Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maceranın dibi... Kartepe sırtları-Serindere ve kanyonu 05.06.2011

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında fatih alver tarafından paylaşıldı.

1. fatih alver

fatih alver Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Selamlar,

Sevgili kardeşim Alperen Bağcı'yla 5 Haziran günü Gölcük, İzmitten başlayıp Suadiye'den Kartepe tırmanışı ve Serindere'ye inerek, kanyon geçişi sonrasında şehre bağladığımız turumuzu aktarmaya çalışacağım.

Sabah saat 09.30 civarı (Gölcük) evden ayrıldım. Alperenle 10.10 civarı buluşup Kartepe'ye batı taraftan tırmanışa başlayacağımız Suadiye'ye doğru ilerlemeye başladık. Maksadımız zirveye çıkmak değil, Eğreltidüzü piknik alanına kadar 1100 m.lere kadar tırmanıp, oradan batı tarafa doğru inişe geçip Örnekköy'e ulaşarak Yuvacık barajını besleyen derelere ulaşmak. Ve 12.40 civarı tırmanışımız başlıyor.

hava sıcak. sık sık verdiğimiz su molalarından biri. çok şükür su sıkıntımız yok birkaç km.de bir çeşme var.

arkalardan sapanca gölü görünüyor.

daha ilk dakikalardan yoğun ve bunaltıcı trafik dikkatimizi çekiyor. normalde bu yollardan 15 dk.da bir araç geçer ama ne hikmetse o gün.........:cool:

keyfimizi bozmayıp devam ediyoruz. sevimli şeyler gördükçe mutlu oluyoruz. 6 tane birden yavru vardı, hepsi birbirinin aynısı. anneleri de ordaydı. :rolleyes: nasıl doğurdun bunları, ben kadraja sığdıramadım yani...

ama yani bu trafikk :boese157: neyse, neden sonra bize yol soranlardan öğreniyoruz.
    "hemşerum ha buraya tirabizonluların şenliği varmış, nerdedir o?" :eek: NEEEEEEEEEEEE!
    "Dayıcım nerden bilelim biz!" (konunun tamamen dışındayız)
    "E o zaman Eğreltidüzü nerdedur?"
    "Ha orası yukarda daha 6-7 km. daha gideceksun"
    "Ha sağolasın" deyip vırrrrrrrrrrrr..... Ve o gün trabzon dayanışmasına katılımın yoğunluğuna böylece şahit oluyoruz. (daha trabzona gitmeden:mad: )

dakika geçmediki araç geçmesin. şehirlerde yemediğim tozu, dumanı, egzozu dağlarda yedim iyimi. asrın zamanlama hatası. hava durumundan sonra bu şenliklere de bakacam artık :D

Veh, sonunda 800 mt.lerde Örnekköy yolu ayrımına varıyoruz. Bikaç km. daha çıkıp Eğrelti düzü seyir terasına varmayı amaçlıyorduk ama yolun bu hali ve orada olabilecek kalabalığı düşününce daha yukarı çıkmayıp burada yoldan çıkıyoruz.

yol birden sessizleşiyor. örnekköy'e bildiğim yoldan inmek yerine önce dereye inip dere boyunca olduğunu Google earth'den gördüğüm yol-patikadan Serindere'ye gitmeyi teklif ediyorum ve yolumuzu burada değiştiriyoruz.

yol boyunca gördüğümüz yerlerden büyüleniyoruz. ama gideceğimiz yollardan pekde emin değiliz. Gidelim bakalım.

yolda ufak bir tarif alıyoruz. evet, serindereye uzanan bi patika var-mış. ulaşmaya çalıştığımız tünel ve alabalıkçıya kadar uzanıyormuş ama hali hazırdaki durumu hakkında net bilgi yok. ot-ağaç kaplamış yada hepten kapanmış olabilirmiş. yolda gördüğümüz o filmlerdeki amcaya göre oraya inersek çıkamazmışız. :eek:

dere, bu çukurun dibinde. oraya inilecek ve yol bulunamazsa geri çıkılacak.

ağaçlar tünel gibi. çoğu yerde yüzümüze çarpmasın diye bisikletin üstüne yatıyoruz. ve sürekli iniyoruz. 6-7 kere 170-180 derecelik dönüşler yaparak 150 mt. kadar iniyoruz. sanıyorum bu yollarda bisikletten başka hiçbir araç gidemez.

