler donanım olarak 2011lerin bi çıt daha üstünde,
    ilerde upgrade düşündüğüm için de aradaki fiyat farkını mantıksız bulduğum için 781 almadım kadrolarının aynı olduğunu düşünerek.

bu kadar konuşuyorum ama xtc tabiki farklıydı, yine de attan inip eşşeğe binme hissi oluşturmadı.
    epicon maşanın fiyatına göre performansı ve hafifliği beni çok şaşırttı misal,
    fox veya rockshock da dengi bir maşaya 2 katı para vermem gerekmesi cabası (daha üst seviye bir rockshock aldım gerçi :)upgrade sırasında).
    hiç bilmediğim bir markaya güvenim oluştu kısa sürede, bu etkide Tandem Bisikletin de payı var tabi..
    kısaca bisikletin bakımını, servisini kendim yapabilmeme rağmen benim açımdan marka, servis ve donanım üçlüsü ön planda tercih sırasında..

7. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Eski bianchi ve bisan'lar gercekten kaliteli ürünlerdi.10 yıl öncesinin grizzly habitat'ını 27 vitesli modelini sapasaglam kullananlar satanlar var.Fakat onların hepsi ithal ürünler şu an burda merdiven altında takılıp üretiliyorlar ve nasıl takıldıklarını gördükce insanın pek güvenesi gelmiyor.He aldıgımız markalar da belki iyi degil ancak en azından bazı markaların ne derece sıkıntı cıkardıkları bilindik bir durum.Kimse parasını sıkıntı yasayacagı markaya vermek istemez zengin olsam denemek icin alırdım ama 1 defa alabiliyorum niye riske gireyim.Hem de bazı markaların kendi kullanıcıları dahi o ürünü kötülerken.Marka herseydir dostum.İsterse üzerinde on numara komponentler olsun o markanın servisi o ürünleri monte ederken bilincli davranmıyor üçkagıtcılık yapıyor görevini yerine getirmiyorsa komponentten de hayır gelmez kanaatindeyim.

koray_can bunu beğendi.
  8. özgür bağdatlıoğlu

özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bisiklet otomotiv kadar ağır bir sanayi,sermaye yada üst düzey mühendislik gerektiren bir sektör değil-(5.000-10.000 euroluk pro dilimler dışı) ! Marka olarak saydığınız firmalar dışındaki üreticiler ürünlerinin arkasında daha fazla durursa,a model bir bisikleti bir kullanıcı 100 e diğeri 90 almaz ve fiyat standaıdını oluşturursa,yeni alınmış ve garanti kapsamında olan bir üründe herhangi bir sorun çıktığında günlerce peşinden koşturmazsa,katalogtaki yada internet sitesinde sunduğu donanımla alınan bisikletteki daha düşük donanım farkını belirtirse,yeterli bilgi ve becerisi olmayan motosiklet tamircisi kişilere servis yetkisi vermezse ve bu saydığım değişimleri sağlarlarsa o zaman fiyat farkı uçuk olur ama şu an çok fark yok bence!

Yukarıda yazdıklarım kesinlikle bütün yerli üreticiler yada ithal edilen daha düşük bütçeli modelleri getiren firmalar böyledir demek değil,kesinlikle güzel ve uygun fiyatlı ürünleriyle bu piyasaya hareketlilik kazandırdıklarıda bir gerçek!

Forumda deneyimli arkadaşların önceliği donanıma verdiğini yazmışsınız,galiba ben farklı kişilerin(-forum haricide) yorumlarını okumuşum yada konuşmuşum bisikletteki en önemli parçanın kadro olduğundan bahsetmişler ama tabi yanlış yorumlamış ta olabilirim!

9. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Marka(kadrosu anlamında) benim için önde gelir, sonra kompentleri sonra da servis kalitesi. Salcanonun kadrosu 2011 de biraz daha iyileştirildi ama hala eksiği var mesela, ben şundan emin değilim; arka lastiğin ebatını biraz büyüttüğünde arka üçgendeki üst ikiz çeki borularına sürtecek gibi geliyor. Servis kalitesi ve Bisikleti aldıktan sonraki müşteri memnuniyeti maalesef çok aşağı düzeylerde forumlarda ki şikayetlere göre. Daha katetmesi gereken çok yol var ama hersene geliştiriyorlar. Niye istemeyim bir salcanonun scott la başa baş mücadele etçeği günleri görmeyi, asıl onu istiyorum ki bu kadar ağır eleştri yapmaktayım, tabi gerçeklere dayanarak. =).

