Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mapmyride sitesi ile tur güzergahı belirleme

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında philykia tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Hepimiz bisiklet turları yapan arkadaşlarımızın paylaşımlarını heyecanla takip ediyoruz.Hiç görmediğimiz yerleri görüyor, yeni yeni yerleri arkadaşlarımız ile keşfediyoruz.

Tur paylaşımlarına yapılan güzergahın da eklenmesinin son derece faydalı olacağını düşünüyorum. Fotoğraflar bir yere kadar ipucu veriyor. Ancak bir de harita üzerinde takip edilen güzergah ve eğim bilgisi bulunursa mükemmel olacağı kanaatindeyim.

Bu iş için son derece kolay ve uygun bir site var. Mapmyride sitesi. Bu siteden güzergah ve yükselti bilgisinin nasıl çıkarılacağını anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Sitemizin url'si www.mapmyride.com
    Siteye girildiğinde sağ üst köşedeki "Login" linki ve "Register Now" ile üye olmanızı tavsiye ederim. (Olmanıza gerek yok) Üye olursanız hazırladığınız rotaları kaydetme ve daha sonra tekrar ulaşma şansınız olacaktır.

Siteye girdiğimizde "Start Mapping" butonu ile rotamızı yapmaya başlıyoruz.

Bu ekran açılmadan reklam banner'ı gelecektir.İster bekleyebilir isterseniz sağ üst köşedeki link ile reklamı geçebilirsiniz.

Ekranda dünya haritası açılacaktır."Jump To" bölümüne rotanızın bulunduğu il adını yazarak hızlı bir şekiklde ulaşabilirsiniz. (Özel üyelik yapılmadığı sürece ekran üzerinde reklam banner'ı çıkacaktır. Bunu ekranızın herhangi bir köşesine sürükleyerek bırakabilirsiniz.)

"Save Route" ile üye iseniz hazırladığınız rotayı kaydedebilir,
    "New Route" ile yeni rota oluşturabilir,
    "Tools" ile hesaplamalar yapabilir, tur ile ilgili notlar alabilirsiniz.
    "Settings" ile uygulamanın özelliklerine ulaşabilir,

"Start" butonu ile rotamın başlangıcını belirliyorum.Arzu ederseniz onlarca simgenin yer aldığı ara noktalara ilişkin işaretleme yapabilirsiniz. (Örneğin kamp, su, hastane, lokanta, polis vs.)
    Ben Eminönü Üsküdar İskelesinden Beşiktaş'a bir rota belirleyeceğim:
    "End" tuşu ile bitiş noktasını işaretliyorum.
    Settings alanındaki "Follow Roards/Auto Routing" işaretli ise uygulama en kısa yolu kendi çizecektir.(Ben bunu tavsiye etmiyorum.Kendi güzergahımı kendim belirlemek için :) )

"Auto Routing" seçeneği kapalı iken rota bu şekilde oluşuyor:

Şimdi gelin rotamızı şekillendirelim,
    Burada önemli bir nokta var; Haritaya belli bir mesafe yaklaşmadan çizili rotayı değiştirmenize izin verilmeyecektir.Onun için haritaya yaklaşıyoruz.

Rotanın üzerindeki şeffaf küçük kareleri tutarak güzergahımıza çekiyoruz. Her bir değişikliğimizde bıraktığımız karenin önünde va arkasında yeni bir kutucuk oluşacaktır. Böylece güzergahımızı tamamlıyoruz.

Sıraselviler üzerinden Taksim ve Beşiktaş'a rotamı belirledim:
    (Sağ üst köşede toplam mesafe bilgisi yer alıyor)

"Settings" altında Units sekmesindeki "Show Distance Markers" 'ı Yes yaparak rotamın üzerine kilometre bilgisini de ekliyorum. Buranın püf noktası da seçeceğim değer toplam mesafe ile uyumlu olmalı. Yani 100 km.'lik bir tur için 5 Km seçersem ekrandaki mesafe baloncuklarından rota gözükmez. Burada 10 da 1 kuralı yerinde olacaktır. Yani 100 km için 10. km seçilmesi yeterli.

Sağ taraftaki menü alanında yer alan "Show Elevation" 'ı aktif ederek rotanızın başlangıç/bitiş yönündeki eğimini alabilir, %'sel ifadeler ile eğim derecesini inceleyebilirsiniz.

Bu rotanın 1 ve 1,5. kilometreleri arasında %8'lik bir eğim, 2. kilometresinde de bir iniş olduğu görülüyor.

Arzu edilirse üst bölümde yer alan görünüm listesinde "Satalite Map" seçilerek uydu görüntüsü de alınabilir:

Umarım faydalı olur ve umarım kısa ya da uzun her türlü paylaşımımızda rota bilgisini de mesajlarımıza ekliyor oluruz.

Bol pedallı günler dilerim.

2. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    RECEP İŞLEK ve Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  3. Şerif Çetindağ

Şerif Çetindağ Üye

Seviye:
    Murat İlk arkadaşın aynı konuyla ilgili açıklamalarını kaçırmışım, bilenler için de tazelenmiş oldu.

Teşekkürler.

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  4. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Aynı konu daha önce Burada da açıldığı için konu kilitlenmiştir.

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.