sonunda dereye geldik. hemen araştırıyorum, bizi kanyona götürecek patika nerde diye ama ne gezer. heryeri otlar dallar sarmış.

moraller biraz bozulsada dereye girmeden olmaz

derken, meşhur şahin'leriyle 3-4 tane ayyaş tipli vatandaş geliyor. hemide bizim geldiğimiz yoldan. (nasıl geldiniz len o yoldan) hemen durduruyorum (napalım denize düştük).
    "aga buralarda serindere kanyonuna inen bi patika varmış"
    Allah'tan elemanlardan biri bölgeye baya hakim, tünele giden yolu kastettiğimizi anlayıp, kanyonu ve alabalıkçıya gitmek istiyosunuz hemi? deyip biraz aramadan sonra yolu bize gösteriyor. meğer yol bi 10 metre yukarda böyle boylu boyunca uzanıyormuş. valla görülemeyecek kadar gizliydi diyebilirim.

aslında burası yol falan değil. vaktiyle açılmış bir güzergah. ama gelen geçen olmayınca (ki kim geçecek) dallat otlar bürümüş, ağaçlar devrilmiş, yer yer yukardan akan şelalelerle ıslanmış, çamur bataklık olmuş felaket bi yol. arasıra bisiklet elimizde sırtımızda geçiyoruz bazı yerleri.

ve sonunda yaklaşık 40-50 dk.lık bir inişten sonra tünelin hemen yukarısındaki o şirin şelaleye ulaşıyoruz. Bu noktadan sonrasını ikimizde çok iyi bildiğimizden mutluluktan uçuyoruz. Zira buraya kadar gelemeseydik geri dönmek zorunda kalabilirdik ki bu bizim için yıkım olurdu.

2. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    oralardan biyerden geldik
    buraya doğru gidiyoruz

sırada tünel var. burayı da geçmek kolay değil. birbuçuk metre eninde bi yolda 150 metre boyunca tam ortadan geçen kocaman bi boruyla bisikleti geçirmek. hakikaten zordu.

Yanımıza ışık falan almadığımızdan karanlıkta ilerliyorduk. sadece benim arka kırmızı ışık vardı. o ortamı dahada korkunç hale getiriyordu.

150 mt. boyunca borunun kah üstünde, kah sağında, kah solunda. Bisiklet kah boru üstünde, kah yerde. eğile büküle indire kaldıra. canımız çıktı valla.

ve nihayet çıktığımızda serindere kanyonunun koynunda bulduk kendimizi.

şelalenin orta kısımlarında görülebiliyormuyuz acaba

kanyondan çıkıyoruz. nihayet kanyonun hemen çıkışındaki (aslında girişi oluyor ama biz tersten gelince) alabalıkçıya ulaştık ve balıkların başındayız. açlıktan ölüyoruz.

balıklar yendi, yola devam. camidüzü köyü üzerinden gitme kararı veriyoruz ve ne büyük hata yaptığımızı yolda anlıyoruz. 300 mt.lerden 600 mt.ye kadar tırmanıyoruz, o yorgunluğun üzerine.

gereksiz bisürü çıkış ve inişten sonra yuvacık barajındayız. oradan izmit gölcük yoluna kadar durmadan devam. ve turun sonu.

eve ulaştığımda saat 21.30'u gösteriyordu. 12 saattir yoldaymıydım. :eek:

Tura ait detaylar.

Katedilen toplam mesafe : 97 km.
    Tekerin döndüğü süre : 6 sa. 34 dk.
    Ortalama hız : 14.6 km.
    Maksimum hız : 65 km.
    En yüksek irtifa : 830 mt.

Selamlar

3. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bravo,çok guzel.
    çok guzel manzaralar ama asflt yollari ne kadar kotu durumda.

fatih alver bunu beğendi.
  4. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok enteresan bir tur olmuş, yorucu ama manzaralar süper, 10 sene Gölcükteydim, o manzaralara hasret kalmıştım uzun zamandır sayenizde biraz da olsun görmüş oldum.
    Bir de İhsaniye üzerinden İznik`e gidiliyor oraya da bir tur aklınızda olsun :)

5. Ekrem Erten

Ekrem Erten Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim de sevdiğim tarz bir gezi yapmışsınız tebrikler.
    Ani karar verip plansız etkinlikler yapmayı severim, çoğu zaman daha zevkli olur :)
    Fotoğraflar da ayrı bi güzel, yaşamış kadar hissettim.