10. koray_can

koray_can Forum Bağımlısı

Seviye:
    bencede ben salcano aldım.kompanentlerı gayet ıyı kendısıne kıyasla dıger bısıkletlere karsın ve daha ucuz.su gorus kanaatındeyım.ılerde es bısıklerın parcalarını degıstırıp daha fazla masraf yapcagıma bır kadroyu degıstırırım.ufak tefek rotusla gene ıyı bır bısıklete sahıp olmus olurum.
    bide şöyle bişi var arkadaşlar benim bulunduğum yerde ne trek ne corrotech ne kron sedona vesayre.gibi markaları satan bir bisikletciyi bırak servisi bileyok.aldığım salcanonuyda istanbuldan zor bela getirtdim.onları alsam kime göstericem.isterse en iyi servisi kalite olsun bilinçsiz bir bisikletcide yine aynı duruma düşücek.

11. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    anladığım kadarıyla markadan kaynaklanan bir sorun değil tamamen servisteki aksamalar ve bilinçsizce yapılan montelerden acemi bisiklet tamircilerinden kaynaklanıyor olması. tek sorun bu görünüyor. yani marka bisikletlerde sorun yok sorun teknik serviste

12. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kişiden kişiye değişebilecek bir kavram, marka takıntısı olmayan salcano, kron, sedona takılır. Benim marka takıntım var özelliklede yerli malına karşı, yerli bisikletler kötümü değil, ama bir trek, scott, cannondale, corratec, cube benim için ayrıcalıktır, prestijdir, kalitedir, görsel açıdan farklılıktır, hatta bir ruhtur. sr suntour a karşıda böyleyim açıkcası.
    Konuyu daha da açmak gerekirse, sadece bisikletlerde değil, otomobillerde, elektronik cihazlarda da böyleyim, 0 bir fiat alıcağıma 2. el bir wv. i tercih ederim, acer alıcağıma amerikan dell gibi. Çok iyi bir bisiklet tercih edicek olsam giant değilde amerikan usulü specialized tercih ederdim.
    Bisiklettede 2. el alman corratec tercih ettim,maşa değişimi gibi ufak upgrade ler yaptım. Sonuç olarak, ne bir kere zincirim attı, ne pedalım kırıldı, bir kere bile yolda kalmadım. Garanti belgesi vs. hiç bir şey yok, olmasıda bu saatten sonra benim için bir şeyi değiştirmez :) çünkü sorun yaşamıyorum, sağlamlığı hissetiriyor diyebilirim. Birde donanımda en azından çekiş sisteminin deore olması gerektiğini düşünüyorum. Donanımda önemli tabi ancak ben markaya önem verenlerdenim, 600 tl ye bir sıfır bisiklet alıcak olsam salcano yada yerli markalar değilde 2. el bir scott vs. tercih ederim açıkcası. Uzun lafın kısası bu konu zevkler ve renkler meselesi bence ... ;)

13. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    toplama bisiklet yapmaya kalktığımız zaman fiyat 2 katına çıkıyor. Hazır tam sistem bir bisiklet daha kötü anlamına geliyor gibi görünüyor. sonuçta bir uyum var düşüncesindeyim. kalkıpta uyduruk bir kadroya iyi bir donanım takıldığını düşünün o hevesle uçuşa geçeceksiniz. sizce o kadro kırılırmı? insan canı bu kadar basitmi? o zaman ucuz kadroya neden iyi bir donanım takıyorsun? o zaman hazır sistem değil herkes toplama bisiklet almalı...

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Normal bir kullanıcı kolay kolay kıramaz bence, burda maddi açıdan mantıklı olan gerçekten temiz 2. el düşürülüp üstüne zamanla upgrade etmek. Benim kızdığım nokta iyi görüntüyü yakalamak için dandik mekanik disk frenlerin takılması.

