Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maltepe stadyumu karşısındaki bisikletçi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Armağan Pekatik tarafından paylaşıldı.

1. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba
    Her zaman işe giderken sahilyolundan Bostancı - Kartal - Bostancı yapıyorum. Yolumun üzerinde olma vesilesiyle Maltepe Stadyumunun doğusundan maltepeye çıkan yol üzerindeki adını bilmediğim bisikletçiden sarf malzemesi ihtiyacımı gideriyorum. Mağlum sadece bu güzargah olduğu için yanımda malzeme taşımıyorum. Daha önceden de havadır, patlaktır, yağdır tarzında işler için o bisikletçiye uğramışlığım var.

Şimdi bugün kü olayı birebir anlatıyorum.

Bu sabah evden çıkınca ön arttırıcımın (shimano tourney) vites yükseltmediğini fark ettim. Kendimce telin gevşemiş olacağını fark ettim. Kopuk değildi. Hay Allah dedim. Bu bisikletçiye yol almaya başladım. Daha önceden görmedim esmer, kır saçlı 40 yaşlarında bir bisikletçi bey vardı. Çocuklarda bisikletleri dışarı çıkarıyorlardı. Kulaklıklarımı çıkardım.

"Benim ön arttırıcaya bakabilir misiniz? Sanırım tel gevşemiş" dedim.
    Kimse beni sallamayarak işine devam ettim. Bekledim. O bey geldi. Çömelip baktı. Gitti takım çantasını aldı, geldi. Ben de gidona yakın yerde telin içinden geçtiği kablonun kadro ile olan yerinden teller çıktığını gösterdim. Adam "Bunun şeysi ondan" dedi. Aynen bu cümle. Ben de "Anlamadım" dedim. "Bu değişecek" dedi ve benim ön arttırıcının kadro ile bağlandığı yeri sökmeye başladı. Teli değil. "Abi ne değişecek? anlamadım. Tel mi değişecek?" dedim. Adam elindekileri fırlatıp çantayı hışımla kapatıp "Sabah sabah iş misin, bilmem ne misin?" dedi. Tam olarak gene anlamadım ne dediğini ama çok kızdım. "Abi adam gibi anlatmıyosun ne olduğunu" dedim. O da "Kulağındakileri çıkartırsan duyarsın" dedi ki kulağımda bir şey yoktu. "Takılı değil kulağıma" dedim. "Aha bak bura sıyrılmış değişmeden olmaz. Yürü git burdan" dedi. Şok oldum. Giderken "Ben buraya 5 kere geldim hiç böyle bir sorun yaşamadım ya" dedim. Adam eliyle hadi yallah tarzı bi hareket yaptı. Gevşettiği ön değiştiriciyle beni gönderdi. Tüm yolu o şekilde geldim. Yol üzerinde bir otomobilciden alyan bulup sıktım. Düzeldi. Aynen dediğim gibi tel gevşemişti.

Çok sinir oldum sabah sabah. Ben 27 yaşındayım. Bana nasıl çocuk gibi konusur? Adam yaşlı diye saygımdan bir şey demedim ama çok bozuldum. Bir daha buraya gitmem. Başka burayı bilen. Sorun yaşayan var mı?

Teşekkürler.

Mehmet Ser bunu beğendi.
  2. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Armağan abi daha dur Mismillah yeni başladın bisiklete daha çok karşılaşırsın böle durumlarla :D en iyi netten öğren Tamir nasıl yapılır. Takımlarınıda al kendin yap :) Ya kazıklanırsın yada böle tepki yersin :)

3. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Haklısın dostum da ben ne anlarım pisiket tamirinden? Adam beni kazıklamaya kalktı galiba. Bi de pedal göbeğinden arada tık diye ses geliyor. O nereden çıktı anlamadım.

Mehmet Ser bunu beğendi.
  4. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletin modeli ve markası nedir?

Bu arada bazen arkadaşlar vites mekanizmasına arttırıcı, bazen ise aktarıcı diyor. Bu hem arttırıp, azalttığına göre doğrusu aktarıcı olması gerekir diye düşünmekteyim. Bunun forumda bir çok örneği var doğrusunu kullanıp söz birliği edebilsek ne iyi olurdu.

Başarılar...

5. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bide sabah gitmişsin ya abicim adamın uykusu açılmamıştır. Çalışma şevki gelmemiştir. Göbekte vida boşlukları olabilir en iyisi sen abi caddebisiklete git Muhammet abi sana yardımcı olur.
    Bostancı tren istasyonundan çıktığında kadıköy yönüne 50 metre sonra sol tarafta görürsün.

6. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    saka kardeşler :D drama köprüsünden maltepeye çıkarken solda eda bisiklet ve 2-3 dükkan ilerisinde bir bisikletçi daha var. bu senın bahsettiğin ve diğerleri kardeşler. atalarda sahilde hacıoğlu var. onun yanından gir. sokağın sonundan sağa dön. şirin bisikleti göreceksin. tüm sorunlarınla üşenmeden ilgilenirler.:in: sedona. whistle carraro bianchi yetkili servisi olur kendileri.

Armağan Pekatik bunu beğendi.
  7. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Peki ön aktarıcı derim bundan sonra. Bisiklet Kron XC 500.

8. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Caddebisiklet diyince pahalı bir yer izlenimi uyandı bende nedense? :)

Mehmet Ser bunu beğendi.
  9. dogan avcı

dogan avcı Aktif Üye

Seviye:
    geçmiş olsun.
    zaman zaman yaşanıyor bu tip şeyler. bazıları iyidir alakalıdır bazıları da böyle hanzodur işte. fazla takmayın.

d.a.

Armağan Pekatik bunu beğendi.
  10. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sizde alışveriş yapmazsınız işçiliği önemli :)

11. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    İşçilik ucuz oluyor diyorsun. İyiymiş. :D
    Şaka bi yana iyi ise gideriz.
    Bi arkadaş atalarda şirin bisiklet demiş. O da olabilir. Şu an göbeğe baktırmak gerekir mi dersiniz?
    Daha 400 km yapmadı bisiklet. Düşmedi de. Ne halt oldu acaba?

Mehmet Ser bunu beğendi.
  12. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    XC500 de orta göbek çin malı dandik bir göbek, su ve toz giriyor içine bu sebepten çıtırtısı pıtırtısı eksik olmuyor, pedaldan da geliyor olabilir, pedalları sıkılayıp, pedalın içine biraz yağ damlatın, geçmezse orta göbektendir, bende de var XC500 aynı sorunu ben de yaşadım aynı km`lerde, ben göbeği değiştirdim, shimano bb un26 orta göbekle değiştirdim 23 liraya işçilik dahil, kapalı göbek oluyor 800km yi geçti değiştireli daha tık yok bir sorun çıkmadı
    Ya göbeği değiştirin ya da hazır 25 lira verecekken 25-30 daha ilave edip alivio aynakolla da değiştirebilirsiniz.

Mehmet Ser bunu beğendi.
  13. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Armağan abi cvb yukarıda :) bende deore aynakol var ilk bisikleti aldığımda gıcırtı geliyordu Aynakol vidalarını sıktım bi güzel pedallarıda sıktım spdm540 ları. Şuan şükürler olsun bisikletimde hiçbirsorun yok.
    Zaten bisikletin bi Alışma zamanı vardır 500 km bi bakım yaptır abicim.

14. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Aslında şunu farkettim hızlanmak için abandığın zaman tık ediyor. Her turda. Boşa çevirirken ya da normal giderken yok. Asıldığın zaman. Sağ ayak 5 hizasında tık sesi geliyor.

Pedallara baktım sıkıntı yok.
    Aynakolları ne işe yarayacak. Göbekle takım mı? Shimano FC-M131 benim. Fena durmuyor.

15. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    benim orta göbeği bisikletçide değiştirmek için açtığımızda içinden bildiğin su çıktı :) tabi içerisinde kum tanecikleriyle, bunlarda tık çıt sesi yapıyor pedala kuvvet uygulandığında. shimano bb un 26 orta göbek tavsiye ederim ,bir daha sorun yaşamazsın.

16. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Dün şirin bisiklette baktık. Göbek Vidası gevşemiş. Sıktık düzeldi. 3 km sonra gene yapmaya başladı. Anlamadım neyin nesi?

Mehmet Ser bunu beğendi.
  17. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    BİDE YAĞ BASTIR ARMAĞAN ABİ.

18. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar dün iş çıkışı sahilden giderken sanıyorum mangalcıların pislikleri etrafa saçılmış. Üst bisiklet yolundan alt bisiklet yoluna geçerken. O kadar dikkatli gitmeme rağmen lastiklerim patladı :( Kocaman çiviler ve dikenler delik deşik etmiş. Raptiye falan da var. Biri bana tuzak mı hazırladı ne? Yemin ediyorum sokmaya çalışsan o kadar şey girmez lastiğe. Ya hani böyle kenarından geçtim. Ama hızım 30 falan vardı.

Küçükyalıyı hemen geçerken oldu. Orda cafe inşaatı gibi bir şey var. Ordan kartala kadar yürümek zorunda kaldım. İftar saatiydi tüm bisikletçiler kapalıydı. Of acayip moralim bozuldu. Bu arada benim ne kadar sık lastiğim patlıyor. Çok sıkıldım bu işten.