Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Malatya-Battalgazi-Fırat Kenarı 23.03.2011

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Genç Osman Bircan tarafından paylaşıldı.

1. Genç Osman Bircan

Genç Osman Bircan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bugün ögleden sonra işlerimin durğunluğu fırsat bilerek tek başıma tura çıkmaya karar verdim. Malatyaya yakın bir ilçe olan Battalgazi (Halkın tabiri ile Eski Malatya) ve hemen arkasında uzanan Fırat Nehri kıyılarını dolaşmak üzere saat 13:30 da yola koyuldum.Toplamda 40 km bir tur beni bekliyordu.

Rotam

Battalgazi Yolu

Başlangıç Yolunda Kaysılar Tomurcuklanmış

Yol Üzerinde Rastladığım Otlayan Koyunlar
    (Koyunları Gröünce aklıma, Malatya Bisiklet Grubu ile Dilek-Küllü Mağara turumuzda yaptığımız kavurma geldi :)
    Battalgazi İlçe Girişi ve Surlardan geriye kalanlarlar

İlçe girişinde Bulunan Ali Baba Mezarlığı (Burada yatan Ecdadımıza Allahtan Rahmet diliyorum)

Mezarlığın girişinde dikkatimi çeken Nisa Suresi 78. ayetin Türkçe Meali [​IMG]

Battalgaziye yaklaşırken "Kültür Anıtı" ve hitabı bizi karşılıyor[​IMG]

Kültür anıtı önünde, aslen Adıyamanlı olan ve 12 yıl önce ailesi Malatya'ya yerleşmiş Abdullah kardeşimizle karşılaştım, Babası vefat etmiş annesiyle yaşayan yetim bir kardeşimiz. Önce Bana Hello diyerek hitap etti, Malatyadan geldiğimi gezintiye çıktığımı söyledim. Bana yardımcı olabileceğini söyledi ve birlikte gezimize başladık. Allah razı olsun çok yardımcı oldu, bir çeşmeden matarama su doldurmak istediğimde o suyun içilmediğini söyledi ve mataramı kaptığı gibi yakın bir camiden su doldurdu.

İlk Belirgin ve düzenlenmiş eser Nefise Hatun Kümbeti
    Bir kaç yüz metre sonra "Kanlı Kümbet" ve hitabı
    Abdullah burayla ilgili olarak Dillerden dillere efsane olmuş bir hikaye anlattı hikaye şöyle; hırsızlık yapanların ellerinin kesilmesi ve idam mahkumlarının infazları burada gerçekleştiriliyormuş. Mit'lere inanmadığımı belirtmek isterim.
    Abdullah Kardeşimiz
    URL=http://img812.imageshack.us/i/23032011431.jpg/][​IMG][/URL]
    Abdullahın Objetifinden ben
    Abdullah ile yolumuza devam ediyoruz; küçük bir yeşil alan düzenlemesi ve bir takım sur kalıntıları karşımıza çıkıyor
    Buradan sonra Abdullah kardeşimizle ayrılıyoruz, kendisi evine doğru yürümeye başlıyor.Abdullah ile ayrıldıktan 1 km sonra Sütlü Minareyi görüyorum.Sütlü minarenin büyük restorarasyonu tamamlanmış Minareye giriş yüksek bir taş merdivenle başlıyor, bu taş merdivenin restorasyonu henüz tamamlanmamış

2. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Sütlü Minareyi geride bırakıp, Sitti Zeynep Kümbetine ulaşıyorum.[​IMG]

Sitti Zeynep Kümbetinin olduğu sokağın tam köşesinde "Karahan Cami" yer alıyor.Hitabında yazdığı üzere bu caminin 3 adet kitabesi mevcut, fotoğraflarımda bu kitabelere yer verdim. Bu kitabeler Cami'nin yapım tarihi ve geçirdiği onarımları göstermekteymiş.Günümüzde ise tekrar bir bakım,onarım ve restorasyon yapılmaktadır.
    Karahan Caminden sonra Battalgazini içerisine girmek için Pedal çevirmeye başlarken karşıma Restorasyon bekleyen, banada bak dercesine duran bir kerpiç evle karşılaşıyorum. Kimbilir kimleri barındırdırdı içerisinde, hangi çocuklar önünde, avlusunda körebe oynadı, topaç çevirdi, top oynadı ve hangi çocuklar bisikletleriyle evlerinin çevresinde pedalladılar....

