Magura Marta SL Carbon - Avid Juicy Ultimate Carbon

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Merhaba. İkisinin de ağırlığını (160mm rotorlarla ön arka set olarak toplam) weightweenies listesinde bulamadım, bir iki yerde farklı değerler gördüğümden, kesin bir cevap alabilmek için sormayı uygun gördüm.

Bilen var mı acaba, hatta tartan?

Bir de, ikisi arasında ağırlık farkı haricinde, göze çarpan bir fark var mı? Performans olarak ikisinin de mükemmel olacağına eminim, geriye bir tek ağırlık faktörü kalıyor. Fiyatları da birbirine yakın (Ebay'de Avid 380 USD, Magura 400 USD civarı).

İkisini de deneyen arkadaşlar varsa, yorumlarını almak isterim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

BuRroM

Forum Bağımlısı
Tepki
218
Avid juicy ultimate ön kaliper+rotor ve fren kollarıyla 333 gram geliyo sanırım.. Bir yerde okuduğumu hatırlıyorum ama yanıltmış olmayayım:)

Ben avid juicy carbon kullanıyorum.. Ultimate ile aralarında sadece hafiflik farkı var sanırım.. Yani sonuç olarak çok memnunum.. Tavsiye ederim.. Magura hakkında bilgim yok malesef..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ben ultimate i kullandım ve önde 180 lik rotoe olmadan bozuk zeminde yağmur çamurda zorlanıyor baya ve set olarak toplanmış ağırlığı Ti rotor vidaları, ve160mm lik 2 rotor ile 710gr geliyor...

Marta SL Carbon ise oldukça çok kullanılan Ultimate e göre biraz daha yaşlı ve kalitesi garanti bir fren 80 kiloluk insanları bile oldukça rahat durdurabildiğini canlı olarak gördüm yani performansı 160-160 olan ultimate e göre daha iyi. Ve set olarak ağırlığı 2 tane 160 lık rotor ve çelik rotor vidalarıyla 710gr geliyor yaklaşık... İkiside bizzat tartılmış ağırlıklar...

Bunun yanında Magura organik pad mecburşyeti yüzünden fren padlerini biraz daha çabuk bitirebiliyor kış şartlarında ve malzeme bulması herzaman kolay olmuyor... FakatAvid in yedek parçası her zaman bulunabiliyor artık...

• Beğen
Tepkiler: Emir Alaca

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Ağırlık olarak ikisi de aynı, sadece fark Ti ve çelik vidalarda. Yani birisi çelik vidalarla 710 g. gelirken, diğeri Ti vidalarla o ağırlığa geliyor. Magura alındığı taktirde, çelik vidalar, Ti olanlarla değişirse, Avid'e göre 10-15 g. daha hafif olur sanıyorum. Ancak Magura için fren pedleri Avid kadar kolay bulunmuyorsa, 10-15 gram için değmez diye düşünüyorum, Magura almaya. Sonuçta 80 kg. değilim, çıkacağım ağırlık en fazla 75 olur, ki sanmıyorum bu kadar kilo alacağımı.

Yedek parça (ped vs.) fiyatlarını da hesaba katarsak, tercih Avid mi olmalı, Magura mı? Magura fren pedleri Türkiye'de bulunuyor mu? Bulunuyorsa fiyatları hangi aralıkta? Avid'e piyasadaki Shimano vb. hidroliklere uyumlu pedler takılabiliyor mu?

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Çağrı'nın dediği gibi artık avid yedek parçaları ülkemize geliyor bende Türkiye'ye gelene kadar avid organik pad arıyordum gelince aldım.(Geleceğinin müjdesini Halil ve Çağrı'dan almıştım bekliyordum sonunda geldiler.Halil ve Çağrı'ya teşekkür ederim.)Avid ile shımanonun padleri farklı yani birbirlerine uymuyorlar.Avid padler ise 15-19 euro(çifti yani sadece ön veya arka) aliminyum malzemeli 19 euro çelik ise 15 euro tek fark aralarındaki ağırlık.Magura hakkında ise bilgim yok.

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Ben martayı tercih ederim çünkü kırmızı :D