Magura mı, Shimano mu yardımcı olur musunuz?

fren sistem mi hangisini önerirsiniz ?

• magura mt5

• shimano m8000

• Toplam katılım
    34
Scudo
Tepki
22
İsim
Yavuz
Bisiklet
Diğer
Hocam mt5 konusunda sorularınızı yanıtlayabilirim fakat mt5 il kıyaslayacağınız frenin çift pistonlu olması gerekli diye düşünüyorum.
Mt5 yerine mt6 veya mt8 ile xt yi kıyaslayabilirsiniz. Bunun yanında Mt5 ile mt8, zee, saint kıyaslanabilir. Bu kıyaslamayı yapmadan önce freni kullanacağınız alanı seçmek lazım.

F

Ferhat Fırat

Misafir
Magura iyi bir marka bu kesin. Ama shimano daha a avantajlı. Zira sistemi basit, bakımı kolay, yedek parçasını temin etmek zahmetsiz. Fren alırken tek ölçü frenleme olmamalı. Tüm parametreler dikkate alındığında kesinlikle shimano

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
fren konusunda shimano tutturamadı diyen kimse eğer onunla tanışmayı çok isterdim shimanonun çıkardığı bütün xt ve xtr serilerini kullandım (hatta neredeyse bütün frenlerini tecrübe etme imkanım oldu)magurayı ve diğerlerinide tecrube ettim, bisiklet teknolojisinin coştuğu son 10-12 yılda geldiği noktada artık üst seviyelerde kötü bir ekipmana rastlamak çok imkan dahilinde değil, tamam magura çok iyi bir marka ona kimse bişey diyemez ancak shimano tutturamadı diyen diyen kişi ya kötü hd fren görmemiş ya fren olayının ne olduğun çok iyi bilmiyor yada kimsenin bilmediği ne kullanıyorsa artık ozaman shimano yanında çok sönük kalmış herhalde diyebilirim. burda bahsedilen bütün markalar ürünler hepsi kendini çok ciddi derecede kanıtlamış markalar modeller, maguranın martaları shimanonun xtleri falan kendi alanlarında referans özelliklere sahipler. dahası hope ve formula gibi premium markalardan da bahsedildi keza magurada öyle bir marka.
neyse konuya dönelim yazdıklarınıza göre çok sıra dışı enduro yada sert arazi sürüşü yapmayacaksınız o yüzden magurayı almanıza gerek yok xt sizin şartlarınızda size yeterde artar bile.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herşey çok güzel yorumlar cevaplar çok değerli. Ben affınıza sığınaraktan deore, slx m675 durumları nedir hepten mi kötü hafif arazi şehir turlarında kurtarmıyormu halen birçok bisiklette yıllarca götürüyor XT ile ciddi fiyat farkları var.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
hayır kesinlikle değiller deore ve slx de oldukça güzel frenler sadece şehirde değil arazide de iyi işler çıkartan frenler, onları geçtim piyasadan alabileceğiniz giriş seviyesi dahil bütün avid, shimano frenlerin hiç birisi amatör kulanıcıyı yarı yolda bırakmaz ancak artık dozlaması ve hassasiyeti üst seviyelere doğru artış gösterir ki slx ve deorede de bu böyledir. üst orta seviyedeki frenlere baktığımızda ise artık frenlerin soğuma kapasiteleri, dozlaması, hassasiyeti ve gücü ciddi artış gözlenir. o yüzden hidrolik frenlerle ilgili çok eski bakımsız ölmüş bitmiş bir fren kullanmıyorsanız bu gibi konularda herhangi bir endişeniz olmasın. özellikle xt niye daha pahalı diye soruyosanız eğer şunları söyleyebilirim çok güçlü bir fren ve gücü uygularken çok iyi dozlama sağlıyor olması gerektiği kadar hassas, fazlasını normal kullanıcıların hissetmesi pek mümkün değil, neredeyse hiç şişmiyor yani ısınınca güc kaybetmiyor ve çok hızlı soğuyor, slx de biraz kırpıyorlar özelliklerden deroede de slxden kırpıyorlar.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Son 2-3 yılın SLX modelleri de fazlasıyla güzeller. Zaten burada konuşulan XTR en üst model. XT onun bi altı model.

@Genar Batur

Size katılıyorum. Tespit ettiğim kadarıyla sıkıntı şu. Bazıları bisiklet sürmekten fazlasıyla uzak. Ve birçoğu internet bilgileriyle dolu. Ve çok biliyorum havalarında buralarda yazıp çiziyorlar.

Bir bisikleti veya bisiklet malzemesini afedersiniz hayvan gibi kullanıp sonrasında xt çok kötü, shimsno berbat; magurayı hiç beğenmedim diyen nice kişiye rastladım.

