Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüleburgaz'da günlük turlar...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ufuk KOÇARSLAN tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    23-07-2009 saat:18:30.

Bir süredir hemen hemen her gün kısa turlara çıkıyorum. Bu da onlardan biri.

Güzergah; Lüleburgaz, Eskibedir, Ovacık, Kayabeyli, Alacaoğlu, Ovacık, Eskibedir, Lüleburgaz.

Lüleburgaz içinde biraz ısındıktan sonra yola koyuldum.

Lüleburgaz'dan Eskibedir yolu çıkışı.

Eskibedir'e doğru...

Yolun sol tarafı, Yenibedir'e doğru...

Yolun sağ tarafı, Müsellim'e doğru...

İşte ben ve bisikletim.

Bu da ben. Tanıdınız değilmi? Avatardaki resmime çok benziyor.

Aynadan arka taraf. Lüleburgaz'a doğru...

Eskibedir köyüne yaklaştım. Köy girişinde bir dere var. Geçen haftalarda geçerken tesadüfen bir su kaplumbağası (su tosbası) gördüm. Durup baktığımda bir tane değil 40-50 taneden fazla vardı. Suyun üzerinde oynuyorlar, güneşleniyorlar. Çok sevimli görünüyorlardı. O gün makinam yanımda yoktu. Sonra yağmurlar yağdı. Meşhur Ergene'nin suyu yükseldi. Ergene'ye akan bu dere, su seviyesinin yükselmesi sebebiyle Ergene sularıyla doldu. Ortalıkta bir daha kaplumbağa göremedim. Aradan 1-2 hafta geçtikten sonra yeniden ortaya çıkmışlar. Hemde aralarında oldukça büyük olanlarıda vardı. Dereden bir kaç görüntü...

Bu arkadaş bir çuvalın üzerine çıkmış güneşleniyor...

Az önceki arkadaş ve derenin genel görüntüsü...

Dere, bisiklet,köprü ve ben...

Dereden Eskibedir köyü'nün girişi.

Derenin yanındaki ağaçlık alan (piknik alanı).

Köyden çıkar çıkmaz Meşhur Ergene ile karşılaşıyoruz.
    Şu anda görüntülerden ortam pek anlaşılmıyor. Yazıyla görüntüleri biraz detaylandırayım.

Yaklaştığımızda derin ve pis bir koku ortalığı kaplıyor. Suyun rengi kahverengi, mor ve lacivert karışımı bir renk. Eskiden çocuklar-gençler buralarda yüzerlerdi.
    Şimdi ise ne balık ne de başka bir canlı... Bakteri bile yaşamıyordur bu suda. Oysa bu nehrin etrafı son derece verimli topraklarla dolu. Dünyanın suya hasret olduğu bu günlerde elimizdeki en değerli varlıkları bir kaç kişinin parasal menfaati uğruna yok ediyoruz. Bu nehir temiz olsa( eskiden olduğu gibi) etrafında tarım yapan binlerce aile tarlalarını sulayıp verimli ürünler yetiştirir, ülke insanı kazanır. Gelecekte buralarda yaşayacak insanlarımız kazanmaya ve yaşamaya devam eder. Trakya'ya kurulan sanayi sonucu bu. Aslında sorun belkide sanayinin kurulması değil. Sorun sanayi patronlarının cahil ve aç gözlü oluşlarından kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Yıllar önce staj yaptığım bir fabrikadaki arıtma tesisinin son havuzunda balık besleniyordu. Balıklarda oldukça canlı ve güçlü görünüyordu. Arıtmadan dışarı çıkan su ise şeffaf çeşme suyu gibi. Belkide içilecek kıvamdadır. Daha sonraki yıllarda bulunduğum fabrikalarda hep arıtma sorunları vardı. Kimisi doğru düzgün çalıştıramıyor, kimisi hiç çalıştırmıyor denetçileri atlatma yoluna gidiyor, hele hele bazıları denetçilerle anlaşıyordu. Ülkemizde "ÇEVRE BAKANLIĞI" var. Bu insanlar ne iş yapar merak ediyorum. Acaba koltuklarından kalkıp çevreyi dolaşıyorlarmı? İstanbuldan trene binip Trakyayı dolaşmaya kalktığınızda eğer burnunuza kötü bir koku geliyorsa bilinki bir nehir ya da dere üzerinden geçiyorsunuz. Bana öyle geliyor ki bunun ardında sadece cahillik ya da sadece daha fazla para hırsı yok...

