Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mandalı sıkınca akıcılığı azalan göbek

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Faruk ÇUBUKCU tarafından paylaşıldı.

1. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar crossride jant seti kullanıyorum ve bir sıkıntım var. Arka göbekte ilk vidaları söktükten sonra göbek haznesini tutan vidaları boşluk yapmayacak şekilde ve aynı zamanda akıcı olacak şekilde ayarlıyorum. Ardından diğer vidaları takıyorum tekrar kontrol ediyorum tekerleğin akışında bir sorun yok. Fakat bisiklete takıp mandalı sıktıktan sonra çeviriyorum biraz önceki akışkanlığı vermiyor yani durduktan sonra çevirdiğim yönün aksi istikametine doğru salınım yapmıyor sadece 1 cm falan gidiyor duruyor. Bu sorunu nasıl çözerim yardımcı olursanız çok memnun olurum. :7:

Muzaffer YILMAZ ve Selim Esener bunu beğendi.
  2. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de aynı jant setini kullanıyorum. Çok ince bir boşluk var sökülü haldeyken, fakat mandalları sıkınca boşluk kalmıyor. Akıcılığı da gerçekten iyi oluyor.

Herhangi bir sorun yoksa göbekte, dikkatli bir şekilde ince ayar yaparak, göbeği daha akıcı bir hale getirebilirsiniz.
    Aşağıda verdiğim linkte 18. mesajda, Güney Tuncer tam da bu duruma değinmiş:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=1043549#post1043549

3. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    aynı sorun bendede var normalde çok akıcı ama mandalları sıkınca akıcılıkta bir azalma oluyor...ve crossride kullanıyorum bende...

Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
  4. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teker mandalını aşırı sıkıyor olabilirsin. Çok denk geldim çünkü.. :)

Muzaffer YILMAZ ve Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
  5. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Deniz arkadaşımın da yardımıyla bu sorunu bayağı çözdüm gibi biraz uğraşmak gerek :) Kontrayı biraz gevşek tutuyoruz mandalı sıkınca o gevşeklik gidiyor ve teker daha akıcı dönüyor. Hassas bir ayar istiyor jantı 10 kere falan sökp taktım galiba bunu yapabilmek için :)

Deniz bunu beğendi.
  6. yusuf yaglı

yusuf yaglı Aktif Üye

Seviye:
    benim tavsiyem ben grostrail kullanıyordum mili sökun kasetle göbeyin içkısmıda bilyeler var saten mili sökünce dişlinin takıldıgı kısmı cekince cıkar kasedin icinde ve göbeyin bilyeleri birbirine yapışıyor eyer okısımda ince bir pul olmalı eyet o yoksa ondan sıkma yapar siz iki bilyenin arasına ince bir pul atın ozaman istediyiniz gibi sıkabilirsiniz deneyin

7. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Mandalı sıktığınızda şaft az bir miktar da olsa gerilerek uzayacağından göbek ayarının az bir miktar kayması olasıdır.
    Çözüm bahsedildiği gibi ilk ayar yaparken biraz boşluk bırakmaktır. Sizin yaptığınız gibi deneme yanılmayla sonunda ideal bir ayar yakalanabilir.