Battalgazi Merkeze girince sizi Kervansaray karşılıyor.Kervansarayın içerisini sizlere göstermek isterdim lakin belediye zabıtası arkadaşlarla görüşmem neticesinde, daha önce restorasyon tamamlanmadan ziyaretçilerin kabul edilidiği ve bu ziyaretçilerin fotoğraflarında olumsuzluklar belirttiği bahane gösterilerek bu teşebbüsüm neticesiz bırakıldı. Belediyenin bu tutumuna hak vermek gerek; örneğin yukarda yer verdiğim Sütlü Minarenin taş merdiveni elbette tamamlanacak, boynunu bükmüş taşlar, yerde kalmayacak elbette

Kervansarayın arkasında Bisikletiyle gezinen Ramazan ve amcasının oğluyla karşılaştım, bakkala ekmek almaya gelmişler. Hemen iki kare fotoğraflarını aldım

Kervansarayın giriş kapısın karşısında Alacakapı Mesciti var bu mescitide objektifime alıp restore adilen eski evlere geçmek için sabırsızlanıyorum. [​IMG]

Alacakpı Mescidinin hemen arkasında Çukurpınar Sokağa giriş yapıyorum. Çukurpınar sokak Türkiyeni sağlıklaştırma projesi gerçekleştirilmiş en uzun sokağıymış.Proje 84 evi kapsamış ve maliyeti 350.000 TL tutmuş.Emeği geçenlerin ellerine sağlık Allah razı olsun. İlerleyen Fotoğraflarda Mehmet Akif Ersoyun yapmak ve yıkmak ile ilgili bir sözü varki çok anlamlı.

Bu arkadaş objektiften kaçıyordu, kaçma dedim sende karede yer al.Kaçan çocuğa bak ya, çok Artist poz vermiş yani :) . "Daha can katar insan dokuya"
    Mehmet Akif Ersoyun Özlü sözü

3. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Çukurpınar Sokağa doyamadım, karanlığa kalmamak için Battalgazideki daha bir çok Tarihi Cami ve Eserleri gezemedim, nasipse bir başka turuma diyerek, Fırat kenarına doğru yol almak üzere Battalgaziyi arkamda bırakıyorum.

Battalgazi Çıkışındaki Tren köprüsünden hemen önce Küçük Arda ve Dedesiyle karşılaşıyorum,dedesi gezintiye çıkarmış torununu, bir kare alıp ardından köprüyü fotoğraflıyorum.

Fırata Yaklaştıkta Kaysı ağaçlarının burada Tomurcuktan Çiçeğe döndüğünü görüyorum
    Bu arada ikindi Ezanı Okunuyor yolun sağında Malatya Tarım Meslek Lisesinin Camisine giriyorum.
    Namaz sonrası Caminin İmamı Orhan ağabeyle fotoğraf çektiriyor ve kısa bir sohbet gerçekleştiriyoruz.
    Tarım lisesinin Caminden çıkıp Orhan Ağabeyin hayır duasını alarak yola koyuluyorum.Lisesin hemen bitişiğinde ise İnönü Üniversitesinin Ziraat Fakültesi, ve Fakültenizamiyesi karşısında; Ögrencilerin çay,kahve içip sohbet edecekler bu aradada şehre giden otobüsüde rahat gözlemleyecekleri bir kafeterya var
    Kapının önündeki gençler de "Hello" girişiyle beni selamlıyorlar :) kısa bir sohbetten sonra onları geride bırakıyorum.[​IMG]

Fakülteden birkaç km sonra beni Hasırcılar Belediyesinin tabelası karşılıyor, bu tabeledan sonra Fırat kıyılarına çok az bir km kaldı

Hasırcıları geçtikten sonra Aqua City tabelasını görüyorum, bu tabelanın arkasında Fırat boylu boyunca uzunmakta. Aqua City bir havuz ve restorant işletmesi, iki adet kaydırağı mevcut yazları Malatya halkının serinleme konusunda rağbet ettiği bir yer

Tam karşımda "Fırat" Anaların Oğul diye içtiği Fırat, tüm görkemiyle karşımda duruyor

4. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ayağına sağlık abi çok güzel fotoğraflar

Genç Osman Bircan bunu beğendi.
  5. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Osman bu tur hep aklımdaydı.(Beyaz saray'a )Aynen aklımdan geçtiği şekliyle daha bilinçli bir şekilde senden görmek güzel oldu..eline emeğine sağlık..kıskanmadım desem yalan olur.içim gittti..
    Güzel şehrimizi tarihi yönden tanıtmak gerçekten bir ihtiyaçtı..

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ayaklarına sağlık. araba ile gördüğüm gezdiğim yerleri yeniden hatırladım. ben oradayken bisiklet gurubu yoktu anca evden lojmana spor yapmaya gidiyordum. uzun yol olarak 6 km :) keşke ben oradayken bu forumu tanısaymışım gurubu daha önce kursaymışız :)

7. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Fırat Kenarında, Beyaz Saray restorant ve mesire yeri henüz yazlık mevsimi açmamış. Bisikletimle Aile bahçesine giriyorum, bir şeyler atıştırdıktan sonra geri dönüş yolculuğuna başlayacağım.

