Mac os x hakkında ne bilmek istersiniz?

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar Mac os x konusunda her türlü yardımcı olabileceğimi hatırlatmak isterim.
Program ve Geek Tool ile ilgili tüm isteklerinizde yardımcı olmaya çalışırım...

Örnek olarak Geek Tool ile yaptığım Masaüstü Arkaplanları..

http://farm8.staticflickr.com/7194/6937406707_6ce4f9d6cf_b.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7043/6937406421_cc72892bc4_b.jpg

Scudo

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
çok güzel birşeye benziyor. masaüstü öğeleri ile birlikte mi yapıyorsunuz yoksa sadece duvar kağıdı mı

• Beğen
Tepkiler: Sanane lo

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sadece öğe ekleniyor masaüstü duvar kağıdına ve istediğiniz kadar tıklarsanız tıklayın duvar kağıdı gibi görünüyor.. yazı tipleri renkler neler olacağı ayrı bir uygulama üzerinden değiştiriliyor..

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Gökalp

Ahmet Gümüş

Daimi Üye
Tepki
54
Sadece masaüstü ortamı için kullanacaksanız macos a para vermeye gerek yok..

Ubuntu kullanın..istediğiniz gibi özelleştirin..

Hem açık kaynak hem herşeyiyle ücretsiz..

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
windows'a çok hakimim ama mac os'a çok yabancıyım.
önceleri mac os'ta windowsta yapabileceklerimizi sınırlı yapabiliyorduk diye biliyorum. Şimdilerde nasıl? Örneğin ofis dosyalarını ayrıntılı düzenleme oluşturma durumu var mı?

erkan sozoren

Daimi Üye
Tepki
79
bılgısayardan wındows 7 yı kaldırıp mac os kurabılırmıyız

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kurabilirsin ama Mac gibi bir performansı yakalayamazsın.. İstediğin oyun ve uygulamayı çalıştırman için sanal makina kurman bile gerekebilir. ben çok denedim acer 5740 g notebook a yüklemeyi ama olmadı bir türlü bir yerlerde eksik çıkıyor.. Eni sonunda Mac alarak sorunu kökünden çözdüm. ama yardımcı olurum yükleme konusunda..

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Gümüş

Ne kadar kullandın ki mac hakkında bunları diyebiliyorsun... Para verilmeyecek bir şey olsa amerikanın çoğu ve tüm grafikçiler mac kullanmazdı.

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MuhammedErkan

ofis - autocad - ve tüm grafik programlarını kullanabilirsin şu an zaten her programın mac sürümüde bulunmakda olmayan uygulamaların ise yakın uygulamaları mevcut... App store dan istediğin proğrama da ulaşabilirsin..

• Beğen
Tepkiler: MuhammedErkan

Ahmet Gümüş

Daimi Üye
Tepki
54
Mesleğim grafik ve web tasarımı ajansta mac kullanıyorum..Bu satırları mac ten yazmakta manidar oldu..
Evimde kişisel bilgisayarımda ubuntu kullanıyorum..

Grafikerler kullanırlar çünkü matbaada cmyk renklere en yakınını macos ortamında alırsın..Cicililir müşteriye biz son teknolojiyle tasarım yaparız havası yaratılır..Raconu böyledir yani.. Aynı iş pcdede yapılır söylemini bu yüzden düzelteyim....

Milyon dolarlık reklam bütçeleriyle bir ürünü pazarlarsan onu satarsın..apple ın başarısı tartışılmaz Macos boştur demiyorum arge var sonuçta..
Ama gnu/linux ortamında geliştirilen yazılımsal bir yeniliği bir süre sonra macosta kopyalandığını görünce hevesimde kaçıyor..

Macta yapabileceğin birçok şeyi ubuntu'da yaparsın..Zorlarsan grafik tasarımda yaparsın bununla ilgili altyapısıda yeterli ..
Mesela bmw 740 ın yaptığı işi reno clio da yapar sonuçta biryerden biryere gitmene yarar iki araçta.
Benzetmem bununla ilgili..
Parası olan varsa deneyebilir Zevk meselesidir.ama bir görsel bir alternatifi olduğunu bilmeyen varsa belki aracı olmuş olurum..

