Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maltepe dolgu alanından ilk fotoğraflar

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında Oktay Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Oldukça büyük bir alan bilindiği gibi. Bir kısmı açılmış.

Bisiklet yolu yaya yolundan bitkilerle ayrılmış.

Bu da ilk mangal :D

2. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Geçen yaz Bostancı dan geçerken 1 km boyunca tabela'lar vardı demek ki bitiyor hayırlı olsun umarım 5-10 tane güvenlik koyarlar da düzelir.

3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Buraya yapmak için, kaldırımı ve kaldırımdaki bisiklet yolunun anasını ağlattıklarını, hiçbir güvenlik önlemi sağlamadan bisikletleri gecenin karanlığında vızır vızır akan trafiğin içine girmeye mecbur bıraktıklarını görmezden gelemiyorum maalesef.

Neyse, mangalcı tayfanın yayılacağı yeni ve geniş alanlar yaratılmış oldu böylece. En azından bisiklet yolundan uzak dururlar artık diye umut ediyorum. Buna da şükür.

mustafa tanrıverdi ve volkan a bunu beğendi.
  4. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ağaçlar ile ayrılan sözüm ona bisiklet yolu değil, olsa olsa mangal yakıp bira şişesi kırarak stres atma yolu olabilir!

5. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    O mangal neyin nesi ya ? Valla çok yazık..!

Gökhan kocatepe bunu beğendi.
  6. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bir sonraki belediye seçiminde aday olacağım. En büyük projem ve vaadim bu dolgu alanını Adalar'a kadar genişletmek olacak. Nasılsa deniz çok.
    Böylece Maltepe sahilden bisikletle Büyükada'ya gidilebileceği için bütün forumdaşların oylarını bekliyorum. Ciddiyim. :islik:

7. Berge Çelik

Berge Çelik Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Gerçekten de kısa zamanda çok büyük alan doldurdular...Özellikle bisiklet yolu nasıl olur diye merak içindeydim...O ayrılmış yol bisiklet yolu ise gerçekten süper...Ama yayalar için koşu - yürüyüş yolu ise bisiklet yolu neredeeee *?

8. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sehrin icinde park bahce yapacak yer kalmadigindan, kalani da muteahhitlere peskes cektiklerinden, denizi doldurup park yaptilar. Dolgu alanina bisiklet yolu yapilmis mesela, o bisiklet yoluna erisimi saglayacak bisikler yollari var mi peki? Yok. Ama bisiklet yolu yaptik mi? Yaptik. Hey masallah.

Isin bir de su tarafi var. Dogadan alinani doga elbet geri alir. Deprem bolgesinde, ustelik de kuzey anadolu hattinin marmara denizini gecisine bir kac mil mesafede denize dolgu alani yapmak, nasil bir cehalet bilemiyorum. Su anki sahil yolu bile dolgu oldugundan risk bolgesi sayilirken, dolgu parkla denize iyice tecavuz etmek akil alacak gibi degil.

99 Depreminde dolgu alanlarin ne hale geldigini goren bir Yalovali olarak yorumum budur.. Hayirlisi olsun.

9. Ersin Yılmaz

Ersin Yılmaz Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şu an ki çalışmalar nedeniyle biz bisikletlilere çok tehlikeli bir nokta.Her akşam tehlike ile karşılaşan bisikletliler ve yayalar görmekteyim.Bura da kaza olması muhtemel.

Tavsiye bu noktaya gelmeden ışıklardan karşıya geçmek ve kopru altından kontrollu çıkıp tekrar guzergaha girmek.

10. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence o mavi yol bisiklet yolu olarak düşünülmüş. Koşu yada yürüyüş yollarını genelde kırmızı-kahve arası yada bordo yapıyor ve zemini de yumuşak-tartan malzeme ile kaplıyorlar.
    Ancak iki tarafındaki çimenler yüzünden yola daha az yaya mı çıkar, yoksa daha fazla küçük çocuk tehlikesi mi olur emin değilim.

