Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lütfen! Haklı iseniz hakkınızı sonuna kadar savun?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında bayramtok tarafından paylaşıldı.

1. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Başımdan iki saat önce geçen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.
    Saat 1 gibi evden çıktım ve yolda giderken trafiğin yogun oldugu bir yerde aracın birisi duruyor, yaklaşık 20 metre falan var aramızda, solundan geçip gideyim derken aracın kapısı aniden açıldı, daha sola giderek geçeyim derken kadın (40 yaşlaarında) sürücü beni görmesine rağmen umursamadan kapının soluna, yola dogru geri gelerek aracın tekerine bakayım diye beni hiçe sayıyor, kadına vurmamak için tehlikeli bir hamle ile zor bela geçiyorum. Kadına dönerek ''hanımefede dikkat edin lütfen'' dedim. Ben daha 5 metre gitmeden arkamdan bir şeyler söyledi. Döndüm, '' bir şey mi dediniz?'' dedim. Başladı küfürler saydırmaya '' Gerizekalı, manyak, şerefsiz.... '' susmuyor sayıyor. Hanımefendi, özür dileyin, haksızsınız ve kişiliğime hakaret ediyorsunuz dedim. O esnada arabanın yan koltugunda 70 yaşlarında bir bayan gördüm, onu görünce, '' Yazık kadıncagınızı ürkütürüm koskusu ile, gelin sakince konuşalım ve özür dileyin'' dedim. Kadın dinlemiyor sayıyor diyologu aynen yazıyorum;
    Ben: Hanfendi, benim kaza yapmama sebebiyet verecektiniz, özür dilemeniz gerekirken hakaret ediyorsunuz. Özür dileyin.
    Bayan: Sen kimsin? Benimle senin statün birmi? Adam mısın sen?
    Ben: Hanfendi bakın şikayetçi olacagım, Özür dileyin, yolumuza gidelim.
    Bayan: Sen kimsin? Gerizakalı seninle ben bir myim, benim seninle konuşak birşeyim yok. Statüne bak öyle konuş. Senin ehliyetin varmı bisiklet kullanmak için. Sen niye solumdan geçiyorsun, sagdan niye gitmiyorsun?
    Ben: Bisiklet için ehliyet gerekiyor da ben mi almadım? ne zamandan beri trafik sol şeritten akıyor Türkiyede.
    Bayan: Senin ne işin var bu yolda, neden trafigi rahatsız ediyorsun?

