Maraton yarışı düzenlemeyi öğrenemedik...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Merhaba
2. bozcada maratonu sonrası bazı izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum, bunu bir şikayetten ziyade hatalarımızı yanlışlarımızı düzeltip daha iyiye yönlenebilmemiz açısından gerekli görüyorum.
Öncelikle emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bildiğimi belirtmek isterim.
Gözlemlediğim en büyük soruna gelince, biliyorum bunu daha önce çok konuştuk tarttık, ama ortada olan mantıksızlığı görünce yine kendimi tutamayıp yazmak zorunda hissettim kendimi çünkü ortada bir çok sorun yaşamış insan var. Evet yine % zaman limiti uygulandı, yine yarışçılar ilk turda zaman limitine yakalanmamak için son sürat gitmek zorunda bırakılıp 2 turda bittikleri için daha yavaş gitmek zorunda kaldılar, halbuki maraton % kuralı yerine taktik, gücü koruma 2 turda daha hızlı olma üzerine olması gerekirken tam tersi oldu. Maraton uygulamasında biliyoruzki aynı noktadan birden fazla geçme de uci kurallarında yok ancak coğrafi yetersizlikler nedeniyle elbette eminim bunu herkes hoşgördü...

Mantıksızlık: Bildiğim kadarıyla UCI kuralları içinde yeralmayan maraton yarışında % zaman limiti uygulaması sadece ülkemizde uygulanıyor. Bunun gerekçesi olarak organizasyonun gecikmemesi gerekçe gösterildi, halbuki ertesi gün pazar herkes rahatça evlerine dönebilir, yarış 12 gibi geç bir saatte başlanıldı daha erken başlanarak herkesin "gerçek" bir maraton tadı yaşaması sağlanabilirdi...

Mantıksızlık: % limit noktasında ben yarış dışına alınırken arkamdan gelen dakikalarca fark atıp geçtiğim elitler yarışmaya devam ettiler, kendimce düşündüm, elitlerin lideri daha hızlı olacağından onlar daha önce %ye takılmaları gerekirdi, sonradan öğrendimki elitlere %40, 30+ masterlara %20 zaman limiti uygulanmış...

Mantıksızlık: Bizi zaman limitinden ayırdıktan sonra yaklaşık 2 saat yarışın sonuçlanmasını bekledik, halbuki bu 2 saat içinde ben de dahil olmak üzere yarışı bir çok kişi bitirebilirdi.

Mantıksızlık: Sporcuların gruplar halinde takım çevirerek yarışı çok hızlı bitirebilecekleri sanırım hesaba katılmamıştı ve bir kişinin tur zamanına göre hesaplama yapıldı. Tabii tecrübeli olanlar takım çevirerek süratle ilerlediler, ferdi yarışmaya alışmış XC sürücüleri ise haksızlığa uğradılar görüşümce...

Ben kendi adıma, Kural dışı olan % zaman limiti dayatması kaldırılmadığı sürece maraton, point to point ve tırmanış türü yarışmalarına katıl-a-mayacağımı belirtmek isterim...

Saygılarımla
Hakan Yazman

• Beğen
Tepkiler: candede
Scudo