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Türkiye'nin gelişmesi(!) inşaat sektörüne bağlı olduğundan, herkesin de gördüğü gibi, her tarafta inşaatlar var. Bu inşaatlardan çıkan hafriyatın bir yerlerde kullanılması gerekiyor. O kadar çok hafriyat çıkıyor ki atsan atılmaz, satsan satılmaz. Bu yüzden son zamanlarda dolgu alanları üzerine park/meydan yapım çalışmaları arttı (Yenikapı'da yapılan meydan çalışması da bunlardan bir tanesi). "Ee dolgu yaptık, bunu da satalım inşaat yapalım" diye bir şey de maalesef(!) olamıyor. Kanunlarda dolgu alanlarına sadece park ve yürüyüş yolları yapılabildiğinden hepsine bu tip uygulamalar yapılıyor. Aslında sektör açısından bakıldığında tamamen bir kazan-kazan ilişkisi. Hafriyatı satabilen müteahhit memnun, alıp da üzerine park yapıp halka -sözde- hizmet yapan kurumlar memnun. Ama tabi kimse bunu doğa açısından düşünmüyor. Hani bir söz vardır "İşini bilmeyen çavuşlar, döner poposunu (diyelim) avuçlar". Bu işin sonucu buraya varacak ama fark edildiğinde iş işten geçmiş olacak..

12. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mantıklı ve gelişmiş ülkelerde inşaatlardan çıkan hafriyatlar sağa sola boşaltılmaz, minimum seviyede kontrollü olarak depolanır, büyük çoğunluğu geri dönüştürülerek tekrar inşaat sanayii için hammadde haline getirilir. Amaçsızca ve göz boyamak için denizi doldurmak işin kolay yolu :(

İstanbul'da güya İstaç var bu işten sorumlu ama tabii denizi doldurup "bakın biz park yaptık" demek, gözle görünmeyen hafriyat geridönüşüm işinden daha çok oy getiriyor.

13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Olayın özeti birebir bu cümledir :).

14. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    büyük şehir parkları yapmak gereklimidir evet
    su sorunu yaşayan deprem riski barındıran yerde arazi ıslahı yapmadan olmayan yerden park yapmak mantıklımıdır hayır
    bu dolgu alan depreme sıvılaşmaya dayanıklımıdır kısmen evet
    peki neden öyleyse yalova sahili kaydı bakınız çınarcık çukuru
    peki neye göre sağlamdır bakınız fore kazık sistemleri
    peki bu projede fore kazık uygulandı mı bilmiyorum
    proje bisikletlilere yarıyacakmıdır hayır
    neden hayır saymaya gerek varmıdır
    o kadar zırvalığa göre neden yapılmıştır
    bu böyle uzar gider

15. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Hafta sonları takımla buluşmadan önce, bir-iki saat kadar erken yola çıkıp, Bostancı-Kadıköy veya Bostancı-Kaynarca arası tek turlarım. Son zamanlarda araç yolunu kullanmak yerine, bisiklet yollarını kullanmaya başladım (sahil tarafı). Dikkatimi çeken şey, yürüyenlerin-koşanların bisiklet yolunu işgal etmiyor olmaları. Sabahları çok kalabalık olmasına rağmen Feneryolu-Bostancı arası bu kurala titizlikle uyulurken Bostancı-Pendik arasında tek tük de olsa işgal edenler oluyor. Yolun boş olması nedeniyle bu pek rahatsız edici bir şey değil. Benim asıl rahatsız olduğum konu, sabahları bisiklet yollarının bomboş olması. Düşünün, yürüyüş alanları koşanlarla yürüyenlerle dolu, hiç boş yer yok; ama bisiklet yolu tam tersine bomboş. Ben sırf bu nedenle o yolu kullanmaya başladım. İsteyen istediği gibi yorumlasın; ister 'kasklı-taytlı yol bisikletiyle burada yarışıyor, hava atıyor desin' isterse başka bir şey. İşin ucunda bisikletin sevdirilmesi, aşinalığı olacaksa eğer, en güzel kıyafetle en gösterişli bisikletle orada dolaşmak en doğrusu geliyor bana. Sırf beni kıskandığı için bisiklet alıp orada sürecek insanlar kazandırsam ne mutlu bana.

