Lütfen yardım edinn!!!!!

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
herkese iyi forumlar..... 6 aydır dağ bisikleti kullanıyorum. standart herkesin bildiği gidon ve gidon boğazı aldım ve bisikletime taktım. bu arada da maşayı çıkarttım bi güzelce sildim, (nasıl anlatsam anlatamıyorumda) bi örmek vereyim yolda giderken ön frene bastım mı; maşa ile kadronun birleştiği yerden oynama sesleri geliyor.yani kadroyu sabit tuttuğmuzda bisikletin önüne biri geçecek ön taraftan tekerleği ittirecek ve o maşa ile kadronun birleştiği yerde oynama olacak anlatabildim mi? bisikletin nerdeyse her parçası ile uğraştım ve yaptım (hidrolik değiştirme, akord, vites ayarı vs. vs...) ama bunu bir türlü yapamıyrum. oradaki boşluğuda alıyorum yine olmuyor. resmen gıcık oldum:boese157: bisikleti atasım geliyor:mad: :mad: . ama bi zararı yok sürerken sadece cakıllı yollarda ses geliyor...

yadımcı olursanız çok sevinirim. okul nedeniyle foruma sık sık giremiyorum...

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
O kadar işlemden önce boğazın vidalarını gevşetip,furş kapağındaki vidayı sıktınız mı ?

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Muhtemelen furş takımı parçası eksik. Furş kapağının altında maşa borusunun içinden geçtiği furş yatağına doğru giren yüzük tarzında bir parça olmalı onu kontrol ederseniz iyi olur.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bu sorunun nedeni;furş takımıdır ve arkadaşların dediği doğrudur.Furş takımının parçalarını söküp takarken parçalardaki aşıntıya ve bilyalarınıza iyice dikkat edin.

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
büyük ihtimalle samet abinin dediğini yapmadım o yüzden kaynaklanıyor. kadroda olan bilyalarda biraz oynadı ama çıkmdı, düzelttimde .bir de boğazın kullanma kılavuzunda maşanın borusu boğazdan 4mm aşağıda olacak di ye bi resim var. ama bende tam tersi oluyor maşa borusu daha yukarı çıkıyor. herhalde bi tane spacer almam gerekli değil mi?
selim abi "yüzük tarzında bişey" o da var. yani parça eksiltisi yok.

arkadaşlar ben bu furş yatağnın hala hangi işe yaradığını çözemedim. bakıyorum sanki bisiklete hiç bir yararı yok.........

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
furş takımı,direksiyonun dönmesini sağlar,bir işe yaramaz diye düşünmeyin :D

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@arifsami

Boru gidon boğazından taşıyorsa kapağın tepesindeki civata ile gidon boğazını bastırıp furş boşluğunu almak mümkün olmaz.. Sorunun sebebi de budur. Çözüm dediğiniz gibi ya spacer koymak, ya da maşa borusunu kesmek. (Bunu yaparken sürüş pozisyonuna dikkat edin; maşa borusunu kesmeden önce iyice düşünün)

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
herkese çok teşekkür ederim. bisiklette ön yönlendirme grubunun çalışmasını çözmüş bulunmaktayım..:) sorun maşa borusunun gidon boğazından daha yukarda olmasıymış, bi tane space alacam ama hangi ve kaç mm lik spacer ı alacağımı bilmiyorum:(

Selim Leylak

Forum Bağımlısı
Tepki
677
@arifsami

Bir cetvel ile kalan boru uzunluğunu ölçmen yeterli. Alacağın spacer ın markası vs önemli değil zaten. Ölçtüğün santim cinsinden değerin mm karşılığı olarak spacer alıcaksın.

Yalnız şöyle bir taktik izlersen gidon boynunun yüksekliğini ileride ayarlayabilmek açısından avantajın olur. Ölçtüğün boşluk misal 10 mm geldiyse 2 tane 5 mm lik spacer, 15 mm geldiyse 1 tane 5 mm 1 tane 10 mm gibi spacer alman bence daha avantajlı olur...

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Bazı maşalarda örneğin eski Zoom Endura maşamda yaşadığım bir sorundu bazen şaft borusundanda kaynaklanıyor olabilir eğer siz boşluğu aldıktan sonra gidon boğazını sıkarken çıt çıt çıt diye ses geliyorsa sorun şaft borusundandır çözümü ben maşamı değiştirerek buldum :)

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
arkadaşlar herkese teşekkür ederim. sorunu sizin yardımınızla çözdüm. kanu kapanabilir........:)