Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Malzeme araştırması ve tavsiyeler

Konu, 'Outdoor' kısmında özgür atalay tarafından paylaşıldı.

1. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhabalar
    21 yaşındayım ve bursada oturuyorum.Seneye kampçılığa başlıyorum kısmetse.Malzeme temini için girişimlere başladım sizlerden yardım bekliyorum.

1-Çadır konusunu çözdüm sayılır fikirinizi almak istiyorum.Çadır olarak husky bizam düşünüyorum.Evet yazın planlıyorum kamplarımı ama kışında yapabilirim.Bu çadır yaz-kış beni götürürmü ?Yağmur-Rüzgar bir sorun çıkarırmı ?

2-Çanta konusu.Malzemelerimi çanta ile taşıyacağım.Aracım yok.Çadırımı,uyku tulumumu ve tüm ekipmanlarımı taşıyacak bir çanta arıyorum.1,82 boyundayım.Bana uygun bir çanta söylermisiniz ? çok pahalı olmaması ve kaliteli olmasını arıyorum

3-Uyku tulumu konusu.Yazın pek ihtiyaç duyulmuyor sanırım.Ayrıca yazın kullanılan kışın kullanılamıyor.Bu konu şimdilik muamma.

4-Mat.Açık olarak şişme mat düşünmüyorum.20 liraya matlar var onu düşünüyorum bir sorun çıkarırmı ?

5-Ayakkabı Konusu en önemlilerden.Hem yazın hem kışın kullanabileceğim çok kaliteli bir ayakkabı arıyorum.Kışın karda bile kullanabileyim.Çok pahalı olmaması gene tercihim.Rahat birşey olmalı aynı zamanda.

6-Ocak konusu.Bu ocak konusunu tam kavrayamadım.Hayatımda hiç kamp yapmadım ama piknik bizden sorulur.Doğa ağaç varken niçin tüplü bir sistem ile yemek yapma gereği duyulduğunu anlamadım.Pratik olduğu içinse bilemem ama başka bir olaya yaramıyorsa ocak düşünmüyorum.

Şimdilik bu kadar başka tavsiyeniz varsa okumaktan zevk alırım teşekkür ederim

Faruk Korkut bunu beğendi.
  2. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    1- Bisikletle yola çıkacaksan loab berg, husky sawaj veya husky beast i öneririm. Bu çadırların ağırlığı max 3.3 kg. Hem geniş (3 kişilik) içinde rahat edersin. loab berg in fiyatı 170 tl ve 3 mevsim 3 kişilik çadır. Pollari alü.
    2- Çanta alacağına içinde zaten su geçirmez çantası olan(80 litre) mamut adventure römorku tavsiye ederim. Tur dışında çarşı pazar alışverişine bile gidersin. Max bir hacim sunuyor.
    3- Uyku tulumları üzerinde ısı dereceleri yazar. Her zaman konfort derecesini esas al. Yoksa dağ başında ..çın donabilir. Uyuyanın üzerine kar yağar derler. Uyku tulumu öyle böyle şart.
    4- Biraz paraya kıyıp konfor için şişme mat almanı öneririm. Yoksa gecevakti uygunsuz yere taş batma ihtimali var.
    5- Kışın ve bahar ağırlıklı tur yapmayacaksan kurak yaz günü istersen sandaletle yolculuk et farketmez. Bu kadar parayı herşeyi bırakıp bir ayakkabıya dökme derim.
    6- Çıktığın irtifaya göre ocak önem kazanır. En pahalıları ve kullanışlı olanı benzin ocağıdır. her yükseklikte hızlı sonuç verir. Alkol ocağı alıp küfredeceğine bir kere al temizinden benzinli al derim. Yinede yılda bir kaç turda 3-5 kullanımlık bir ocak için 300 papel saymak bir tercih meselesi.
    Tavsiyem ağırlığı minimum tut.(en fazla 15 kg) Turdan zevk alırsın.

Barış TURAN bunu beğendi.
  3. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisikletle gitmeyeceğim.Tavsiyeniz için teşekkür ederim

4. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çanta olarak husky supporter düşünüyorum varmı bilen eden ?

5. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ayrıca çadır olarak başka bir alternatif buldum sormak isterim.
    karrimor x lite x2sg.Hem 5 mevsim hem polleri alimünyum.Ne dersiniz ?

6. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sorduğum sorular çokmu zor niçin kimse yanıt vermiyor ?

7. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sorduğunuz sorular çok geniş araştırma ve yorum gerektirir, bu tip sorulara kişi kendisi cevap bulmalı farklı kaynaklardan arama yaparak ve bol bol okuyarak, ayrıca kişiden kişiye farklılık gösterebilecek konular. Kimse bir başkası için böyle geniş kapsamlı araştırma yapıp cevap vermeyi tercih etmez.

Sorularınıza cevap verilmemesinin başlıca nedeni budur, bir diğer nedeni de burada genelde kampçı değil bisikletçi arkadaşlar bulunuyor ve kampla ilgili konularda bilgisi olan kişi sayısı azdır.
    Tavsiyem www.gezenbilir.com u incelerseniz sorularınıza tatmin edici cevaplar bulabilirsiniz.
    Kampçılık ve doğa faaliyetleri için ilk başvurduğum kaynak orasıdır.

8. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim ben ordan gelip buraya yazdım.Zira kimse yanıt vermiyor.Hayır şimdi alacağım sonra "aaa keşke bunu alsaydın" diyeceklerinden korkuyorum.Çadır ve çanta konusunda marka-model araştırması yapıyorum hiç değilse bu konuda yönlendirebilirsiniz..

9. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çadır husky bizam demişsin, yaz kış bu çadır işini rahat görür. Gürkan Genç Japonya turunda Orta Asyayı bu çadırı kullanarak geçti, her zaman da çadırından memnun kaldığını söyledi. Ben de dahil bir çok kişi bu çadırı kullanıyor ve kullanan herkes memnun, şikayet edeni duymadım.
    Fakat siz bisikletle değil sırtınızda taşıyacaksınız çadırınız, husky bizam 3kg dır, sırtta taşımak için ağır bir çadır, 1 kişilik max 1,5kg lık çadır bence daha iyi olur sizin için.

10. Tolga ASLANTÜRK

Tolga ASLANTÜRK Biraz Güneş Biraz Pedal

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yukarıda arkadaşın da dediği gibi şu marka mutlaka iyidir onu al demek mümkün değil işe yararlılığı, fiyatı vs hepsi durumu etkileyen faktörler... Ben tecrübelerime yönelik size bir kaç öneride bulunayım artık sonrasında siz karar verirsiniz...

1-) Alınacak çadırın benim gözümde en önemli özelliği dıştan kurulumlu olmasıdır...Yani önce iç tenteyi kur sonra su geçirmez dış tenteyi bağla filan ayrı ayrı olmamalı... Çadır pollerini dışardan geçirip sabitlediğinde hazır olan çadırlardan alabilirsin...Hem zamandan kazandırır hem de dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır... Marka söylemek biraz yanlış olabilir ama ben Lafumanın çadırını kullanıyorum ve gayet memnunum...

2-)Çanta... Ucuzluk ve kalite yan yana barınamayan iki ayrı kavram bizim ülkemizde...Çantanın büyüklüğü bir yere kadar etken ama asıl önemli olan o çantayı yüklendiğinizde sırtınızı nasıl hissettirdiğidir... Omuz ve bel desteği var mı yok mu ? Bazı çantalar hiç bir şey olmadan direk sırta temas ederken bazıları da çelik profillerden bel desteği oluşturup üzerine sert süngerleri koymuş ve böylelikle çantayı en ağır biçimde doldursanız da omuzlarınıza binen yükü bel desteği sayesinde minimuma indiriyor...Bir sürü çeşit var yine sabit bir marka söyleyemem ama ben Loap ın 60-100L sini kullanıyorum yaklasık 5 yıldır ve daha hiç sorun yaşamadım...

