Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marjinal Bir Fikrim Var!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Selim Çam tarafından paylaşıldı.

1. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Hayal kurmasını severim. Yine bir hayal kurdum. Hemen hayala geçiyorum. Bugün sanayide en önemli şey enerji di mi? Aynen evet!
    Diyorum ki: Cezaevlerindeki mahkumların her birinin altında bisiklet düzeneği şeklinde pedal-aynakol-zincir-tekerlekten oluşan bir kompakt bişiy olsa ve bu bisikletler aküye bağlansa nasıl olur sizce? Düşünsenize hem içerde akşama kadar içerde yatanlar bir işe yarar, hem onlara da spor olur:) Hem ülke ekonomisi deli bir kazanç sağlar. Hatta hukukta yeni maddeler eklenir. Ne kadar pedal bastıysa x/n oranında yatcağı seneden düşülür filan;) Tabii bu oran mantıklı bir oran olarak belirlenmeli. Bu düşüncemde beni destekleyenler varsa geliştirmelerini bekliyorum arkadaşlar.:):)

Sinto, İslam Gölge, sare ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. t-genc

t-genc Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok beğendim ve gerekeni yaptım:in:(bak kullanıcı kontrol paneline;))

sare bunu beğendi.
  3. cobike

cobike Forum Bağımlısı

Seviye:
    süpermiş:9 şu an gelişteremem ama fikrimi söylebilirim sanrım.

cezaevindekileri atıl durumda olmasına zaten çok içerlerim. milletin sokakta yatmak yerine alternatif kabul edip suç işlediği bir vatanda yaşıyoruz.
    o bakımdan hem onlara spor olması, hem katkıları gerçekten tartışılmaz.

kutlarım....

sare bunu beğendi.
  4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Benim de arada aklıma bu tip akılcı fikirler ve çözümler geliyor.
    Fakat bizim cezaevlerimizde bulunanlar, kuvvetle muhtemel, o düzenekleri söküp, bir şekilde bıçak vb zarar verici nesne haline getirip toplu katliam yapabilirler.
    Bazılarına bir günışığı bile lüks, bazılarına ise bu düzenekler bile yetersiz (ıslah edilmeleri ve motivasyonları açısından) gel de çık işin içinden.

5. cobike

cobike Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu arada... ''sabahtan beri 2.000 watt yaptım... öğle yemeğinde tatlım var '' geyikler imi olur acaba ceza evlerinde :)

6. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Tabii canım, hatta okadar güzel bir şekle oturtcam ki prim olarak ödüllendircem mahkumları. Tabii bu para boyutunda olmayacak: Üst-baş, yemek v.s. gibi olacak. :)

7. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    böyle açılışan mahkumlar yurt dışında oluyor yurt dışında mahkumları çalıştırıyorlar Türkiyedede neden olmasın çok güzel bir fikir yaratıcılık çok hoşuma gitti tebrikler

8. nebileyimulan

nebileyimulan Kıdemli Üye

Seviye:
    Türkiyedede zaten çalışıyorlar devlet dairelerine kağıt üretiyorlar.

9. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    ülke ekonomisine nihai hedeflerimiz doğrultusunda marjinal bir fayda sağlar :D

10. murattaner

murattaner Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Korkarım bu işte trafikte yaşanan saçmalığa benzer.Maliye Bakanlığı tahminde bulunuyor,şu kadar lira ceza kesilmesini öngörüyor ve topu emniyete atıyor.Poliste kotayı doldurmak için önüne gelene ceza yazıyor.Sürücü ile muhatap olmadan,direkt plakaya Allah ne verdiyse.Durumu buraya uyarlarsak devreye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı giriyor.Şu kadar watt saat elektriğe ihtiyacımız var,tez üretile diyor.Mmmm hapisanelerde bulunan hükümlülerle bukadar elektriği üretemeyiz,bir şekilde biryerlerden mahkum bulmalıyız.Eften,püften nedenlerle insanlar içeriye tıkılıyor.Niçin?elektrik üretecek,vatana millete faideli yuttaş olacak.En azından artık düşünen insanlar faili meçhule kurban gitmezler.Gidip pedalını çevirir,yazar çizer olarak vatana millete faideli olamadım,meğer işin sırrı pedal çevirmekteymiş der ve mutlu mesut mahkumlarımız olur.Ne güzel değilmi?Buda işin yarı gerçek,yarı espirili yanı.Anlayana sivrisinek saz :)

gizer ve Murat EVGİN bunu beğendi.
  11. nebileyimulan

nebileyimulan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu sefer bize mahkum falan derler ama.

12. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    filmlerde gördüğüm kürek mahkumları geldi aklıma :)

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir fikir Selim, zaten spor kötü alışkanlıklarda korunma açısından en önemli şeylerin başında gelir. Aslında bunun dışında bu kader mahmuku insanların boş zamanlarını değerlendirecek her türlü şeye destek verilmeli neticede binlerce insanın atıl bir konumu var ...

14. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    ılk bakısta guzel gelıyor ama bence o kadar ıyı bır fıkır deıl bırde oradakılerı dusunelım durdugun yerden full pedal cevır ınsanın ıcı bayılır ve yapmazlar yanı ben olsam yapmazdım sızı bılmıyorum(kesınlıkle ukalalık gıbı bır amacım yoktur:))

bırde turkıyede mahkumlar zaten calısıyor cesıtlı el sanatları yapıyorlar arkadasımın dedığı gıbı kagıt uretıyorlar ,daha bırcok yaptıkları sey var

gercı sonucta pedal pedal dır :):)

15. Cemowski

Cemowski Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel düşünmüşsünüz.:in: paylaşım için teşekkürler;)

16. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    degisik bir dusunce tarzı ilk bakıldıgında komik geliyor amma ilginc oneriye sunmak lazım projeye gecirip...

17. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    benim de aklıma Dalton kardeşlerin taş kırması geldi :) pratiğe geçmesi zor bir fikir ama işe yarar :)

18. Turkishflier

Turkishflier Aktif Üye

Seviye:
    Pedal çevirme konusu işin geyik kısmı tabi ki.Böyle bir şey yapmak çok pahalıya gelir,işin astarı yüzünden pahalı olur yani.

Ama hüküm giymiş insanların mutlaka çalıştırılması gerektiğine inanıyorum.Çalıştıkları sürece uygun bir miktar para da kendilerine verilir;böylelikle hem devlet maddi bir yükten kalkmış olur hemde hükümlüler fayda sağlar.Şu an bir kısmı çeştli işlerde çalıştırılıyor zaten ve iki tarafta hallerinden memnun.

19. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer birgün böyle birşey mümkün olursa ben gönüllü olarak gidip pedal çevirebilirim :) Ayrıca eğer şuan böyle bir düzenek kurmak mümkünse ve maliyeti de yüksek değilse ben eve kurmak isterim :) Trainer/roller'da antrenman yapmak yerine böyle bir düzenekle hem antrenman yaparız, hem elektrik üretiriz.

20. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Eve böyle bir sistemi nasıl kurarız ve maliyeti ne olur? Sabrsızlıkla yapıcı açıklamaları bekliyorum.