(Saçamalıdıkça saçmalıyor)
    Ben: polisi arıyorum.
    Bayan: Senden önce ben arıyorum
    ( her ikimiz de telefonumuzu çıkartıp aradık. ( Bu arada kadın telefonu çıkarınca incikli boncuklu bir iphone, benim telefonum konuşma fonksiyonundan başka bir özelligi olmayan tarhi eser statürüsünde br Sony.:) Kadının bu derece çirkef olması, statü, statü diye tuturması bu olsa gerek. Maddesel farklılık.) Ben 155 i aradım. Durumu izah ettim. Polis aracın plakasını ve adres istedi verdim. Kadın arabaya bindi gidecek oldu ben de bisikletimi aracın önüne koydum. Tam o esnada bir tane devriye arabası geldi. El ettim durdu. Ne oldu dedi. Ben den önce bayanın anlatmasını ve sonra ben olayı anlatacagımı söyledim. Derken bir arabadan iki kişi indi. Gördüm ki kadın polisten önce başkalarını aramış.
    Bayan: arabadan inen kişiye '' beni taciz etti'' dedi. Adamlar üstüme yürüdü, Polis araya girerek adamın sakin olması gerektigini söyledi. Adam kardeşimi taciz etmiş dedi. O esnada sinirden deli olmuş bir şekilde, polise bu kişiden de sikayetçi oldugumu söyledim. Adam ' ne şikayeti sen kimsin demeye başladı. Polis adamı uyarıyor, artistlik yapmayın bizim dahilin oldugumuz bir konuda siz dahil olamazsınız bu şekilde. dedi. O esnada bir araba daha geldi. Adam ne oldu diye soruyor bayana , bayan '' beni taciz etti'' diyor eşine tekrar. Adam polisin yanında senin agzını yüzünü kırarım, seni süründürürüm demeye başladı. Polis olaya müdahele ediyor. Tamam diyorum, eşiniz olayı anlatsın, ben onu nasıl taciz etmişim, ne söylemiş yada ne yapmışım? Kadın bilmiyorum ama bi şey dedi. Ben de söyledigim dikkat edin hanımefendi başkada bir şey demedim. Ben sizin saydgınız bütün lafları bakın söyleyebiliyorum. Siz bana tacizci diyorsunuz ama ne yaptıgımı yada söyledigimi bilmediginizis öylüyorsunuz. Emin olmadıgınız bir konuda nasıl bana hakaret edersiniz, Evli barklı bir insanım, hala hatanızda ısrar ediyorsunuz. Pol,is soruyor bana şikayetçi misiniz? Evet, özür dilemedigi sürece şikayetçiyim. Kadın ben de şikayetçiyim diyor. Hadi o zaman merkeze gidelim diyor polis. Tamam deyip bisikletimi kilitleyip araca giderken kadın '' ben gitmem işim gücüm var, eşim gitsin diyor. Polis kopuyor, sinirden gülme ile ciddiyet arasında kadına sizin dahil oldugunuz bir olaya neden eşinizi gönderiyorsunuz. Hani statünüz aynı degildi beyfendi ile, ne diye gelmiyorsunuz dedi. Kadına tekrar sordu şikayetiniden emin misiniz? Evet diyor. Ama ben gelmem diyor. Siz şikayetçi olsanızda olmasınız da beyfendi sizden şikayetçi, onun için emniyete gitmemiz gerekiyor. Eşi devreye giriyor, bagırıp çağımaya başlıyor. Ben bağımayın şikayetçiyim, ya da özrünü dilesin mesele uzamasın, dilemiyoruz diyor adam. O zaamn ben polis aracına gidiyorum. Emniyette görüşürüz. Polis aracına gidiyorum bekliyorum gelen giden yok. Sonra ne hikmetse kadın aracına binip gidiyor. Kadının oglan kardeşi, onun arkadaşı ve kocası hala olay yerinde. Biraz sonra adam yanıma geliyor. Kusura bakmayın, eşim adına sizden özür diliyorum, dedi. Siz değil bu özrü eşiniz yapmalı diyorum. Sonra polis, beni köşeye çekti, boşverin beyfendi, özrünü kabul edin, bu insanların insanlıktan haberi yok dedi, bir şekilde polis beni ikna etti. Eşinizin yapmasını bekledigimi siz yapıyorsunuz, peki tamam diyorum.Kocasına tutanak tutacaklarını söylüyor polis, adam gerek yok dedi, olmaz tutanak doldurup imzalayın yoksa eminiyete..., polis tutanagı hazırlarken yanına gittim, adam yüzüme bakarak, beyfendi nereden buldunuz bu insanları ellerini gösterek sinirden hala ellerim titriyor, öğretmenmiş hanfendi böyle öğretmen olmaz olsun diyor. Adam da geliyor imza atmak için, polisten ögrenmiş öğretmen oldugumu siz de öğretmensiniz eşimde öğretmen, nasıl olurda iki egitimci böyle bir durumla uğraşıyor. Bir öğretmen olarak hiçbir şekilde bir insanın özellikle bir bayanın kişiliğene yönelik bir saldırım olmaz ama eşinizin bir öğretmen olduguna inanamıyorum, yada inamak istemiyorum. Şükür ki benim öğretmen olmama vesile olan öğretmenlerimin hiç birisi sizin eşinize benzemiyor. Allah sonumuzu hayır etsin böyle öğretmenlerle diyorum. tekrar özür diliyor, eşinin telefonda birisinin kendisini taciz ettgini söyleyince böyle fevri davrandım diyor. Ben olayı dinlemeden yargılama yaparsanız sonuç bu olur diyorum.Polis; beyfendi olabildigince sakin bir şekilde olaya hakim bir şekilde maduriyetini izah etti ve bir öğretmene yakışır şekilde durumu idare etti. Aksi olsa idi, bir polis olarak her zaman bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Ama burada eşinizin savunulacak bir tarafı yok, yanımızda ağzına geleni söyleyerek hatasını tekrarladı. Ben polislerle el sıkışarak sonra da adam tekrar elimi sıkmak istedi ben de sıktım ve oradan ayrıldım. Ama hala kadının söyledigi şeyler kulagımda çınlıyordu, nasıl olurda bana o şekilde hakaretler edbildi.. yapmam gereken önemli işlerim vardı, İş yerine gittim ama bir türlü işime dikkatimi veremedim. Eve geri dödüm. Yaklaşık 4 ay önce sigarayı bıraktım. Anca dönüşte bir sigara aldım ve şuan bunları yazarken bir yandan sigara içiyorum. Kendi kendime, prensibim olan sigara içmeme kararım çignedigim için kızıyorum.