3-)Uyku tulumu yazın kullanılmıyor demişsiniz... Kampı nerede kurmayı düşünüyorsunuz siz ? Plajda kamp kuracaksanız bir nebze doğru olabilir, o da altınızda matınız üstünüze de polar battaniye alırsanız doğru olabilir... Plajda kuruyor dahi olsanız çadırın sıcak tutma özelliği olmadığından sabaha karşı üşürsünüz...Yazın kullanılan kışın kullanılamıyor çünkü tulumların özellikleri var comfort -10 extreme -16 yazan bir tulumda en fazla -10 a kadar durabilirsiniz oraya kadar rahatsınız -16 da ise donarsınız :) Yazlık tulumda bu değerler haliyle daha düşük ve kışın kullanılmıyor... Tulum alacaksan kaz tüyü öneririm... Kaz tüyü alamazsan da standart tulumlar var içi elyaf onlardan al... Alırken değerlerine bak yeter comfort ve extreme değerlerine... Tulum olarak yine Loap ın comfort -18 extreme -25 özelliklerindeki tulumunu kullanıyorum...

4-) Mattan yana şişme de alsan aynı düz de alsan aynı... Hea kalkar 10 cm kalınlığındaki şişme matlardan alırsan o ayrı tabi ona bişey diyemem ama deniz yatağı biçiminde olanlar çok fark etmiyor... Sen çadırını kurarken düzgün bir yere kurduktan sonra mat sadece yerden gelen soğuğu kesiyor :) Ama taşlı zemine kurarsan ne düz ne de şişme mat fayda eder... Av bayilerin herhangi birinden alabilirsin düz matları... Kalın ve şu sünger gibi bir yapıya sahip olan gri matlar var onlar daha iyi daha dayanıklıdır tavsiye ederim...

5-)Outdoor ayakkabıların hepsi zaten kışa yöneliktir ama yazın da en rahat edebileceğiniz ayakkabılardandır... Ayakkabının en önemli özelliği gora tex olmasıdır...Aldığınızda ayakkabının ya da bot un bu özellikte olmasına dikkat edin... Su geçirmez ama dışardan hava aldığı için ayağınız da terlemez... Bot da aynı özellikte ayakkabıda... Ayakkabı alırsanız yazın da spor ayakkabı mayetinde giyebilirsiniz... Son bir şey daha tabanı vibram(taban teknolojisi) taban olmasın... Buzda suda fena halde kayar... Lafuma, Columbia, Merrel vs türlü türlü markalar var karar sizin..

6-) Hem doğaya huzur bulmaya gideceksin hemde doğa ağaç varken neden tüp kullanayım deyip doğaya zarar verip ağaç keseceksin hadi kesmedin ama ateşii yaktın bu sefer de toprağa olur olmadık şekilde zarar vereceksin... Toprakta ateş en son çaredir bizim gözümüzde... Ocak konusunda daha önce bir konuya detaylı bir şekilde yorum yapmıştım onun linki veriyorum size oradan bakar karar verirsiniz...
    Bu Başlıkta Benim Yorumum ve Diğer Yorumlar

Yazdığım herşeyi tecrübe ettiğim için yazdım size, verilen her özellik kullanıldıktan sonra size aktarılmıştır... Cümleler tahmin cümlesi değildir yani...

11. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Doğa sporlarıyla uğraştığım için genel bilgi vereyim,
    Her disiplinde olduğu olduğu kampçılıktada kullandığınız kalteli malzeme ile kaliteli keyif ve zaman geçirirsiniz..
    Örneğin yağmur yağarsa sırt çantanız çadırınız su geçirirse keyif değil rezalet olur..
    hava soğuksa uyku tulumunuz kötüyse gece sabaha karşı donarsınız..
    kafa lambanız kötüyse gece kampta bozulursa yönünüzü göremezsiniz..
    çantanızın sırt sistemi kötüyse yürüyüşler eziyet olur..
    ocağınız kötüyse rüzgarlı havada yemek pişiremezsiniz...
    Kampçılık tek başına çok özel bir dal değil bir süre sonra sıkılmaya başlarsınız, yaşınız genç kaya tırmanışı ve mağaracılık yaparsanız gittiğiniz faaliyetler kamplı olur zaten

Tavsiyem Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubeidir..
    hem kaliteli insanlarla tanışır çevre yaparsın hemde iyi bir fizik kazanıp doğayla başedebilme ve keşif ruhu yaşarsın..

