Mandallı teker seti

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
Mandallı ön arka tekerin kolay söküp takma haricinde bir dezavantajı varmıdır?
Mandalı saglam olsun diye çok sıkmak iyimidir?

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
herhangi bir dezavantaj görmedim..
çok abartılı sıkmanın bi anlamı yok, yeterince sıkılmalı.zaten çok sıkınca kulağı kapatma mümkün olmaz..

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
Bisiklette hiçbir parça için "çok sıkma" diye bir şeyin faydalı olacağını düşünmüyorum. Quick release diye tabir edilen mandallı göbek millerine gelince... mandalın en gevşek (aşağıda) olduğu konumdan en sıkı (yukarıda) olduğu konuma gelinceye kadar katettiği mesafeyi açı cinsinden 180 derece olarak kabul edersek, mandalın son 45 derecelik mesafeye geldiğinde sıkılaşması gerekiyor diye biliyorum. Mandalın nereden itibaren sıkılaşacağı ise milin öbür ucundaki parça döndürerek ayarlanabilir.

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267

Mandallı sistem, yanlış yazmıyorsam quickrelase diye geçiyor, dezavantaj değil aksine çok avantajlıdır. Öncelikle lastiğiniz patladığında kolaylıkla, hiçbir ayarı bozmadan lastiğinizi söküp takabilirsiniz. Somunlu olan göbeklerde her söküp takmada ayarı kaçmaktadır. Mandallıda aklıma gelen dikket ettiğim tek konu, bsikletimi kitlediğimde jantlarıda kilit altına almak.

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
mandaldaki delikten kadroya kilit olayı varmı?(çalınmaya karşı)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Belki böyle bir sistem uydurulabilir ancak ben henüz rastlamadım.
Ancak mandalı şifreli olan sistemler var. Açığ kaparken kullandığınız mandalın üzerinde 3 haneli silindirik şifreleme sistemi var (bildiğimiz şifreli asma kilitlerdeki gibi). Doğru şifreyi ayarlamadan mandalı sökemiyorsunuz.

mermuz

Üye
Tepki
37
İsim
Halil
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu teker mandallarında sağlamlık sorunu oluyor mu? Benimki anahtarsız sökülemiyor, ondan dolayı decathlondan ön ve arka için mandal siparişi vermeyi planlıyorum. Sizce uyum sorunu ya da öncekine göre kalitesiz olur mu?
decathlon: DAĞ BİSİKLETİ MANDALI - ÖN VE ARKA BTWIN
bisikletim: salcano ng 750 26 v

mermuz

Üye
Tepki
37
İsim
Halil
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu teker mandallarında sağlamlık sorunu oluyor mu? Benimki anahtarsız sökülemiyor, ondan dolayı decathlondan ön ve arka için mandal siparişi vermeyi planlıyorum. Sizce uyum sorunu ya da öncekine göre kalitesiz olur mu?
decathlon: DAĞ BİSİKLETİ MANDALI - ÖN VE ARKA BTWIN
bisikletim: salcano ng 750 26 v
Sipariş verdim ürün geldi: (link)
Ancak ön tekerin ortadındaki somunun girdiği çubuğu çıkaramadım. Bu yüzden bisikletçiye gittim ve o da böyle olmaz mil gerekiyor dedi ve onda yokmuş. 2-3 güne gelir 50 tl dedi. Cidden böyle bir şey gerekiyor mu, direk monte olmaz mı?

cavenaut

Üye
Tepki
61
İsim
Halil
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mandallı ön-arka tekerin avantajı yolda lastik patlayınca veya bisikleti trene/otobüse verdiğinizde açık haliyle sığmayınca anlaşılıyor.

Mandal tekere göre dik konumdayken diğer taraftan elinizle boşluk kalmayacak kadar vidalayın, sonra mandalı kapatın. Gerekli sıkılıkta kilitlenmiş olacak.