Bisiklet yolunun işgal edildiği doğru buna katılıyorum ama, boş bisiklet yolları haliyle işgal edilir.

4-5 yıldır Atilla ekibi her hafta sonu aynı rotayı kullanır. Bostancı-Sabiha-Kurtköy. Bu yolun sahil kısmında biliyorsunuz bisiklet yolları da var ve trafik yönetmeliğine göre bisiklet yolunun kullanılması gerekir; aynı şekilde Kaynarca-Sabiha arası TEM bağlantı yolu bisikletlilere yasaktır. Ancak o kadar uzun zaman burası turlandı ki, trafik polisleri dahi takımla karşılaştığında sadece selamlaşıyor veya çift değil tekli gidin gibisinden uyarılarda bulunuyorlar. Alışkanlık yaratmak çok önemli.

16. Oğuz TAŞEL

Oğuz TAŞEL Yeni Üye

Seviye:
    Park güzel , yolları güzel ama bisiklet yolunu sadece bitkilerle ayırmak hata . Bu hafta sonu girdiğimde yayalarla bayağı bir boğuşmak zorunda kaldım . Sadece yolun rengi değil tabelalarlada yolun bisiklet yolu olduğu belirtilmeli belki biraz daha çözüm olabilir..

17. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Belediye seçimleri her sene olsun. Bütün belediyeler harıl harıl çalışıyor. :)

Burcuu, Onurleo ve Murat B. bunu beğendi.
  18. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bana mı denk geliyor bilmiyorum ama hafta içleri sabah saatlerinde ben bisiklet yolu işgal eden YAYA görmüyorum. Belki de sabah saatlerinde spor yapanlar aynı kişiler olduğu için.

19. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yolun kenarına bisiklet yolu yapılıyor ama araçların hunharca işgaline araç girişine park edilişine teslim...Sahilde alanlara yapılıyor halkın çılgınca!!!! eğlencesine ve mangal şölenine kurban ediliyor. Hatta biz geçerken teyzenin biri "... ... ... (hafif dozda küfür) ne işiniz var burda bisiklet yerimi burası" diye serzenişte bulunmuştu. Hem de üstünde mangal yaptığı yoldaki eeeşşşeek kadar bisiklet işaretine rağmen.( Bakırköy-Zeytinburnu arasıydı ). Yani kısacası ne yapılırsa yapılsın ( siyasi çalımların mevzusunu açmıyorum bile ) birileri o yolun canına okuyor. Bilmiyoruz çünkü. Öyle bir kültürümüz yok. İnsanımız yemeye içmeye eğlenmeye düşünmemeye endekslenmiş. Üzülüyorum. Çare arıyorum. Ama zihniyet düşünüp araştırmaya engel...Maalesef bununla yetiniyoruz. Canım sıkılıyor :(

20. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu yoruma şöyle katkıda bulunayım; Bostancı'nın her iki tarafı için klasik gözlem, sizin dediğiniz gibi, Kadıköy tarafında bisiklet yoluna girişlerin daha az olduğu yönünde. Ben bunun insanların kültüründen ziyade, sizin de dediğiniz gibi alışkanlıkla, biraz da o tarafta bisikletin daha fazla olması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Yani yayalar bisiklet yoluna girdiklerinde daha çok bisikletli ile karşılaşıp zamanla, istemsiz de olsa, yolu ve kendilerini kontrol etmeye alışıyorlar. Daha doğrusu yola girecek fırsat kalmıyor.

Aynı durumu, normal yolda -mecburen- şeridi kapattığımda aldığım kornalarda da gözlemliyorum. Tek sürdüğüm zaman aldığım korna sayısı ile 2 veya daha fazla kişi sürdüğümüz zaman aldığımız korna sesi sayısı çok farklı. Kalabalıksan daha az korna alıyorsun. Bu yüzden, daha çok bisikletli yollara çıkmalı, derim...