Ek olarak dediğim gibi bir doğa sporuna başlarsan dernek veya klubte ordaki arkadaşlarda sana yardımıcı olurlar kampçılık konusunda,
    Kafa lambası var birde önemli Petzl bakabilrsin çin olanlardan uzak dur,
    Yanına her daim yağmurluk almalısın.

Şimdilik aklıma bukadar geldi, daha detayları var mutlaka ve deneyimle de kazanılan zamanla öğrenilen şeylerde çok.
    başka soruları olursa yardımcı olurum..

adrenalin, atlaskamp, dağevi bunlarda siteler..

özgür atalay bunu beğendi.
  12. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yanıtlarınız için teşekkür ederim.O halde araştırdığım modeller üzerinden soru-cevap yapalım.

1-Çadır olarak husky bizamdan daha kötü bir yorum duymadım ve karda-kışta,yağmurda-çamurda kullanılabilirliği olan bir çadır.Ancak gene araştırmalarım pol konusunda bir sıkıntı oluştu.Pollerin alimünyum olması gerektiğini,fiberglass polün sağlıklı olmadığını duydum.Bunun dışında bir sorum yok bu çadır hakkında

2-Çanta konusunda tavsiyeniz için teşekkür ederim.Loap broad ve husky supporter arasında fiyat farkı yok.O yüzden bu konuyu size bırakıyorum.

Şimdilik araştırıp bulduğum ürünler bu kadar.Bu konuları kesinleştirdikten sonra diğer malzemeler için sizi tekrar rahatsız edeceğim

Teşekkür ederim.

13. Tolga ASLANTÜRK

Tolga ASLANTÜRK Biraz Güneş Biraz Pedal

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Benim kullandığım çadır polleri 8 mm alimünyümdü genel ağırlık 4 kg yakındı haliyle tırmanışlarda vs pek sağlıklı olmuyor... Kamp kuracağınız alana yürüyerek saatlerce tırmanmak söz konusu olduğunda bu çadır ağırlık yönünden problem olabilir...Başımdan geçen bir olay; Niğde Aladağlar'da tırmanış kampına gitmiştim, sabah bir rüzgarla uyandık. Rüzgar demek biraz az kalabilir çünkü yanımdaki çadırların bazılarını uçuurdu, uçuramadığını yere paralel halle getirdi... Ben burda 8 mm ali. polün gücü sayesinde rahattım. Çadırımın sadece tepesi sağa sola esniyordu, onun dışında bir şey olmadı... Hem kaliteli hem hafiflik ararsak ekonomik anlamda büyük meblağlar doğacaktır...Siz gücünüzün yettiği en iyi çadırı alın... Aranan güzel özellikler, dıştan kurulum (rahattır söylemiştim), aliminyum pol ve kar eteği...Onun dışında dikkat edeceğinin genişliği...En boy oranı ne kadar, en azından oturur vaziyette üzerinizi değişebileceğiniz kadar yüksek olmalı, çantanızı koyabileceğiniz kadar geniş bir bagazı olmalı vs...

Çanta konusuna gelince bence çantanın tek dikkat etmen gereken özelliği omurga ve bel desteği... Sırtını iyi desteklesin, belinden de bağlanarak destek olsun yeter... Su geçirip geçirmemesi sorun değil zaten hepsinin yağmurluğu var, yağmurluğunu üzerine çektiğinde olay tamam oluyor...

özgür atalay bunu beğendi.
  14. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kafa lambası petzl 50-70 tl arası tikka serisi olabilir..

15. mehmetsarı

mehmetsarı Aktif Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:

Kafa feneri, baton ve yağmurluk da aklıma gelen olmazsa olmazlardan...

16. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bilgilendirenlerden ALLAH razı olsun.

Çadır konusu husky bizam olarak belirlendi.

Çanta konusunda tavsiye ettiğiniz nort face crestone 75 lt çantaya baktım.Marka olarak zaten en kaliteli marka çantada çok güzel ancak 400 lira cidden beni benden alır.Husky supporterın 2 katı fiyatı var.Çanta konusunda tam kararı vermedim ancak araştırmalarım sürüyor diyelim.

