Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Magicshine 1400 lumen Far İncelemesi

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında norep tarafından paylaşıldı.

1. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bir çok far denemesi ve uzun süren incelemelerden sonra almaya karar verdiğim Magicshine marka 1400 lumen olduğunu iddia eden farın detaylı fotoğraflarını ve kısa bir incelemesini yapmaya çalışacağım, hadi bakalım :)

Farı dealextreme sitesinden satın aldım, bu foruma giren herkesin bu siteyi zaten yakından tanıdığını tahmin ediyorum. Binlerce irili ufaklı elektronik eşya ve yan sanayi ürünlerin ucuz ve bedava kargo ile satıldığı Hong Kong menşeili bir site dealextreme. Türkiye'den bulduğunuz çin malı elektronik ürünleri de daha ucuza bu siteden bulabilirsiniz.

Aşağıdaki bir iki fotoda bisikletin üzerinde nasıl durduğunu görebilirsiniz. (Fotoğraflara tıklayarak büyütebilirsiniz)

Bu modelin 900 lumen olan modelden iki önemli farkı var, birincisi tabiki ışığı daha da genişleten asıl farın etrafındaki iki adet kısa farlar. Bu farlar arabalardaki kısa farlar tarzında tasarlanmış. Ortadaki asıl far çok uzağa dar bir ışık gönderirken etrafındaki iki küçük far da daha kısa ama daha geniş bir açıyla ışığı gönderiyor. Zifiri karanlık olmayan yollarda sadece iki küçük farı kullanarak gitmek daha mantıklı oluyor.

Bu modeli diğerinden ayıran diğer özellik açma kapama ve ayar düğmesinin fardan bağımsız olarak tasarlanmış olması. Bunu farı her kapatıp açma sırasında arkasından bastırarak ayarını bozmayı önlemek için yapmışlar. Bence mantıklı bir hareket, çünkü far gidona lastik ile tutturulduğu için her ittirmede ayarı bozulacaktır. Düğmenin bağımsız olmasının kötü yanı ise gidonda ekstradan yer kaplaması ve kablo kalabalığını biraz daha arttırması, çok fazla kablo sevmeyenler ve gidonunda çok fazla aparat olanlar için bu bir dezavantaj.

Yazdığım gibi far ve düğmesi gidona kendi içinden çıkan kalın ve sağlam bir lastikle tutturuluyor. Kutudan toplam üç lastik çıkıyor, biri düğme için, ikisi de far için, ince ve kalın gidonlar için bir küçük bir büyük lastik koymuşlar. Farın lastikle tutturulmasının kötü tarafı ise çok engebeli yollarda farın titremesi. Sahil yolu gibi düz yollarda bu hiç problem değil ama engebeli dağ yollarında özellikle hızlı gidiyorken sizin için sorun olabilir. Lastiğin tutturulduğ parça ise fara vidayla takılmış, isterseniz bu parçayı söküp kendiniz daha sağlam bir şekilde de gidona tutturabilirsiniz, ben çok engebeli yollarda kullanmadığım için gerek duymadım.

Far kuvvetli bir far olduğu için ekstradan akü ihtiyacı duyuyor. Akü deyince çok abartılı birşey zannetmeyin, içinde 8 adet pil bulunan bir kutusu var. Boyutunun anlaşılması için yanına mouse koydum.

Bu da bisikletin istediğiniz bir yerine üzerindeki cırtcırtlı lastikle sıkıca sarılabiliyor.

Görüldüğü gibi piller sıkıca kapatılmış ve lastikli bir kutunun içinde duruyor, üzerinde de çantası var, Sıkı bir yağmurda bile içine su girme ihtimali çok az.

Kutudan çıkanlar da bunlar, tabi bir de aküyü şarj etmek için şarj cihazı çıkıyor, ama şarj cihazı türkiyedeki prizlere uyacak şekilde yapılmamış içinden adaptör de çıkmıyor, her elektrikçide bulunan bir adaptör ile bizim sisteme uygun hale geliyor. Far ile aküsü arasında bağlantı çok sıkı yapılmış, yani buradan da su alma ihtimali direk suya düşmezseniz yok. Farda izolasyon konusunu iyi düşünmüşler.

Farın açma kapama düğmesi oldukça küçük ama sağlam yaılmış ve parmağa iyi oturuyor, yani giderken bakmadan rahatlıkla ışığı ayarlayabilirsiniz.

