Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lütfen Whistle 1053D-1052V tavsiye !!!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında enes öztorun tarafından paylaşıldı.

1. enes öztorun

enes öztorun Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar herkese selam!
    Tur ve bozuk yollarda kullanmak için MTB almayı düşünüyorum çok kararsız kaldım Whistle-1053D mi yoksa 1052V mi seçmeliyim.1052V vites ve maşası daha üst model sanırım ama 1053D de disk fren sistemi beni çok cezbetti çünkü bisikletin ıslandığı zaman V frenlerde verimsiz olduğunu biliyorum, izmirin yokuşlu yollarında ve uzun turlarda ıslak kuru demeden dağlara taşlara çıkmayı da istiyorum :) ama vitesleri de çok zorlayabileceğimi düşünmüyorum çünkü pro değilim kısacası kaliteli vites sistemi-Vfren mi yoksa bi alt model vites sistemi-disc brake mi ?
    Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar...:)

2. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    tur bisikleti olamaya 1052V daha yakın; tek sebebi de v fren olması.

ama ben o jantlarla tura çıkmazdım. dışarıdan güzel görünüyor ama bana pek mukavim görünmediler. jant dediğin 36 delikli çift kat ve yüzüklü olmalı; tabi yüklü bir bisiklet için konuşuyorum.

forumda bulabilirsin; rotoru yamultan turcu arkadaşların turlarının bittiği anları. v frenin başına bi iş gelirse temin etmek hem çok daha kolay ve hem de masrafsız olur.

bisiklet üreticilerinin, gerçek manada turlar için ürettikleri modallere dikkatlice bakarsanız hiç birinde disk frene rastlamazsınız.

ıslak zeminde v firen performansınızı kaliteli ve uygun pabuç seçimiyle arttırabirsiniz.

bunlar benim kendi görüşlerim. sonuçta isteyen istediği bisikletle tur yapabilir :)

enes öztorun bunu beğendi.
  3. Burç Deniz

Burç Deniz Yeni Üye

Seviye:
    Tabi kaliteli vites ve V fren.Disk fren icat olmadan evvel v frenler vardı.Demekki öylede durulabiliyor.Ama kaliteli bir disk fren olursa süper olur hem hafifde.
    Benim frenlerimde xt hidrolik disk olmasına rağmen çok çamurlu yol dışında hiçbir faydasını görmedim artı sesde yapıyor.Birde 1.5 kilo extra ağırlık yapıyor.

4. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hakan ile benzer düşünceler söyleyeceğim bende, turda her zaman en az sorun çıkartabilecek ekipman en iyisidir bence de. ıslak çamurlu zemin için 4 mevsim pabuç takarsın bisikletin sorunsuz durur her zeminde, millet onlarla çamurlu dağ iniş yarışlarına giriyor sonuçta. Olduki fren kollarını kırdın veya yamulttun(bunu yapabilen varmı bilmiyorum gerçi), yanındaki alyanla kollar dahi sökmen 5 dk. yı geçmez yavaş ve dikkatli bir şekilde en yakındaki bisikletçiye gidip orada halledersin, değiştirebilirsin. Herhangi bir bisikletçide bu tür parçalar daha bilinir olduğundan bulman daha kolay. Ki fren kollarını kırman veya yamultman rotora göre çok ama çok daha zor.

Disk frene gelince, olduki bisikleti yanlış bıraktın düştü rotor taşa çarptı ve yamuldu düzeltmek ve demonte etmek çok daha zor. Anadolunun bir yerinde disk fren parçasını bulman açıkçası zor. Demirci ustası bulup rotoru düzeltebilirsin ama diğerine göre gene işkence olarak görüyorum ben gene.

Benim turlarda gördüğüm genelde merkezi yerler haricinde motorsikletçiler bisiklet sorunları ile ilgileniyor. Bunlarda da bırak rotoru bazen jant teli ,fren teli , 28" iç lastik bulman bile çok zor. Her yerde yaygın kullanılan parçalar veya sağlam ama gözün kapalı kendin tamir edebileceğin parçaları bisikletinde kullanmanda fayda var açıkçası.

Burç arkadaşın dediği gibi disk fren ekstra ağırlık yapıyor,tur da da açıkçası 1.5 kilo yerine, 1 litre daha fazla su ve yarım kilo meyve taşırım aklıma geldi.