Diğer konulardaki tavsiyeleriniz içinde teşekkür ederim.Uyku tulumu konusunda kışın -10 luk bir çadır iş görür zannedersem ve verdiğiniz linkteki tulum hem yaz hemde kış için iyi gibi.Zaten zirve tırmanışı vs yapmayacağım.

Mat olarak kime sorsam şişme mat daha iyi ama hem aşırı yük hem pahalı diyorlar o yüzden normal bir mat alacağım.

Ayakkabı konusunu halen çözemedim.Zira verdiğiniz bilgiler güzel ama bunları birleştirip bir marka-model çıkaramadım.Bu konuda ufak bir yardım talep ediyorum.

Ocak konusunda verdiğiniz linki tam çözemedim.Bu ocak kartuşlu fiyatımı yoksa sadece ocağın fiyatımı ? Eğer ocak+kartuş ise müthiş ötesi zira ben 150-200 liralık ocakları görünce ocaktan vazgeçmiştim.Kartuşuda kolay bulunursa bu ocak listemdedir.

Diğer ıvır-zıvır malzemeler benimde aklımda ancak çadır-çanta-uyku tulumu vede ayakkabı öncelikli

17. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ocak konusunuda araştırdım ve kendi ocağımı kendim yapmaya karar verdim.Ocağa vereceğim parayla başka eksiğimi kapatırım.İnternetten çeşitli ocak yapımlarını izledim.Kola şişesinden tut,deodorant şişesinden yapılma bile gördüm.Üstünde menemen bile yapılıyor.Yakıt olarak kolonyağı yada ispirto kullanılıyor.Gayet hesaplı ve pratik.

Çadır konusunu zaten belirlemiştim.

Şimdi çanta ve ayakkabı kaldı geri kalan bıçak,lamba,baton vs bunlar daha sonra ayarlanacak.

18. Barış Çavuş

Barış Çavuş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende kamp için hazırlık yapıyorum Husky Bizam bakmıştım fakat uygun fiyata bulamadım. Bende Husky Bird aldım. Çanta olarak Deuter tercih ettim. Mat olarakta şişme mat aldım husky nin. Bunların hepsini aldım fakat daha hiç birini kullanmadım. Kullanmadığım içinde iyi kötü diyemeyeceğim ama fiyat konusnda bi kaç bişey söylemek isterim. Satıcıların mağazalarına gittim Husky Bizam 271 liraydı. N11.com da ise 222 liraydı aynı mağaza olmasına rağmen ve sitenin kampanyası spor ve outdoor ürünler 200 lira ve üzerine 50TL anında indirim kampanyasından yararlarnıp 172 liraya aldım. (29.08.2013 te 199 a düştü bekleseymişim 150 liraya bile alabilirmişim). Herneyse Çanta konusunda aynı şeyi yaptım deuter aircontact 45+10 çanta 371 liraydı. N11.com da 335 yine hediye çekiyle (site yeni bir kampanya yapmıştı tüm ürünlerde 200 TL ve üzerine anında 50 TL indirim) çantayıda 285 TL ye aldım. Husky Freak ve Husky Fuzzy Matlarıda yine 50TL çek ile 180 liraya aldım. Dechatlon da 16,90 olan şişme yastıklardan gittigidiyor.com da tanesini 8,90 a aldım ücretsiz karo:)

Yani uzun lafın kısası acele etme bence n11.com u mutlaka ve mutlaka takip et inanılmaz indirimler oluyor. Bence alacağın malzemeler konusundada sıkı bir araştırma yap. Şimdiden kolay gelsin.

19. özgür atalay

özgür atalay Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim.Bird sanırım 3 kişilik.Bana 2 kişilik bile fazla iken 3 kişilik aşırı fazla gelir.Tavsiyelerini dikkate alacağım

20. Enes Şahbaz

Enes Şahbaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aynen bende husky bizamı N11 de 160TL'ye dek getirmiştim.

Barış Çavuş bunu beğendi.