Bunlar farkında değillerki kullanmasını bilmedikleri için o ürün çabuk bozuldu veya arıza verdi.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

TayyipKARALİ

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
merhaba
ben magura mt2 kullanıyorum fren tutuşu olarak hıc bır sıkıntısı yok dediğiniz gibi xt gibi anlık kıtleme yapan bi fren değil hassas frenleme yapa biliyorsunuz
lakin ufak bir düşüşte fren kolum kırıldı dış etkenlerden gelen darbelere pek dayanıklı değil.
markayı ülkemize getiren firma yardımcı oluyor müşterilerıne yedek parça vs

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Shimano'nun xtr hariç, m395, deore, slx ve xt serisini kullanma imkanım oldu. Şu an dağ bisikletimde m395 kullanıyorum. Rotorlar ve balatalar temiz tutulduğu sürece 395'de bile ciddi bir fren gücü var. Fakat yukarıda arkadaşların yazdığı gibi dozlama ve hassasiyeti xt gibi değil ve çok uzun inişlerde ağır bir kullanıcı olduğum için disklerin ısınmasıyla fren gücünün azaldığını hissediyorum... Eğer downhill yapmayacaksanız magura mt5 gibi 4 pistonlu bir frene hiç gerek yok diye düşünüyorum. XT fren gücü olarak mt5'in gerisinde kalabilir. Fakat basitlik, kolay ayarlanma, yedek parça gibi konularda TR şartlarına daha uygun diye düşünüyorum... Fren sistemimi güncellemek istediğimde benim de tercihim XT olacak... XT fazla fazla işinizi görecektir...

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
Kesinlikle magura daha iyi bende hidrolik jant freni kullaniyorum uzun yillar bakim gerektirmiyo sadece pratik bir sekilde pabuclar bitikse degistiriyosun

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
konu artık ben şunu kullanıyorum o yüzden bunu almalısına doğru kayıyor, bu şekilde arkadaşın sorduğu soruya cevap vermek mümkün değil. ayrıca mantıklı da değil. cevap verirken lütfen bunları göz önünde bulunduralım.

Tepki
22
İsim
Yavuz
Bisiklet
Diğer
@Ferhat Fırat magura icin parca sorunu yasamazsiniz freni aldiginiz yere haber verirseniz firma zaten yardimci oluyor sadece direkt olarak raftan alip takamama sansiniz var ama bu diger markalar icin de gecerli olabiliyor yani yedek parca konusunda iciniz rahat olsun Bunun yaninda bakimi neredeyse shimano urunleri ile ayni hatta kendi yaginin daha az akiskan olmasi bakimi kolaylastiriyor
@maboc bizim isimiz yardimci olmak efendim sizin kullaniminiz icin magura mt 6 yeterli olacaktir diye dusunuyorum

edit mt4 veya mt8 i de inceleyebilirsiniz

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Yaklaşık bir senedir Scott Spark bisikletimde Magura MT-7 kullanıyorum, daha önce ise Sram XO kullanıyordum.

Tekerleri kilitlemeden maximum fren performansı alabilmek adına bu güne kadar kullandığım en iyi fren olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Önde 180 arkada ise 160 lık shimano rotorlar ile kullanıyorum ve maguranın söylediğine göre Storm rotorlar kullanmadan çok da performans alamazmışım. Performans alamamış halim bu ise performans almış halimi tahmin edemediğim için açıkcası rotorları değiştirmeyi düşünmedim.

Çocukluğumdan beri aldığım her oyuncağı kurcalaya kurcalaya bozmuş bir insan olarak, hala bu oyuncağımı bozabilmiş değilim.

Bu frenleri tam performansıyla hakkını vererek kullanıp kullanamadığım konusuna gelirsek, o konuya hiç gelmeyelim derim, çünkü bu frenler benim gibi bir adama 14 beden büyük. Hakkını veremediğim hiç bir zaman da veremeyeceğim büyük bir gerçek.

Acı...
ama...
gerçek!

• Beğen
Tepkiler: wenom

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@yavuzselima tesekkur ederim hocam mt4-6 düsünyorum yedek parca gelirsek almanya daki sitelerden aliyoruz parcalari bu sehirde maguranin ne servisi satan yoktur shimano gibi bakimlari kolaysa almayi dusunurum uygun fiyat bulursam
@Tunafish bakimlari kolaymi shimano gibi balatayla rotor surtmesi sizdr yasiyormusun

Tepki
22
İsim
Yavuz
Bisiklet
Diğer
@maboc almanyadan yedek parça beklemenize gerek yok bu markanın ithalatçısı var zaten Bakım konusunda her ikisi de aynı sayılır bir video izleyerek rahatlıkla yapılabilir bunun yanında balata ile rotor sürtmesi çoğu frende yaşanabilmekte ben 203lük rotor kullanıyorum darbelerde rotor biraz esnediği için sürtüyor fakat 180 ve 160 lık rotor ile doğru bir ayar ile kullanırsanız sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum

psylo_26

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar magura mt5 kullanıcısıyım şiddetle tavsiye ederim ben böyle mükemmel firen görmedim hem tasarım hem performas mütiş
Yağ basması her yönden süper
Yedek parça falan gözünüz korkmasın interntte çok sağlam siteler herşeyi getirtebiliyosun
Bmv motorsikletlerde bile magura firen sistemini gördüm gerisini siz düşünün
Bu adamlar firende harbi iyi

• Beğen
Tepkiler: yavuzselima

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
@maboc bakımı kolay, shimano gibi bleed yapabiliyorsunuz. Sadece hortumu keserseniz, maguranın orjinal zeytinlerini kullanmanız performans açısından etkili oluyor. Sürtme yaşıyorum ama umrumda değil, o tarz şeyleri takmayı çok uzun zaman önce avid kullanırken bıraktım :D