Manitou Black Super Air mi yoksa Rock Shox Reba Race mi?

Tepki
48
Bisiklet
Scott
Bu iki model için düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim arkadaşlar. Manitue Black Super Air hakkında forumlarda fazla yazı geçmediği için bilgim yok. Sitelerden becerebildiğim kadar bu iki modeli araştırmaya çalıştım ama terimleri fazla bilmediğim için zorlandım.(100mm olanlarına bakıyorum) Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Scudo

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
Rock Shox olsun çamurdan olsun
çünkü daha hafif
daha kaliteli
daha sorunsuz
daha uzun ömürlüler
vb....

Tepki
48
Bisiklet
Scott
Manitou 70 g daha hafif.
Daha ayrıntılı bir değerlendime yapsaydın işime yarayabilirdi. Yinede teşekkür ederim.

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Ben 2 yıldır manitou skareb platinium spv kullanıyorum.Rockshox'a göre daha az bakım isteyen bir maşa markasıdır.Bu yüzden Manitou seçmende fayda var.Bu benim görüşüm karar senin.

Saygılarımla

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
@cemalcekliler

senin yerinde olsaydım kesinlikle tercihim Rock Shox tan yana olurdu.
reba race:1610gr
reba 800lira
monitou black super air 500lira
arada performans farkı var. fiyat farkı var kalite farkı var. varda var
monitonun 70gr daha hafif olduğunu nerde duydun tartan var mı!....

Tepki
48
Bisiklet
Scott
Manitou sitesin bilmiyorum ama bike and outdoor sitesine 1540 gr yazıyordu ordaki fiyatıda 716ytl. Reba Race 650ytl buldum ama 80mm, ben 100mm istiyorum. Reba Racelerde fren pivotu olmadığı içinde başka markalarada bakmaya başladım

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
(link)
aha burda 522 lira
bişey soracağım kaç kg.sın?

Tepki
48
Bisiklet
Scott
68 kg. Black Super Air fiyatı deltada cok iyiymiş, sağol. Minute 2:00 gözüm kayıyor, ne istediğimi tam olarak bilmiyorum yani. Haziranın ortasında finaller bitince alacağım simdiden bakmaya başladım, o zamana kadar 700ytl biriktirirm sanırım. 700ytl ye alabileceğimin en iyisini almak istiyorum Boreas

wolverinewashere

Daimi Üye
Tepki
139
ben uzun süredir manitou kullanan biri olarak hiç sorun yaşamadım
çok sağlam olduklarını düşünüyorum
R-Seven platınıum kullanıyorum şimdi ve cidden çok memnunum
hem performansından hemde ağırlığından

Tepki
48
Bisiklet
Scott
Daha önce hangi modelini kullandın Wolverine? Bu aralar Manitounun minute 2:00 modelinede bakıyorum, bir fikrin var mı acaba?

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
@cemalcekliler

çok ağır değilmişsin, eğer sadece önem verdiğin nokta hafiflik ise reba senin fazla sağlam bir maşa olacaktır. aynı paraya sid alabilirsin.
ROCK SHOX SID RACE modelini al bence ağırlık: 1.304 gr fiyat 700ytl
işte burda: (link)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
SID Race'in Lock Out'suz olduğunu, hafifliğinin büyük kısmını da buna borçlu olduğunu unutmamak lazım ;).

Tepki
48
Bisiklet
Scott
SIDlerin sadece 80mmlik modelleri olduğu için bakmadım. 100mmlik maşaların rahatlığı başka oluyormuş diye duydum. (Ne kadar dogru bilmiyorum) Ne gibi farkları var ki kadronun açısını degiştirmekten başka? (konu biraz değişti ama kısa bir cevap verirseniz sevinirim.)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
rahatlıktan kastınızı anlayamadım ben ...

reba race u-turn kullanıyorum 85-115mm

yerine göre 85 rahat yerine göre 110...
stabil olarak 100mm nin rahat olmasını neye bağladığınızı öğrenmek isterim
öyle birşey varsa bende 100 de tutarım :)

ve Manitou Black Super ile Reba race arasında 70 gram fark olduğunu söylemişsiniz :)
70 gram sizin için çok mu önemli acaba?

Saygılar Ercan

borab

Forum Demirbaşı
Tepki
146
Cemal naber leynnn.

Olum birçok bilgi edinmişsin.
Bende bişeyler diyem. 17,5" Kron xaos kadron var. 100mm maşa istiyorsun (tabi bu kadro ile 100mm çalışma mesafesi olan maşa kullanan var ama hem görüntüsü bozuluyor hemde ön maşa açıları)
1) yokuş çıkar iken denge bozar gidondan beklediğin gücü alamazsın.
2) gidonu sağa ve sola belli bir çevirmeden sonra çevirdiğin yöne hızlı düşer ve toparlamak zor olur.