Böyle mavi göründüğüne bakmayın. Bu kısım durgun olduğundan gökyüzünün rengi yansımış. Fotoğraf makineside gerçek renkleri gösteremiyor.

Köprüden geçtiğinizde yol Ovacık Köyüne doğru gidiyor.

Eskibedir ile Ovacık Köyü arasından tren yolu geçiyor. Bu noktadan 4-5metre ileride tarlanın içinde büyükçe bir taş var. Taşın etrafında bir kaç tane gelincik görmüştüm geçen gün. Fotoğraf çekememiştim. O kadar hızlı hareket ediyorlar ki...

İşte ben

Bu da ben

Yine ben

Hep ben, hep ben ,hep ben,...

Yorumsuz...

Ovacık Köyüne yaklaşıyorum.

Köy girişinde fotoğraf çekemedim. Köyden çıkarken...

Köy çıkışı.

Çıkarken arkama bir daha baktım.

Hala köyden çıkamadım.

Köyden biraz ileride bu doğa harikasını görüntüleme şansım oldu.

Sakin ve huzurlu görünüyor. Size bir soru? Daha önce panik halinde bir leylek gördünüzmü?

Bu da yakın plan.

Bir tane daha.

Kayabeyli Köyü'ne doğru ilerliyorum. Bisiklet üzerinde çekilmiş titrek bir fotoğraf.
    Bu resmi çektikten az sonra, karşıdan gelen bir bisikletli gördüm sanki. Evet evet. Bir bisikletli gördüm. Yanımdan geçerken durdum. O da durdu. Tanıştık 2 dakikada. İsmi "Mehmet Akif". Ankarada oturuyormuş. Lüleburgazlı. Genç bir arkadaş. Yarışlarada katılıyormuş. Ankarada bir takımda bisiklet sürüyor. Ben güzergahı söyleyince o da benimle gelmeye karar verdi. Birlikte Kayabeyli'ye doğru ilerlemeye başladık. Tabiki derin bisiklet sohbeti başladı. Tempo düştü, saatler ilerlemeye başladı...

Kaybeyli'ye geldik. Mehmet Akif ileride.

Kayabey'liyi geçtik Alacağoluna doğru giden toprak yola giriyoruz.
    Bu arada Kayabeyli içerisinde çocuklara yön soruyorum "Kayabeyli'ye hangi yol gidiyor?". :eek: Sonradan toparladım Alacaoğlu diye düzelttim.

Mehmet Akif yolda.

Alacaoğlu'na geldik. Hava kararmaya başladı. Sohbetten temponun düştüğünü fark edemedik. Buradan sonra tempo artıyor. Hafif bir yokuş olsada biz 30-35Km/saat hızla ilerliyoruz.

Bu resmi hatırlamıyorum. Niye çekmişim acaba?

Alacaoğlu'ndan Ovacık'a giderken... Alacakaranlık olmaya başladı.

Ovacık'a geldik. Köye girmeden Eskibedir'e doğru ilerliyoruz.

Farları yaktık. Karanlık bastırdı. Başka fotoğraf çekemedim. Aslında akşama kalmazdım ama ufak bir hesap hatası oldu herhalde. Toplam 2:50 saat sürdü. Gösterge 47Km gösterirken Goggle Earth'tan çizdiğim yola göre 41Km.

Hani bir atasözümüz vardır "Aslan yattığı yerden belli olur" derler. Çevremiz yattığımız, yaşadığımız yerdir. Bir gün her yer Ergene gibi olursa nerede yaşarız?

Hoşçakalın.

2. murat gezer

murat gezer Yeni Üye

Seviye:
    mrb.
    güzel bir gezi olmuş.
    bende bu gün eskibedire gittim bisikletle..:)

3. burak gezer

burak gezer Aktif Üye

Seviye:
    güzel gezi olmuş:)
    eskibedir*e beraber gittik muratla.aydı evlerden eskibedire 12 dk da gittik arı ısırdı yolda ondan biraz yavaş oldu:) gelişte 14 dk. :):)

RECEP İŞLEK, lastikci ve murat gezer bunu beğendi.
  4. Asmirk

Asmirk Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş ayaklarınıza sağlık Fabrika olayına gelince ise gerçekten üzücü bir durum. Dünyanın hasretle, gıpte il baktığı doğa harikalarımızı nedense mahfetme konusunda profesyoneliz. Üzücü bir durum. Umarız en kısa zamanda düzelir.