Düğmenin en güzel özelliği (bu özellik 900 lumen olan farda da var) pil durumunu göstermesi.

Bu fotoğrafta görüldüğü şekilde ışıklı. Yeşil ışık pil %100 dolu demek, mavi ışık %75, sarı ışık %50, kırmızı ışık %25, eğer kırmızı ışık yanıp sönüyorsa beni şarj et demek istiyor. Bu özellik çok faydalı, bu şekilde pili sonuna kadar bitirerek tekrar full şarj yapabiliyorsunuz.

Ana farın arka ve ön kapakları açılıyor, bir sorun olduğunda müdahele edebiliyorsunuz. Görüldüğü üzere arka kapak da lastikle izole edilmiş.

Bu da farın içindeki devreler, ben pek elektronikden anlamam ama far yandığında içinden hafif bir ses geliyor :)

Ana far ile yandaki ufak farlar arasındaki bağlantı, Burada da kabloları korumak için lastik kullanmışlar, buradaki lastik pek düzgün durmuyor ama yine de çok küçük bir delik olduğu için kolay kolay su alacağını zannetmiyorum.

Bu da meşhur dör çekirdekli cree led. Asıl güç burada, ufacık şey nasıl kadar parlıyor bilmiyorum ama yanarken içine bakmak imkansız:)

Küçük farlardan biri ve ön kapağı çıkmış hali. Bu da ana fardaki dört çekirdekli ledin tek çekirdekli versiyonu. Kapağın tasarımı sayesinde geniş bir alana ışık veriyor.

Bu da ana farın yanarkenki hali. Bu fotoğrafı çekerken baya zorlandım :) Anlayanlar için fotonun exif değerleri f:57 1/4000. Ne kadar parlak olduğunu buradan da çıkarabilirsiniz belki :)

Gelelim farın yanma modlarına. Farın 900 lumenlik versiyondan bence tek eksiği tek bir yanıp sönme modunun olması. 900 lumenlik versiyonda sanırım s.o.s şeklinde yanma ve normal yanıp sönme modları var ama bu versiyonda hiç bir çakma ya da yanıp sönme modu yok. Bunun yanısıra farda sınırsız parlaklık ayarı var. Şöyle ki, farın düğmesine basılı tutunca hafif hafif sönüyor siz de istediğiniz parlaklıkta bırakabiliyorsunuz. Far kapanıp açıldığında bu parlaklık ayarında açılıyor, yani istediğiniz ayarda bırakıp sürekli o şekilde kullanabilirsiniz. Bu şekilde ısınma sorunundan kurtulur ve pili çok daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Farın tek modu kısa farlar ve asıl far arasında seçim yapma şeklinde, isterseniz sadece kısa farları, isterseniz sadace uzun farı ya da üçünü birden aynı anda yakabilirsiniz.

Bu fotoğraflarda far ayarı sonuna kadar açık durumda. Fotoğrafları tam karşıdan çekince sadece beyaz yuvarlaklar gözüktüğü için yukarıdan çektim.

Bu fotoğraflarda da far en düşük ayarda, gece karanlıkta düz yolda en düşük ayarda bile kullanılabilir.

Evet şimdilik fotoğraflar bu kadar. Akşam evin içinde nasıl yandığını ve ne kadar aydınlattığını gösteren fotoğraflar da ekleyeceğim. Fotoğraf makinesi ile çıkabilirsem sahilde nasıl aydınlattığını da çekerim hafta içi. Unutulmaması gereken şey, bu bir bisiklet farı ve o şekilde kullanılması gerekiyor çünkü normal fenerlere göre daha fazla ısınıyor ve bisikletle kullanıldığında rüzgar sayesinde soğuyor, ama normal fener gibi uzun süre açık tutarsanız bir süre sonra içindeki devreler yanabilir.

son olarak dealextreme linkini de veriyorum, gerçi bu forumda da daha önce verilmişti. Orada daha teknik bilgiler de verilmiş, sayfanın alt tarafındaki tartışma konularında yedek piller için hangileri kullanılmalı, yedek lastik vs gerekirse nereden bulunabilir gibi konulardan da bahsetmişler.
    http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.36018

