Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lütfen yardım acil öneri, bilgi ne gerekiyosa !

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ali karaca tarafından paylaşıldı.

1. ali karaca

ali karaca Yeni Üye

Seviye:
    Meraba bisiklet severler. Uzun yıllardan sonra bisiklet zevkimi tekrar yaşamak istiyorum ama ürünlere baktıkça bilmediğim konuları yeni çıkan şeyleri gördükçe kararsızlığım arttı :(

Şöyleki; bizim küçükken kullandığımız tipler sabit gövdeli ürünlerdi. Şimdi sele altında ve ön tekerde amortisörler falan var. Öncilikle ben bunu şehir ortamında bazen piknik alanları gibi tepelerde falan kullancam, bisikletle arka tekeri kaldırma ne bliliym giderken tekerleri kaldırıp kaldırım değiştirme gibi hareketlerde yapıyorum yani bi şekilde binen yük artıyo. Sormak istediiklerim ise şunlar :

1) Ağırlığı emme yönünden çift amortisörlü mü alsam daha iyi olur. Bazı yerlerde sele altındaki amortisörün fazla güç harcattırdığı şehir de insanı yorduğu rahatsız ettiği söyleniyo, ne gibi anlam veremedim ? Bu sele altındaki amortisör tam olarak ne işe yarıyo yani ? downhill olayında tepelerden inerken falan işe yarıyomuş sanırım ondada nasıl bi faydası olacağını bilmiyorum?

2) hi-ten amortisörler nedir ?

3) v frenmi yoksa disk firenmi kullanışlı güzel olur onuda bilmiyorum.

4) Salcano dan bi ürün almak istiyorum . 200-400 arası ayırcam, ürün bilgisi olan varsa bunun hakkında da yardımcı olursanız çokkk sevininrim.

Yorum yapan yapmayan herkese şimdiden teşekkürler, bilgileri paylaşanlara ayrıca teşekkür ederim :) :) :) :)

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Çift amortisör konusunda sonradan pişman olabilirsiniz. Gerçekten kaliteli arka amortisörlü kadrolar var ama onların fiyatları oldukça tuzlu. Arkadaşlarınızda falan varsa ya da bisikleti alacağınız yer deneme sürüşü yaptırıyorsa sürerek bir deneyin derim. Düz kadrolu bir bisikletle biraz yol yapın, sonra da arka amortisörlü. Farkı az çok anlarsınız. Kalkarken pedala bastığınızda sanki çevirdiğiniz gücün bir kısmı kadroyu yaylandırmaya gidiyor gibi...

"Hi-ten"i kabaca su borusu gibi bir malzeme olarak nitelendirebiliriz sanıyorum. Ağırdır yani.

Islak ve çamurlu arazide frenlemesi iyi olsun derseniz disk, aksi taktirde v fren öneririm. Aradaki fiyat farkı sırf görüntü için değer mi? Cevabı sizin seçiminize kalmış.

Yine de hepsi kişisel düşüncedir. Çift amortisörlü kullanıp da memnun olanlar var. Aheste aheste yaylanarak gitmeyi seviyor mesela bazıları, onlar için güzel geliyor bu tip bisikletler. (Piyasadaki bildik-bilinmedik ucuz yollu olan modellerden bahsediyorum).

3. ali karaca

ali karaca Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim yorumların için Serden Us. deneme fırsatım yokk ne yazıkki , arka amortisör çokk zıplatıyosa pedal çevirdikçe tabi hoş olmaz sabit almam gerekir. İnternetten sipariş etceğim için görme fırsatım da olmuycak :(

4. cemal_007

cemal_007 Kıdemli Üye

Seviye:
    tek amortisörlü bir bisiklet her zaman için iyidir

fazla çamur ve ıslak zeminde sürmeyecekseniz v fren iyidir

ankara birçok mağazalar bulunuyor buralar da gitip deneyerek alman daha iyi olur internet sadece görsel olarak görüyorsun

5. uğur kocaağa

uğur kocaağa Kıdemli Üye

Seviye:
    salcano ng 650 size uygun bir model ama kadro boyuna dikkat edin siperiş verirken...

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu soruların yanıtlarını sayfa sayfa yazmak da mümkün ancak amaca ulaşmakta çok uzun bir yol o. O nedenle direk 4. sorunuz üzerinden gidiyorum.

Eğer ki bütçeniz en fazla 400 Lira ise, alacağınız hiç bir disk frenli ve/veya çift amortisörlü bisiklet, adam gibi bir bisiklet olmayacaktır. O nedenle en temizi V frenli, önden amortisörlü bir bisiklet alıp temiz temiz gezmektir. Piknik alanları vb yerlerde minik tepeler, toprak yol için de kesinlikle 2. bir amortisöre veya disk frene ihtiyacınız olmaz...

Serden Us bunu beğendi.
  7. ali karaca

ali karaca Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar güzel yorumlarınız için .sanırım sele altında amortisörlü bişey almak illa da şart deil yani onu demek istiyosunuz. Salcano ng650 ve Salcano Astro M güzel bisikletler gibi sanırım . bunlardan birisi iyi bir tercih olurmu sizce

8. hasan doru

hasan doru Üye

Seviye:
    ben salcano almayın derim daha önce kadro konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlarım çok eğer illa sıfır olmasın 2. elde olabilir derseniz kron veya sedonalara bi göz atın