Malzeme kalitesi mi tasarım mı?

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Muammer D.

Doğru da, ben kalkıp şimdi 424 yaşıma kadar binerim buna düşüncesiyle, gidip kendime 12.000,00 TL civarında bir bisiklet alıp, sonra da kendimi çok büyük kâr etmiş mi hissetmeliyim? Ya da ileride çocuğum, torunum, hatta torunumun çocuğu da binsin diye mi düşüneyim, bilemedim şimdi...

Scudo

Muammer D.

Üye
Tepki
44
@Murat Çetinkale

Demek istediğimi anlamamışsınız tam olarak. Mesela biz hala yaklaşık 100 yıl önce icat edilmiş elektrik ampülünü kullanıyoruz. Ve tanesi şimdi yaklaşık 1-2 TL. Ama bu bir ampülü 100 yıl boyunca kullanacağımız anlamına gelmez. İyi bir tasarım uzun zaman kullanılır derken bunu anlatmak istemiştim. Yaptığınız tasarımın patentini de alırsanız satılan her üründen para kazanırsınız. Bu yüzden o ürünün çok pahalı olmasına gerek yok.
Sanırım biraz özet geçmişim. Bir dahaki sefere daha detaylı yazmaya çalışırım.

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Muammer D.

Belki yeterince açık anlatmadığınız için, ANLAMAMIŞIMDIR. Yoksa 140-150 aralığındaki bir IQ değeriyle, hemen hemen herşeyi anlayabiliyorum Allah'a şükür.

Veysel KOYUNCU

Aktif Üye
Tepki
13
kaliteli malzemeye tasırım konusunda daha fazla zaman harcanır. ama tasarım tamamen zevk meselesi tabi estetik açıdan. çok kaliteli bir mazeme eski modelse tasarım demode olabilir. tabi zevkler ve renkler tartışılamadığından tasarım konusunda insanların beğenileri birbiriyle örtüşemeyebiliyor. ama kalite nesnel bir şey olduğundan her yerde kaliedir. o yüzden kalite muhakkak olmalı tasarımsa beğeniye bakar. bana göreyse modern tasarım ve kalite olmalı.