Maltepe-Dragos sahil yolu bisiklet kazası

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
dün akşam 20.15 civarında d100 den sahil yoluna çıkmak üzere emniyet şeridinden 40 45 km civarı hızla giderken transitin teki emniyet şeridine dalmış arabanın sesinin dibinde oldugunu saniseler ile hissettim düşük bankete attım kendimi zar zor kontrol sagladım düşmeden yavaşladım ve tam çekildiğim yerden geçdi çıkmasaydım yoldan resmen içimden geçicekdi. hatim indirerek gidiyorum yolda. arkama bakarak yaklaşıyorum yol ayrımına adam görüyor yavaşlayarak adamın dönecekmi dönmeyecekmi kararını algılamaya çalışıyorum halen sinyal vermiyor. o sinyal kolu varya... bu kadar kahpe çocuğu şöförün yaşadığı bi dünya da masumca bisiklet süremiyoruz.

Scudo

ufhouck

Aktif Üye
Tepki
289
artık eylem yapılmalı. sorsan ekmek parası derler parasını biz verelim bu katiller işi bıraksın.

ayrıca çay çorba için kmlerce yol yapan arakdaşlar biraz duyarlı olup ses çıkarırlarsa çok güzel olur ne güzel olur.

Tepki
20
Dün bisikletle Kadıköy'den Pendik'e dönerken arkadaşımla beraber gördük kaza yerini, yerde bisikleti o halde görünce aklıma kötü şeyler gelmişti. Maalesef koktuğum olmuş. Çok üzüldüm. Merhum arkadaşımıza Allahtan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

Çebi

Üye
Tepki
3
Bir kere sorulacak soru şudur . Hani İstanbulu yönetenler her daim gurur duyuyorlar ya onlara sormak lazım. Dolmuş adında kullanılmakta olan toplu taşıma araçları medeni bir ülkede olurmu? Bu şehirde otobüs var , metro var, deniz ulaşımı var , taksi var dolmuş ne? diyeceksiniz ihtiyaç Hayır ihtiyaç değil tembellik bizi yönetenlerin tembelliği . Belediye başkanı olsam Dolmuş denen bütün o terör araçlarını İstanbuldan silerdim. İşe gidecek olan otobüs ya da farklı bir araç kullanarak gidecek. Hee diyeceksiniz millet ayaklanır. İyi olur istanbulu bu şekilde belki boşaltırız.

• Beğen
Tepkiler: Gazel Girgin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mustafa tanrıverdi

pazar günü saat 16.00 da cadde bostanda toplanacağız ,beltur cafede,migrosun arkası ve dragosa doğru pedal basılacak kaza yerine gidilecek,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dolmuş ve minibüs denen garabetler şehirlerin yüz karası. hiç bir kurala tabi olmadan at koşturuyorlar. bazen 17-18 yaşında çocukların minibüs-dolmuş kullandığını dahi görüyorum. ülkede hiç bir alanda denetim yok ama trafik gibi en önemli alanlardan birinde dahi göstermelik kurulan radarlardan başka bir kontrol yok. ankara'da kırmızı ışıkta geçmek fiilen serbest mesela. durursanız arkadan korna çalıyolar sağa dönecek araçlar. başkentte durum böyle ise gerisini düşünün. trafik polisleri sadece kodamanlara yol açmak için ortaya çıkıyor. önünde kırmızıda geçseniz umurunda bile olmuyor.

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Ben de orada olacağım ama umarım ki bazı katılımcılar yaşanan acıyı unutup da olaya siyasi boyut kazandırmaya çalışmaz.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Murat Ekmekçi

Çoğu kişi bilinçli. Böyle bir çıkış olacağını sanmıyorum. Yapan olursa da sizleri bilmem ama ben o kişiyo oradan kovarım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat Ekmekçi

murat dostum ,
haklısın, gerçekte bisiklet masumdur, siyasi bi harekete bulaştırılması ne kadar etiktir,
bizim isteklerimiz haklı isteklerdir ,trafikte bisiklete saygı ve trafik kanunlarının iyileştirlmesi,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
istanbuldan katılacak dostlarım