Bol pedallamalar :)

5. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    inşallah düzelir ama biraz zor gibi görünüyor bir zamanlar haliç geliyor aklıma yanından geçilmiyordu şimdi güzel evet kaç insanın katkısı oldu halice hepsine sonsuz teşekkurler ergene içinde inşallah temizlenir bizlerinde katkısı olursa çok seviniriz....

he ufuk abı aksama cıkalım erken cıkma beraber cıkarız yedı gıbı

RECEP İŞLEK, lastikci ve burak gezer bunu beğendi.
  6. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel fotolar, özellikle ayçiçekleri çok hoşuma gitti, paylaşım için teşekkürler...

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  7. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hoş bir gezi. Ayağınıza sağlık. Bir de dilinize sağlık. :)

dogan58, RECEP İŞLEK ve lastikci bunu beğendi.
  8. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bol resimli hoş anlatımlı güzel bir gezi ,teşekkürler.

dogan58 ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  9. gokhan erdogan

Seviye:
    buda benden : )

10. skyline_gt

skyline_gt Üye

Seviye:
    Fotolar için teşekkür ederim Ufuk abi :) zaman olursa birdaha turlarız beraber... Bu sefer tempoyu yukseltiriz :D

dogan58 ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  11. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Bende gezmek isterim ama vaziyet kötü. O geziden sonra öksürük başladı. Bir kaç gün geçmedi. Doktora gittim. Bronşit olmuşum. İlaç torbasıyla dolaşıyorum bu günlerde. :mad: Doktor iyileşene kadar bisiklete binme dedi. :(

İnternette bronşiti araştırdım. 2 hafta kadar sürüyormuş. Belirtiler ve gidişatı aynı yazılanlar gibi. Sabırla bitmesini bekliyorum.

Doktora sordum; "iyileştikten sonra bisiklete bindiğimde yine terleyeceğim" dedim. Doktor ; "Bisikleti sakın bırakma. Spor iyidir. Terlediğinde ara ara durup havluyla kurulan. En önemlisi ani ısı değişimlerinden vücudunu uzak tut. Yani sıcak vücutla soğuk bir yere girme" dedi.

Bekliyorum sabırla... :eek:

12. Kromozom

Kromozom Yeni Üye

Seviye:
    Zevkli bir tur :D bende vallaha mahalle aralarında yapıyorum turlarımı... xD

13. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş. Ellerinize ayaklarınıza sağlık.
    Kendinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Geçmiş olsun. Tez zamanda eski sağlığınıza kavuşup, tekrar bisiklet üzerinde görmek istiyoruz.

Sevgiler...

RECEP İŞLEK ve Ufuk KOÇARSLAN bunu beğendi.
  14. skyline_gt

skyline_gt Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun bak üzüldüm şimdi ben kimle pedallayacam :)

15. gokhan erdogan

Seviye:
    ufuk abi geçmiş olsun üzüldüm ya ben ciddi birşey değildir demişti ama hal öyle değilmiş çok geçmiş olsun abi inşallah tez zamanda ii olursun devam ederiz

skyline_gt bızı ıkı gunde bır cıkıyoruz katılmak ıstersen beklerız....

RECEP İŞLEK ve lastikci bunu beğendi.
  16. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Diğer arkadaşlardan bahsetmiştim. Forumdan onlara ulaşabilirsin. Akşamüstü saat:19:00 dan sonra sık sık çıkıyorlar gezmeye. Birde pazarları.

17. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    ehe ehe ehe... Aynı anda yazmışız mesajı. Teşekkürler Gökhan. Yavaş yavaş iyileşiyorum. Haftaya belki başlarım. Arkadaşlara selam...

RECEP İŞLEK ve lastikci bunu beğendi.
  18. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim. Tez zamanın gelmesini iple çekiyorum. Sabretmek zor. İyileşir iyileşmez fotoğraf makinem ve bisikletimle yeniden yollarda olmak dileğiyle...

19. gokhan erdogan

Seviye:
    tamam ufuk abı beklıyoruz senı :D söz yüksek bayırlı yerlere gitmiycez :D bu arada geçen müsellimde 4 köpek saldırdı bize görsen hepimiz nasıl kaçtık :D valla çok güldük sonra kendimize :D

RECEP İŞLEK, lastikci ve burak gezer bunu beğendi.
  20. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Stratejide yanlış yapmışsınız. Önce siz saldıracaktınız. Bak nasıl kaçıyorlar. :D