Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LPG'ye Şok Zam: 30 Kuruş!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ahmetcan44 tarafından paylaşıldı.

1. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sanırım son silah olan LPG de artık cazibesini iyiden iyiye yitirmeye başladı. Toplu taşımayı bir tercih sebebi değil, zorunluluk olarak insanlara dayatmanın yolunu bulmuşlar anlaşılan. E tabi bisikletler de cazip hale gelmeye başladı. :)

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_lpgye-gece-yarisi-30-kurus-zam_2176547.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/15271/LPG_ye_tarihinin_en_buyuk_zammi_geldi.html

Bizim araç da LPG'li. Bize de sağlam vurdu. Bundan sonra mecbur kalmadıkça yanaşmayı pek düşünmüyorum.

2. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    30 kuruş zam çok fazla oldu, bu gidişle LPG'nin fiyatı dizelle benzinle aynı olacak.

3. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Dizel yakıt havayı daha çok kirletiyor ama benzine göre daha ucuz. Bu mantığı Avrupalı dizel yakıtı daha pahalıya satarak çözmüş. Bizde herşey olduğu gibi bu da tersine işliyor.
    Ben yaklaşık 1.5 yıldır araba kullanmıyorum. Ailemizin, eşime ait olan bir Micra'sı var, ailece onu kullanıyoruz. Kendime ait bir arabam yok ve almayacağım da. Bundan sonra sağlığım elverdiği sürece bisikletten inmeyi düşünmüyorum. Böyle yaparak benzin, otomotiv, otoyollar ile köprüler aracılığı ile bizleri haraca bağlayan devlete bir nevi kişisel olarak direnmiş oluyorum.
    Bu direnişe birer bisiklet alarak ve kullanarak herkesi davet ediyorum.
    #direnbisiklet...:)

4. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tamam bisiklet sürelim ama ş,içinde nerde sürelim

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bizdeki de Micra hocam, sevimli olan K12 kasalardan. :) Evin küçük köpeği gibi severdik kendisini ama artık aramız açılmaya başlayacak keratayla. :p

6. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    benzin kullansınlar efendim. ekmek bulamıyorlarsa pasta yisinler.

ankarada, yün yorgan sarınarak binmek gerekiyor kışın maalesef.

Yusuf Z. Şipal ve Çağlayan bunu beğendi.
  7. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    şuan benzinli düşük motorlu bir araç, dizel veya lpg li araçlardan çok daha cazip. lpg hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum. 10 tlye çıkarsalarda kurtulsak şu sistemden.

8. M.Cevat Bayhan

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bisiklet kullanımını elbetteki şartları sağlayabilenler için öneriyorum. Benim işyerim ile kaldığım lojmanların arası 3 km ve öğle arası eve gidip gelmek dahil günde en az 12 km pedal çevirebiliyorum. Gün içinde tüm yakın mesafelere bisikletle gidiyorum. Bu kaldığımız yerde yüzlerce insan yaşıyor ve benim dışımda herkes (abartmıyorum) şu mesafeyi arabasıyla gidip geliyor. Sadece benim dışımda bir kişi o da sağlık problemi yüzünden yürüyerek gidip geliyor.
    Bunun dışındaki insanlar direnişini toplu taşım araçlarını kullanarak yapabilir. Gerçi özellikle İstanbul gibi metropollerde devletin istediği de bu; ne kadar direniş olur bilemiyorum ama...:)

Çağlayan bunu beğendi.
  9. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Her zam haberinden sonra hep duyuyorum bundan sonra kullanmayız vs diye ama yürüyerek 15 dk'lık olan yolu yine arabayla giderler. Senelerdir bu böyle. Millet rahatına o kadar alışmış ki,litresi 10 lirada olsa seve seve kullanacak milyonlarca insan var hükümetler de bunun farkında. Tepki yok,bir şey yok cebinde 5 kuruş parası olmayan adamda bile en kötü şahin var ne bileyim değişik milletiz. Üniversiteye gitmek için ufak bir scooter alayım dedim,onun bile masrafını düşünüyorum şimdi 100 km'de 2 litre yakmasına rağmen.

Çağlayan bunu beğendi.
  10. M.Cevat Bayhan

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bu arada iklim şartları açısından Trakya'da Ankara'yı aratmıyor ama ona göre kıyafet seçerek pekala kullanılabiliyor. Aşırı rüzgar ve yağmurlu günlerde elbette ben de kullanmıyorum ama soğuk çok büyük engel değil.

11. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Her zaman aklımdadır.
    Kaskosu sigortası vergisi bakımı vs yıllık harcamalarımı aya böldüğümde aylık 280 tl boşa para çıkıyor cebimden. Yakıtı katmadım daha. En az 350 TL aylık yakıtıyla birlikte en düşük maaş alan bir insanın maaşına denk geliyor sadece şu metal yığınına harcadığım para. Aslında hani arabam var diyor insanlık ama masrafıda ortada :S Ama her yapılan bize haktır. Şu hesabı kitabı çıkarıp hala onun üzerindeysek bize müstehak.

12. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Soğuk engel değil. Adam gibi bisiklet yollarımız olsa ben 12 ay işe bisikletle gider gelirim. Ama maalesef yağışta zaten az olan trafikte sürüş emniyeti iyice azalıyor :(

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  13. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    şu videoları izleyince o kadar imreniyorum ki şu insanlara. Biz sadece spor amaçlı biniyoruz. Binerken giyiyoruz bisiklet takımlarımızı. kaskımız, ayakkabılarımız bile spd. Ama şu videodaki insanlara baksanıza. Günlük yaşantılarının bir parçası olmuş adeta bisiklet. Hergün giydikleri kıyafetlerle ayakkabılarla ne güzel bisiklet sürüyorlar. Çok şanslılar.

M.Cevat Bayhan bunu beğendi.
  14. burak özgüng

burak özgüng Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    iyi uykular türkiye

15. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    işte... insanların yaşama alanları öncelikle yaşama elverişli.

ben evimden çıkarken ister istemez bisiklet forması vs her türlü techizatı almak zorunda kalıyorum. çünkü adımımı attığım gibi yokuş, terliyorum. çok fazla teliyorum. o kıyafetler olmadan bisiklet sürdüğümde feci şekilde üşüyorum, yaz ise heryerim yapış yapış oluyor. ter kokuyorum.

yani demek istediğim balık baştan kokuyor.

böyle görüntüleri izledikçe yaşadığım ülkeden soğuyorum ister istemez. hoşuma gitmiyor ama... malesef.

16. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    normal günde bisiklet sürerken uzaylı gibi bakıyorlr bide karda sürdüğümde düşünemiyorum videodaki gibi :Dese
    ama süper olur kardada sürmek yağsada denesem canım çekti

17. Faruk Emre Kaya

Faruk Emre Kaya Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Halkımızın nerede zorunlu ihtiyacı olsa hep orası hedef alınıyor en çok arabayı biz kullanıyoruz haa öylemi? dayayın vergiyi en çok yakıtı biz harcıyoruz? dayayın vergiyi zammı.. Bilemiyorum ileride ne olur, olmaz dediklerimiz oluyor ya inşallah buda olur ama olursada böyle olur 'en çok bisikleti biz mi kullanıyoruz?' hedef bisiklet olur... Olacağı ne bilir misin olan yine bize olur... !! Bisiklet bir kültürdür , çocukluk hayalimize sahip çıkalım ..

bisiklet sürmek saygıdır, saygı insan işidir, iş zamanı faydalı geçirmektir, faydalı olmak doğayı sevmektir, sevmek aşkın temelidir, aşk bisiklettir... :)

M.Cevat Bayhan ve B.Konak bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  18. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim de anlayamadığım bir şey var: Neden LPG yerine CNG desteklemiyorlar (hatta köstekliyorlar)? CNG dolum istasyonu açmak için gereken bürokrasi ve maliyet o kadar yüksek ki, İstanbul'da sadece bir iki istasyon var, Ankara'da ise hiç yok (birkaç sene evvelki durum böyle idi). Ancak bunun pratik bir çözümü var, açıklayacağım.

Çok basit bir analiz: LPG (Likit Petrol Gazı) ve CNG/LNG (Sıkıştılırılmış/Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ikisi de döviz ile ithal ediliyor. Yani her ikisine de "milli yakıt" denilemez. Ancak, doğal gaz petrolden daha ucuza ithal ediliyor. Öte yandan, Türkiye'nin enerji ithalatının büyük kısmı petrole, petrol ithalatının büyük kısmı da otomotive gidiyor. Yani otomotiv sektörünün petrolden doğal gaza kayması, Türkiye'ye her sene korkunç döviz tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca, doğal gaz yanma atıkları, petrol türevlerinin yanma atıklarından çok daha zararsız ve çevre dostu.