16.00 da caddebostanda toplandıktan sonra dragosa doğru hareket edilecek,kaza yerine ,yalnız bostancıya kadar bisiklet yolunu kullanırız,bostancıda yola çıkılacak çünki bisiklet yolu bitiyor mümkün olduğu kadar ikili düzen sırası bolca düdük çalınması ,
pankartlar olabilir bisikletlerin önüne ,evet bostancıdan dragosa kısa mesafe var yalnız dikkat edilecek kavşakta , zati orada kocaman yazı var bisikletliye yol ver diye oradan dikkatli geçeceğiz, ikili sıra korunacak ve dragosta son bulacak ,fazla mesafe gidilmeyecek..yalnız yolun sağında park eden araçlar var ise durulacak ceplerden polis çağırılacak düdük çalınacak,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
engin dostumun mesajı

Etkinlik sayfası açıldı arkadaşlar :
(link)

Mümkün olduğunca çok kişiyle ve bisiklet grubuyla paylaşılırsa o kadar ses getiren bir eylem olur. Haber ajansları da davet edilecek.
Kudret Bey'e de vermiş olduğu büyük destek için tekrar tekrar teşekkürler.

Etkinlik sayfası duyurusunun bu başlıkta arada kalmaması ve herkesin görebilmesi için "BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN!" başlıklı yeni bir konu açmayı teklif ediyorum. Konuşmalar o başlık altında devam edebilir isterseniz.

Facebook sayfasında bir de not var:

ÇOK ÖNEMLİ !
Ne insanlarla kavga etmek-tartışmak, ne araçlara zarar vermek, ne de öfkemizi şuursuzca kusmak için toplanıyoruz. Bisikletliye yakışacak şekilde "medenice" protestomuzu gerçekleştirmek ve hakkımızı aramak için toplanıyoruz. Aksi halde bizlerin de o şikayetçi olduğumuz magandalardan hiç bir farkımız kalmaz.

İçimizden tek bir kişinin yapacağı olumsuz bir hareket tüm bu anlamlı eylemin berbat olmasına yetecektir. Bu sebeple lütfen çok dikkatli ve sorumlu davranalım.
Hiç bir şekilde siyasi söylemimiz veya herhangi bir sloganımız olmayacak. Tek sloganımız bisiklet zillerimiz ve düdüklerimiz olacak.

*** Bütün öfkemizi "kontrollü bir şekilde" sadece ve sadece "yetkililere" yönelteceğiz. Genel düzeni sağlamakla, yani bisiklet yollarına park eden araçlara ceza kesmekle-kaldırmakla ve bisiklet yolları üzerinde mangal yapanları uyarmakla sorumlu-yetkili kişiler bizler değil, polis ve belediye birimleridir. Magandalarla biz değil, onlar muhatap olmak zorundadır. ***

UNUTMAYIN, yaşadığımız sorunları "yetkililerin", yani trafik polisinin ve belediye birimlerinin çözmesi gerekmektedir, zira halkın yani bizlerin sorunlarını çözmek için maaş almaktadırlar. Biz de bu "yetkililerin" bu magandalarla muhatap olmasını sağlayacağız.

EYLEMDE UYGULANACAK TASLAK PROGRAM :
- 16:00'da Caddebostan Beltur önünde toplanacağız.

- 16:15 gibi ana yola çıkıp "trafiği kapatmadan" sağ şerit üzerinden yavaş bir tempoda ve sürekli bisiklet zillerimizi çalarak Dragos'a doğru ilerleyeceğiz.

- Dragos' vardığımızda bisiklet yoluna park etmiş araçları 155'i arayarak polise bildireceğiz, mangal yapanları da 153'ü arayarak İBB Beyazmasa'ya şikayet edeceğiz ve müdahale etmelerini isteyeceğiz.

- POLİS GELENE KADAR ve PARK EDEN ARAÇLARA TEK TEK CEZA YAZDIRANA KADAR ARAÇLARIN BAŞINDA BEKLEYECEĞİZ.