Sonuç olarak diyebilirim ki, bugün ki olay beni geçekten bir öğretmen olarak öğretmenligimden utandırdı. Bana statümüz bir mi diye onlarca kez bağıran kadın, sırf ben bisiklet kullan biri oldugum kendisinin araba kullanan biri oldugu için kendisini ap ayrı bir insan sanması içler acısı bir durum.

Forumda bir arkadasın kaza olayı ve akabinde polislerin ona silahın dipçiği ile vurmasından bahsetmişiti. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=101694 Şimdi buradan şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Durumunuzu polise uygun ve makul bir şekilde anlattıgınızda, hiçbir polis insan olarak yanlı davranmaz. Haklı iseniz hakkınızı, sonucu ne kadar uzun yada zor ulaşılacak olsa da hakkınızı arayın.

Dönüşte hep şunu dedim durdum, bir eğitimci bu şekilde davranıyorsa diger insanlar nasıl davranır. Bisikletlilerin durumu içler acsı bu ülkede. Allah kimseyi bu tür insanlarla karşılaştırmasın.

2. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun malesef durum bu ülkemizde . . .

3. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun Bayram bey;çok sıkıntılı anlar yaşamışsınız.Öfkeniz geçince konuşur,fikrimizi söyleriz.

4. Arif Gören

Arif Gören Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    çpk geçmiş olsun hocam,ülkemizde insalar aklını fikrini şaşırmış gerçekten..

5. Oğuz.

Oğuz. Kıdemli Üye

Seviye:
    Hocam çok geçmiş olsun.Ne diyeceğimi bilemedim.Fakat bende sigarayı 4 ay önce bırakan bir arkadaşınız olarak sizden ricam bu kadar zamandan sonra tekrar başlamamanız..

6. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Geçmiş olsun ... Ayrıca içtenlikle olayı paylaştığınız için teşekkür etmek isterim . Tekrar geçmiş olsun keyifli pedallar dilerim artık ne kadar keyifle pedal çevirilerbilirse :(

7. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok geçmiş olsun. olay Antalyada yaşandıysa normal karşılıyorum ben

8. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    İyi dilekleriniz için çok sagolun.Her ne kadar şahsıma yapılmış bir tahrik olarak görsemde, forumda birçok arkadasımın buna benzer konularda dik durmasını, hakkımızı aramasını istedigim için bu konuyu uzun uzun yazdım. Bir bisikletçinin bir konuda kendini savunması, bisiklet kullanan bütün arkadaşlarım adına fahri bir savunma olacagından bu kadar hassas olmaya çalıştım.

Bu arada olay Afyonda gerçekleşti. Sadece Afyona özgü bir sıkıntı oldugunu da düşünmüyor aslında bu meselelerin, Afyonun bütün insanlarına da geneleyemem, ancak bu medeniyetten önce paraya ulaşbilenlerin yapabilecegi türden davranışlar. Ki her tarafta buna benzer insanlara rastlamak mümkün.

9. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçmiş olsun . İnsan olabilmek büyük erdemdir , herkesten beklemeyin . İnsanlar arasında statü farkı olmaz , hanımefendi kendini insandan saymıyor olabilir , haklıdır ...

Benzer bir olay daha önce de başıma gelmişti , yine bir bayandı tartıştığım kişi , eşi tarafından tehdit edilmiştim , polis ve kanunlar sizi herzaman koruyamaz demişti beyefendi , bazen doğa kanunları geçerli olur demişti :)

10. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    geçmiş olsun bayram bey
    biz bisikletlilerin kaderi bu maalesef
    ben ertık hiç rahat değilim bisiklet sürerken
    mümkün oldukça ara sokaklarda kullanmaya gayret gösteriyorum

11. Atilla.C

Atilla.C Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun inanın diyecek şeyim çok ama yazamıyorum umarım bir daha başımıza bu gibi olaylar gelmez. En iyisini yapmışsınız sizi de tebrik etmek lazım sonuna kadar dayanıp şikayetinizi geri almamışsınız daha da süründürmek lazım bu gibi insanları. Tekrar geçmiş olsun.

12. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hocam geçmiş olsun ama bence hatalısın, ne olursa olsun sigara olmazzzzzzz.

13. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bayram hoca geçmiş olsun gerçekten çok üzücü bir durum :( Ancak lütfen bir tane daha sigara içme ve bırakma kararını uygula.Bisikletçiye yakışmıyor.

Maalesef memlekette durum bu. Bırak öğretmeni profesörü bile böyle bu ülkenin. Kültürlü olmak diploma yada parayla sahip olunabilen bir şey değil. Aynı şeyleri hepimiz yaşıyoruz. daha bugün bende yolun ortasında dikilen bir yayanın aniden yürümeye karar vermesi ile ufak bir çarpışma yaşadım.Biliyorum özür falan dilemeyeceğini ama bir arkama bakayım dedim, adam öylece yolun ortasında öküz gibi dikilmiş halen daha bana bakıyor.Kenara geçmek yok. Ben artık umursamıyorum.Çünkü baş edilecek gibi değil.Bir değil iki değil. Bakın benim çözümüm şu oldu: herkesi ama herkesi en baştan öküz olarak kabul ediyorum. Ona göre sürüyorum.Arabası da öküz, yayası da, otobüsü de, trafikte yani.Herkes öküz.Çok dikkat ediyorum ve kimseden bir anlayış, yol verme beklemiyorum.Ne kadar terli ve yorgun da olsam durup beklediğim çok oluyor.hatta bazen ben durunca karşıdaki de durup yol veriyor, geçmiyorum.Geçmeyin.Çünkü yol alma alışkanlık yapar.Bırakın hep onlar geçsin, tüm yollar onların olsun.

Bisiklete bindin mi bu görgüsüzlerle ilişkini keseceksin.Hiç muhatap olma, asla ağız dalaşına girme, mümkün olduğunca çabuk olay yerinden uzaklaş. Benim tecrübelerime göre olay ne kadar büyürse sıkıntısı da o kadar büyük olduğu yönünde. Yine canın sıkılacak cevap vermedin diye ama daha kısa sürede ve kolay unutacaksın.Çünkü olayın büyümesi beyine hatıra yazıyor.Bir hatıradır o.Beyin istemesen de sürekli kayıtta.Kötü kayıtların süresini mümkün olduğunca kısa tutmak lazım.

Trafik bir hak arama platformu değil.Direksiyon başında ego tatmini ve tüm ezikliklerinin, heveslerinin acısını çıkarmak artık daha çok görülüyor.Toplumun ruh hali bozuk. Borç harç kredi ile bir araba alıp, yine kredi kartından borçla benzin koyup trafiğe çıkıp, araba sahibi oldum diye saygı bekleyen çuvalla insan var.Aman hocam, uzak duralım bu tiplerden.

Saygılar selamlar.

14. strongyucel

strongyucel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    GeÇmİŞ olsun ne yazikkİ bİzİm toplumumuzda bİsİklet kullananlar trafİkte bİr hİÇ sayiliyor

15. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    statüleriniz zaten bir değil de türleriniz de farklı. Siz bir insan olarak böyle tanımlanamayan konuşabilen nesnelerle neden muhatap oluyorsunuz ki. Sinir olduğunuzla kaldınız, elbette haklısınız ama karşınızda sizin algısal seviyenizi paylaşan bir yok ki. Eğitilebilir bir tür de değil ne yazık ki. Adam yerine koyarak hata yapmışsınız diyorum.

16. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun

17. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    "bazen doğa kanunları geçerli olur."

haklı. çünkü kanunlar insanlar içindir.