Dönüş yoluna geçmeden yiyeceğim ve içeceğim çantamdaki azığım

Rızkımı veren Rabbime şükürler olsun,yoluma devam etmek üzere Beyaz Saray Aile çay bahçesinden çıkınca, balıkçılık yapan ve ilerde teknesinden gelen Şaban ağabeyle karşılaşıyorum.Sohbete başlıyoruz; Hasırcılarda ikamet ediyormuş, geçimini balıkçılıkla sağlıyormuş, bugünde teknesiyle açılmış ve bağlı olduğu koperatifin aracı gelip tuttuğu balıkları almış.Günlük bu bölgeden iki tona yakın Kefal, Sazan vb balık çıkabiliyormuş. Nisanın 13 ünde av mevsimi sona erecekmiş, teknesinden evine bisikletiyle dönüyormuş.Sohbetimizi noktalayıp Şaban ağabeyle vedalaşıyor, karanlığa kalmadan evlerimizin yolunu tutmaya koyuluyoruz.

Dönüş yolu Üzerinde ise çok fazla fotoğraf çekimi için durmadım.Çekebildiğim bazı kareler aşağıdakilerdir.Birbaşka turda görüşmek üzere bütün bisiklet ve Doğa severlere saygılarımı,sevgilerimi gönderiyorum. Sağlıcakla kalın....
    Şehire girdikten sonra bisikletimi depoma kaldırıyorum, son bir kez bakıp bir sonraki gezimize kadar ayrılıyoruz.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kusura bakma araya girmişim devamı varmış :)

9. sedat seçkiner

sedat seçkiner Aktif Üye

Seviye:
    Malatya'nın tarihi Battalgazi'den (Eskimalatya) başlıyor. Tarihi çok güzel fotograflayıp anlatmışsın. Ayaklarına sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

10. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Çok güzel bir tur olmuş.Ayaklarınıza sağlık.
    Paylaşımınız için teşekkürler.:in:

11. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Paylaştığınız için teşekkürler. Güzel bir gezi olmuş.

12. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Çok teşekkür ediyorum ve yorumunuza bende katıldığımı belirtmek isterim. Evlerin önü ağaçlandıralabilirdi veya sarmaşıklarla düzenlenebilirdi.Bu ortak temennimizi oraya yapacağım bir başka turda sokak halkıyla paylaşacağım.Sağlıklı sıhhatli günler dileklerimle sağlıcakla kalınız.

13. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Sağol kardeşim,birlikte olduğumuz turlar bir başka güzel oluyor, lakin arada da insan bir yerlere başını alıp pedallamalı. Tekrar birlikte pedallayacağımız güne kadar Allaha emanet ol, saygılarımla selamlarımla.

14. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşım, yorumların için çok sağol.Umarım bir hafta sonu turumuzda daha iyisini yaparız,çünkü karanlığa kalmamak için Battalgazinin gezemediğim göremediğim mekanları oldu.
    Paşaylada paylaştığım gibi, birlikte yaptığımız turlar haricinde insan arada sıra başını alıp pedallamalı öyle değilmi?. Sevgilerim ve saygılarımla çok selamlar olsun.
    Bu pazarı iple çekiyorum inşallah müsait olursaK şöyle kalabalık bir tura daha imza atarız.Allaha emanet ol arkadaşım.

M.Nuri TEKE bunu beğendi.
  15. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Yeşil Bursaya "Malatya bisiklet Grubundan" selamlarımızla, bizlerde sizleri ilgiyle takip etmekteyiz,sağlıcakla kalınız.

16. Genç Osman Bircan

Seviye:
    İlginiz için teşekkürler, Malatya Bisiklet Grubundan sizlere çok selamlar olsun.Sağlıklı sıhhatli günler dilerim.

17. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Sedat ağabeyim karanlığa kalmamak için Battalgazi içinde ve çevresindeki bir çok tarihi mekanı,dokuyu vb yerleri gezip göremedim, temennim birlikte oraya pedallayacağımız bir turda buluşmak ve geri kalanını görmektir.Sağlıklı sıhhatli günler dileklerimle, saygılarım ve sevgilerimle ağabeyim.

sedat seçkiner bunu beğendi.
  18. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Lafı olmaz arkadaşım, aksine sizlerin yorumlarını görmek beni sevindirir.Malatyadan çok çok selamlarım ve sevgilerimle.Burada ki arkadaşlarınla birlikte güzel turlara imza atıyoruz ve görüyorumki sende bizi yakından takip ediyorsun teşekkürler.Bir gün birlikte pedal çevirmek temennilerimle sağlıcakla kal.

19. Genç Osman Bircan

Seviye:
    Ferhat arkadaşım bir gün yolun düşerse bekleriz,birlikte pedallamak dileklerimi gönderiyorum. Malatya takip ettiğin üzere bisiklet konusunda Altın günlerini yaşıyor umarım daha ilerde çok daha fazla katılım buluruz.Çok çok selamlarımla kazasız belasız günler dilerim.

20. Bülent ŞİMŞEK

Bülent ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Genç Osman abi işte böyle olmak lazım.Her zaman tam bir gün yada ekip olmayabilir.Bunlar engel olmamalı.Aklınamı geldi imkanda varsa haydi bas pedala.Abi ayaklarına sağlık.teşekkürler....