6. alperen bağcı

alperen bağcı Üye

Seviye:
    tur bisikletiyle off-road yapan yegane bisikletciyim:cool: :D

cedrick41 ve fatih alver bunu beğendi.
  7. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Çok güzel bir tur olmuş.Dereden akan su harika.
    Valla ayaklarınıza sağlık.
    Paylaşımınız için teşekkürler.:in:

8. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Alacakaranlık kuşağından cennet yeşili vadilere çıkan macera dolu bir gün.
    Ayaklarınıza sağlık.
    Çok özendirici bir tur olmuş.

9. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Gitmiş Kadar Oldum :))
    Emeğinize Değmiş :) Ayaklarınıza Sağlık :)

10. faruk eker

faruk eker Üye

Seviye:
    Çok güzel bir parkur ve harika fotoğraflar ayaklarınıza sağlık .

11. dogan avcı

dogan avcı Aktif Üye

Seviye:
    maceralı ve zor bir parkur olmuş.. paylaşım için çok teşekkürler.

12. Sedat GÖKÇEK

Sedat GÖKÇEK Aktif Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık geçen sene geçen bizde gitmiştik ha puralara tünelden geçmek bizede nasip oldi :D:D

13. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tek kelme ile mükemmel bir tur ve çok güzel anlatım.inanın resimlere baktıkca şu an işi gücü bırakıp bisiklete atlayıp dalasım geldi doğanın içine.paylaşım için teşekkürler.
    ayaklarınıza sağlık...

14. Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP Forum Bağımlısı

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Gölcükten başlayıp ormanın kalbine giden yolu gördük :)
    Muazzam bir parkur ve böyle nice yollar var o bölgede. serindere kanyonuna bir kez gittim olağan üstü güzellikte bir yer bu senede niyetim var nasipse..
    Fatih dostum oldukca keyifli harika bir gezi yapmışsınız tebrikler ayaklarınıza sağlık..

15. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ediyorum. Evet yollar bozuktu, ama yol yapım çalışmalarıda devam ediyordu bir yandan. Sizin turlarınızı da zevkle izliyoruz. Selamlar...

Teşekkür ederim ilginize. Yoldan birazcık ayrılabilenler için buralar gerçekten harika. İznik tarafına da yolumuz düşmüştü ama farklı yollar yinede var. Selamlar

Sürpriz faktörünü her zaman severim. Plansız hareketler gerçekten her zaman bana da büyük keyif verir. İlginize teşekkürler, selamlar

İlginize teşekkürler. Selamlar

16. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim ilginize. Buraları gez gez bitiremedik desem yeridir. Tekrarı yapılan yerler bile her defasında ayrı keyif veriyor. Selamlar

İlginize teşekkürler. Selamlar

Parkur güzel olunca tur da aynı oranda güzelleşiyor. İlginize teşekkürler, selamlar

Ah o tünel. Cidden en çok orda yorulduk diyebilirim. bisikletlerle geçmek zordu. Selamlar...

ilginize teşekkürler, sizin turlarınızı da ilgiyle takip ediyorum, selamlar

Ah be dostum. Seninle şöyle bi tur yapamadıkya valla içimde kaldı. Foruma kalite ve en güzel renkleri katan adamsın. Senin turların yanında bizimkiler kır gezisi kalır. Bizi turlarından ve harika fotoğraflarından mahrum bırakma. Selamlar...

cedrick41 ve Kadir AYINTAP bunu beğendi.
  17. Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP Forum Bağımlısı

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ah be dostum. Seninle şöyle bi tur yapamadıkya valla içimde kaldı. Foruma kalite ve en güzel renkleri katan adamsın. Senin turların yanında bizimkiler kır gezisi kalır. Bizi turlarından ve harika fotoğraflarından mahrum bırakma. Selamlar...[/QUOTE]

Eyvallah dostum :) nasipse bir gün yaparız. kendine iyi bak bizdende selamlar

18. Ozan Seyyah

Ozan Seyyah Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    gitmek istediğim yerlerden biri,çok güzel fotoğraflar,paylaşım için teşekkürler...ayaklarınıza sağlık ;)

19. burhan alfatlı

burhan alfatlı Aktif Üye

Seviye:
    benzer bir turu eşimle birlikte dün bursada yaptık,yorgunluğa rağmen çok keyif aldım.sizinkide harika olmuş!

20. İ.Mutlu DEMİR

İ.Mutlu DEMİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık...

AZONİC ve fatih alver bunu beğendi.