Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Map My Tracks - live tracking destekli GPS aplikasyonu - iphone sürüm

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Onder.Eren tarafından paylaşıldı.

1. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uzun süredir Sports Tracker kullanıyorum. (159 workouts - 2196 km ) Değişik zamanlarda hep daha iyi bir alternatif aradım nedense. Genel olarak hiçbir uygulama (endomondo dahil) Sports Tracker'ın kalitesine ve stabilitesine ulaşamadı benim gözümde. Kısa süreli ayrılıklarım hep Sports Tracker kürkçü dükkanına dönmemle son buldu.

Dün bence önemli bir ihtiyaç olan güvenlik için takip edilebilme ihtiyacını araştırmaya başladım. İlk dikkatimi çeken uygulama MapMyRide oldu. Uzun süre önce kurduğum fakat pek uğraşmadığım bu uygulamada farkettiğim şey, güncellenmiş olduğu ve güncelleme ile birlikte LIVE TRACKING opsiyonunun artık sadece abonelere sunuluyor olduğu idi. (senelik 50 dolar gibi bir rakam) Bu yüzden bu uygulamayı geçtim.

Sonuca gelirsek; bulduğum Map My Tracks uygulaması Iphone ve Android destekli, isterseniz ücretsiz ve son derece düzgün bir çözüm. Sanırım Sports Tracker devrini bitirecek bende.

http://www.mapmytracks.com üzerinden oluşturacağınız bir ücretsiz hesap ile (facebook ile login kayıt olmayın . iphoneda uygulamaya nedense bunu koymamışlar. bug ) hem turlarınızı kaydediyor hem de dilerseniz Online Public opsiyonunu açarak, http://www.mapmytracks.com/kullaniciadiniz şeklindeki adresinizden insanların sizi takip edebilmesini olanaklı kılıyorsunuz.

Bisiklet açısından tuttuğu veriler ve hassasiyeti Sports Trackerdan aşağı değil. Hatta Garmin vb. bazı cihazlarla olan entegrasyonları, kadans vb ANT+ uyumlu sensörlerle iletişimi gibi bir çok extrası da var. Uygulama ücretsiz olsa da 3.5 TL verip reklamsız uygulamayı almayı tercih ettim. Ayrıca daha çok istatistik isterseniz tabi ki senelik bir bedel karşılığında bunları da sunuyor servis. Bana şimdilik ücretsiz verdiği bilgiler ve tracking imkanı fazlasıyla yeterli geldi.

uygulamadan bazı ekran görüntüleri - topluca

servise tarayıcı üzerinden login olduğunuzda gelen ekran

playerı ile turlarınızın detaylarını görebilme - baştan sona birebir veya daha hızlı olarak oynatabilme

Benim kullanıcı adım ondereren

Kullananlar olur ise birbirimize ekleyerek bir forum grubu da oluşturabiliriz.

tekkir bunu beğendi.
  2. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sürmeye yeniden başlar başlamaz deneyeceğim. Kayıt oldum hemen ve birazda kurcaladım. Güzel görünüyor, özellikle real time tracking olayı çok hoşuma gitti. Sports Tracker'dan kalma alışkanlıkla o dünya haritasını arıyorum ister istemez lakin bunda explore arabirimi baya farklıymış...

3. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Konu için teşekkürler, ek olarak bir şey sormak istiyorum.

Şebeke kapalı olduğunda da bu programlar kullanılabiliyor mu ? Yani kullanım için internete bağlı olmak zorunda mı ?
    Ipod Touch ve Bluetooth GPS cihazı alıp kullanmayı düşünüyorum, ancak kullanmak için internet gerekiyor ise ipod ile sıkıntı olur.

4. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sadece GPS için aslında hiçbir programda internete bağlı olmanıza gerek yok. (iphone için konuşabilirim tabi bu durumu ) Çünkü alıcı uydudan sadece veri alıyor.

Fakat tracking için doğal olarak GPS verisini servis sunucuları ile eşzamanlı paylaşabilmesi lazım yani veri de göndermek zorunda.

Buradan hareketle tracking de isterseniz internete bağlı olmanız gerekecektir. Bir sonraki turumda kilometre başına ne kadar bandwidth harcadığını da tespit etmeye çalışacağım ama tahminimce 1-2 KB'yi geçemez çünkü giden veri text içerikte ve çok basit bir bilgi içeriyor. (gps koordinatlarınız)

Özgür K. bunu beğendi.
  5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Özgür bu program özelinde değil ama internet bağlantısının gerekli olmadığı programlar da var.
    Önder Bey'in dediği gibi eğer doğrudan siteye yüklemek istiyorsan internet şart. Yok sadece haritadan takip edeceğim dersen haritaları hafızasına atan bir program seçmelisin.
    Ben bu iş için iPod'umda "GPSKit" denilen programı kullanıyordum :).

