Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Malzeme satışında problem çıkaranlara ne yapmalı?

Konu, 'Kurallar, Örnek ilanlar ve Kara Liste' kısmında SedatT tarafından paylaşıldı.

1. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bundan tam 25 gün önce forumdan bir arkadaş ile(adını şimdilik vermiyorum),26" Jant seti+bazı aksesuarlar almak için anlaştım...Kargoyu da kendisini karşılayacağını söyledi ve aynı gün parasının tamamını yolladım.Aradan bir hafta geçti ve sadece aksesuarlar geldi...Jant seti yanlışlıkla başka bir şehre gitmiş...Olabilir dedim,mesajlaştık(çünkü telefonunu açmıyor)..Tamam yolluyorum dedi ve 5 gün sonra da set elime geçti..Orjinal QR'ler eksikti ve kargoyu ben öderim demesine rağmen,ödemeli yolladığı için,kargo parasını da ben ödemek zorunda kaldım...(110 tl'lik set için 39.9 tl).Bu olaydan sonra defalarca forumda mesajlaştık...Oldukça abartılı ve can sıkıcı şeyler yazdı..Jantların birinin tellerinde problem vardı.Onu söyledim,yine de önemli değil..."Sen, QR ve kargo parasını hallet " dedim."size inanmıyorum" diye yazdı.Ben de birçok fotograf çekip yolladım.Sonunda: "Ne siz üzülün,ne de ben.QR'leri ve kargo parasının yarısını yollayayım"diye yazdı.Bu olayda üzülen ve mağdur olan tek bir taraf var: O da benim...

Son mesaj tarihinden bu yana 10 günden fazla geçti...Ne QR'ler, ne de alacağım olan 20 tl(kargo parasının yarısı) elime geçmedi..Arkadaş telefonunu hala açmıyor...Ben de beklemedeyim....Siz olsanız ne yapardınız?

.

2. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Kars'a bir lazer yazıcı gönderdim. Adam telefonda "ben parasını vermeyecek kadar şerefsiz miyim!" dediği halde parasını göndermedi... Maalesef bir ihmal sonucu parayı almadan göndermek zorunda kalmıştım.

Aynı şekilde ne telefona cevap verdi ne de mesajlarıma...

Ben de "Eğer Allah'a inanıyorsan Allah'tan bul. Eğer inanmıyorsan belanı bul" diye bir mesaj attım ve üzerine 1 bardak soğuk su içtim...

Bu işler maalesef çok riskli işler... Ya elden alacaksınız ya da güvenli alış-veriş siteleri üzerinden... Aksi halde bu tür riskleri peşinen kabullenmiş oluyorsunuz....

cahitt ve MertSayın bunu beğendi.
  3. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Bular hassas konular... maalesef her zaman istenilen sonuca ulasilmiyor. Bu tür insanlardan dolayi insan güvenini kaybediyor ve ister istemez bir takim tedbirler almak zorunda kaliyor...

4. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    insanları tanımak çok önemli..bence bu tür işlerde seçerken özellikle belli bir bisiklet grubuna üye ve sohbet ettiklerimizi seçmeliyiz...birde sitede 2. el alım satımda övülen isimler olan bir başlık vardı yani güvenebilceğimiz isimler.dostum bu arada hiç çekinmeden o arkadaşın ismini yazki başka insanlarda sorun yaşamasın ;)

5. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    bu tip alışverişler de güven çok önemli. size ebayden aldığım suluk kafesleriyle ilgili başıma geleni anlatayım.
    2 adet bontrager siyah renk suluk kafesi satın aldım fakat yollayıcı yanlışlıkla beyaz yollamış ve üzerinde kırık vardı. ben de bunu satıcıyla ilgili yorum kısmında olumsuz olarak yazdım. yollayıcı anında yenisini ve hatalıların kendisine ulaşmadını beklemeden daha hızlı bir kargo ile yolladı. yorumumu değiştirmemi rica etti ben de bunun üzerine yorumumu değiştirdim. ordaki olumsuz bir yorum adamın güvenilirliğini düşürdüğü için çok önemli. ama forum üzerinden böyle bir şey mümkün olmadığı için alım satımlarda referans alacak birileri bulmalısınız

sonEr´´, cahitt, Erol KOLAS ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Sedat abi kardeş kardeşe güvenilmeyen bu devirde inan tanımak olayı artık çok geniş bir kavram..O yüzden her zaman riskli olduğu kesin.en güzeli forumdaki alış veriş yapanlara karşı durumu sonrada yanlışları yönetici tarafından payaşılıp üyeliğine son verilmeli ki bir elekden geçsinler.Yoksa bit gibi çoğalacak abi bunlar..Pislik içinede sinmişse zaten ona yapacak bir şey yok.
    Bunlarla karşılaşılmaması deilğiyle..İYi forumlar.

Mehmet Boran ve N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  7. gökhan aksoy

gökhan aksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    aynı sorunu forumdaki birçok kişinin çok güvenilir dediği kişide yaşadım. en iyisi 3-5 lira fazla verip ürünü mağazadan almak.

8. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu kişi daha önce bir arkadaşı 15 gün bekletmiş,sonra da özür yazmış ve "Bir kez daha böyle birşey olmayacağını garanti ederim"demiş.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=54393
    Ben de "helal olsun" demiştim.Ayrıca,telefondaki ses tonu efendice ve saygılı idi....Ancak sonrasında o kadar yalan yanlış şeylerle oyaladı ki(forumda zaten var)tekrar anlatmaya gerek yok...Ayrıca utanmadan abartılı şeyler yazıp, ö.m yoluyla hakaret sayılacak laflar etti...
    Daha sonra bu arkadaşı iyice araştırdım...
    1. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=41488&page=2
    Miura" rumuzlu Ahmet arkadaşa "50tl'lik kadroyu 2 saatlik yola taşıttırmış",gelip almamış,

2. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=48874&page=5 deki

"Satılık değil,ihtiyacı olana verilik" başlıklı konuda:"Mahallemizde oturan Müslüm isminde genç bir arkadaşımız var. Yeterince parası olmadığı için bisiklet satın alamıyor..... Onu bir bisiklet sahibi yaparız. Sonra onuda buraya üye yapıp bisikletin toplu haldeki fotolarınıda buraya ekleriz. Ne dersiniz ?"diye yazmış .Bu bahsettiği şey doğru olabilir ancak 4 ay geçmesine ve söz vermesine rağmen bir tek fotografını bile koymamış bisikletin...

3.Son olarak da yine benimle aynı anda bazı malzemeler almış bir "tugkela" rumuzlu arkadaşın birkaç gün önce yazdıkları:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=54682&page=7
    "Veli aynakolu gönder diye mesaj atmıştım, (emredersiniz komutanım diye dalga geçerek) tamamdır demiştin, 10 gün oldu hala haber yok. Telefonunu arıyorum açmıyorsun senin yaptıın terbiyesizlik artık! Derhal beni ara diyecem en az 10 defa söylemiştim gene arayacak yüz yok sende.."

Benim bunlardan çıkardığım sonuç şudur:"Bu arkadaş ya çok rahat ve oldukça unutkan bir arkadaş veya insanların bazılarına -tuhaf bir zamanına denk gelip-bir öyle,bir böyle davranan bir kişi..."
    Bana göndermesi gerekenleri eksik göndermişti ve 9 Ocak'ta söz verdiği halde henüz göndermiş değil....İlk konuştuğumuz günden bu yana hala telefonlarını açmıyor(Bugün 2 kez aradım)...
    Birgün bu arkadaşı bulacak ve yüz yüze görüşeceğiz...Bakalım o zaman ne söyleyebilecek!...

taner-ince ve N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Güven önemli evet, güvenmeden alışveriş yapmamak gerekiyor, bir de benim bir önerim satın alacağınız yerde güvendiğiniz bir arkadaşınız varsa onun vasıtasıyla alışverişi uzaktan kumandayla yapmak daha mantıklı, hem arkadaşınız malzemeyi kontrol eder hem de elden alarak size gönderir.

