M520 SPD Pedal Bilyaları

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arkadaşlar merhaba, pedaldaki bilyaların tipiyle ilgili tek bir sorum olacaktı. Pedalın sıkışma sorunu yapması üzerine içini açtım ve somunları sil baştan ayarladım. Bunu yaparken temizlik ve yeniden gresleme de yaptım. Temizlerken farkettim ki aşağıdaki katalog resmine baktığınızda 3 numara ile gösterilen yerdeki bilyaların renkleri farklı. Solda görünenler siyah renkli, sağdakiler ise metalik renkte (gri yani). Tahminen malzemeleri de farklıdır..?

(link)

Peki ama niye farklı? Soldaki siyah bilyaları sağa dizsek veya metalik renklilerle karışık dizsek ne farkeder?

Ayrıntılara karşı biraz fazla meraklıyım galiba ama sorum bundan ibarettir. :)

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
birincisi sıfır mı aldın pedalları daha önce 520 3 defa actım hepsi başka başka pedallardı hiç birinde o renk farkını göremedim.Ayrıca aynı teknik dökümanda bile kodlarını aynı veriyor yani fark yok teknik kitaba göre renk değişimi başka şeyden olmuş olabilir yada üretimde öyle denk gelmiş olabilir.

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Sıfır almıştım ve ilk kez dün açtım içini. Üretim yılı farklılığından kaynaklanıyor olabilir mi ki? Belki de sadece bana öyle denk gelmiştir, bilemiyorum.

Meraklandım şimdi, bir ara sağ pedalı da söküp bakacağım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
bakım zamanı gelmedıyse boş yere sökme. 520 lerin sökme yeri plastik ve çok çabuk deforme oluyor tavsiye etmem.

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@ferhat köse

İki taraf birbirinden farklı çıkarsa, aldığım yer içini açıp fabrikasyon ayarı bozmuş olabilir diye şüphelenmiştim. Ama haklısınız, açmakta acele etmemek daha iyi olacak galiba. Çalışıyor mu çalışıyor, kurcalamayalım.

Yine de aynı durumla karşılaşan olup da paylaşabilirse sevinirim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Son tavsiyem serden birini açmışsın biliyorsun o plastik kısım ters diş düz diş yönlerine dikkat et eğer hafif zorladığında açılırsa üç beş ayda bir açmanı tavsiye ederim. toplarken de o plastik kısımın dişlerine muhakkak gres sür.Tecrübeyle sabittir eğer uzun süre açmazsan açman gerektiği zaman dişler kaynamış oluyor orayı açacak uygun aparat da olmadığı için zarar verebiliyorsun.

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Evet, üzerinde zaten okla gösteren "tighten" şeklinde yazı var.

Yalnız şu kısmı anlayamadım:
eğer hafif zorladığında açılırsa üç beş ayda bir açmanı tavsiye ederim.
Bunu bakım amaçlı mı öneriyorsun yoksa dişlerle ilgili bir durum mu?

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
tam konunuzla alakalı değil ama, ben de geçen gün ayakkabının altındaki parçayı sökerken, vidanın başı deforme olduğu için, vidanın içinden geçtiği dikdörtgen oval bir somun var, onu kırarak çıkarmak zorunda kaldım. şimdi ayakkabı kilidini tekrar ayakkabının altına vidalamak için o somuna ihtiyacım var, bizim orda bir bisikletçiye sordum ama tabi yok dedi, bulabileceğim bir şey midir acaba ??ya da o işi görecek başka bir metal parça aklınıza geliyor mu ? teşekkürler. kolay gelsin. / Kerim

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Kerim Bey, bahsettiğiniz parça tam olarak hangisidir? Pedalla beraber gelen kilit mekanizması mı yoksa ayakkabının içindeki metal mi?

Ayakkabının içindeki metal parçaysa, onu bulmak zordur diye tahmin ediyorum. Ama ona takılan diğer parçalar "kal" olarak adlandırılıyor ve çeşitli online satış yapan bisiklet firmalarından veya 2. el bölümünden bulabilirsiniz. 2. el bölümünde hazırda satışı var mıdır bilmiyorum ancak aranıyor bölümüne ilan açıp temin edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: surfer

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serden Us

ayakkabının içindeki parça değil, ayakkabının altına taktığımız kilitte 2 adet alienli vidayı koymadan önce araya koyduğumuz dikdörtgen ama köşeleri oval bir PUL var, işte o aradığım, aslında çok basit bişey ama işte o olmadan olmuyor :))

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Anladım. Sadece o parçayı bulabilir misiniz bilmiyorum ama kal olarak alırsanız içinden çıkacaktır.

• Beğen
Tepkiler: surfer

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Surfer dostum o parça sadece pul vazifesi yapıyor. tanıdık tornacı varsa iki dakikada yapar matkap ve eğe ile.Yok bulamam dersen de oraya girecek şekilde herhangi bir civatacıdan alacagın normal pullar ile idare edebilirsin.Olmadı serdenın dediği gibi kal aldığın zaman yanında yeni civatalarıyla birlikte geliyor.Serden senın sorduğunda plastik olduğu için o kısım belirli bir süre sökmeyince ne kadar zorlarsan zorla cıkmıyor boş yere açmaya uğraşma diye.Çok zorlayınca da oradaki tırtıklara zarar veriyorsun yada çatlatıyorsun.O yüzden biraz zorla acılıyorsa sureklı 6 ayda bır bakım yap ve takarken dediğim gibi gres ile yağla o plastik kısmı.Açılmıyorsa bırak iyice kuruyana ses getirene kaar devam et :)

• Beğen
Tepkiler: surfer ve S26

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
@Serden Us

bunun nedenini ben de bilmiyorum ve 540 var bende ilk fırsatta açıp bakacağım ama böyle teknik ve detaycı bisikletçilere hayran olmamak elde değil :)

• Beğen
Tepkiler: Rocketman ve S26

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar, bu konuyu hortlatıyorum izninizle: İkinci el aldığım PD 6700 pedalları bakım için açtığımda 3/32" bilyaların eksik olduğunu farkettim. Olduğu gibi teyağlayıp taktım ama bilyaları tamamlamam gerek. Nereden bulabilirim?