- Eğer ilk aramamız üzerinden 30 dk. sonra polis gelmez ise SADECE SOL ŞERİTTEN TRAFİK AKACAK ŞEKİLDE YOLU KAPATACAĞIZ VE BİSİKLET YOLUMUZU İŞGAL EDEREK HAYATIMIZI DOLAYLI YOLDAN TEHLİKEYE ATANLARI PROTESTO EDECEĞİZ.

- Yolu kısmen trafiğe kapatarak polisin gelmesini sağlayacağız ve şikayetlerimizi dile getireceğiz. POLİSİN YAPTIĞI TÜM UYGULAMALARI KAMERAYLA KAYDA ALACAĞIZ.

*** TÜM BUNLARI DA KİMSEYLE TARTIŞMADAN, KAVGA ETMEDEN, HİÇ BİR ARACA ZARAR VERMEDEN, BİSİKLETLİYE YAKIŞIR ŞEKİLDE MEDENİCE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.***

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Agresif şekilde ve bireysel davranışlardan kaçınmalıyız. Bunun yerine yanımızda düdüklerimizi ve zillerimi getirerek ve çalarak sesimizi daha etkili duyurabiliriz.

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Arkadaşımıza allahtan rahmet ailesine de sabır diliyorum...
Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlayamıyorum.hayatımız pamuk ipliğine bağlı.dolmuş yada minübüs denen ucube ulaşım araçlarının başka bir ülkede olduğunu sanmıyorum.fotoğraftaki çarpan araç nerden baksanız 15yıllık.herhangi bir periyodik bakımı olduğunu sanmıyorum.zaten bizim şöförlerimize göre bakım bozulunca yapılır.yani frenin bozulursa yaptırırsın.bozulmasa bu araba nasıl duruyor diye akıllarına gelmez.şoför dediğime bakmayın adam tarlayı arsayı satıp alıyor bir hat koyuyo hergün bir yeğenini,oldu sana şoför.devlet src belgesi istiyor ama oda boş.ben hem src hemde pisikoteknik belgesini sadece bankaya para yatırarak aldım.pisikolojimin yerinde olduğunun kanaatini 250 lira gibi bir rakam karşılığında getirdiler.şimdi biz kimi kime şikayet etmeliyiz.pendik kadıköy minübüslerini çoğunuz bilirsiniz.yolun adı minübüs caddesi diye adamlar yolu kendisinin sanıyor.bir polis 1 minübüsü bostancıdan kadıköye kadar takip etse 100 ceza puanını sadece kırmızı ışık ihlalinden dolayı dolduracağını rahatlıkla görebilir.türk insanının(malesef zaman zaman bizde yapıyoruz)bu "bana birşey olmaz" "ben yaptım oldu" mantığından bir an önce kurtulması ve trafikte saygı ve hoşgörüye kavuşması dileği ile...

Not:İlk sayfadaki videolar ile ilgili yorum yapmak çok güç.bu tarz araba kullanan arkadaşlarımın üzerine çok toprak attım...

Sadık Dedeoğlu

Aktif Üye
Tepki
172
Dargostaki kazada vefat eden bisikletçi arkadaşın kazası ile ilgili detaylı bilgisi olan yok mu. Adı ve soyadına daki ulaşamadım. Bilgi verecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Face de bisiklete gönül vermiş ve kazada hayatlarını kaybetmiş arkadaşların fotoğraf ve isimlerini toplu halde görebileceğimiz site hazırladık. Bilgileri buraya kayıt edilecek. Mutlaka eksiklikler olacaktır. Eksiklikleri tamamlayacak arkadaşlardan yardımlarını beklerim. (link)

özgür bisikletciler

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sadık Dedeoğlu

sadık bey,
zihni şahin ,adı ve soyadı.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/556808_427170864068949_2124631378_n.jpg

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Kudret Kurtcebe

gazeteden bir arkadaşıma haber verdim abi. Oda bizimle orada olacak.