10. havzali

havzali Kıdemli Üye

Seviye:
    evet güven önemli, yada donanimhaber sitesinde gördüğüm ikici el forum kısmında dükkan aç filan gibi secenekler var herkes yorumlarını gönderiyor satıcı hakkınd . bu tip bir güncelleme yapılabilir ikinci el kısmında ama bu köklü ve zor bir iş olsa gerek .

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  11. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    ben birinden birşey alacaksam öncelikle önceki satışlarına bakarım sağolsun forum bize bu imkanı sağlıyor satış yapmışmı yapmamışmı vs vs. sonra kara liste şimdi birde ak liste çıktı bide ona bakarım hiç bi bilgi elde edemediysm telefonla konuşurum sesinden belli olur değişik sorular sorarım alacağım parça ile ilgili parça onunsa direk yanıt verir zaten vs.. zaten herkesin azda olsa tecrübesi vardır ama en çok önemlisi güven içinizde azda olsa güvensizlik varsa asla alışveriş yapmayın derim o veli bahtiyarıda kınıyorum foruma kendisi geciktirdim diye başlık açmıştı tebrik etmiştim içimden sonra szin olayınız olunca artık ondan alışveriş yapacağımı hiç sanmıyorum ;)

12. adort

adort Misafir

Veli Bahtiyar denilen şerefi olmayan arkadaşımız 90 Liralık aynakolu halen göndermedi... moderatörlere şikayet ediyorum sağolsunlar onlarda çok yardımcı oluyorlar her defasında üyeliğimi kapatıyorlar.. Önemli değil bende her defasında yeni üyelik açıyorum. Neyse 90 lira hiç önemli değil ama dolandırılmak insana çok koyuyor. Bizde Sedat hocamla birer bardak soğuk su içeriz artık nediyim.. ulan veli o aynakol en hassas yerine kaçar inşallah....

13. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Alışveriş tarihinden bu yana 40 gün,bu konuyu açalı da 15 günden fazla oldu,Veli Bahtiyar'dan hala ses seda yok...Ben bu ay sonuna kadar beklemeye devam edeceğim..."Arkadaşın belki vicdanı rahatsız olur ve 9 ocak'ta verdiği sözü tutar,göndermesi gerekenleri gönderir"diye düşünüyorum hala!...

14. Lostman

Lostman Kıdemli Üye

Seviye:
    İnsanlar iki yüzlü olmuş biz ne yapalım ben en güvenli yer olarak burayı biliyordum bu forumdada böyle şeyler oluyorsa yazık yaa abilerimiz hem dostluk hem alışveriş ortamını bi arada tutmaya çalışıyor ama 2 3 tane kendini bilmez çıkıp foruma zarar veriyor.Ne diyelim umarım bir gün aynı olay başlarına gelir.

15. gabalı

gabalı Bisikletkolik

Adı:
    ertuğrul
    Seviye:
    Madem burada böyle bir konu açılmış madur olan arkadaşlar Bu kişilerin ismini açıkça yazsınki başkalarıda madur olmasın .
    Bu dolandırıcılarında forum yöneticileri tarafından yasaklanması taraftarıyım.

16. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Parayi aldiktan 2 hafta sonra urunu yollamis ve bunu sanki buyuk bir marifetmis gibi anlatip, ilan eden birinden alisveris yapmissiniz.Ustelik bunlari okuyup ogrendikten sonra 'Helal olsun' bile demissiniz.
    Kusura bakmayin ama sizin durumunuza da, 'Bile bile lades olmak' denir.
    O arkadas simdi sizin olayi da anlatir benzer sekilde:D