Ama her bisikletle tura çıkabilirsin kim ne derse desin, sadece yaşadığın sorunlar ve sorunları çözme zamanın değişir. Bisikletine göre turda daha çok yorulur veya daha az yorulursun. Bisikletine göre biraz daha hızlı veya yavaş gidersin. Ama unutma her turda ne olursa olsun muhakkak sorun çıkacaktır. Önemli olan soruna karşı hazırlıklı olup tamir edebilmek ve bunun turunun sonunu getirmemesi. Disk fren de bence çok riskli bu konuda.

5. talha yavuz

talha yavuz Kıdemli Üye

Seviye:
    1052 v al arkadaşım
    1053ün üstündeki disk fren sorundan ve ağırlıktan başka bi şey getirmez sana

6. Yokuscu

Yokuscu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar;

Arkadaşım istersen bi 50 60 lira daha büyüt bütceni 1053_v al. Çünkü Vites sistemi Acera. Ben eski tourney kullanıcısıyım ve şunu söyleyeyim vites 4den 5 e 5den 4e attığı zaman insanın ister istemez morali bozuluyor. Ne kadar bisikletçiye götürsende düzelmiyor.:) Fren sistemine değinmek gerekirse; ben v freni tavsiye ediyorum. Mekanik disk firen sistemini tavsiye eden biri ile pek karşılaşmadım:) Herneyse dediğim gibi 1053v ye bir göz at.:) Seçim senin yine de.

Saygılarımla:)

7. taner-ince

taner-ince Aktif Üye

Seviye:
    bana da al frensiz olsun sorund eğil :D

8. enes öztorun

enes öztorun Yeni Üye

Seviye:
    Tüm fikirleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar çok değerli tavsiyeler gerçekten...
    Yalnız teknolojiyi seven biri olarak beni tekolojiden ve getirdiği zorluklardan soğutmaya çalışmanızı anlamadım çünkü yeni gelen birşeyin mutlaka üstün tarafları vardır diye düşünüyorum.hiçbiriniz kadar deneyimli olmasam da küçük fren arızalarını saatlerce uğraşsam da halledebilirim ufak tefek sorunlar için köşedeki bisikletçi salih ustaya bisikletimi hayatta emanet edemem :D Genellikle tur sorunlarından bahsetmişsiniz ama yılda max. 2 kere tura çıkabilirim belki 4 olur ama normalde izmirde günlük gezilerde ve denk gelirse tanıştığım herhangi bi arkadaşla araziye de çıkabilirim bu yüzden 26" model alıcam, fiyat konusuna gelince vites sistemini değiştirmek için 25-30€ gibi bi maliyetle acera vitesi alivio ile değiştirmek zahmetsiz olur , ama disk fren kitlerine de bakınca gördüm ki bunları toplamak en az 150€ fiyata denk geliyor ve disk frenin 1.5 kg extra ağırlığını kendim 1.5 kg zayıflayıp kapamayı düşünüyorum :)
    Yokuscu arkadaşımın tavsiyesine de baktım ama önerdiği bisiklet almayı düşündüğümden zaten 30€ daha ucuz yani bütçeyi 700le sınırlamak istiyorum.
    forumda yeniyim çok mu uzun yazdım bilmiyorum tüm yorumlarınıza da saygıyla eğiliyorum dediğim gibi tüm ihtimalleri,teknolojiyi ve fiyat karşılaştırmasını gözönünde bulundurmak isterim
    Yeni cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar :)
    İşe başlayınca sana da kıyak geçerim Taner İnce kardeşim :D

9. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    keliteli bir V fren pabuçlarıyda disk fren farkınıda kapatabiliyoruz

10. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    teknolojiden soğutmak olarak algılamana açıkçası üzüldüm. Sonuçta tercih senin. Bahsetmem gereksiz zaten, biliyorsun bunları ama düşünme mantığım olarak, Yeni olan herşeyin üstün tarafları vardır çünkü bir sorunu çözmek için çıkmıştır, eskisine göre zayıf olduğu tarafları da muhakkak vardır. Bunu her türlü teknolojik gelişme için rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni teknoloji ile eski teknolojini artılarını ve eksilerini değerlendirmek ve bunları ihtiyacına göre seçmek tamamen kişiye özel bir olgu zaten.

