Lütfen yardım

Tepki
71
Başlangıç için bisiklet almayı düşünüyorum tura çıkıcaz. acaba hangi bisikleti önerirsiniz karasız kaldım max 700 tl

sıfır bianchi nero mu yoksa 2. el daha iyi bi markamı

Scudo

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
turdan kastınız nedir? mesafe nasıl bir yol profili? sırf asfalt mı spil'e gidip etraf'ta mı bineceksiniz?

Tepki
71
Güzergah Manisa-menemen-aliağ-foça-dikili-ayvalık-çanakkale olucak haziran ayı gibi düşünüyoruz
birde whistle 1052 v modelinde yoğunlaştım onu önerirmisiniz acaba?

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
whistle 1052 v seni çok rahat turlara çıkarır.başlangıç için güzel bir bisiklet.kafanı karıştırmak için söylemiyorum ama ben olsam bütçeme göre ikinci el temiz bir mtb bulurum.senin ön gördüğün bisikletten daha üst seviye bir bisiklet bulman çok olası bir ihtimal bu arada.zaman içerisinde sen kendini geliştirdikçe bisikletini yenilemek isteyeceksin.o zaman da kafana göre değişiklikler yapıp bisikletini iyileştirirsin.yanlız ben uğraşmak istemiyorum diyosan whistle 1052 v senin için yeterli olacaktır .

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
dönerken bel kahve, gidiş dönüş foça girişi, foça yeni foça arası, çanakkale de bazı geçişler... bunlar yorucu inişli çıkışlı uzun rampalar... yol genelde zımpara gibi emniyet şeridi çakıllı... Çanakkale yolundan direk giderseniz taşıtlara aman dikkat. Size önerim vites modelinden çok dişli oranlarını dikkate almanız. eğer antrenmansızsanız ve uzun yola ilk defa çıkıyorsanız arkada bir 28-32 ikilisi kesin şart sadece mega range çok yavaş olacaktır. Deneyimli bir yol bisikeltçisi bu viteslere bahsettiğim rampalarda pek düşmez ancak ilk başlarda sizi kurtaracaktır. Mesela ilk gün sonunda enerjiniz tükendiğinde foça'ya varmış olacağınızı düşünürsek çıkış rampasından denizi görene kadar epey bir üzülürsünüz. Sonrası...sonrası koyvergitsin... direk akşam seriliğinde denizde biter... Çıkışta güzel koylar var. Mesela 2. Mersinakinin orada ingiliz burnu vardır, güzel bir yarım ada... orada konaklamanızı öneririm. Bianchi nero deore arka aktarıcısıyla güzel bir seçenek ama arka dişlisi nedir? kaçlıktır bu daha önemli böyle bir yolda. Sitesinde bile yazmıyordu sanırım. Eğer belirlediğim kıstasları sağlamıyor ise ve değiştirtme imkanınız var ise 12-32 Sram bir dişliyle değiştirseniz çok uygun olur böyle bir tura... Dağ bisikelti alırsanız lastikleri değiştirtmeniz gerekecek... 2. gün foça yeni foça arası 15 km sürekli in çık virajlı rampalar var... bianchi nero'nun amortisörü bu rampaları hızlı inmeniz için çok faydalı, hızlı inerseniz hızlı çıakrsınız... 28" bir bisiklet ivmenizi korumanıza daha çok fayda sağlar... V frenlerinizi mümkünse bir profesyonel ayarlasın... bu rampalarda frenler çok az kullanılmalı ama kullanıldığında kesinlikle iş görmeli... gönül ister ki direksiyondan kilitli ve sürüş esnasında kilitlenebilen bir amortisör olsun ama bu çok pahallı bisikletlerde mevcut... amortisörü sertleştirerek bu durumu sağlayabilirsiniz... eğer amortisörünüz kilitlenebiliyorsa düz yollarda kilitleyebilirsiniz. Eğer kollarınız yeterince antrenmanlı değilse böyle bir parkurda düz maşa önermiyorum. 28" bisikletlerde bazen corrateclerde olduğu gibi... dağ bisikleti aynakoluyla cross tipi denen bir tur bisikelti de olabilir böyle bir yola... tamam foça ayrımına kadar biraz arkada kalırsınız ama ertesi sabah daha zinde başlar yeni foça yolunda gülen siz olursunuz... vs vs... Nero bana iyi bir bisikelt gibi geliyor ama kaç kilo dişlisi nedir? bilemiyorum. resimde gördüklerimle de yorum yapmak istemiyorum sanki 28'de biten bir dişlisi var gibi... tur bisikletinin hep tura göre donanması gerektiğini savunuyorum... Kron ve Sedona'nın tur modelleri var... Kron Tourer kadro kullandım gündelik bisikelt olarak... aslında tur bisikelti oalrak tavsiye edilemeyecek kadar zayıf ama olabilir.
Sedonalar geçtiğimiz sene daha iyi idi... vs vs... İyi eğlenceler...

NB: Bir de böyle ir gezide boşuna çadır taşımayın içine girmeniz o sıcakta mümkün olmaz... güzel bir hafif mat ve uyku tulumu hatta uyuma çantası dediğimiz ısıtıcı özelliği olmayan bir tulum yeterli...

• Beğen
Tepkiler: Alper Yiğitler
Tepki
71
@Mustafa Ozler

çok saolun yorumunuz için.kesinlikle dikkate alıcam söylediklerinizi