Yani hangi açıdan, hangi şapkayı takarak, kimin gözlüğüyle bakarsanız bakın, otomotivde doğal gaz kullanımı petrole göre tartışmasız daha karlı (tüketici için de, ülke ekonomisi için de, doğa için de).

Neden CNG LPG'ye alternatif olarak desteklenmiyor? Hiç bir açıklamasını bulamıyorum. Hani destek derken sübvansiyon falan kastetmiyorum. Sadece petrol türevlerine göre daha az vergi koysunlar (zaten ucuz olan CNG iyice ucuzlar), bir de CNG dolum istasyonu açmayı LPG'den daha kolay hale getirsinler (şu an daha zor - hatta imkansıza yakın). Hepsi bu.

Not: Arabanıza CNG sistemi taktırmakta sorun yok. Bir çok LPG dönüşümcüsü (mesela yerli Atiker) CNG sistemi de yapıyor. Sorun dolumda. Orada da şöyle bir kolaylık var: Yurt dışında satılan ev tipi CNG oto-dolum pompaları var. Doğalgaz kombi gibi montajını yapıyorsunuz, cihazın dolum hortumunu aracın CNG girişine takarak depoyu dolduruyorsunuz. Kompakt ve düşük debili şeyler. Boş depoyu CNG ile fullemesi zaman alabilir ama haftada 1 gün birkaç saat dolumda bırakmanız kafidir. Bir sıkıntı da şu: CNG çok yüksek basınçlı bir sistem olduğundan, dolum hortumu aşırı sağlam ve kısa oluyor. Yani eviniz mesela 3. kattaysa, pencereden kaldırımdaki araca dolum hortumu sarkıtma gibi bir lüksünüz yok. Özel garajı olanlar ve zemin katta oturanlar için CNG dolum kolay: Zemin katın arka penceresi apartman otoparkına bakıyorsa, dolum cihazı pencere dibine yerleştirilerek pencereden otoya kısa bir dolum hortumu yeterli olabilir. Üst katta oturanların da biraz antin-kuntine bulaşması gerekebilir. Mesela zemin katta oturan biriyle anlaşmak vs. gibi.

19. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Dizel motorlar, benzinlilere oranla daha fazla kirlilik yaratir diye birsey soz konusu degil. Sadece dizelden cikan partikuller siyah duman olarak goruldugunden boyle bir algiya sebep oluyor saniyorum.
    Benzinli motorlardan salinan NOx ve CO gazlari cok daha zehirlidir. Sonucta gunumuz teknolojisinde her iki motorda da bu gazlar dogrudan atmosfere salinmiyor tabii ki. Ancak eski model veya yakit sistemi yipranmis/bozulmus, kalibrasyonuyla (veya yakit ayarlariyla)oynanmis, emisyon sistemleri etkisini yitirmis araclarda bu gazlar salinmaya baslar. Fark ise; benzinlide bu gazlar gorunmezken, dizelde duman olarak gorunur.

Dizeller benzinlilerden daha verimli oldugundan genel olarak daha az kirlilige yol actigini soylemek yanlis olmaz bence (en basit yaklasimla birim guc icin harcanan yakit daha azdir) Dizeller ozellikle rolanti ve dusuk yuklerde benzinlilerden cok daha verimli ve temiz calisir. Bu sebeple buyuk oranda bu kosullarda kullanilan ve agir yuk tasimayan ufak araclarda benzine oranla daha da temiz olduklarini soylemek yanlis olmaz. Kullanim acisindan hic sportif degiller bence o ayri :)

Bildigim kadariyla Avrupa’daki dizel fiyati emisyonla ilgili degil, dizel motorlarin cok daha agirlikli kullanilmasi ile ilgili. Buyuk oranda arz talep iliskisi, ama yan sebepleri de olabilir tabi bilemiyorum..

Motor tasarimi uzerine calistigimdan, bir aciklama getirmeden duramadim ;)

M.Cevat Bayhan bunu beğendi.
  20. M.Cevat Bayhan

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ben ve benim gibiler de duyduklarımızın cahiliyiz. Hep söylenir durur benzin motorine göre daha çevrecidir diye. Biraz da şirketlerin mallarını temiz gösterme çabası herhalde. Paylaşım için teşekkürler...:)

Burçak Erbil bunu beğendi.