Kendine iyi bak.

Tepki
48
Bisiklet
Scott
@Ercan Bayram

70 gram benim için önemli değil. Bir arkadaşımız Reba Race'in daha hafif olduğunu söylemiştin onun üzerine yazmıştım.

100mm nin rahat olması konusuna gelince ne demek istediğimi ben bile anlamadım. Bir yerde bir yazı okumuştum ama tam hatırlayamıyorum. '80mm ile 100mm arasında 20mm fark var bu da 1 derece fark olusturur bisikletin açılarında, tırmanırkende çok fazla bir zorluk yaşamazsınız. 100mm ile inişler daha konforlu olur' gibi birseydi sanırım.

Reba Race'i ne zaman aldınız ve fren pivotları varmı? Cünkü sitesinden baktığım zaman fren pivotları yok ve u-turn özelliği sadece team modelinde gözüküyor. Bu konuya ayrıca kafayı takmış durumdayım. Rock Shox her sene modellerinde değişiklik mi yapıyor, yapıyorsa Türkiyede satılan modelleri için nerden doğru bilgi alacağız?

Tepki
48
Bisiklet
Scott
@borab

Boracım haklısın, maşamı ölçtüm esneme mesafesi 85mm. 100mm lik takarsam açıları bozabilirim ama yazın sonunda da kadroyu değiştireceğim. Onun için 100mm lik bakıyordum.

Bide Kron Xaoslara zoom maşalar maliyeti düsük olması için takılmış olması gerekiyor, belkide Xaoslar için 100mm lik maşalar daha uygundur. Bunu sınavlar bitince oturup hesaplamaya çalışacağım :)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@cemalcekliler

Merhabalar

ben bu konuyu bir ara araştırmıştım farklı bir sitede
kullanıcı ağırlığı ile negatif çökme mesafesinin içdeki yayla çözülemeyeceği durumda havalı sistem amortisorler tercih ediliyor...
(Amerika da önceden Rock shox psylo alırken kullanıcı ağırlığına göre iç yaylar veriliyordu renk renk değişmekte iç yaylar...)

bende bir ara o 2cm in arasında kalmıştım sizin gibi

ama baktım ki 80mm yeterli cross coutry için
Amortisorum genelde en dipte 85mm de durur

arazinin durumuna göre ayarlıyorum tabiki...

reba race u-turn ü nerden buldum?
Forum yöneticimiz bisiklet forumdan daha öncesinden tanıdığım Halil arkadaşımdan aldım
tabi onu alabilmek için 3 ay gibi bir süre beklediğimi de belirteyim...
(her zaman da Halil e teşekkür ederim her konuda yardımları için :))

Reba Race U-turn ben kullanan duymadım benden başka
Zaten Halil de Almanyadan Solution marka bisikleti aldığında üzerinde gelmişti...

şimdi V fren pivotu bende yok :)
olsa iyi olurdu aslında ama gerek görmemişler bende disk kullandığım için hiç düşünmemiştim...

bir ara bozuk bir reba bulsam da dış aksamını değiştirerek V frenli hale getirebilsem diye düşünmüştüm mekanizmaları aynı olması lazım diye düşündüm...

Ama reba nın sağlamını bile karaborsa gibi bulamıyorsunuz ki
Alan satmıyor çok memnun...

baktım ki astarı yüzünden pahalıya gelecek sadece bir düşünce hayal olarak kaldı gitti :)

Reba yı satanlar da sid wc yada reba wc veya fox ve diğer markaların enleri gibi en üstlere yöneliyor...

durum o şekilde olunca ben Rebayı tavsiye ederim!:cool:
(Eskilerin tabiri ile Reno Araba gibi altın altın hemen satılır paraya çevrilir :))

Kadrolar 80/100 mm amortisor için ergonomik bir şekilde tasarlanıyor "bildiğim kadarı ile"
birçok yabancı sitede kadro satışı yapanlarda
80mm yada 100mm gibi ifadeler mevcut...

seçim tamamen size kalmış!

bence bir kullanan birkaç kişi bulup deneyin :)

belki aklınızdaki soru işareti çözülür ;)

kolay gelsin
Ercan...

Tepki
48
Bisiklet
Scott
Ercan sağol yazdıkların için teşekkür ederim.

Sanırım Reba race alacağım, rebası olan herkes memlun sanırım. (Tabi daha almama 2ay var, haziranın ortasında finaller bitince)

Fren pivotlarına gelincede borab (Bora) arkadasımızın reba race maşasında fren pivotları var.

Çoook karışık bu işler!!!