Şimdilik bu kadar, eğer sorunuz ya da şunu da dene diyeceğiniz bir şey olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım, Hafta içi ilk aldığımdaki şarjı bitsin de sıfırdan şarj edeyim diye farı sonuna kadar açarak kullandım. Karşıdan gelen arkadaş olduysa gözünü almış olabilir kusura bakmasın :)

İnsanların dikkatini çekiyor mu diye sorarsanız, bazıları oha diyor, bazıları motosiklet zannediyor, bir kısmı kaçışıyor, ama maltepe sahilyolu teyzeleri ve apaçileri büyük delikanlı olduklarından hiç oralı olmuyorlar, yine de bir etkisi oluyor :)

2. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel bir inceleme olmus teşekkürler ama faiyatı biraz fazla gibi geldi gerçi özelliklerine göre uygun sayılır ama 900 lumen tek lambalara göre çok farkedermi acaba . ya da bu ürünü daha uyguna bulabilirmiyiz :)

fakat resimleri göremiyorum

3. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    f57 1/4000 ona bittim şu an tapıyorum ewde ki 500watt lık yada 1000 wattlık hoalojen bile iso 200 f 36 1/4000 de anca o kadar oluyor... bunu düşünemiyorum... peki fiyatları nasıl ???:):):D

4. Hasan Akyürek

Hasan Akyürek Yeni Üye

Seviye:
    Oncelikle guzel bir inceleme olmuş teşekkurler.
    Dealextreme den gelmesi kaç gun surdu acaba onu merak ettim ?

5. HAKAN UZ

HAKAN UZ Yeni Üye

Seviye:
    dealextreme den nasıl satın aldınız güvenli bir şekilde alışveriş olur mu? bende o siteden almayı planladığım ürünler var ama tam olarak nasıl alındığını bilmiyorum açıklarsanız sevinirim...

6. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    @karamuratt: fotoğrafları ben de göremiyorum ama iş yerinde olduğum için engelli fotoğraf yükleme siteleri o yüzden göremiyorum akşam evden bakar eğer silinmişse başka yere tekrar yüklerim. Konuyu açtığımdan beri hiç ilgi görmemişti ben de ilgilenmemiştim.

Fiyat olarak ben daha uygununu bulamadım, inan bu ürünün satıldığı tüm siteleri incelemişimdir, ben alırken ebay dahil en iyi fiyat bu sitedeydi, yeni almak isteyenler yine incelemeli belki daha ucuza bulunabilir artık.

900 lümene göre farkını incelemede de yazdım, kenarlardaki ufak fenerler sayesinde daha geniş bir alan aydınlanıyor, ortadaki asıl far ışığı uzağa gönderirken diğer küçükler sağa sola geniş bir açı ile aydınlatma sağlıyor.

7. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    @erim yıldırır: evet onu manuel focus da çekmek zorunda kaldım vizörden de bakmadan çektim biraz zahmetli oldu:) Bulabildiğim en iyi fiyat dealextreme fiyatı linki incelemenin sonunda var.

8. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    @Hasan Akyürek: Dealextreme elinde hazır var olan ürünleri genelde siparişten bir gün sonra kargoya verir. Bunun istisnaları var; şöyle ki eğer cuma sipariş verirseniz pazartesi gönderir ya da onlarda yılın yarısında bilmemne bayramı var biliyorsunuz (yok yılan yılı akrep ayı vs) bu yüzden bizden çok daha fazla tatil yapıyorlar. Eğer bunlardan birine denk gelirseniz bir hafta bile bekleyebilirsiniz:D

Eğer ürün elinde yoksa stoğa girmesi için de haftalarca bekleyebilir ya da siparişten vaz geçersiniz, çünkü sitede binlerde ürün gözükmesine rağmen hepsi stoklarında olmuyor bu da şansa kalmış bir iş sipariş verirken hele pahalı birşeyse dua etmekten başka yol yok:)

Bu far ellerinde vardı ve bir gün sonra postaya verdiler. Türkiye'ye ulaşması 4-5 gün sürer bundan sonra olay ptt ye kalıyor en az bir hafta da onlar ellerinde tutuyorlar genelde, yani ortalama 10-15 gün beklersiniz. Cihazın 5 günde buraya gelip 8-10 gün arası bizlere ulaşması gülünç tabi. Ama yollarken bir kod ile yolluyorlar, ptt sitesinden adım adım takip edebiliyorsunuz, çok aceleniz varsa Türkiye'ye ulaştığı anda gidip elden teslim alabilirsiniz.

9. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    @HAKAN UZ: Dealextreme paypal kabul ediyor. Paypal dünyadaki en güvenli alışveriş hizmetini veren sitelerden biri zaten herkes paypal kabul ediyor artık. Tek yapmanız gereken paypal a üye olmak. Oraya adresinizi kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz, daha sonra dealextreme de paypal ile almak istiyorum seçeneği sizi direk paypal sitesine yönlendiriyor. Dealextreme ye üye olmaya bile gerek yok, ama postanın durumunu takip etmek için üyelikte fayda var.

Paypal'a sadece kredi kartı değil banka hesabı vererek de üye olunabiliyor (eğer siz satış yaparsanız paranız oraya yatıyor) ama ben hiç o şekilde kullanmadım kredi kartını oraya kaydettim o şekilde alışveriş yapıyorum.

Paypal'a güvenebilirsiniz, her adımda size mail atar, mesela şifrenizi değiştirdiniz ya da kredi kartı eklediniz direk mail atar, bilgilendirir. Kısaca sizin haberiniz olmadan biri hesabınızla oynayamaz. Benim senelerdir orada kayıtlı kartım var ve hiç sorun yaşamadım. Tabi siteye güvenip güvenmemek yine de size kalmış.

HAKAN UZ bunu beğendi.
  10. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık..

11. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    öncelikle testiniz için teşekkürler iyi bir far, iyi bir kaynak olmuş.

ptt konusunda almaya gittiğimde dahi vermediler kargomu gümrük sırası vs diye bekletiyorlar. 8-10 gün içinde mutlaka teslim ediyorlar.

12. Fikret Öztürk

Fikret Öztürk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Benimde almayı düşündüğüm bu farı ayrıntılı olarak inceleyip bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Oldukça faydalı oldu.

13. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    ilginiz için ben teşekkür ederim gece çekilmiş ev içi ve dışı fotoğrafları da bugünlerde koymaya çalışırım.

14. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar;
    Bağlantıdaki farda kullanılan 18650 piller "lityum ion" veya "lityum polimer" olduğundan, kesinlikle ıslatmayın, sıcaklık ve nemden uzak tutun. Kendi şarj aletleri dışında birşeyle şarj etmeyin. Islandıklarında pillerin şarj durumunu kontrol eden devre bozur ve pil yüksek ısı ve alevle patlayacak güçlü bir bombaya dönüşür. Aman dikkat.

Bu pillerin hücreleri taşınabilir bilgisayarlarda da kullanılmakta olduğundan bu yazdıklarıma dikkat ettiğiniz sürece sorun yaşayacağınızı sanmam.

Emrah Pektaş ve temucin90 bunu beğendi.
  15. otec

otec Forum Bağımlısı

Seviye:
    resimleri ben de bekliyorum.
    emeğiniz için teşekkür ediyorum.

16. erdem esen

erdem esen Yeni Üye

paypal ile ilgili sorun yaşadığımdan bir türlü sipariş veremedim bu ürünü.diğer yandan 185 tl riske atılacak para değil ürünün gelip gelmemesi düşündürüyor beni.dealextrem le ilgili yüksek meblağlı ürünlerde çok şikayet duydum.ürünü bir türlü gönedermiyorlarmış.neyse...
    dostum hayırlı olsun anladığım kadarıyla memnunsun galiba fenerden gece çekilmiş resimleri görebilirmiyiz.

17. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bu konuyu açtığımı bile unutmuştum, ilk açtığımda pek ilgi olmadığı için aşağılara düşmüştü:) Şu an biraz rahatsız olduğum için bisiklet kullanamıyorum, fakat ev içinde vs foto çekebilirsem bugünlerde eklemeye çalışacağım hatta kullanımı ile ilgili video da eklemeye çalışırım.

18. anıl kerem pehlıvan

anıl kerem pehlıvan Üye

Seviye:
    yeni resimler bekliyoruz diğerleri acılmıyor

19. Hakan ÇELİKBOZAN

Hakan ÇELİKBOZAN Yeni Üye

Seviye:
    Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık. El feneri tarzında olanlar fiyat olarak daha uygun oluyor. Bisikletimde 1200 lümen el feneri kullanıyodum oldukça güzel aydınlatıyodu.Şimdi linkteki ürünü sipariş verdim merakla bekliyorum.
    http://www.aliexpress.com/snapshot/213302394.html