CandanC bunu beğendi.
  18. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Tekrardan ilginiz ve temennilleriniz için sagolun. Bütün yorumları özenle okuyorum. Katıldıgım noktalar oldukça fazla. Ancak, öncelikle sigara konusunda kesinlikle hatalıyım. Belki de kaç zamandır aklımda idi bahanem bu olay oldu sanırım. Bir diger mesele, hızlı ve gergin bir şekilde yazdıgım için düşük cümleler yazım/ noktalama yanlışlarımı fark ettim. Bu forum bana gerçekten sanal ortam da olsa doğru Türkçe kullanmam gerektiğini öğretti.

Katılmadığım bir kaç konu var arkadaşlarıma. Öncelikle karşımızdaki kişi insan silüetinde bir ..... ama öyle veya böyle insandır. Hali ile yine sokaklarda ve belki benimle bir daha karşılaşmasa da bir başka kardeşimle karşılaşacak, hayatına kastedecek belki de dikkatsizliği ile. Belki bu kişinin dikkatsizli gerçek bir insan evladının sakatlanmasına hatta ölümüne sebep olacak. Onun için bu insanlara hakettiği muameleyi yaparsak eğer belki Pavlovun Köpeğini koşullandırdıgı gibi bu ve buna benzer insanlara da koşullama yolu ile birşeyler öğretebiliriz. Bilinçten yoksun bu varlıklar kadar algılama seviyesi vardır sanırım bu insanların. Pes etmemek gerek bence. Eminim o kadın bir daha ki sefer birisine bir şey diyeceği zaman iki kez düşünecek.

Kim ne derse desin, doğa kanunları, bu gibi haklı oldugumuz durumlarda başvuracağımız en son çare olmalı. Haklı iken haksız olmak hiç istediğimiz bir şey degil.

Ben 8 yıl önce üniversitede iken buna benzer bir durumla karşılaşmıştım. Tabiri caizse, kuyruğumu kısıp gitmiştim. İnanın o günden bu yana hala içimde acıdır, niye çekip gittim, yapmam gerekeni niye yapmadım diye. Belki olay sonrası bir kaç saat sinirden ellerim titredi ama gelip eşimle, siz degerli dostlarla olayı paylaşıp arkasından sizden gelen yorumları okuyunca, şuan çok iyi hissediyorum kendimi. Aksi olsa idi eminim 8 yıl öncesi gibi tekrar pişmanlık duyacaktım.

Son bir şey etrafımızda 20 kadar kişi toplandı polis falan gelmeden. Ağız birliği yapmışcasına, uzatmayın beyfendi, bayan sonuçta tatlıya bağlansın.... Ben de gerçekten agresif davranmadım, tatlıya bağlansın diye defalarca bayana özür dilemesini söyledim. Hayatında ilk kez gördüğü bir insana agzına geleni sayan birsini bayan olarak görmek imkansızdı. Diğer yandan, polis ve kadının ailesi gelemden önce, beyfendi haklısın diye koluma girip olayı bitirmemi isteyenler bir anda kayboldu. Polise, bak bu kişide vardı olay anında diyebilecegim bir kişi bulamadım. Bu da ayrı bir yara.

Herkesin görüşlerine sonuna kadar saygı duymama karşın sonuna kadar, kafamı kuma sokmama konusunda elimden geleni yapacagım bu gibi durumlarda.

Degerli yorumlarınız için tekrardan çok teşşekkürler.

19. Onur Eryaman

Onur Eryaman Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam geçmiş olsun okurken çok gerildim. Kadın kendini Hindistan'da falan sanıyor galiba. Bu tip olaylarda sizin gibi kararlı olmak gerekiyor aslında.
    Umarım bir daha böyle şeyler yaşamayız. Saygılar...

20. Caner Sağcan

Caner Sağcan Aktif Üye

Seviye:
    öncelikle çok geçmiş olsun ben kapı açılma olayı ile çok karşılaştığım için size bir öneride bulunayım

eğer bir araç sizi farketmemiş (gece ise uyarı ışığınızın olması şart gündüz ise sizi görmek zorunda) ve kapıyı açmış sizde çarpmış iseniz suçlu siz değilsiniz trafik kanuna göre kapıyı açan suçlu bu sebeple mağdur aracın ve sürücüsünün, kapıyı açan aracın sigortası tarafından tedavi ilaç ve araca gelen maddi hasarları ödemesi mecburidir.
    kasko değil bakın trafik sigortası yeterli siz kaza tutanağını düzenleyin yeter.

Hasan Bildik bunu beğendi.