15. borab

borab Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba,

Şimdi bazı şeyler var; Bütün bisiklet kadroları ne marka olursa olsun %80-85 oranında uzak doğuda üretiliyor..

örnek: http://www.kinesis.com.tw/
    gibi..

Burada önemli olan maliyet firma büyük ölçekli bir yer ise daha kaliteli işçilik ve malzeme için siparişini geçer...

Sedona mesela Cube, Ghost'un üretim yaptırdığı fabrikadan çıkıyor.

Nasıl bir elbise alırken kendimize uyup uymadığını kontrol ederek alıyor isek bisiklet alırkende buna dikkat etmeliyiz.

fahrettin akansu bunu beğendi.
  16. F.Ertuğrul Aydın

F.Ertuğrul Aydın Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    abi şöyle birşey var aliminyum kadroların kırılması zor yani baltayla vurmadıktan sonra :) ama salcanonun üzerindeki parçalar çok dengesiz doğan slx'e ferrari motoru takmak gibi birşey oluyor onların ki.parçalar kırılsa yenisini almakta biraz pahalı şimdi 2nci el bile pahalı oluyor :) 1000 liraya salcanonun üstünde deore vites sistemi olabiliyor ama cannondale örneğin acera koyuyor ve kadro açıları vb. çok iyi. bu yüzden çok zengin olmadığımız için salcano alamıyoruz :D

17. Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bunu yapanların çoğu kör cahil. Bence tabi ama alınmasınlar. ende ilk başladığımda kör cahildim. :D Sadece markaya bakıyordum. Açıkçası markadan çok önemli olan kompanent. Sedonayada laf etmeyin gayet iyi bir firma. ;) :D

18. Mert Laplapoglu

Mert Laplapoglu Yeni Üye

Seviye:
    Universitemi degistirmeden once Samsunda ogrenciyidim ve yaklasik 2 yil salcano astro kullandim. 2 yil boyunca bisikleti ne tamire goturdum ne de bakim yaptirdim sadece arada bi vites ayarlari bozuluyordu bu da ustundeki kalitesiz vites sisteminden kaynaklaniyordu. Astro ile samsundan orduya - sinopa - amasya ya - bilen bilir belki cakalliya menemen yemeye ve bir cok yere geziye gittim ve 1 kere bile kadrosuyla ilgili sorun cikarmadi. Yegenim bisiklet almak istiyordu ve bende astroyu ona vererek kendime tereddutsuz ng255 srd aldim. Bundan sonra bisiklet alacaksamda yine salcano alirim bu gune kadar yuzumu kara cikarmadi.

Ayrica sunuda belirtigim 110 kiloyum ve bisiklet 2 yil boyunca banamisin demedi.

Erol KOLAS bunu beğendi.
  19. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisiklet deninceartıkiki tekerlekli bir yapıyı değil,kaliteli bir kadroyu anlıyoruz.Kadronun dışındaki her şey görece değişir kadro kalır.Onun içindir ki bir çok iyi marka-ki buna benim trek'im de dahil,kadroya ömür boyu,diğer komponentlere de 1-2 yıl garanti verirler.Onun içindir ki kendisini bu anlamda ispat etmiş önemli markaları sırf diğer donanımı yüksek diye bir kenara atmayın.Marka her zaman markadır.

20. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Zaten kimse salcano'nun bütün modellerinin bütün serisi sorunlu demedi ki hocam.Zaten bisikletin yapması gereken o.Daha bugün bir arkadas bununla ilgili sıkıntı yasadı işciligi herkese yaptırdıklarından kaliteli servisleri yok misal 1000 liralık bisikleti kırarak montajlasan para edermi veya zarar vererek taksan yerine sana fayda eder mi? Tamam belki Sedona ve Kron'un öyle abartılacak derecede aman aman kadro kalitesi farkı yok ama en azından işciligi saglam.Bir iki şey dısında 0 alıp da sahibine iade eden veya uzun süre ugrasan görmedim bu markalarda.Hele de trek'ler Scott'lar cannondale'ler corratec'ler söz konusuysa bence susalım derim.Şu bisiklet muhabbetinden anladıgım en büyük durum ne kadar para o kadar kalite.Kimse bana regal reklamı yapmasın durum ortada.