Macos un çekiciliği grafiksel yönündense ubuntuda onun kadar görsel..

Saygılarımla..

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mac a para vermemekten bahsediyorsan o zaman mac kullanma iş yerinde.. doğruya doğru.

Ahmet Gümüş

Daimi Üye
Tepki
54
Bir çok işletim sistemini kullandığım için görüşümü belirttim..
Onun kadar iyi ve ücretsiz alternatifleri olduğunu söylüyorum..
Mac e zaten ben para vermedim..Patron ben olsamda vermeyebilirdim netekim..
İşletim sistemi cihaz vs ayırmadan her türlü masaüstü ortamında işimi yapıyorum..
Mac konusunda şahsi fikirlerimdir katılır yada katılmazsınız fakat
yazdıklarım yeterince yapıcı eleştiriler iken öyle saçma sapan yüzeysel bir yorumda bulunmuşsunuzki polemik yaratmak ve sürdürmek istemiyorum..

• Beğen
Tepkiler: baki celik

F. Aydın

Aktif Üye
Tepki
49
kesinlikle mac os un bir bedeli var ve bedelini ödemeli bu yüzdende görsellik bakımından mac os denebilir.. ama dünyada kaç adet program mac os uyumlu yada işlemci ? Ferrariye lpg takmaya gerek yok. Windows 7 iyidir. Windows 8 çıkacak yakında.. Tabi özelleştirme denebilirse o zaman android de var ? aynı tarz ? Bir tane özelleştirme programı indirin ve windows 7 den vazgeçmeyin :)

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Mac OS Server sürümleri dahil bir çok sürümünü kurdum. Yalnız detaylı kullanma fırsatım olmadı. Aynı zamanda Mac ve windowsun aynı bilgisayara kurulabiliyo olmasıda güzel bir özellik. Yalnız mac os wmvare gibi sanal işletim sistemleri kurduğumuz platformlara kurulamamakta.

Diğer husus. Apple bilgisayarlar standart olarak Mac os ile gelmekte. Yalnız çoğu kullanıcı heves edip aldıkları apple bilgisayarlara mac osu kullanamadıkları için windows yükletip, güzelim apple leri heder etmekte.
Kişi mac os kullanmayacaksa apple alınmasına taraftar değilim.

Mac os da neler yapılabilir sorusuna gelince yanıtı basit hemen herşey yapılabilir. Özellikle görsel kullanımda windowstan kat ve kat üstümdür. Özgür yazılım kısmında ise KDE masaüstü bulunan linux sürümlerinin mac os dan aşağı hiçbir yanı yoktur.

Eğer daha önce Mac os kullanmamışsanız ve kullanmak zorunda değilseniz, öğrenme sürecide sizi sıkacaksa mac os ye geçmeyin derim.

KDE masaüstülü linux sürümleri sizi görsel olarak doyuracaktır. Ubuntu, mandriva, pardus v.s.

Son tavsiye donanım olarak hemen hemen aynı özellikli olan normal bilgisayarlara göre %30 ila %50 arası daha fazla para vererek aldığımız apple bilgisayarlara windows kurarak yazık etmeyelim...

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Gümüş

kusura bakmayın ama sizin bu zamana kadar ki yazdıklarınız konu başlığı ile alakası bile yok... önce siz konunun başlığına bakın!!!!

Tepki
1
Herkese merhaba,
Apple konusunda bende her türlü bilgiyi paylaşabilirim ACTC ve ACSP sahibiyim.
Kenan Beyin dediği gibi başlığa göre ilerlenebilen bir bölüm yapabiliriz. İyi kötü tartışması yapmak çok saçma bu tip bir kıyaslama yapıalcak bir alan değil.
Herkese teşekkürler şimdiden.