Özgür K. bunu beğendi.
  6. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ve eziyet bir süreci de kısaca paylaşmış olayım. Sports Tracker 1 sene önce "yapacağız"dediği bir özelliği yapmamış hala. Bulk Workouts Export. Malesef turlarınızı tek tek export edebiliyorsunuz. 40-50 kmlik bir tur 1.4 MB tutuyor GPX formatında. Bu dosyaları da tek tek Map My Tracks içerisine alarak geçmişimizi taşıyabiliyoruz.
    Benim altı üstü 159 workout'ım kayıtlı ama binlerce olanlar var ve eminim aramızda da böyle kullanıcılar vardır. İşte bu noktada Sports Tracker gerçekten büyük bir sıkıntı yaşatacaktır tek tek çıkış alabildiğimiz için.

2 workout taşıdım ve gördüğüm max. speed haricinde genelde düzgün taşıyor. (205 km max. speed var son taşıdığımda :) )

Adım adım bunu da paylaşayım:

Sports Tracker'a web üzerinden giriş yaptığımızda My Workouts menüsünden dilediğimiz workout'u buluyoruz ve Export butonu ile GPX formatında çıkışımızı alıyoruz.

Map My Tracks'a login oluyoruz ve Upload menüsünden en üstteki GPX içeren menüyü seçiyoruz.

File Upload ile Sports Tracker'dan aldığımız GPX dosyasını seçior ve dosya için Sport type, public/private gibi seçenekleri de ayarlayarak workoutu yeni servise taşıyoruz.

Yüklenen workout'ın değerlerini üsteki Actions menüsü altından değiştirebiliyoruz. Resimde TITLE yani başlık bilgisini değiştiriyorum.

tekkir bunu beğendi.
  7. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aynı firmanın bir de Cycling Outfront - Map My Tracks isimli application'ı daha var. Arasında ne fark var bilmiyorum tabi :)

8. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Cersahin: tamamen pazarlama taktiği. Splash Screen (açılış ekranı) grafiği haricinde hiç bir fark yok. Bir de standart olarak Cycling seçili activity olarak. Bari içerdeki grafikleri değiştirselermiş :)
    Bunu bir çok app üreticisi yapıyor. Bir nevi AppStore arama optimizasyonu (SEO gibi :) )

9. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yarım saat sonra Florya - Bakırköy - transit yoldan Yenikapı turuna çikacağım. Yaklaşık 35 km.
    servisin Live Tracking güzelliğini merak edenler http://www.mapmytracks.com/ondereren adresinden beni takip edebilirler. Dönüşümde tur boyunca batarya ve data hattı tüketimimi de paylaşacağım.

Edip Dinçer ve bajak bunu beğendi.
  10. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Takipteyim. Çalışıyor.

11. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ilk 5 dk. yukarıda hızınızı 34-35 göstermesine rağmen grafik farklı. Arada veri atlamaları var gibi. Buna rağmen çok güzel.

12. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aynen takip ediyorum, çok iyi yaa şu live view :in: naklen patenaj...

13. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Grafik kodlamasında sorun var gibi. Sayfayı yenileyince grafik değişti. Düzeldi gibi.

14. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu programı Hanım çok sevecek :)

dgntkn ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  15. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ehehe benim aklıma da geldi, nerdesin diye sormaktansa aç ekrandan izlesinler..

16. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Full screen yapınca geriye dönemiyorum. bazı sorunlar var web sayfasında...

17. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Önder ve Edip bey, bilgiler için teşekkür ederim. Haritasız bisiklet sürmek çok zor oluyor.

Geçen hafta turda yolun kenarında kavun satan amcadan tarif almamız 10 dakika sürdü. Sonraki bakkalda da, kimse bakkalın hemen yanındaki yolun nereye gittiğini bilmiyordu. Uzun turlarda gps desteği yada en azından bir haritayı takip etmek çok yararlı oluyor.

18. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende tam ekran sorun oluşturmadı. 3-4 kez denedim.

19. bajak

bajak Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Live track ücretli. Hemde aylık olarak :(

20. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sports Tracker'da olan 5km/saat hızının altında durdur özelliği, benim bildiğim kadarıyla başka bir programda yok.
    Hani durdunuz su içtiniz, ihtiyaca gittiniz, bunları da hareket halindeymişsiniz gibi kayda alıyor birçok program. Sports-tracker da kaydı durdur başlat yapmadan bu çöpleri dışarda bırakabiliyorsunuz.

Mapmyride, mapmyfitness, mapmytrack vs. aynı uygulamalar, kullandım. Bir ekstra göremedim açıkcası. Telefonda pek kullanmıyorum artık ama internet sitesinden rota çizme olayını kullanıyorum halen daha, live tracking ilgilendiğim bir özellik olmadı hiç, o konuda bir yorumum yok.

Son zamanlarda Strava kullanıyorum. Segment olayları keyifli. Gittiğiniz rotada kaç tane segment varsa, o segmentlerde sizi sıralamaya sokuyor. Özellikle benim gibi düşük tempo, tembel sürüş yapma tarzını benimsemiş vatandaşlar için ara sıra tempo yapmak, interval yapmak için ek motivasyon oluyor.