Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Magura Hidrolik Disk Fren Hakkında Fikirleriniz Lütfen.

Konu, 'Frenler' kısmında Güven Çifçi tarafından paylaşıldı.

1. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Geçen Haziran ayında, verdiğim 20 yıllık aradan sonra Merida Crossway 100V aldım. En son bisikletim 10 vitesli bugün Hybrid sınıfına giren bir bisikletti. Ancak geçen 20 yılda her alanda olduğu gibi bisiklet konusunda da bir çok alternatif seçenek oluşmuş.

Merida 100V alırken bisikletçideki 100D i de denedim ancak ilk fren yapışımda "ciiyk" diye ses yapınca hemen indim üstünden... Kullandığım herhangi bir şeyde tıkırtıydı, gıcırtıydı gelmesine çok fena kafayı takan biri olduğum için 100V de karar kılmıştım.

Bugünlerde Merida Crossway 3000D alma durumum ortaya çıktı. Bisikletin görünümü çok hoşuma gitti ayrıca jantların XT ve vites takımının Deore LX olması da beni cezbediyor. Bildiğim kadarıyla bu donanımlar oldukça iyi. Sadece Magura hidrolik disk fren olması ve kadroya V fren uygulanamaması beni düşündürüyor. Bisikletimi 3 mevsim çoğunlukla asfaltta, yazın ormanlık alanda, sağı solu hep köy olan bir yerde kullanacağım. Yağışlı havalarda çıkmayı pek tercih etmiyorum. Yazın bana en yakın ilçe 60 km uzaklıkta ancak herhangi bir ihtiyaç halinde; orada da bu fren sisteminden anlayan birilerini bulabilir miyim bilmiyorum.

Bisikletçi Maguranın hiçbir problem çıkarmayacağını "tak unut" olduğunu söylüyor ancak buna teslim olup işimi şansa bırakmak yerine sizlerden bilgi ve fikir almak, içimi daha da rahatlatacak. Sizlerden yardım alabilirsem çok memnun olurum. Malum geçen yıllar içinde değişen teknolojiden uzakta kalınca kendim karar veremiyorum. Bisikletin görünümü çok ama çok hoşuma gittiğinden almayı düşünüyorum. Ancak özellikle ses konusunda yazın toz toprak içinde kullandığım zaman problem yaşamaktan çekiniyorum. Asfaltta ya da patikada bu fren sistemiyle, ses ya da herhangi bir başka problem yaşar mıyım?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

2. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar,

yarın bu konuda bir karar vermem gerekecek, Yarına kadar konuyla ilgili bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bugün fren sistemini Magura 2 olduğunu öğrendim.

3. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    sen birşey yapmadıkça hicbir hidrolik fren arıza yapmaz.al kurtul zaten hidrolik kullananlar v freni daha kullanmıyor.hidrolikte tek dikkat ediilecek şey teker çıkarınca frene basmamak .

Güven Çifçi bunu beğendi.
  4. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben birçok marka hidrolik fren sistemi kullandım hepsinin ayrı özellikleri vardı avidin-yağ ısınma sorunu yok shimanoda var mesala magurayı kulanmadım ama duyduğuma göre en iyi bisiklet markaları hemen hemen magura kullanıyor

5. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Derviş, Deniz;

ilginiz için çok teşekkür ederim. Elde olmayan nedenlerle süreç biraz uzadı, en geç Cuma gününe kadar bisikletimi alacağımı umuyorum. Yazdıklarınızla içimi çok rahatlattınız.

Cuma gününe kadar olumsuz bir fikir gelmezse ve başka bir aksilik olmaz ise %99,9 bisikleti alacağım. O zamana kadar olumlu olumsuz her türlü fikre açığım. Cuma gününe kadar konuşan konuşsun ya da ömür boyu sussun... ;)

6. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    frenden gelen ses en fazla 1 hafta başınızı ağrıtır sonradan kesilir bütün frenler öyledir yeni balata aldınızdada

7. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Vuslat başka bir güne kaldı yine, Ya sabır...

8. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Magura Çok İyi Bir Üreticidir Bildiğim Kadarıyla Louise,Julie,Tomac,Gustav Ve Marta Gibi Modellere De Sahipler Giriş Seviyesindeki Fren Setleri Bile Sizi Yeteri Derecede Tatmin Edecektir Ayrıca Magura’nin Bütün Frenleri İnternet Üzerinden Magura Sayfasında Kayıtlı Olmak Şartıyla 5 yıl Fren Kolu ve Pistonların Sızdırmazlığına Karşı Garantili Kaliteyi Siz Düşünün Artık

9. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merida Crossway 100V den Merida Crossway 3000D e geçiş için başta düşünülen maliyetler biraz arttı. 26.06.2012 de aldığım 48 kadro bisikletimi ve önemli bir miktar fark verip bir aksilik olmaz ise engeç önümüzdeki hafta başlarında 52 kadro bisikletime kavuşmayı umuyorum.

Donanım; XT Jantlar, Hollowtech Aynakol, Deore XT ön değiştirici, Deore SLX arka değiştirici ve Magura Louise frenler ve 1200Lm ön farım ile yakında yollardayım inşallah...

10. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    alacağınız bisiklet bayağı güzele benziyor parçalara bakılırsa şimdiden hayırlı olsun aldığınızda mutlaka fotolarını atın :)

11. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Foruma girmeyeli uzun zaman oldu. Bu arada biraz gecikmeli de olsa 03 Haziran 2013 de bisikletime kavuştum. Ancak işlerimin yoğunluğu nedeniyle binmeye pek fırsat bulamadım, 100km dahi olmamıştır. Aynı sebepten resim dahi çekemedim henüz. 7 gün 12 saat çalışıyorum. Resimleri çeker çekmez ekleyeceğim... :)

12. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Magura iyidir diye biliyorum ama arızası cozutturabilir bence.