Sonuçta disk fren daha yeni, belirli koşullarda v-frene göre çok daha iyi frenleme sunuyor kesinlikle, ama v-fren için çalışmalar yerinde saymadı, onlar için de gelişmeler oluyor, onların teknolojisi de değişiyor her nekadar biz takip etmesekte pabuçlarda ve kollarda gelişmeler yapılıyor. Sonuçta bu teknolojilerden hangisi senin ihtiyacını karşılayacak önemli olan bu değilmi zaten?

Sadece bisikleti ağırlıklı turda, turda yüklü olarak dağ yollarında kullanan biri olarak tercihlerimi ve ufak da olsa karşılaştıklarımı anlattım. Benim için v-fren fazlasıyla yetiyor da artıyor, yüklü olarak çamurda, nehirde kullanıyorum bana yetiyor. Ama kullandığım fren pabuçları özeldir.

11. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar atlanan bir konu var sanırım.1053 d modelinde mekanik disk fren mevcut.o yüzden v-brake fren çok daha mantıklı.ama işin içine hidrolik disk fren girerse ve sabırlı bir insansanız kesinlikle başka fren sistemlerine yönelmeye gerek yok keyfini çıkartın diyebilirim...

12. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    arkadaşım bisikletinin gösterişini arttırıp çalınabilitesini yükseltirsin :D

13. enes öztorun

enes öztorun Yeni Üye

Seviye:
    çok haklısın arkadaşım iyisi mi ben merdivene kilitlediğim bianchi aspid SF bisikletimle yola devam edeyim çalınırsa da 50 tl zaten hem disk benim neyime :D

14. Mustafa Fatih Tahta

Mustafa Fatih Tahta Aktif Üye

Seviye:
    paralel baskı v-frenlere göz atmanızı öneririm.xtr vs. var.fiyatları disklerin rotoru fiyatına ve gerçekten çok güzel tutuyorlar.senin alacağın bisikletteki frenler mekanik.sana şunu rahatlıkla söleyebilirimki 10 liralık bi v-fren bile onlardan daha iyi tutuyordur.benim eski bisikletimde de vardı çünkü.ayrıca yağmur,çamur ve kar şartlarında da tutması için v-frenine baradine markasının 3 renkli olan pabuçlarından takabilirsin yaklaşık 15 lira.iyi forumlar

15. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    bence de v frende kullanmış olduğunuz pabucun niteliği frenlemeyi doğrudan etkiler. üç renkili baradinler gerçekten de başarılı pabuçlardır, hatta ben onun iki renkisinden de çok eskittim ki onlar da iyi pabuçlardır. shimano ayakların üzerinde gelen pabuçlar beş para etmez bence ki lx ve üzerinde onlar da baradin kullanıyorlar. ben geçen kışı aslında bir cntlever pabucu olan campagnololarla geçirdim çok memnun kaldım.

ikinci bir püf noktada pabuçların çembere aynı anda temas etmesi meselesidir. onun ayarını da bilğiğiniz gibi pabucun hemen yukarısndaki yıldız vidalardan yaptnız mı v frenlerinizden azami performansı elde edersiniz.

tabi üçüncü olarak da pabuçların çembere doğru açıyla ve tam olarak temas etmesi ve fren ayaklarınızın kalitesi de çok önemli.

sözün özü bu bir teknoloji meselesinden ziyade bir ihtiyaç, tercih hatta zevk meselesi. v frenlerin teknoloji açısından demode olduklarına inanmıyorum şahsen :)

16. enes öztorun

enes öztorun Yeni Üye

Seviye:
    tamam o zaman illaki mekanik disc olmaz boşuna para verme o parayı çöpe at daha iyi diyosunuz, bütçeyi biraz daha zorlayıp Whistle Miwok 1052 D ( Shimano BR-M486 hydraulic Disc brake, Rotor 160mm) 408 € donanımı da güzel gibi görünüyo bunu önerir misiniz üzerindekilerle bu fiyata değer mi ?
    taktım ben disc fren olayına pabuçlara dönemem artık :rolleyes: