Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüleburgaz-Vize-Kıyıköy-İğneada-Lüleburgaz bisiklet turu (22-23 Eylül 2007)...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:

Trakya ve Karadeniz yollarında pekçok kere birlikte pedalladığımız eski dostlar Cahit Turhan ve Rahman Karataş’ın daveti üzerine Lüleburgaz-Vize-Kıyıköy-İğneada ve İğneada-Lüleburgaz arasında bir bisiklet gezisi yapmaya karar veriyoruz. 22 Eylül Cumartesi 2007 ve 23 Eylül Pazar 2007 iki günlük bir tur olan gezimizde, Cumartesi akşamı Kıyıköy’de çadırlı kamp yapacağız. Bu yüzden yanımıza çadır, uyku tulumu ve matlarımızı da almamız gerekiyor… Bu arada beni arayan Kemal Bey (Kemal Tecimen), gezimize Pazar gününden itibaren dahil olabileceğini bildiriyor.

Hemen programımızı yapıyoruz; ben Cuma akşamı otobüsle Lüleburgaz’a gideceğim. Cahit, beni bir gece evinde misafir edecek. Lüleburgaz'dan Cumartesi sabahı bisikletlerimizle Kıyıköy'e doğru yola çıkacağız... Kıyıköy'de bir gece kalıp, ertesi gün İğneada'ya geçeceğiz... Kemal Bey de Pazar sabahı İstanbul’dan İğneada otobüsüne binecek. Pazar günü 12:00-13:00 gibi İğneada’da buluşacağız… İğneada'dan da hep birlikte Lüleburgaz'a döneceğiz... İlk gün 92 km, ikinci gün ise inişli çıkışlı yollarda 164 km yol yapmış olacağız... Program böyle, ama bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı?..

Lüleburgaz, sabah 09:30, yola çıkma hazırlığı... Hava sıcaklığı 17 derece…

Lüleburgaz sokakları...

Cahit Turhan (Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulunda Öğretim Üyesi) ve Rahman Karataş...

Cumartesi sabahı sabah 09:30’da Kıyıköy’e doğru yola çıkıyoruz. Birinci günün ilk etabı 35 km’lik Lüleburgaz-Poyralı etabı… Hava raporuna göre, bu bölgede kısa süreli yağmur geçişleri olacağını öğrenmiştik ama, rüzgarı hiç hesaba katmamıştık. Rüzgar tam cepheden öyle kuvvetli esiyor ki, ilerlemek için büyük mücadele veriyoruz.

Yollarda not tutmayı ihmal etmemeye çalışıyorum...

7. km'de Turgutbey Köyü'nden,

11. km'de Eskitaşlı'dan geçiyoruz...

Ertuğrul Köyü... Yol düz olmasına rağmen kuvvetli rüzgar hızımızı oldukça kesiyor...

Bir ara bir koyun sürüsüne rastlıyoruz.

Çobanla sohbet ediyoruz...

Bisikletlerden ürken sürünün peşinden çobanla birlikte koşturuyoruz...

Cahit Hoca yolda, Pınarhisar Anadolu Lisesi'nde müdür yardımcısı olan İbrahim Hoca'yı arıyor... İbrahim Hoca da, Pınarhisar'dan yola çıkarak Poyralı yakınlarında bizi karşılıyor. Tekrar bizimle Poyralı'ya kadar geliyor ve yeniden Pınarhisar'a dönmek üzere bizden ayrılıyor...

Poyralı Köyü pekmeziyle ünlü... 35,50. km, saat 12:32...

Poyralı'da yarım saatten fazla mola veriyoruz... Soldan sağa Cahit Hoca, İbrahim Hoca, adını şu anda hatırlıyamadığım yine emekli bir öğretmen ve ben...

Saat 13:15'te Vize'ye doğru pedal basmaya başlıyoruz. Bisiklet sürmeye son derece elverişli bir yolda hafif iniş-ve çıkışlarla pedal basıyoruz. Ancak rüzgar çok kuvvetli ve bu kez sol yanımızdan kuvvetlice esiyor...

Vize'ye ulaştığımızda saat 14:35, km saatimiz de 51,38 km yol yaptığımızı gösteriyordu...

Vize şehiriçi görüntüleri...

2. Süleyman Şatır

Seviye:
    Vize’den 15:10’da ayrılıyoruz. Şimdiki rotamız Küçükyayla ve Kömürköy’den geçerek Kıyıköy… Rüzgar hızından hiç kaybetmeden esiyor ve hava oldukça serin… Havaların 15-20 gün önce 32-36 derecelerde seyrettiği aklıma geliyor…

Fotoğrafların çoğunu Rahman çekti...

Vize’den Küçükyayla köyüne doğru 2-3 km’lik bir tırmanıştan sonra, mermer ocaklarına rastlıyoruz. İnternette yaptığım araştırma sonucu, buradan çıkarılan mermerin topraktan çıkartıldığında oldukça yumuşak olduğunu, çok kolay işlenebildiğini, havayla birleştiğinde ise zamanla sertleştiğini, Vize antik taşı verilen açık krem rengindeki taşın bu özelliği sayesinde yıllarca dayandığını, inşaatlarda ve özellikle tarihi eser restorasyonlarında kullanıldığını öğreniyorum.

Küçükyayla köyüne doğru, biraz önce tırmandığımız rampayı süratle iniyoruz. Yol hafif iniş ve çıkışlarla seyrediyor. Zaman zaman durup fotoğraf çekiyoruz… Gezimiz oldukça keyifli geçiyor…

Küçükyayla köyü… Saat 16:10, 63,58. km, rakım 276 metre, hava sıcaklığı 17 derece…

Küçükyayla köyünde her yerden görülen orman içindeki bu bina dikkatimizi çekiyor. Özel mülkmüş…

Küçükyayla’dan çıktıktan sonra, yol toprak yola dönüşüyor. 90 hava basılmış 1,50 asfalt lastiklerimle hoplaya zıplaya, ilerlemeye çalışıyorum.

68,48. km’de Kömürköy’e ulaşıyoruz. Saat 16:37…

Tuncer Anılır ve Hasan Bağı… Kömürköy adının eskiden bu köyde yapılan odun kömüründen geldiğini öğreniyorum…

Çevre o kadar güzel ki, sürekli fotoğraf çekiyoruz…

Kömürköy’den sonra yol yine asfalta dönüşüyor.

Demirköy-Kıyıköy kavşağından Kıyıköy yönüne dönüyoruz… Saat 17:08… Şimdi önümüzde inişli-çıkışlı 20 km yolumuz var…

Nihayet Karadeniz görünüyor...

Kıyıköy’e ulaştığımızda saat 18:05, km saatimiz 92,55. km yol kat ettiğimizi gösteriyordu…

Rüzgar hala çok kuvvetli esiyor. Şimdi çadır kurabileceğimiz kuytu bir yer bulmamız gerekiyor...

Sonuçta çadırlarımızı, Kıyıköy'ün Karadeniz'e bakan bir yamacında bulunan bir çocuk parkına, çocukların meraklı bakışları arasında kuruyoruz... Rüzgar gece boyunca çok kuvvetli esti ve zaman zaman da yağmur yağdı... Bu arada çadırları meyilli bir zemine kurduğumuz için, rahat edemedik ve gece yarısı yağmurun dindiği bir sırada Rahman'la çadırları daha düzgün bir zemine taşıdık...

Lüleburgaz-Vize-Kıyıköy-İğneada-Lüleburgaz bisiklet turu (22-23 Eylül 2007)...

1. gün...
    Lüleburgaz-Vize-kıyıköy (22 Eylül 2007 Cumartesi)

Yapılan km. : 92,55 km
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 5:51:05 saat
    Ortalama hız: 16,14 km/saat
    En yüksek hız: 50,6 km

(Devam edecek...)

3. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş özellikle rota çok güzel. Kıyıköy'e gitmiştim doğasıyla ve sakinliği ile harika bir yer. Bir gün ben de gitmek istiyorum Kıyıköy'e bisikletle , seneye böyle bir planım var.

rahmankarataş ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  4. dapoet

dapoet Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş tebrik ederim saygılar dilerim

5. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Süleyman Abi'yi artık sana diyecek kelime bulamıyorum çünkü her zamanki gibi mükemmelsin, resimler, anlatım, doğa, atmosfer, arkadaşlık, paylaşım herşey fevkalade güzel. Seni ve Rahman Hocamı yürekten tebrik eder, önünüzde saygıyla eğilirim.

6. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Güzel bir hafta sonu aktivitesi olmuş. Fotoğraflara bakınca uzunca zamandır bu tür turlara çıkmadığım aklıma geldi. 2007 benim için biraz pedalsız geçsede sayenizde boşluğu telafi ediyoruz.

Paylaşım için teşekkürler

7. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslan PEDALŞÖRLER YİNE YOLLARDA.. Süleyman'cığım yeğenim Cahit'in davetine
    ve sizlere katılamadım. Defalarca bu yolları pedallamaktan bıkılmıyor değilmi?

Bu defa rüzgar ve serin havada işiniz zorlaşmış ama yinede etap başarıyle sonuçlanmış. İkinci günü de bekliyoruz.. Sevgilerimle

8. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir rota. Güzel manzaralar.. Güçlü pedalcılar.

Geceleyeceğiniz yeri önceden ayarlayıp, ayırtıp yola çıkmak yerine duruma göre hayatınıza yön vermek bence gezinin en heyacan veren yönü. Biraz uykusuz kalınsa da..

Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.. :)

9. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Süleyman abi merhaba,

Güzel bir seyir olmuş ellerinize sağlık.Size eşlik eden Cahit ve Rahman kardeşlerime selamlar.Paylaşım,anlatım ve güzel fotoğrafların için teşekkür ederim abicim...

10. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    3 Büyük dostuma sevgi ve saylarımla....

Cahit Hocam, Süleyman Abim ve Rahman Abim sizlere her ne kadar teşekkür etsek azdır. Şu rahatsızlık dönemimde eve tıkılıp kaldığım anda böyle bir gezi ile benide bilgisayar başında gezdirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Trakya'ya hayranlığımı orada iken de sizlere söylemiştim. O rüzgarların acısını bende çektim ne de olsa. :) Ama o kadar güzel doğa o kadar güzel insanları var ki o rüzgar çok geri planda kalıyor.
    İlerleyen yıllar da kapsamlı TRAKYA Turunda buluşmak dileği ile diyorum ve sözümü noktalıyorum.

Sevgiler...

11. sadeceA

sadeceA Aktif Üye

Seviye:
    Sevgili bisiklet dostları...
    Gezinizi , güzel bir rotada ,serin havada ,yurdumuzun güzelliklerini bisiklet dostluğuyla kaynaştırarak bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler ediyorum...:)
    dostluk sağlıkve sevgiyle kalın.

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  12. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    harikasınız başka söylenecek şey yok ayaklarınıza sağlık

13. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yine bir "Süleyman Şatır gezisi". Bence artık bir marka :)

Çok teşekkürler bu güzel rotaları bizimle paylaştığınız için.

five

14. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    süleyman abi çok güzel bir gezi olmuş yine.. ayaklarınıza sağlık..burnumuzun dibine kadar getirdiniz o güzel yerleri ..katılan herkese teşekkürler..

15. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    oy oy oy , Süleyman abim hiç boş durmuyosun valla. 1-2 günlük geziler derken tüm türkiyeyi gezeceksin anlaşılan. Tüm arkadaşları tebrik ediyorum abi. çok güzel yerlerde pedallamışsınız. fotoların devamını bekliyoruz. teşekkürler emekleriniz için.

16. bisiklet

bisiklet Yeni Üye

güzel gezi katılan herkesi tebrik ediyorum

17. dagci

dagci Forum Demirbaşı

Seviye:
    harika yerler fotolarda çok güzel paylaşım için teşekkürler

18. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler… Evet Kıyıköy ve çevresi çok güzel… Trafik de yok denecek kadar az… Yol biraz inişli çıkışlı ama, bence bisiklet sürmek için çok güzel bir parkur… Bu parkuru herkese tavsiye ediyorum…

Çok teşekkürler… Gerçekten, çadır kamplı keyifli, güzel bir gezi oldu... Gerçi ertesi gün Lüleburgaz'a ulaşabilmek için, gece 01:00'e kadar orman içinde ay ışığında bisiklet sürdük, gece karanlıkta lastik tamir ettik, 7 dereceye kadar düşen hava sıcaklığında rampaları çıkarken terledik, inişlerde ise terden ıslanmış formalarımızla soğuğu tüm vücudumuzda hissettik, parmaklarımız dondu ama, gerçekten çok keyifli, maceralı bir gezi oldu... Tekrar teşekkürler...

Çok teşekkürler Soner… İnşallah birgün bir turda birlikte pedal basarız… Görüşmek üzere…

Gökhan teşekkürler… Bu yıl ben de uzun soluklu bir tura çıkamadım ama, şimdilik hafta sonları byle kısa turlarla idare ediyoruz işte…

19. Süleyman Şatır

Seviye:
    Necati Abi, çok teşekkürler… Yolun büyük bir bölümünü daha önce seninle ve Cahit’le iki yıl önce birlikte pedallamıştık … Yollarda hep kulaklarını çınlattık… İnşallah ramazandan sonra yine günübirlik turlarda birlikte oluruz… Görüşmek üzere…

Mesut Bey, çok teşekkürler… Çadır olunca gece kalma problemi kalmıyor gibi… Gibi diyorum çünkü, gece öyle bir fırtına vardı ki, anlatamam. Hiç bu kadar havadar bir yerde uyumamıştım… Abartmıyorum, bir ara çadırla birlikte havalanacağım zannettim. Üstelik kısa süreli de olsa, şiddetli bir yağmur çadırımızı dövdüde dövdü… Bence tam bir maceraydı… Ama çok da keyifliydi… Tekrar teşekkürler...

Can Bey çok teşekkür ederim… Cahit, Rahman ve ikinci gün geziye katılan Kemal Bey’le oldukça keyifli bir gezi oldu… Arkadaşlık ve dayanışma kusursuzdu… Tekrar teşekkürler… Gökova’da görüşmek üzere…

Serkan çok teşekkürler… Sana da geçmiş olsun… İnşallah mühim bir problem çıkmaz.. Trakya, gerçekten çok güzel ve gezilecek o kadar çok yer var ki… Yeter ki sen, şu problemi atlat… Gökova’da görüşmek üzere…

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  20. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler… Gerçekten güzel bir parkurdu, doğa çok güzeldi… Ertesi gün 0 rakımlardan Mahya Dağı’na 810 metre yüksekliğe tırmandık… Üstelik orman içinde ve 22:00 sıralarında… Hava serindi ama, sonra çok soğudu… Lüleburgaz’a ulaştığımızda ise, saat gece 01:10’du… Ama gezide arkadaşlık ve dayanışma gerçekten kusursuzdu… Bizim için unutulmayacak bir geziydi… Tekrar çok teşekkürler…

Çok teşekkürler…

Çok teşekkürler… Arkadaşlarımla gerçekten güzel ve keyifli bir tur gerçekleştirdik…

Ramazan çok teşekkürler… Eğer gelebilirsen, Pazar günü İzmit’e gitmeyi düşünüyoruz… Körfez’in karşı kıyısından, Karamürsel, Gölcük, İzmit… Lütfü de gelirse sevinirim… Bir mail atsan yeterli… Akşam dönüşü otobüsle olacak... Görüşmek üzere…

Oktay çok teşekkürler… Evet bu yıl hafta sonu günübirlik ya da 2 günlük gezilerle idare ediyoruz işte… Çok teşekkürler…

Teşekkürler…

Teşekkürler...